administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej przed sądami

Reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej przed sądami. Fot. Pixabay

Reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej przed sądami. Fot. Pixabay

W razie braku odmiennego zastrzeżenia osoba, której właściciele lokali w umowie lub w uchwale (art. 18 ust. 1 i ust. 2a UWL) powierzyli zarząd nieruchomością wspólną, jest w granicach tego zarządu umocowana do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniach sądowych.

Zobacz także

Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...

Redakcja news Domofon dopasowany do każdego osiedla

Domofon dopasowany do każdego osiedla Domofon dopasowany do każdego osiedla

Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...

Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.

DomBest news Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców

Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców

Opomiarowanie zużycia wody i energii cieplnej to zagadnienie, które wzbudza wiele pytań wśród Zarządców Nieruchomości. Temat ten jest skomplikowany zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. W kolejnym...

Opomiarowanie zużycia wody i energii cieplnej to zagadnienie, które wzbudza wiele pytań wśród Zarządców Nieruchomości. Temat ten jest skomplikowany zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. W kolejnym odcinku podcastu „Strefa Zarządcy”, Agnieszka Gędłek rozmawiała na ten temat z radcą prawnym, Anną Janiak-Chęcińską oraz Marcinem Banasiakiem, Dyrektorem Zarządzającym w DomBest.

Zarządca nieruchomości nie może reprezentować wspólnoty mieszkaniowej przed sądem, jeżeli upoważnienie nie znalazło się w umowie określającej sposób zarządu, albo uchwale o zmianie tej umowy, bądź zarządca nieruchomości nie posiada odpowiedniego pełnomocnictwa.

Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną jest dopuszczalna niezależnie od tego, czy zarząd ten został wcześniej określony w wymagającej jednomyślności umowie notarialnej, czy też w postanowieniu sądu znoszącym współwłasność nieruchomości. Wymaga to podjęcia uchwały wspólnoty zaprotokołowanej przez notariusza.

Według art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali1, sposób zarządu nieruchomością wspólną może zostać określony przez właścicieli lokali w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego. W art. 11 ust. 1 ustawy o własności lokali przewidziano zaś, że przepisy o ustanowieniu odrębnej własności lokali w drodze umowy stosuje się odpowiednio do wyodrębnienia własności lokali z mocy orzeczenia sądu znoszącego współwłasność nieruchomości.

Przepis ten, ulokowany w rozdziale 2 ustawy o własności lokali, zatytułowanym „Ustanowienie własności lokalu”, odczytywać należy w powiązaniu z art. 8 ust. 2 UWL, znajdującym się w tym samym rozdziale, według którego w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu współwłaściciele mogą określić sposób zarządu nieruchomością wspólną.

Z treści tych przepisów można wyprowadzić wniosek, że sąd w postanowieniu znoszącym współwłasność przez ustanowienie odrębnej własności lokali może określić sposób zarządu nieruchomością wspólną.

Podobnie na gruncie obowiązującego przed dniem 1 stycznia 1995 r. art. 137 §2 pkt 3 KC, zgodnie z którym w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinien zostać określony sposób zarządu nieruchomością wspólną. W judykaturze Sądu Najwyższego uznawano kompetencję sądu dokonującego zniesienia współwłasności przez ustanowienie odrębnej własności lokali do określenia sposobu zarządu nieruchomością wspólną.

Pojęcie pełnomocnictwa

Pojęcie pełnomocnictwa ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony oznacza to umocowanie pełnomocnika do działania w imieniu mocodawcy, z drugiej natomiast, jest to dokument potwierdzający umocowanie. Od udzielenia pełnomocnictwa trzeba przy tym odróżnić jego wykazanie przed sądem. O uzupełnieniu bądź nieuzupełnieniu braku pełnomocnictwa decyduje treść dokumentu a nie data jego wystawienia. Odpowiada to istocie czynności uzupełnienia braków formalnych pism procesowych. Czynność ta bowiem dokonywana jest w okresie biegu terminu wyznaczonego do usunięcia braku formalnego skargi kasacyjnej i dlatego nie można wymagać, aby w ramach uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej pełnomocnik przedłożył pełnomocnictwo wystawione najpóźniej w dacie sporządzenia tej skargi.

