Z czego wynika przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych? Fot. Pixabay
Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych. Klienci zwracają coraz większą uwagę na ceny, które w ostatnich latach mocno poszły w górę, oraz na bezpieczeństwo realizowanych usług.
Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Dla wykańczanego lokalu warto wykupić polisę na czas budowy. Zabezpieczy to np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych. Aby ochrona...
Nieruchomość można ubezpieczyć w pełni dopiero z aktem własności. Dla wykańczanego lokalu warto wykupić polisę na czas budowy. Zabezpieczy to np. przed ryzykiem kradzieży materiałów budowlanych. Aby ochrona zadziałała, trzeba spełnić kilka warunków.
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar, prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem...
Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar, prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem siły roboczej. Jednak aż 65% z nich wierzy, że inwestycja w technologię mogłaby poprawić wydajność i rentowność. Dlaczego więc branża wciąż zwleka z wdrożeniem cyfrowych rozwiązań?
Według ekspertów, spowolnienie w inwestycjach deweloperskich wpływa na rynek usług remontowo-budowlanych. Klienci częściej, niż jeszcze dwa lata temu, poszukują wykonawców do mniejszych usług. Przy planowaniu remontów skupiają się raczej na niewielkich zadaniach, jak np. instalacje, naprawy czy montaże, remonty pojedynczych pomieszczeń. Widać także, że wykonawcy dostosowali się do tej sytuacji i częściej podejmują się w tej chwili mniejszych prac wykończeniowych, żeby zapewnić sobie ciągłość działalności.
Wzrosty cen usług
Przez ostatnie dwa lata mocno wzrosły ceny usług remontowo-budowlanych, m.in. na skutek rosnących kosztów energii, materiałów i kosztów pracy. Według danych PSB w maju br. ceny samych materiałów budowlanych wzrosły o 5 proc. r/r, natomiast w pierwszych pięciu miesiącach tego roku zwiększyły się o 10 proc. r/r. Aktualizowany na bieżąco „Barometr cen w budownictwie”, publikowany przez serwis Wielkiebudowanie.pl, pokazuje, że w czerwcu br. najbardziej podrożały usługi, na które popyt był największy, czyli usługi wykończeniowe (o 3,3 proc. m/m), dekarskie (ok. 4 proc. m/m), murarskie (ok. 3,9 proc. m/m), elektryczne (o 4 proc. m/m) czy stolarka budowlana (o 3,5 proc. m/m). Firmy w większości tłumaczyły czerwcową falę podwyżek cen usług wzrostem kosztów pracy i przygotowaniem do lipcowej podwyżki płacy minimalnej. Roczny wzrost kosztów budowy to ponad 12 proc. Podobnie wskazują dane GUS – w maju 2023 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o blisko 11 proc.
Zleceniodawcy, przy wyborze fachowców, kierują się dziś przede wszystkim rzetelnością, jakością oferowanych usług i doświadczeniem w realizacji podobnych projektów. Najlepiej jeśli potwierdzone jest to zdjęciami zrealizowanych wcześniej usług albo opiniami innych klientów. Zleceniodawcy coraz częściej zwracają też uwagę na bezpieczeństwo. Oczekują, aby wykonawca posiadał stosowne ubezpieczenie swojej działalności, i pytają o to, zanim podejmą współpracę. Eksperci wskazują, że nacisk na bezpieczeństwo widoczny jest zwłaszcza w przypadku usług umawianych przez internet.
Bezpieczeństwo usług
Zleceniodawcy starają się zabezpieczyć na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Na portalach, jednym z takich rozwiązań są opinie i oceny, dzięki którym zleceniodawcy mogą weryfikować rzetelnych fachowców i jakość oferowanych przez nich usług. Dodatkowo wprowadzane są ubezpieczenia, które zabezpieczają zleceniodawcę np. na wypadek ewentualnych szkód, które mogą się pojawić w czasie realizacji usługi. Widać też, że sami wykonawcy interesują się tematyką ubezpieczeń, chcąc zabezpieczyć swój biznes lub działalność na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Na różnych platformach łączących osoby zlecające usługi z wykonawcami z różnych branż – zarejestrowanych jest dziesiątki tysięcy wykonawców świadczących usługi m.in. w takich kategoriach, jak remont, montaż i naprawa, transport, ogród, sprzątanie, szkolenia czy usługi dla biznesu. Indywidualni użytkownicy mogą zlecić na platformie wykonanie usługi, skorzystać z oferty wybranego przez siebie fachowca, a na koniec wystawić ocenę za jakość jego pracy. Pomaga to kolejnym klientom w wyborze wykonawców godnych zaufania.
