Anna Ruszczak|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 10/2022
|
2022-11-22
Oferty bankowe dla wspólnot mieszkaniowych, fot. pixabay
Szacuje się, że w Polsce istnieje ok. 200 tysięcy wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta oraz innych produktów bankowych i jakie kryteria są ważne?
Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne,...
Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, a każdy z tych typów ma swoje specyficzne cechy, które warto zrozumieć i porównać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego.
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa...
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa może uzyskać kredyt. Rodzaj finansowania dobierany jest przez pracowników BOŚ Banku w zależności od specyficznych potrzeb wspólnot mieszkaniowych, a ich warunki zależą od wielu czynników, m.in. kwoty kredytu, celu, okresu spłaty itp.
Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości...
Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu, który oferuje ING Bank Śląski S.A.
Zgodnie z ustawą z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, zarząd wspólnoty mieszkaniowej ma obowiązek dokonywania rozliczeń przez rachunek bankowy. Przepis ten ma na celu zabezpieczenie interesów właścicieli lokali i ograniczenie ryzyka defraudacji pieniędzy. Posiadanie konta bankowego ułatwia także prowadzenie księgowości i pozwala lepiej kontrolować przepływy pieniędzy.
Dlaczego wspólnota powinna mieć konto bankowe?
Funkcje konta bankowego wspólnoty:
przechowywanie środków z opłat eksploatacyjnych,
realizowanie płatności za energię elektryczną, cieplną, gaz i wodę,
realizowanie płatności dla dostawców usług, np. firmy sprzątającej czy ekipy remontowej,
gromadzenie środków pieniężnych na fundusz inwestycyjny i/lub remontowy.
Usługi dodatkowe, często dostępne w pakiecie wraz z kontem:
konto oszczędnościowe, depozyty, lokaty,
elastyczne linie kredytowe,
szybkie zbiorcze księgowanie środków na rachunku,
sprawna identyfikacja płatników.
Najlepiej w pakiecie
W większości banków, oferujących produkty dla wspólnot można skorzystać ze specjalnych pakietów, które zawierają produkty i usługi, mające ułatwiać wspólnocie zarządzanie posiadanymi środkami. Zwykle pakiet taki zawiera: rachunek bieżący oraz rachunki pomocnicze, produkty oszczędnościowe (rachunki, lokaty overnight, depozyty długoterminowe), określony limit bezpłatnych przelewów w miesiącu (w zależności od banku nawet do kilkudziesięciu), jak również dostęp do różnych przydatnych funkcjonalności np. usługi płatności masowych. Przykładowo w ramach pakietu Bank Pocztowy oferuje dostęp do systemu Pocztowy Collect, a BOŚ Bank – Masowe Płatności Przychodzące. Usługi te ułatwiają obsługę dużej liczby płatności przychodzących na rachunek wspólnoty.
Pakiety usług finansowych są zwykle zróżnicowane i zależą od mniej lub bardziej zaawansowanych potrzeb poszczególnych wspólnot. Czasem także, posiadanie określonego pakietu wiąże się z niższymi opłatami za niektóre czynności bankowe, np. powiadomienia sms lub wpłaty gotówkowe w oddziale banku. Zwykle w bankach można spotkać dwa rodzaje pakietów. Jeden oferuje podstawowy zakres usług i jest przeznaczony dla niewielkich wspólnot, które zwracają uwagę przede wszystkim na niskie koszty obsługi. Drugi pakiet – droższy i szerszy – przeznaczony jest dla podmiotów dokonujących wielu rozliczeń w miesiącu, którym potrzebne są bardziej zaawansowane narzędzia finansowe.
