Place zabaw w świetle nowych przepisów, fot. pixabay
Plac zabaw to przestrzeń, która ma służyć przede wszystkim dzieciom w różnym wieku, z różnymi potrzebami. To miejsce zabawy, rozwijania kreatywności i sprawności fizycznej, ale także nawiązywania relacji wśród najmłodszych. Zatem obiekt ten powinien być nie tylko przyjazny dla korzystających, ale przede wszystkim bezpieczny. To właśnie bezpieczeństwo oraz jakość przestrzeni zabawowej/rekreacyjnej były kluczowe dla prawodawcy. Stąd od 1 sierpnia 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy. Co się zmieni?
Wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa, gmina, przedszkole czy szkoła – wszystkie te podmioty mogą założyć i prowadzić plac zabaw dla dzieci. Istotne jest, że kto organizuje zabawę, ten odpowiada za bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów prawa, a te wkrótce się zmienią.
Od 1 sierpnia 2024 zacznie obowiązywać nowe Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe przepisy m.in. szczegółowo regulują kwestie dotyczące placów zabaw – zasady ich lokalizacji, bezpieczeństwa, a także wyposażenia. Zmiany uwzględniają potrzeby różnych grup osób, w tym dzieci ze szczególnymi potrzebami. Ponadto promują tworzenie terenów biologicznie czynnych, sprzyjających zdrowemu spędzaniu czasu na zewnątrz. Nowe przepisy zwarte zostały w §40 Rozporządzenia, poniżej prezentujemy przegląd zmian, które będą obowiązywały od 1 sierpnia 2024.
Plac zabaw w świetle nowych przepisów
Nowe przepisy wprowadzają obowiązek budowy placu zabaw przy budynkach wielorodzinnych. W przypadku budowy budynku mieszkalnego wielolokalowego z liczbą mieszkań przekraczającą 20 lub zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z liczbą mieszkań przekraczającą 20 należy wybudować plac zabaw dla dzieci. W obydwu wymienionych przypadkach należy uwzględnić dzieci ze szczególnymi potrzebami i dostosować place zabaw tak, aby korzystanie z nich było możliwe także przez te osoby.
Ponadto minimum 30% powierzchni placu zabaw powinien zajmować obszar biologicznie czynny, czyli teren, na którym mogą rosnąć rośliny czy trawa, a wody opadowe mogą wsiąkać w ziemię.
Nasłonecznienie placu zabaw
Dotychczas place zabaw musiały być oświetlone przez co najmniej 4 godziny (tak samo liczone), a w obszarze śródmiejskim – przez 2 godziny. Nowe przepisy łagodzą te dotychczas obowiązujące. Po nowelizacji minimum połowa całkowitej powierzchni obiektu ma być oświetlona przynajmniej 2 godziny, pomiędzy godzinami 10:00 a 16:00 (liczone w dniach równonocy). W przypadku placów zabaw zlokalizowanych w zabudowie śródmiejskiej nasłonecznienie musi wynosić minimum jedną godzinę.
Minimalne odległości placu zabaw od różnych obiektów
Nowe przepisy utrzymują wcześniejszy zapis o zachowaniu 10-metrowej odległości, poszerzając jedynie listę obiektów o drogi oraz ciągi pieszo-jezdne. A zatem place zabaw muszą być oddalone o co najmniej 10 m od: linii rozgraniczających ulice i drogi, ciągów pieszo-jezdnych, okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz miejsc gromadzenia odpadów.
Ogrodzenie placu zabaw
Dotychczas ogrodzenie placu zabaw było dobrowolne, nie obowiązywały żadne przepisy prawa, które by narzucały wymóg grodzenia. Po nowelizacji to się zmieni. Ustęp 5 §40 mówi wprost: „Plac zabaw dla dzieci powinien być ogrodzony”. Ogrodzenie powinno mieć wysokość minimum 1,0 m i posiadać furtkę o szerokości przynajmniej 1,2 m, która umożliwi dostęp do placu osobom ze szczególnymi potrzebami. Place zabaw powinny być odgrodzone od dróg, ulic, parkingów lub ciągów pieszo-jezdnych.