Zastrzeżenie, że pełnomocnictwo procesowe wygasa w określonym terminie, rodzi konieczność badania, czy umocowanie do działania w sprawie istnieje w czasie dokonywania przez pełnomocnika czynności procesowych. W takich sytuacjach nie znajduje zastosowania art. 94 §1 in principio KPC przewidujący, że wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym. Nadejście terminu końcowego, powodującego ustanie stosunku pełnomocnictwa, niewątpliwie jest zdarzeniem prawnym odmiennego rodzaju niż wypowiedzenie pełnomocnictwa. Przywołany ostatnio przepis nie powinien być natomiast wykładany w sposób rozszerzający, tj. prowadzący do objęcia nim także zdarzeń prawnych innych niż czynność wypowiedzenia pełnomocnictwa. Z art. 94 §1 KPC wywodzona jest norma o charakterze wyjątkowym, nakazująca traktowanie jako pełnomocnika osoby, która w istocie nie jest już umocowana do reprezentowania mocodawcy, gdyż stosunek pełnomocnictwa ustał wskutek wypowiedzenia. W wyniku zastosowania art. 94 §1 KPC czynności procesowe sądu podejmowane w sytuacjach objętych zakresem tego unormowania nie stanowią przejawu naruszenia przepisów postępowania i nie prowadzą do nieważności postępowania nawet w razie faktycznego pozbawienia strony możności obrony jej praw. Zasadniczo przepisy regulujące postępowanie cywilne nie wymagają od sądu każdorazowego poszukiwania z urzędu, czy zachodzą okoliczności, które mogłyby prowadzić do wadliwości proceduralnych, nawet powodujących ryzyko nieważności postępowania. Z tego powodu sąd, o ile nie wystąpią uzasadnione przesłanki, nie podejmuje działań zmierzających np. do zbadania, czy strona postępowania żyje, czy została ubezwłasnowolniona itd. Brak wiedzy o zaistniałych obiektywnie okolicznościach nie usuwa jednak skutków tych wadliwości, toteż w razie uzyskania informacji świadczących o możliwości wystąpienia uchybień, powinny być podjęte przeciwdziałające im czynności.

Reprezentacja wspólnoty

Sposób reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej określony został w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Wskazać w tym miejscu należy, że wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, ale z mocy prawa posiadającą zdolność prawną (art. 6 ustawy o własności lokali). Co do zasady podmiotem uprawnionym do występowania w postępowaniu administracyjnym w imieniu wspólnoty mieszkaniowej jest zarząd tej wspólnoty. Zarząd wspólnoty, powołany przez właścicieli lokali w drodze uchwały, reprezentuje bowiem tę wspólnotę stosownie do treści art. 21 UWL. Nie jest to jednak jedyny możliwy sposób ustalenia zarządu nieruchomością wspólną i organu uprawnionego do reprezentacji wspólnoty.

Ustawa o własności lokali w art. 18 ust. 1 stanowi bowiem, że właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

W takiej sytuacji nie ma potrzeby powoływania zarządu, o którym mowa w art. 21 ustawy o własności lokali. Stosownie zaś do treści art. 33 UWL, w razie powierzenia zarządu osobie fizycznej lub prawnej, w trybie przewidzianym w art. 18 ust. 1 tejże ustawy, w braku odmiennych postanowień umowy, stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 4. Z art. 18 ust. 3 ustawy o własności lokali wynika, że jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1 lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale, tj. w rozdziale 4 UWL.

Powierzenie zarządu

Reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej przez zarząd oznacza także składanie oświadczeń woli w imieniu wspólnoty i występowanie w sądach w sprawach jej dotyczących. Ustawa o własności lokali w art. 18 ust. 1 stanowi bowiem, że właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. W takiej sytuacji nie ma potrzeby powoływania zarządu, o którym mowa w art. 21 ustawy o własności lokali. Stosownie zaś do treści art. 33 ustawy o własności lokali w razie powierzenia zarządu osobie fizycznej lub prawnej, w trybie przewidzianym w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, w braku odmiennych postanowień umowy, stosuje się przepisy rozdziału 4 UWL. Z ustępu 3, art. 18 ust. 3 ustawy wynika bowiem, że jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w rozdziale 4 UWL.