Łatwe zarządzanie należnościami
Wspólnota musi kontrolować swoje wpływy i wydatki, jak również szybko identyfikować i monitorować wszelkie nieprawidłowości, np. zaległości w czynszu czy innych opłatach od lokatorów. Doskonałym rozwiązaniem może być tu usługa SIMP proponowana przez ING Bank. System Identyfikacji Masowych Płatności (SIMP) zapewnia jednoznaczną identyfikację wpłat i automatyczne rozksięgowanie, ponieważ każdy lokator wspólnoty wpłaca wszystkie opłaty na indywidualny rachunek wirtualny. Dzięki takiemu rozwiązaniu wspólnota może obniżyć koszty i zmniejszyć czas pracy przy obsłudze należności. O usługę SIMP można zawnioskować bezpośrednio z konta bankowego wspólnoty w ING Business. Samo konto można założyć online, bez konieczności odwiedzania fizycznie oddziału banku i korzystać z niego dzięki aplikacji mobilnej, pobranej na smartfon. Konto prowadzone jest bezpłatnie dla aktywnych klientów, nie płacą oni również za przelewy.
Wieloosobowa akceptacja poleceń
W większości banków zarządzanie kontem poprzez system transakcyjny banku jest bezpłatne, chociaż niektóre z nich pobierają opłatę za abonament. W ramach tego abonamentu wspólnota może korzystać z bardziej zaawansowanych usług elektronicznych, takich jak zarządzanie grupami przelewów, wieloosobowa akceptacja poleceń lub współpraca z systemami finansowo-księgowymi.
Wieloosobowa akceptacja transakcji jest bardzo przydatną funkcjonalnością, zwłaszcza w sytuacji, gdy zarządca lub administrator ma dostęp do wspólnotowego konta bankowego, a zarząd chce mieć kontrolę nad jego działaniami. Po uruchomieniu usługi firma administrująca otrzymuje bierny dostęp do konta wspólnoty, może przeglądać historię rachunku i wprowadzać dyspozycje płatnicze, jednak bez możliwości ich akceptacji. Do realizacji dyspozycji potrzebna jest tu autoryzacja przez inną osobę lub osoby. Uruchomienie takiej usługi wymaga wcześniejszego nadania uprawnień dla poszczególnych dysponentów konta w trakcie wypełniania wniosku o dostęp do bankowości elektronicznej.
Rachunki lokacyjne
Rachunki lokacyjne są odpowiednikiem rachunków oszczędnościowych dla klientów indywidualnych i działają podobnie: wspólnota może na nie wpłacać i wypłacać środki bez utraty wypracowanych odsetek w dowolnym czasie i w dowolnej wysokości. Banki, które oferują ten produkt oszczędnościowy, zwykle nie pobierają opłat za prowadzenie rachunku i za jeden przelew wychodzący w miesiącu. Przykładowo, Konto Oszczędnościowe Biznes jest uzupełnieniem rachunku bieżącego w Banku Pocztowym. Wszystkie nadwyżki finansowe można tu lokować w dowolnym momencie, a gdy środki będą potrzebne do codziennych rozliczeń, bez żadnych formalności i straty odsetek, można je z powrotem przelać na konto podstawowe. Prowadzenie konta oszczędnościowego jest darmowe, a oprocentowanie może zależeć od wysokości salda.
Tab. Przykładowe zestawienie ofert bankowych
Jakie kryteria stosować przy wyborze konta bankowego?
Zarząd wspólnoty musi przede wszystkim określić cele i oczekiwania, zanim wybierze odpowiednie konto bankowe dla wspólnoty. Od tego zależy funkcjonalne i efektywne kosztowo korzystanie z niego. Jakie kryteria wyboru powinien zastosować?
Sposób zarządzania kontem przez wspólnotę: tradycyjny w oddziale banku czy przy pomocy bankowości elektronicznej;
rodzaj najczęściej wykonywanych operacji bankowych;
ewentualna potrzeba linii kredytowych;
akceptacja płatności: jedno lub wieloosobowa;
format wyciągów z konta i raportów elektronicznych do analizy danych;
generowanie wyciągów zbiorczych czy baza kontrahentów na potrzeby księgowości;
potrzeba płatności masowych.