Możliwe będzie odgradzanie za pomocą żywopłotu w niektórych przypadkach. Wyjątek ten odnosi się do placów zabaw przy szkołach, przedszkolach czy na małych, zamkniętych osiedlach.
Zaostrzenie prawa w tym zakresie ma przede wszystkim służyć bezpieczeństwu użytkowników placów zabaw. Ogrodzenie z jednej strony, uniemożliwi dziecku nagłe wtargnięcie pod koła samochodu, roweru czy innych pojazdów, które mogą znaleźć się w pobliżu. Z drugiej strony, bezpańskie psy będą miały ograniczony dostęp.
Powierzchnia placu zabaw
Nie brakuje przykładów, gdzie na osiedlach budowano absurdalne place zabaw, zawierające jedną huśtawkę czy piaskownicę. Nowe przepisy to zmienią, szczegółowo określając powierzchnię placu zabaw, uzależniając ją od liczby lokali mieszkalnych w budynku bądź zespole budynków.
W ustępie 8 §40 określono dokładnie, jaką powierzchnię minimalną ma mieć plac zabaw przy budynkach wielorodzinnych, uzależniając ją od liczby mieszkań, i tak:
1 m² na każde mieszkanie – jeśli w budynku lub zespole budynków znajduje się od 21 do 50 mieszkań;
50 m² – jeśli w budynku lub zespole budynków znajduje się od 51 do 100 mieszkań;
0,5 m² na każde mieszkanie – jeśli w budynku lub zespole budynków znajduje się od 101 do 300 mieszkań;
200 m² – jeśli w budynku lub zespole budynków znajduje się powyżej 300 mieszkań.
Znowelizowane przepisy dopuszczają również możliwość dzielenia placów zabaw dla dzieci. Warunkiem podziału jest minimalna powierzchnia – 50 m².
Fot. Huśtawka integracyjna w Dzierżążnie /fot: TERMA MED/
Wyposażenie, nawierzchnia i kontrole placu zabaw
Na plac zabaw składają się różnorodne urządzenia, są to m.in.: huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, domki, bujaki, ścianki do wspinaczki, liny, zestawy wielofunkcyjne. Znowelizowane Rozporządzenie narzuca konieczność wyposażenia placu zabaw w urządzenia o zróżnicowanej funkcji zabawy oraz dostosowane do różnych kategorii wiekowych dzieci. Wyposażenie to powinno umożliwiać jednoczesną zabawę przynajmniej 5 dzieci na każde 20 m² powierzchni placu.
W znowelizowanym Rozporządzeniu wprost określono, że urządzenia na placach zabaw, jak i ich nawierzchnie muszą spełniać wymogi zawarte w Polskich Normach – PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177. Normy te wprawdzie już wcześniej obowiązywały, jednak ich spełnienie było dobrowolne i nie stanowiło obowiązku prawnego.
W tym miejscu warto zrobić małą dygresję. Mianowicie na rynku nie brakuje urządzeń zabawowych, producenci nieustannie rozbudowują swoje oferty. Nietrudno zauważyć, że w ofertach tych często występują duże rozbieżności cenowe. Otóż urządzenia zabawowe mogą być przeznaczone do użytku przydomowego i wówczas spełniają wymagania normy zabawkowej EN 71-8, a nie normy od placów zabaw PN-EN 1176. A zatem nie spełniają norm do użytku grupowego czy publicznego. Jest to często bagatelizowane przez placówki oświatowe czy ośrodki wczasowe.
Po nowelizacji każdy nowo powstały plac zabaw oraz jego nawierzchnia przed oddaniem do użytku muszą zostać poddane kontroli pomontażowej, którą wykona osoba kompetentna, niezależna od inwestora czy wykonawcy.
Każdy istniejący plac zabaw będzie poddawany kontrolom okresowym według normy PN-EN 1176-7. W ramach kontroli okresowej wyróżnia się: rutynową kontrolę wzrokową, funkcjonalną oraz główną kontrolę wykonywaną co roku. Wspomniana norma określa również osoby przeprowadzające kontrolę.
