administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Metody zamocowań termoizolacji ścian

Metody zamocowań termoizolacji ścian

Metody zamocowań termoizolacji ścian

Ocieplenia w technologii ETICS, wcześniej znanej jako metoda lekka mokra, a następnie jako BSO (Bezsposinowy System Ociepleń) za instrukcjami ITB (334/96 oraz 334/2002), od ponad 30 lat w naszym kraju są podstawową formą zwiększania izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych wszelkich budynków: niskich i wysokich, mieszkalnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej, zarówno nowych, jak i już istniejących.

Termin termomodernizacja kojarzy się głównie z ocieplaniem obiektów, choć to nie jedyny aspekt tego procesu, ale oczywiście wiodący. Skojarzenia wiążą także niemal automatycznie z tą technologią styropian (EPS) oraz wełnę mineralną (MW). Dziś stosuje się wiele odmian tych materiałów, a także kilka innych, choć styropian i wełna mineralna są najlepiej znane, bo najbardziej powszechne.

W ostatnich latach w Polsce i w Europie wykonano wiele milionów metrów kwadratowych ociepleń, powstało również mnóstwo zaleceń, instrukcji, poradników i artykułów na temat tego, jak prawidłowo je wykonywać. Organizacją, która w naszym kraju tworzy i wspiera tego typu publikacje, jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W niniejszym artykule, stanowiącym początek szerszych rozważań, SSO podnosi ważki temat, jakim są sposoby mocowania ociepleń ETICS do powierzchni ścian.

Na przestrzeni lat ukształtowało się kilka sposobów mocowania ociepleń ETICS do ścian – w propozycji nowej normy Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego prEN 17237 [1] mamy ich aż sześć (pięć zasadniczych, ale jedna z dwiema odmianami). Na potrzeby określenia najbardziej interesujących nas warunków realizacji ociepleń, skupimy się na sposobach, jakie z praktycznych i użytkowych względów rozpowszechniły się w Polsce w okresie ostatnich kilkunastu albo kilkudziesięciu lat i stosowane są do dziś.

Mocowanie wyłącznie klejowe, czyli tzw. systemy klejone

Ta metoda opiera się na założeniu, że wszelkie oddziaływania środowiskowe na system ociepleń, w tym podciśnienie (ssanie) wiatru i ciężar własny systemu przenosi wyłącznie połączenie klejowe termoizolacji z powierzchnią ściany.

Ten sposób mocowania ETICS, z uwagi na pewne ograniczenia, nie jest stosowany na bardzo szeroką skalę. Najczęściej jest wykorzystywany przy ociepleniu budynków niewysokich i dotyczy płyt ze styropianu oraz z wełny mineralnej typu lamelowa, co bardzo istotne, bowiem inne rodzaje wełny nie są rekomendowane do mocowania wyłącznie za pomocą mocowania klejowego w zewnętrznych systemach ociepleń.

W tym miejscu należy wyjaśnić, jakie wyroby są określane mianem klejów do ociepleń, aby w dalszej części artykułu podane definicje zastępować słowem uniwersalnym – klej.

Najczęściej stosowane kleje to formalnie zaprawy klejące na bazie cementów, odpowiednio modyfikowane polimerami (redyspergowalnymi proszkami dyspersyjnymi) i innymi domieszkami poprawiającymi właściwości robocze, użytkowe oraz cechy fizyczne. Suche mieszanki zarabia się wodą przed zastosowaniem, oczywiście zgodnie z zaleceniami podawanymi przez producentów.

Masami albo pastami klejącymi określa się najczęściej produkty gotowe, niewymagające zarabiania wodą na budowie, produkowane na spoiwach dyspersyjnych. Ich wiązanie i uzyskiwanie wytrzymałości odbywa się na zasadzie fizycznego wysychania w kontakcie z powietrzem. Są również kleje, do przygotowania których na budowie łączy się podstawowy składnik suchy (w przewadze ilościowej – składnik A) z żywicami (składnik B) albo bazową masę dyspersyjną (w przewadze ilościowej – składnik A) z cementem (składnik B). Ostatnia istotna grupa klejów do ociepleń to kleje poliuretanowe w formie niskoprężnej pianki, stosowane do mocowania wybranych materiałów termoizolacyjnych.