Z kolei wykonawcy, którzy wykupią polisę ubezpieczeniową, mogą liczyć na szeroki zakres ochrony, dostosowany do ich specyficznych potrzeb. Warianty polisy są dostosowane nawet do szczegółowych usług realizowanych przez wykonawców, żeby jak najlepiej zabezpieczać potencjalne szkody. Polisa zabezpiecza zwykle całą działalność usługową wykonawcy. Ubezpieczeni wykonawcy mogą liczyć na atrakcyjne ceny polis i specjalne oznaczenie swojego profilu odznaką Ubezpieczony Wykonawca. To wyróżnia oferty wykonawcy i pomaga pozyskiwać więcej zleceń. Przy zakupie polisy wykonawca wybiera zakres świadczonych przez siebie usług, następnie określa sumę ubezpieczenia i jego zakres oraz podaje kilka podstawowych informacji na temat swojej działalności.
Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.
Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.
Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje,...
Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w pierwszym półroczu 2024 urodziło się 9 proc. mniej dzieci niż rok wcześniej. Polska należy do grona europejskich krajów, które się wyludniają.
Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką...
Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką kongresu będzie szeroka pojęta energooszczędność stosowana w nowoczesnym budownictwie.
Expo Energy – Targi Efektywności Energetycznej to największe wydarzenie branżowe w centralnej Polsce. Już 5 i 6 października 2024 r. w hali Expo-Łódź zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży...
Expo Energy – Targi Efektywności Energetycznej to największe wydarzenie branżowe w centralnej Polsce. Już 5 i 6 października 2024 r. w hali Expo-Łódź zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży OZE i HVAC.
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za...
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za wodę i wprowadzenie zmiennych stawek.
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowanym przez Stowarzyszenie DAFA w dniu 12.09.2024 r. w Hotelu 500 w Strykowie k. Łodzi.
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowanym przez Stowarzyszenie DAFA w dniu 12.09.2024 r. w Hotelu 500 w Strykowie k. Łodzi.
Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej...
Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej w Polsce! Nie zwlekaj i zarejestruj się!
Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym...
Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym przez polskie prawo pod warunkiem, że nie skutkuje on dyskryminacją określonych grup lokatorów (np. ze względu na pochodzenie). W praktyce jednak egzekwowanie tego prawa jest dość trudne.
Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!
Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!
Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się...
Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się takie projekty poprzez późniejsze mniejsze koszty eksploatacji? Czy mieszkania w inwestycjach przyjaznych dla środowiska są chętniej kupowane?
Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest...
Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest to ważne, szczególnie w przypadku reprezentacyjnych ulic miast, gdyż te odwiedzają tysiące ludzi dziennie.
Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje...
Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje częściej planowane były w mieszkaniach niż w domach (odpowiednio 65 proc. i 35 proc.) i obejmowały zwykle pojedyncze pomieszczenia, a nie całą nieruchomość jednocześnie.
Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących...
Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania tych urządzeń. Dlatego PORT PC wyjaśnia kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła.
„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej...
„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej pracy. Pozycja ukaże się jesienią 2024 roku.
Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada,...
Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada, że do 2030 roku na program społecznego budownictwa mieszkaniowego ma być przeznaczonych 50 mld złotych.
Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę...
Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę na usunięcie takiego drzewa z posesji?
Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo...
Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo wywindował ceny mieszkań i domów.
Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach...
Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 roku w Poznaniu.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.
W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania...
W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania można podjąć w budynkach wielorodzinnych, aby zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki. Spotkanie pt. „Modernizacja budynku wielorodzinnego”, odbędzie się stacjonarnie, 10 września 2024 r. w Warszawie.
Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje...
Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje się jednak, że kwestia wsparcia w postaci dopłat do kredytów nie jest jeszcze przesądzona.
Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?
Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.