Od powyższych funkcjonalności zwykle zależy wysokość opłat bankowych, które składają się na koszty prowadzenia rachunku. Należy pamiętać, że o zmianie konta zarząd wspólnoty musi informować lokatorów i dostawców usług. Dobrze więc zastanowić się nad wyborem, aby było to rozwiązanie długoterminowe.
Opłaty bankowe
Najważniejszą kwestią, na którą zarząd wspólnoty powinien zwrócić uwagę, są koszty związane z obsługą rachunku. Nie wszystkie pozycje w cenniku będą dla wspólnoty ważne, np. prowizje za wypłaty z bankomatu lub obsługę karty. Są jednak opłaty, które wspólnota musi obowiązkowo uwzględnić w swojej kalkulacji kosztów, takie, jak:
opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku bieżącego (głównego),
koszt internetowych przelewów zewnętrznych (na rachunki w innych bankach),
zlecenia stałe i polecenia zapłaty,
koszt rachunków pomocniczych działających w ramach konta głównego,
wpłaty gotówkowe na konto wspólnoty dokonywane w placówce banku lub na poczcie.
Produkty kredytowe dla wspólnot
Mimo, że wspólnota nie ma osobowości prawnej (jest tzw. „ułomną” osobą prawną), to dzięki zadeklarowanym wpłatom swoich członków posiada zdolność kredytową i może skorzystać z zewnętrznego finansowania i takich produktów bankowych, jak kredyt remontowy, termomodernizacyjny lub inwestycyjny. W niektórych bankach wspólnota może też zaciągnąć kredyt z premią remontową lub termomodernizacyjną z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Kredyty, o których mowa, przeznaczone są na konkretne potrzeby, np. remont czy modernizację budynku zarządzanego przez wspólnotę (np. wymiana wind czy dachu, odnowienie klatek schodowych, instalacji wodnych lub grzewczych). Jego wysokość zależy od stanu środków zgromadzonych w funduszu remontowym wspólnoty.
Z kolei ekokredyt ING Banku Śląskiego warto rozważyć, gdy wspólnota planuje realizację przedsięwzięcia wspierającego ekologię i zrównoważony rozwój. Mogą to być projekty związane z pozyskaniem energii z odnawialnych źródeł, modernizacją systemów grzewczych, ale nie tylko. Chcąc poprawić komfort życia wspólnoty, można zastanowić się nad rozwojem terenów zielonych. W tej kategorii mieści się:
rozwój terenów zielonych wokół nieruchomości (w tym tworzenie tzw. „zielonych podwórek”),
budowa lub modernizacja placów zabaw dla dzieci,
miejsca sportowo-rekreacyjne, np. miniboiska, siłownie na powietrzu,
podjazdy, windy, podnośniki dla osób niepełnosprawnych.
W obszarze termomodernizacji ciekawym przykładem jest projekt „BOŚ Bank na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej”, współfinansowany ze środków grantu przyznanego przez Europejski Bank Inwestycyjny w ramach inicjatywy ELENA (European Local ENergy Action), finansowanej z programu Unii Europejskiej Horyzont 2020. Bank finansuje przygotowanie analiz i dokumentacji technicznej, które są niezbędne do rozpoczęcia inwestycji związanej z:
poprawą efektywności energetycznej (także w połączeniu z instalacjami OZE) budynków mieszkalnych (wielo- i jednorodzinnych), budynków użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstw i innych podmiotów (np. wyższych uczelni),
budową i modernizacją sieci ciepłowniczych,
modernizacją oświetlenia ulicznego,
budową stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Pokrywane są koszty opracowania m.in. następujących dokumentów:
audytu energetycznego ex ante (dla budynków i przedsiębiorstw),
dokumentacji technicznej, np. projektu elewacji, projektu modernizacji instalacji grzewczych i ciepłej wody użytkowej, oceny instalacji fotowoltaicznych,
analizy techniczno-ekonomicznej, w tym analizy skuteczności zastosowania ogniw fotowoltaicznych,
studium wykonalności odnawialnych źródeł energii,
dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz pozwoleń środowiskowych.