Niezależnie od rodzaju stosowanego kleju, należy podkreślić, że przy wyłącznie klejowym sposobie łączenia ocieplenia z podłożem, bardzo duże znaczenie ma stan techniczny tego podłoża (powierzchnia ściany). Wymagana minimalna przyczepność klejów zarówno do podłoża, jak i do termoizolacji staje się kluczowa, bo to jedyny sposób zamocowania, jakim dysponujemy – błąd w ocenie podłoża może być krytyczny dla trwałości i bezpieczeństwa użytkowania ocieplenia.

Dlatego ta metoda mocowania ocieplenia jest najbardziej bezpieczna, kiedy mamy do czynienia z podłożem relatywnie nowym i czystym, o dobrej, znanej i jednolitej nośności, którą określa najczęściej odporność na rozrywanie podłoża siłą prostopadłą do jego powierzchni.

Te warunki spełniają zasadniczo ściany budynku nowo wzniesionego – wiemy bowiem, że do typowych materiałów budowlanych uzyskuje się bardzo dobrą przyczepność klejów stosowanych do mocowania ociepleń. Zawsze jednak, w przypadku kiedy planujemy mocowanie ocieplenia ETICS jako wyłącznie klejowe, podłoże musi byś sprawdzone, co oznacza wykonanie badania nośności urządzeniem typu pull-off (badanie dokładne), ewentualnie testu odrywania przyklejonych do podłoża (ściany) kostek odpowiedniego styropianu (badanie szacujące) zgodnie z procedurą określoną np. w instrukcji ITB 447/2009 [2]. Nawet gdy podłoże jest nowe, należy sprawdzić, czy klej przewidziany do zastosowania uzyska do niego wymaganą przyczepność.

W celu doraźnego zabezpieczenia termoizolacji w trakcie przyklejenia (brak albo wczesna faza wiązania kleju) przed skutkami np. silnego oddziaływania porywistego wiatru lub w celu stabilizacji termoizolacji stosuje się czasami tzw. mocowanie mechaniczne montażowe, które ma charakter wyłącznie tymczasowy i nie jest traktowane jak mocowanie mechaniczne zasadnicze ani dodatkowe. Takie mocowanie nie może w żadnym przypadku uszkadzać połączenia klejowego, co jest prawdopodobne, jeśli zostanie przeprowadzone w fazie po rozpoczęciu wiązania kleju.

Podłoża, jakie stanowią ściany istniejących budynków, bywają różne w momencie oceny i nawet gdy spełniają wymagania w chwili badania w określonych miejscach, wcale nie jest pewne, że te parametry dotyczą całej ściany i będą zachowane w czasie dalszej eksploatacji jeszcze przez kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Takim ryzykiem obarczone są na przykład elewacje tynkowane i/albo tynkowane i malowane albo nakrapiane, na których są mocowane systemy ociepleń.

Ograniczeniem w stosowaniu mocowania wyłącznie klejowego może być także lokalizacja budynku, wpływ drgań, np. komunikacyjnych, może bowiem z czasem wpływać na istotne zmniejszenie przyczepności ocieplenia (nośności podłoża).

Mocowanie klejowe z dodatkowym/ewentualnym użyciem łączników mechanicznych

Ta metoda mocowania ocieplenia odpowiada sytuacji najczęściej występującej w naszym kraju. Jej założenia odnośnie funkcji mocowania klejowego są takie same, jak opisano w punkcie 1 (tj. całkowite przeniesienie sił przez klej), przy czym pojawia się opcja dodatkowego zabezpieczania/zamocowania ocieplenia w rezultacie użycia łączników mechanicznych.