Konieczne jest też, aby prowadzić harmonogramy z przeprowadzanych czynności kontrolnych czy konserwacyjnych, a także zapewnić pisemne procedury postępowania w razie różnych zdarzeń, takich jak wypadek czy pożar. Obowiązkiem tym obarczony zostaje zarządca placu zabaw.
Plac zabaw na dachu
Znowelizowane przepisy zabraniają budowy placu zabaw dla dzieci na stropodachach znajdujących się powyżej 5 m nad poziomem terenu. W przeciwnym razie możliwe jest zbudowanie nadziemnego placu zabaw pod warunkiem, że obiekt: jest odsunięty od krawędzi stropodachu o 10 m, jest zabezpieczony przed wypadnięciem dzieci i wyrzuceniem zabawek, znajduje się na powierzchni ogólnodostępnej ogrodzonej balustradą o wysokości minimum 1,6 m, po której nie jest możliwe wspinanie się.
Pewne odstępstwa
O ile na początku mowa była o powierzchni placów zabaw przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, to Rozporządzenie przewiduje też pewne odstępstwa od tych reguł. Szczegółowo określają to ustępy 14 i 15 §40. Chodzi o sytuacje, w których blisko zabudowy wielomieszkaniowej istnieje publiczny plac zabaw, wówczas po spełnieniu wymogów odległościowych, nie jest konieczne budowanie kolejnego placu zabaw. Możliwe jest też budowanie mniejszych placów zabaw, jeśli dotyczy to zabudowy śródmiejskiej.
Jak widać, znowelizowane przepisy mają przyczynić się do tego, że place zabaw w Polsce będą bezpieczniejsze, dostępne dla wszystkich (w tym dla dzieci ze szczególnymi potrzebami), ekologiczne. Dąży się do tego, aby te obiekty zapewniały wysoką jakość zabawy czy rekreacji użytkownikom, stąd m.in. wymogi w zakresie powierzchni czy wyposażenia o różnorodnej funkcji.
Spośród najważniejszych zmian w przepisach należy wymienić grodzenie placów zabaw, wymogi odnoszące się do dostępności obiektu czy jego powierzchni. Ponadto znowelizowane Rozporządzenie uwzględnia konieczność stosowania się do norm PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177, wcześniej nie było to obligatoryjne. Znowelizowane przepisy dotyczą nowo powstających obiektów.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że odpowiednie urządzenia z atestami, przeglądy i konserwacje placów zabaw, prawidłowe naprawy, przestrzeganie przepisów i norm – wszystko to jest ważne, jednak nie gwarantuje, że dziecko podczas zabawy nie nabije sobie guza czy nie wróci z siniakiem – takie „wypadki” się zdarzają nawet na najbardziej bezpiecznych placach zabaw. Żadne certyfikaty, atesty bezpieczeństwa czy przepisy prawa nie powinny też zwalniać rodziców i opiekunów z czuwania nad swoimi pociechami.
Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również...
Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu,...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają zasadniczy wpływ na komfort życia mieszkańców i efektywne gospodarowanie nieruchomością oraz jej wartość. A co ma wpływ na te decyzje? Jakim kryterium wyboru kieruje się zarządca, odrzucając bądź stawiając na konkretną usługę czy produkt?
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator...
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator może kontrolować swoje wydatki na energię. Natomiast w budynkach z tradycyjnymi pionami instalacyjnymi konieczne jest podjęcie wspólnych, solidarnych działań zmierzających do oszczędzania energii na ogrzewanie. W zależności od stanu budynku mogą to być działania bezkosztowe lub wymagające wydatków...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia...
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia – w przypadku mas bitumicznych są nimi relatywnie niska odporność mechaniczna oraz brak możliwości wykonania kolejnych warstw (np. tynku), natomiast w przypadku szlamów konieczność nakładania warstw grubości ok. 1 mm i długie przerwy robocze związane z wiązaniem zaprawy [3] – sprawdziły się...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów budowlanych w sześciu krajach europejskich, w tym w Polsce.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.