Polskie Pojemniki nad fiordami
Polskie Pojemniki nad fiordami
Skandynawia od wielu lat przoduje w dziedzinie ekologii i segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec Norwegii dzieli swoje śmieci na cztery frakcje. Wymusza to konieczność posiadania trzech pojemników 240ltr, z czego jeden jest dzielony na pół. Każda rodzina musi posiadać swój zestaw kubłów, do których musi zapewnić dostęp, zwłaszcza w zimie. Pojemniki wolnostojące wymagają zimą odśnieżania wokół oraz do trasy, którą porusza się śmieciarka. Nowoczesne rozwiązania w zakresie sortowania i składowania odpadów pozwalają na uporządkowanie i wyższy standard tego procesu. Dzięki zastosowaniu pojemników podziemnych lub półpodziemnych można łatwo zwiększyć estetykę otoczenia przez redukcję stojących przed każdym domu kubłów. Zbiórka odbywa się w jednym miejscu, gdzie powstaje gniazdo pojemników z łatwym dostępem służb komunalnych. Mieszkańcy norweskiej miejscowości Nesoddtangen, leżącej nad Oslo Fiordem, postanowili wykorzystać pojemniki półpodziemne.
Estetycznie i bez nieprzyjemnego zapachu
Ze względu na to, iż mieszkają przy jednej z najdłuższych ulic miejscowości, umieszczono dwa gniazda pojemników na odpady przeznaczone do recyklingu, by każdy z mieszkańców miał je w zasięgu krótkiego spaceru. Osadzone i zamontowane pojemniki półpodziemne bardzo ładnie zgrały się z otoczeniem. Kolor obudowy idealnie zlał się z asfaltowym, bądź żwirowym wykończeniem wokół.
Element estetycznego dopasowania do otoczenia to jeden z największych plusów. Eliminujemy pojemniki wolnostojące, wiaty, obudowy, czy inne zabudowania, zyskując przestrzeń i porządek. Usadowienie pojemników w 60% pod ziemią powoduje, że niższa temperatura plus grawitacyjna kompresja odpadów, redukuje ewentualną nieprzyjemną woń, roznoszącą się wokół tradycyjnych stanowisk z pojemnikami.
Więcej, choć widać mniej
Kolejnym ważnym faktorem jest oszczędność przestrzeni potrzebnej do odbioru odpadów. Jeden pojemnik półpodziemny o średnicy ok. 190 cm, odpowiada 6 kontenerom o pojemności 1100 ltr lub 50 pojemnikom dwukołowym o pojemności 120 ltr. A zatem decydując się na tradycyjne pojemniki 1100 ltr, potrzebna jest powierzchnia ponad 8 m2, nie licząc przestrzeni na swobodny dostęp do śmietnika czy wiaty.
Prawdziwa korzyść widoczna jest po zainstalowaniu pełnego gniazda pojemników do gromadzenia wszystkich frakcji odpadów. Dla porównania jedno gniazdo pojemników półpodziemnych dla pięciu frakcji segregowanych odpadów odpowiada ustawieniu ok. 25 szt. kontenerów czterokołowych 1100 ltr. Bez względu, czy to norweskie miasteczko nad fiordem, przestrzeń publiczna przed dworcem kolejowym, spółdzielnia mieszkaniowa, czy nowe osiedle, zysk przestrzenny jest bezsporny.
Zaoszczędzony teren można wykorzystać i zaplanować np. dla celów rekreacyjnych, czy dodatkowych miejsc parkingowych. Dowiedz się więcej na ten temat >>
Trwałość i niezawodność
Pojemniki półpodziemne wykonane są z polietylenu, korpus obejmuje 10-letni okres gwarancyjny, co wynika z tego, iż produkt i materiał są praktycznie niezniszczalne w trakcie całego cyklu życia pojemnika. Wykorzystywane do napełniania wewnątrz wkłady workowe i system opróżniania posiada 3-letnią gwarancję.
Temperatura wysoka lub niska nie ma wpływu na produkt, co potwierdził montaż i eksploatacja wielu pojemników w Norwegii, gdzie sroga zima i niskie temperatury występują corocznie. Okazało się, iż podziemne składowanie jest najlepszym zabezpieczeniem przed dzikimi zwierzętami, zwłaszcza dzikami. Grasujące w przyleśnych okolicach Gdańska, przewracały klasyczne pojemniki kołowe, nawet o pojemności 1100 ltr, by dostać się do środka i konsumować. Wymiana wiat, zadaszeń i zestawu klasycznych pojemników na półpodziemne, pozwoliła zapobiec uciążliwym dla wszystkich mieszkańców sytuacjom. Sprawdź >>
Ocena i odbiór przez mieszkańców
Użytkownicy rozwiązań składowania podziemnego bądź półpodziemnego są zgodni, że to słuszna i wygodna dla wszystkich opcja. Łatwość dostępu, nowoczesność, czystość wokół, estetyczny wygląd okolicy – to niektóre z komentarzy.
Robiąc dokumentację w Norwegii, zapytaliśmy jednego z mieszkańców o jego ocenę, Svein Roger Olsen odpowiedział: „Znałem to rozwiązanie z widzenia, podobało mi się, bo jest nowoczesne. Cieszę się, że stale się rozwija i będzie teraz w naszej okolicy. Każde rozwiązanie ulepszające działania w kierunku ochrony środowiska jest niezwykle cenne”.
Jak wybudować gniazdo pojemników półpodziemnych – krok po kroku
- Wybór miejsca na instalację pojemników. W pierwszej kolejności należy udać się do starostwa, do wydziału geodezji i stamtąd pobrać mapę. Następnie trzeba upewnić się, czy w wybranym miejscu nie przebiegają sieci podziemne (prąd, gaz, woda itp.). Ponadto zachowane muszą być odległości od domów mieszkalnych i granic działki, a także miejsce na swobodny dojazd samochodu – śmieciarki.
- Wykonanie projektu z częścią opisową wraz z nasieniem na mapę lokalizacji gniazda pojemników.
- Złożenie zgłoszenia budowy wraz z uzyskaną dokumentacją projektowo- geodezyjną w starostwie.
- Wybór wykonawcy montującego pojemniki (prace ziemne, osadzenie pojemników) oraz wykonanie opaski z kostki betonowej wokół pojemników.
- Zabezpieczenie terenu budowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.