Intuicyjnie wyczuwamy, ale i widzimy w praktyce, że ilość i rodzaj łączników (także ich jakość) staje się regulatorem kilku obszarów „bezpieczeństwa” zamocowania ocieplenia, a mianowicie:

  • wysokości na jakiej instalowana jest termoizolacja,
  • grubości i rodzaju płyt termoizolacji,
  • stref ścian narażonych na silniejsze oddziaływania wiatru (strefy narożne),
  • ciężaru okładzin ocieplenia itp.

Niestety również „dodatkowym” lub „ewentualnym” mocowaniem łącznikami często pokrywa się brak oceny i przygotowania podłoża, maskuje się nawet jego niejednorodności lub ewidentną słabość, a nawet brak znajomości stanu technicznego podłoża.

Bywa że podobnie traktuje się przy tej metodzie mocowania ociepleń łączniki mechaniczne – bez właściwej uwagi, skoro niejako asystują tylko przy mocowaniu klejowym.

Dlaczego z taką stanowczością autorzy niniejszego artykułu odnoszą się do powyższych aspektów opisywanej metody mocowania? Żeby jednoznacznie zasygnalizować i przestrzec czytelników o niebezpieczeństwie, jakie wynika z nieznajomości wagi i funkcji mocowania klejowego i mechanicznego w poszczególnych metodach mocowania ociepleń ETICS.

Jeśli nadaje się łącznikom mechanicznym konkretne funkcje i zadania w ociepleniu, np. przenoszenie oddziaływań wiatru, bo nie ma pewności co do nośności podłoża, to nie można przyjmować ich ilość i rodzaju intuicyjnie bez określenia wartości oddziaływań i skuteczności zamocowania.

Mocowanie mechaniczne z dodatkowym klejeniem

Temu rozwiązaniu odpowiada model zamocowania ETICS, w którym niemal wszystkie zasadnicze obciążenia działające na ocieplenie przenoszą łączniki mechaniczne. Funkcję zamocowania dodatkowego (nie ewentualnego) pełni mocowanie klejowe, które zawsze występuje i według oceny autorów jest nieodzowne w tej technologii. Spoina klejowa łącząca termoizolację z podłożem powinna przenosić minimum ciężar własny ocieplenia. Z definicji pracy łączników mechanicznych podawanych w ETA (European Technical Assessment – Europejska Ocena Techniczna) ewidentnie wynika brak takiej funkcji, co uzasadnia sens poprzedniego zdania.  

Analiza schematu pracy łącznika pokazuje, że istnieje jego udział w przenoszeniu również ciężaru ocieplenia, bo generuje docisk do ściany warstw ETICS. Jednak za przeniesienie ciężaru własnego przez przekazywanie na podłoże sił stycznych odpowiada faktycznie spoina klejowa. Spoina ta pełni także funkcję montażową, zapewnia również możliwość uzyskania równego lica termoizolacji (korekta ustawienie płyt pomiędzy sobą), a więc niweluje drobne dopuszczalne nierówności podłoża. Ponadto stanowi istotne wsparcie zamocowania mechanicznego w sytuacji np. oddziaływania ognia na powierzchni ocieplenia.

Nawet przy relatywnie niskiej nośności podłoża spoina klejowa z racji swojej powierzchni sklejenia jest w stanie przenosić siły o istotnych wartościach, dlatego zawsze warto zadbać o właściwe przygotowanie podłoża. W tym sposobie zamocowania ETICS mocowanie mechaniczne pełni funkcję mocowania podstawowego i z punktu widzenia analiz obliczeniowych mocowania wyłącznego. To oznacza, że przy prowadzeniu obliczeń związanych z określeniem liczby łączników mechanicznych przypadających na płytę lub 1 m2 termoizolacji pomijana jest całkowicie funkcja klejenia.