Mały wybór
Jeśli wspólnota chce sprawnie i efektywnie kosztowo zarządzać swoimi środkami, powinna posiadać konto bankowe dopasowane do swoich potrzeb. Niestety, tylko kilka banków posiada w swojej ofercie konta przeznaczone dla wspólnot mieszkaniowych. Po dokładnej analizie parametrów kont, widać duże rozbieżności cenowe. Wybór jest więc niełatwy, gdyż wymaga bardzo szczegółowej kalkulacji kosztów. Zawsze jednak można poprosić bank o ofertę skrojoną na miarę, wraz z możliwościami negocjacji opłat i prowizji.
jumar
jumar, 29.11.2022r., 12:42:46
Dwie kwestie: pierwsza - dobrym obyczajem jest krótka charakterystyka autora publikacji; po drugie - Autorka pisząc, że wspólnota POWINNA mieć konto bankowe, wyraźnie pomija treść Art. 30. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy;
Pozdrawiam
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało Szczegółowy Opis Priorytetów programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, skierowanego m.in. do jednostek samorządu...
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało Szczegółowy Opis Priorytetów programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, skierowanego m.in. do jednostek samorządu terytorialnego.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych, nie zaskakując rynku i ekonomistów. Wiele wskazuje na to, że przerwa w cyklu podwyżek stóp przekształciła się w jego koniec. Jednak...
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych, nie zaskakując rynku i ekonomistów. Wiele wskazuje na to, że przerwa w cyklu podwyżek stóp przekształciła się w jego koniec. Jednak na obniżki kosztu pieniądza jeszcze trzeba trochę poczekać.
Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, zapowiedział, że pierwsze nabory do programów krajowych z budżetu UE 2021-2027 ruszą na przełomie I i II kwartału, a do programów regionalnych -...
Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, zapowiedział, że pierwsze nabory do programów krajowych z budżetu UE 2021-2027 ruszą na przełomie I i II kwartału, a do programów regionalnych - w II kwartale tego roku.
W 2015 roku ruszył program społecznego budownictwa czynszowego, który potrwa do 30 września 2024 roku. Celem programu jest poprawa dostępności mieszkań, a odbiorcami są towarzystwa budownictwa społecznego,...
W 2015 roku ruszył program społecznego budownictwa czynszowego, który potrwa do 30 września 2024 roku. Celem programu jest poprawa dostępności mieszkań, a odbiorcami są towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe.
Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi” startuje 25 stycznia 2023 r. Dofinansowanie na instalacje OZE przeznaczone jest dla rolników i spółdzielni energetycznych.
Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi” startuje 25 stycznia 2023 r. Dofinansowanie na instalacje OZE przeznaczone jest dla rolników i spółdzielni energetycznych.
Ścieżka SMART to nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 667 mln zł, a nabór wniosków rozpoczął się 21...
Ścieżka SMART to nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 667 mln zł, a nabór wniosków rozpoczął się 21 lutego.
Wyeliminowanie ryzyka kursowego jest równoznaczne z tak daleko idącym przekształceniem umowy, że należy ją uznać za umowę o odmiennej istocie i charakterze, choćby nadal chodziło tu o inny podtyp, czy...
Wyeliminowanie ryzyka kursowego jest równoznaczne z tak daleko idącym przekształceniem umowy, że należy ją uznać za umowę o odmiennej istocie i charakterze, choćby nadal chodziło tu o inny podtyp, czy wariant umowy kredytu. Oznacza to z kolei, że po wyeliminowaniu tego rodzaju klauzul utrzymanie umowy o charakterze zamierzonym przez strony nie jest możliwe, co przemawia za jej całkowitą nieważnością (bezskutecznością) – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego...
Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska będą rozpatrywane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód.
W raporcie nr 4/2022, opublikowanym przez Forbes, pt. „Rynek nieruchomości”, w rozdziale „Koszty utrzymania mieszkania i domu – prognozy na rok 2023” policzono
koszty utrzymania mieszkania oraz ich przewidywany...