Według art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali, właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej. Mogą też dokonać zmiany sposobu zarządu. Zgodnie z art. 18 ust. 2a UWL, zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza; uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Dopiero wtedy, gdy sposobu zarządu nie określono tak, jak wyżej wskazano, tj. w umowie lub w uchwale, mają – w myśl art. 18 ust. 3 ustawy o własności lokali – zastosowanie zasady określone w przepisach rozdziału 4, art. 18–33 ustawy o własności lokali.

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej może oczywiście posługiwać się przy wykonywaniu czynności związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną innymi osobami, zawierając z nimi odpowiednie umowy. Jednak przypadków posługiwania się innymi osobami przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej przy wykonywaniu czynności związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną nie można utożsamiać z powierzeniem przez właścicieli lokali zarządzania nieruchomością wspólną zarządcy, czyli z zarządem powierzonym. We wspólnocie mieszkaniowej nie może jednocześnie funkcjonować zarządzanie nieruchomością wspólną przez zarządcę i przez zarząd wspólnoty (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 września 2005 r., III CZP 62/05, oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 września 2010 r., V CSK 52/10).

Zgodnie z art. 33 ustawy o własności lokali, w razie powierzenia zarządu osobie fizycznej lub prawnej w trybie przewidzianym w art. 18 ust. 1 – tj. na podstawie umowy, stosownie do art. 18 ust. 1, lub na podstawie uchwały, stosownie do art. 18 ust. 2a – w braku odmiennych postanowień umowy lub uchwały (choć o tym w art. 33 nie ma wyraźnej wzmianki) – stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 4 UWL. Chodzi o znajdujące się w tym rozdziale przepisy normujące zarządzanie nieruchomością wspólną w sytuacjach, w których – tak jak wskazuje art. 18 ust. 3 ustawy o własności lokali – sposób zarządu nieruchomością wspólną nie został określony przez właścicieli lokali w umowie lub uchwale.

Umocowanie do reprezentowania wspólnoty 

Nie ulega wątpliwości, że w świetle przytoczonych przepisów zarząd wspólnoty jest w ramach zarządzania nieruchomością wspólną, z tytułu samej tylko przysługującej mu do tego kompetencji i w jej granicach, umocowany do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniach sądowych. Możliwość samodzielnego podejmowania czynności zwykłego zarządu obejmuje zatem także działania związane z reprezentowaniem wspólnoty przed sądem w sprawach dotyczących takich czynności. W przypadku natomiast spraw dotyczących czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, podejmowanie przez zarząd wspólnoty działań, związanych z jej reprezentowaniem przed sądem, jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w art. 22 ust. 2 ustawy o własności lokali (art. 22 ust. 3 pkt 7 ustawy o własności lokali). Dochodzenie również w postępowaniu sądowym należności z tytułu kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 14 i 15 ustawy o własności lokali), których dotyczy niniejsza sprawa, jest w praktyce sądowej kwalifikowane jako czynność zwykłego zarządu (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2013 r., sygn. III CZP 42/13).

Podstawa prawna

Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU z 2021 r. poz. 1048 ze zm.)

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przysporzą samorządom dużo dodatkowej pracy. Nowe przepisy nie ułatwią też gminie zarządzania przestrzenią.

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przysporzą samorządom dużo dodatkowej pracy. Nowe przepisy nie ułatwią też gminie zarządzania przestrzenią.

Anna Ruszczak news Magazyn energii z dotacją

Magazyn energii z dotacją Magazyn energii z dotacją

Magazyny energii i ciepła stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Do takich inwestycji zachęcają sytuacja rynkowa i wysokie ceny energii, ale też dotacje w rządowym programie...

Magazyny energii i ciepła stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Do takich inwestycji zachęcają sytuacja rynkowa i wysokie ceny energii, ale też dotacje w rządowym programie Mój Prąd.

Anna Ruszczak news Do kiedy można naliczać karę umowną?