Dodatkowo przyjmuje się również tzw. minimalną liczbę łączników, jaką rekomenduje się do zastosowania w celu spełnienia warunków dotyczących mocowania wielopunktowego (wielokrotnego) oraz równomiernego rozmieszczenia punktów zamocowania. Minimalną ustaloną liczbę łączników przyjmuje się zawsze w sytuacji, kiedy z obliczeń wynika liczba mniejsza.

W przypadku metody mocowania mechanicznego należy dołożyć wszelkich starań, aby nośność łączników na wyrywanie z podłoża w przypadkach wątpliwych była sprawdzona metodą pull-out. Natomiast w sytuacjach standardowych (podłoża typowe, określone przez producenta łączników) przyjmuje się wartości zbadane, podane w dokumentach odniesienie dla określonego typu łączników, np. ETA. Należy używać łączników wyszczególnionych w dokumentach odniesienia systemu ociepleń, również np. ETA czy innych aktualnych o podobnym znaczeniu. Określenia i definicje, w tym dotyczące rodzajów klejów do ociepleń oraz sposobów mocowania, opisuje między innymi znana na rynku instrukcja ITB 447/2009 [2] – ostatnia z wydanej przez ITB serii dotyczącej ETICS.

Mając na uwadze trwałość i bezpieczeństwo użytkowania ETICS, odwołując się również do założeń określonych w punkcie 3, gdzie mowa o metodzie mocowania mechanicznego, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń udostępnia na swej stronie internetowej Kalkulator Łączników SSO. Narzędzie jest przeznaczone dla projektantów systemów ociepleń. Umożliwia określenie oddziaływania wiatru na ściany budynków położonych na terenie Polski oraz wyliczenia liczby łączników mechanicznych przypadających na płytę termoizolacji albo na 1 m2 ocieplenia, zgodnie z aktualnymi standardami i stanem wiedzy technicznej w tym zakresie.

Literatura

  1. prEN 17237:2018, „Thermal insulation products for buildings. External thermal insulation composite systems with renders (ETICS) – Specification”.
  2. „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonywania”, Instrukcja nr 447/2009, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2009.

 

Oryginalny tekst został opublikowany w czasopiśmie „IZOLACJE” nr 10/2018 pod tytułem „Sposoby mocowania ociepleń do powierzchni ścian według technologii ETICS”.

 

 

Komentarze

Powiązane

DEROWERK Piotr Białas Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu? Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić...

Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.

DEROWERK Piotr Białas Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać? Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt,...

Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt, a inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosić największe korzyści w kolejnych latach?

DEROWERK Piotr Białas Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty? Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.

DEROWERK Piotr Białas Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów? Jak dostosować strop nad piwnicą lub garażem podziemnym do wymagań przepisów?

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie...

Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zabezpieczyć ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu od strony nieogrzewanych, podziemnych części budynku? Jak zachować pożądany chłód w piwnicach? Jak spełnić aktualne wymagania prawne?

DEROWERK Piotr Białas Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk Ocieplanie stropodachów budynków wielolokalowych z DeRowerk

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.

Teais Polska Hydroizolacja fundamentów i ścian piwnic

Hydroizolacja fundamentów i ścian piwnic Hydroizolacja fundamentów i ścian piwnic

Jak skutecznie zabezpieczyć fundamenty i ściany piwnic?

Jak skutecznie zabezpieczyć fundamenty i ściany piwnic?

Crisoma Renowacja lastryka z firmą Crisoma

Renowacja lastryka z firmą Crisoma Renowacja lastryka z firmą Crisoma

Crisoma to firma świadcząca usługi w zakresie renowacji, szlifowania i czyszczenia marmuru, lastryko, a także terrazzo, granitu czy betonu.

Crisoma to firma świadcząca usługi w zakresie renowacji, szlifowania i czyszczenia marmuru, lastryko, a także terrazzo, granitu czy betonu.

BOLIX Nieestetyczne naloty na elewacjach – jakie są przyczyny i jak zapobiegać powstawaniu?