W raporcie nr 4/2022, opublikowanym przez Forbes, pt. „Rynek nieruchomości”, w rozdziale „Koszty utrzymania mieszkania i domu – prognozy na rok 2023” policzono
koszty utrzymania mieszkania oraz ich przewidywany wzrost w tym roku.
Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.
Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 8 marca br., po raz szósty z rzędu, zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce.
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 8 marca br., po raz szósty z rzędu, zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych w Polsce.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne....
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe jednostki organizacyjne. Łącznie do wykorzystania jest ponad 200 mln zł.
Rada Polityki Pieniężnej, po raz siódmy z rzędu, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wpływa to pozytywnie na rynek kredytów hipotecznych: raty przestały rosnąć, a banki chcą pożyczać...
Rada Polityki Pieniężnej, po raz siódmy z rzędu, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wpływa to pozytywnie na rynek kredytów hipotecznych: raty przestały rosnąć, a banki chcą pożyczać coraz więcej. Polacy oczekują jednak obniżek stóp, niestety mówi się ostatnio o podwyżkach.
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą...
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale i samorządów. Jedni i drudzy mają do dyspozycji szereg działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość.
1 lipca 2023 roku wchodzą w życie przepisy, dzięki którym uprawnione osoby będą mogły skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Niskie oprocentowanie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu od państwa. Warto...
1 lipca 2023 roku wchodzą w życie przepisy, dzięki którym uprawnione osoby będą mogły skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Niskie oprocentowanie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu od państwa. Warto pamiętać, że dopłatę można stracić – i to właściwie w każdym momencie.
Pierwsze kraje otrzymały pieniądze z KPO przeznaczone na odbudowę gospodarek po pandemicznych zamknięciach już w sierpniu 2021 roku. Polska nie złożyła nawet wniosku o ich wypłatę.
Pierwsze kraje otrzymały pieniądze z KPO przeznaczone na odbudowę gospodarek po pandemicznych zamknięciach już w sierpniu 2021 roku. Polska nie złożyła nawet wniosku o ich wypłatę.
Polska jest jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej, które dodatkowo sukcesywnie się kurczą z powodu postępujących zmian klimatu i działalności człowieka. Do rozwiązania tego problemu należy...
Polska jest jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej, które dodatkowo sukcesywnie się kurczą z powodu postępujących zmian klimatu i działalności człowieka. Do rozwiązania tego problemu należy zaangażować nowe technologie.
Obowiązek sprawdzenia, czy umowa zawiera niedozwolone postanowienia spoczywa na sądzie. Fakt wypowiedzenia umowy kredytowej nie może co do zasady spowodować pozbawienia kredytobiorcy ochrony konsumenckiej,...
Obowiązek sprawdzenia, czy umowa zawiera niedozwolone postanowienia spoczywa na sądzie. Fakt wypowiedzenia umowy kredytowej nie może co do zasady spowodować pozbawienia kredytobiorcy ochrony konsumenckiej, gwarantowanej Dyrektywą UE nr 93/13, która obejmuje zarówno etap nawiązywania umowy, jak i wykonywania zobowiązań przez kredytodawcę i kredytobiorcę – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Zbliżają się kolejne wybory i po raz kolejny politycy dostrzegli problemy mieszkaniowe Polaków. Pojawiły się pomysły rządzących na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%, no to konkurencja zaproponowała...
Zbliżają się kolejne wybory i po raz kolejny politycy dostrzegli problemy mieszkaniowe Polaków. Pojawiły się pomysły rządzących na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%, no to konkurencja zaproponowała 0%, a podobno – jak się zaczyna już żartować – nie jest wykluczone oprocentowanie ujemne.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła 10 maja 2023 roku decyzję o zachowaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych. Główną stopę referencyjną pozostawiła na poziomie 6,75 proc.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła 10 maja 2023 roku decyzję o zachowaniu dotychczasowego poziomu stóp procentowych. Główną stopę referencyjną pozostawiła na poziomie 6,75 proc.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.