Do kiedy można naliczać karę umowną? Do kiedy można naliczać karę umowną?

Przepisy nie regulują górnej granicy kary umownej, ale orzecznictwo wypracowało stanowisko dotyczące jej naliczania. Ustalanie wysokości kar nie jest całkowicie swobodne.

Przepisy nie regulują górnej granicy kary umownej, ale orzecznictwo wypracowało stanowisko dotyczące jej naliczania. Ustalanie wysokości kar nie jest całkowicie swobodne.

Anna Ruszczak news Chłodzenie mieszkań coraz ważniejsze

Chłodzenie mieszkań coraz ważniejsze Chłodzenie mieszkań coraz ważniejsze

Przed Polską kolejna fala upałów, a średnia temperatura obszarowa powietrza w kraju wzrasta. Polacy coraz bardziej interesują się systemami chłodzenia domu.

Przed Polską kolejna fala upałów, a średnia temperatura obszarowa powietrza w kraju wzrasta. Polacy coraz bardziej interesują się systemami chłodzenia domu.

Anna Ruszczak news Miejskie wyspy ciepła

Miejskie wyspy ciepła Miejskie wyspy ciepła

Miejskie wyspy ciepła (MWC) są zjawiskiem klimatycznym polegającym na kumulacji ciepła w przestrzeni miast. Betonowe obszary gromadzą wielkie ilości ciepła przez cały rok.

Miejskie wyspy ciepła (MWC) są zjawiskiem klimatycznym polegającym na kumulacji ciepła w przestrzeni miast. Betonowe obszary gromadzą wielkie ilości ciepła przez cały rok.

Anna Ruszczak news Baterie nowej generacji z polskiego laboratorium

Baterie nowej generacji z polskiego laboratorium Baterie nowej generacji z polskiego laboratorium

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponował koncepcję, która może zmienić sposób produkcji akumulatorów oraz wyeliminować kosztowne i szkodliwe dla środowiska surowce. Innowacyjne technologie...

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponował koncepcję, która może zmienić sposób produkcji akumulatorów oraz wyeliminować kosztowne i szkodliwe dla środowiska surowce. Innowacyjne technologie są już gotowe do wdrożenia w produkcji.

Eugenia Śleszyńska Jak się bronić, gdy nie znasz obowiązującego prawa? (cz. II)

Jak się bronić, gdy nie znasz obowiązującego prawa? (cz. II) Jak się bronić, gdy nie znasz obowiązującego prawa? (cz. II)

O sytuacji „uprzemysłowienia” procesu stanowienia prawa oraz o skutkach takiego podejścia ustawodawcy dla jego adresatów pisałam w poprzedniej części artykułu. Na adresata wielu ustaw są nakładane prawa...

O sytuacji „uprzemysłowienia” procesu stanowienia prawa oraz o skutkach takiego podejścia ustawodawcy dla jego adresatów pisałam w poprzedniej części artykułu. Na adresata wielu ustaw są nakładane prawa i obowiązki, a jak wiadomo, z obowiązkami często wiążą się sankcje karne. Warto więc znać prawo i rozumieć intencje ustawodawcy oraz organów je stosujących.

Redakcja Podział wielobudynkowej wspólnoty mieszkaniowej

Podział wielobudynkowej wspólnoty mieszkaniowej Podział wielobudynkowej wspólnoty mieszkaniowej

Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.

Nasza wspólnota mieszkaniowa jest wspólnotą wielobudynkową. Chcielibyśmy wyodrębnić wspólnoty w każdym budynku. Jak przeprowadzić podział zgodnie z prawem? – pyta Czytelnik.

Redakcja Zbycie praw partycypacji w TBS

Zbycie praw partycypacji w TBS Zbycie praw partycypacji w TBS

Czy mogę zbyć moją partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w KOB? Zaznaczam, że umowę w sprawie partycypacji zawarłem w 2016 roku – pyta Czytelnik.

Czy mogę zbyć moją partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w KOB? Zaznaczam, że umowę w sprawie partycypacji zawarłem w 2016 roku – pyta Czytelnik.