Nieestetyczne naloty na elewacjach – jakie są przyczyny i jak zapobiegać powstawaniu? Nieestetyczne naloty na elewacjach – jakie są przyczyny i jak zapobiegać powstawaniu?

Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia...

Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Takich sytuacji możemy uniknąć poprzez regularne, cykliczne (np. coroczne) kontrole stanu elewacji, a w razie potrzeby przez przeprowadzanie prostych prac konserwacyjnych.

BOLIX Jak skazy na elewacji wpływają na uszkodzenia warstwy ocieplenia budynku

Jak skazy na elewacji wpływają na uszkodzenia warstwy ocieplenia budynku Jak skazy na elewacji wpływają na uszkodzenia warstwy ocieplenia budynku

Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego...

Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego ocieplenia są osypujące się lub odpadające wyprawy tynkarskie, popękane warstwy wierzchnie (wyprawa tynkarska, warstwa zbrojona).

DEROWERK Piotr Białas Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże? Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...

Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca. Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej? Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.

BOLIX Czy prawidłowo wykonane ocieplenie na styropianie w technologii ETICS może zostać oderwane, nawet w warunkach najsilniejszego wiatru?

Czy prawidłowo wykonane ocieplenie na styropianie w technologii ETICS może zostać oderwane, nawet w warunkach najsilniejszego wiatru? Czy prawidłowo wykonane ocieplenie na styropianie w technologii ETICS może zostać oderwane, nawet w warunkach najsilniejszego wiatru?

Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy...

Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy nie miały miejsca. Poniżej wyjaśniamy, jakie założenia muszą zostać spełnione, aby ocieplona elewacja była trwała i odporna na działanie nawet najsilniejszych odziaływań środowiskowych w szczególności wiatru.

BOLIX Co należy sprawdzić przed ponownym dociepleniem?

Co należy sprawdzić przed ponownym dociepleniem? Co należy sprawdzić przed ponownym dociepleniem?

Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane....

Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane. Takiej oceny powinien dokonać uprawniony ekspert budowlany. Celem podstawowym takiego działania powinno być stwierdzenie, czy ocieplenie istniejące i ściana mogą służyć jako stabilne podłoże pod nowe ocieplenie, lub określenie sposobu przygotowania ocieplania istniejącego do ponownego ocieplenia.

DEROWERK Piotr Białas Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje Ekovilla jako wyrób budowlany – informacje

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie...

Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie Klientów decydujących się na wybór naszych materiałów.

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Naprawa pokryć dachowych

Naprawa pokryć dachowych Naprawa pokryć dachowych

Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne...

Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne na działanie negatywnych warunków pogodowych. Naprawa przez montaż kolejnych warstw papy wiąże się z dodatkowym dociążeniem dachu, sięgającym nawet do ok. 10 kg/m2.

Arbet Termoizolacja w ociepleniu na ocieplenie

Termoizolacja w ociepleniu na ocieplenie Termoizolacja w ociepleniu na ocieplenie

W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po...

W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po wcześniejszym usunięciu starych warstw, lub wykonanie tzw. ocieplenia na ocieplenie.

Redakcja O hydroizolacji w budynkach wielolokalowych

O hydroizolacji w budynkach wielolokalowych O hydroizolacji w budynkach wielolokalowych

Nieodpowiednie zabezpieczenie murów budynku, balkonów i tarasów, piwnic czy garaży przed wilgocią może spowodować poważne skutki i spore straty. Jak tego uniknąć? Jak nie popełnić błędu? Jak się przygotować...

Nieodpowiednie zabezpieczenie murów budynku, balkonów i tarasów, piwnic czy garaży przed wilgocią może spowodować poważne skutki i spore straty. Jak tego uniknąć? Jak nie popełnić błędu? Jak się przygotować na zmienne warunki atmosferyczne? Od czego zacząć? Odpowiedzią na wszystkie problemy związane z wilgocią będzie właściwa hydroizolacja.

Redakcja Dobór tynków i środków do czyszczenia w systemach ociepleń ETICS

Dobór tynków i środków do czyszczenia w systemach ociepleń ETICS Dobór tynków i środków do czyszczenia w systemach ociepleń ETICS

Elewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych – i przed tym nie sposób...

Elewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych – i przed tym nie sposób się uchronić. Natomiast są sposoby, które pozwalają zabezpieczyć elewację, a tym samym przedłużyć jej funkcjonalność i długo cieszyć się jej estetycznym wyglądem. O jakich sposobach ochrony mowa?

Arbet Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg

Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg Na co zwracać uwagę przy wyborze styropianu do izolacji cieplnej ścian i podłóg

Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne,...

Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne, musi być prawidłowo wykonane, m.in. poprzez szczelne ułożenie warstwy izolacji termicznej na powierzchni wszystkich przegród budynku. Należy zatem ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne, ale również ściany fundamentowe, podłogi i dachy.

AlchiPolska Sp. z o.o. „Chłodny dach” i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych w systemie Hyperdesmo

„Chłodny dach” i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych w systemie Hyperdesmo „Chłodny dach” i renowacja wyeksploatowanych pokryć dachowych w systemie Hyperdesmo

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej,...

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej, PVC, TPO/FPO, EPDM. Można go stosować we wszystkich strefach klimatycznych. Rozwiązanie to zostało zastosowane na dachu największego na świecie radioteleskopu – Wielkiego Teleskopu Milimetrowego, położonego na wysokości 4600 m n.p.m. w Meksyku.

dr inż. Mariusz Garecki Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS – kierunki zmian

Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS – kierunki zmian Nowe wymagania w zakresie izolacyjności przegród budowlanych w systemach ETICS – kierunki zmian

Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.

Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.

AlchiPolska Sp. z o.o. Płynne membrany Hyperdesmo

Płynne membrany Hyperdesmo Płynne membrany Hyperdesmo

Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy...

Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy pochyły, narażony jest na deszcz i śnieg. Dachy płaskie są nawet bardziej wymagające dla hydroizolacji z uwagi na zagrożenie trwałego zalegania wody na jego powierzchni.

Redakcja Nawiewniki okienne a wentylacja mieszkania - czy warto stosować?

Nawiewniki okienne a wentylacja mieszkania - czy warto stosować? Nawiewniki okienne a wentylacja mieszkania - czy warto stosować?

Następstwem złej wentylacji mieszkań mogą być bóle głowy, stale utrzymujące się uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet choroby nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą szkodliwych substancji...

Następstwem złej wentylacji mieszkań mogą być bóle głowy, stale utrzymujące się uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet choroby nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą szkodliwych substancji i związków obecnych w powietrzu. Zdrowie człowieka to pierwszy i najważniejszy czynnik, który jest zagrożony, ale niejedyny. Nieefektywny system wentylacji to także zmora wielu domów i mieszkań. Najczęstszą konsekwencją braku właściwej wentylacji jest wilgoć, która z kolei objawia się zaparowanymi...

Arbet Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max)

Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max) Ocieplanie ścian po kolejnej zmianie współczynnika przenikania ciepła UC(max)

Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków...

Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Mariusz Grzeniewski Gdzie, jak i kiedy wieszać skrzynki lęgowe dla ptaków

Gdzie, jak i kiedy wieszać skrzynki lęgowe dla ptaków Gdzie, jak i kiedy wieszać skrzynki lęgowe dla ptaków

Prowadzona obecnie w Polsce na wielką skalę termomodernizacja budynków grozi wyginięciem licznych gatunków ptaków. Można temu zapobiec, montując odpowiednie dla nich skrzynki lęgowe.

Prowadzona obecnie w Polsce na wielką skalę termomodernizacja budynków grozi wyginięciem licznych gatunków ptaków. Można temu zapobiec, montując odpowiednie dla nich skrzynki lęgowe.

Wybrane dla Ciebie

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie » Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.