Anna Ruszczak news Domowe usługi assistance

Domowe usługi assistance Domowe usługi assistance

99 proc. polis mieszkaniowych zawiera pakiet usług assistance domowego, a 37 proc. ubezpieczonych wybiera jego wersję rozszerzoną.

99 proc. polis mieszkaniowych zawiera pakiet usług assistance domowego, a 37 proc. ubezpieczonych wybiera jego wersję rozszerzoną.

Anna Ruszczak news Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków

Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków

Tworzenie spółdzielni energetycznych wkrótce ma stać się prostsze. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma przyspieszyć rozwój spółdzielni energetycznych. Obecnie w Polsce działa 10...

Tworzenie spółdzielni energetycznych wkrótce ma stać się prostsze. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma przyspieszyć rozwój spółdzielni energetycznych. Obecnie w Polsce działa 10 takich podmiotów, dla porównania w Danii jest ich 2,5 tys.

Anna Ruszczak news Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Anna Ruszczak news Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Anna Ruszczak news Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Anna Ruszczak news Fotowoltaika: rośnie liczba odmów przyłączenia

Fotowoltaika: rośnie liczba odmów przyłączenia Fotowoltaika: rośnie liczba odmów przyłączenia

Lawinowo rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci. Z najnowszego raportu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w latach 2021–2022 było ich 11 tys.

Lawinowo rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci. Z najnowszego raportu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w latach 2021–2022 było ich 11 tys.

Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...

Anna Ruszczak news Elastyczne formy współpracy zamiast umowy o pracę

Elastyczne formy współpracy zamiast umowy o pracę Elastyczne formy współpracy zamiast umowy o pracę

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu.

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu.

Anna Ruszczak news Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają...

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność.

Anna Ruszczak news Więcej mieszkań na wynajem od firm

Więcej mieszkań na wynajem od firm Więcej mieszkań na wynajem od firm

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok....

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok. 1 proc. całego rynku.

news Nowa technologia monitoringu wody

Nowa technologia monitoringu wody Nowa technologia monitoringu wody

Startup z Wrocławia rozwija autorską technologię do monitoringu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. To odpowiedź na wyzwania związane z monitorowaniem jakości wody oraz odpadów przedsiębiorstw.

Startup z Wrocławia rozwija autorską technologię do monitoringu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. To odpowiedź na wyzwania związane z monitorowaniem jakości wody oraz odpadów przedsiębiorstw.

Anna Ruszczak news Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy? Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Anna Ruszczak news Fotowoltaika w bloku

Fotowoltaika w bloku Fotowoltaika w bloku

Fotowoltaiką coraz częściej interesują się mieszkańcy bloków, wspólnoty i spółdzielnie. Do takich inwestycji zachęca nie tylko niższa cena prądu, ale też prawne ułatwienia oraz dofinansowania. Co trzeba...

Fotowoltaiką coraz częściej interesują się mieszkańcy bloków, wspólnoty i spółdzielnie. Do takich inwestycji zachęca nie tylko niższa cena prądu, ale też prawne ułatwienia oraz dofinansowania. Co trzeba wiedzieć w tej kwestii?

Magdalena Markiewicz Czy można odciąć wodę za długi?

Czy można odciąć wodę za długi? Czy można odciąć wodę za długi?

W związku z podwyżką kosztów utrzymania mieszkania, w tym opłat za media, coraz więcej osób ma problem z terminowym regulowaniem płatności. Zaniepokojeni dłużnicy pytają, czy wspólnota lub spółdzielnia...

W związku z podwyżką kosztów utrzymania mieszkania, w tym opłat za media, coraz więcej osób ma problem z terminowym regulowaniem płatności. Zaniepokojeni dłużnicy pytają, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo w ramach sankcji za długi odciąć dopływ wody do lokalu?

news Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online

Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 18 września 2023 roku zostanie wdrożona pełna z wersja systemu ZONE. Umożliwi on łatwe zamówienie przeglądu kominiarskiego oraz uproszczonego audytu...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 18 września 2023 roku zostanie wdrożona pełna z wersja systemu ZONE. Umożliwi on łatwe zamówienie przeglądu kominiarskiego oraz uproszczonego audytu energetycznego budynku.

Wybrane dla Ciebie

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie » Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.