Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?
DEROWERK Piotr Białas
Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.
Jeśli decyzja o termomodernizacji stropodachów została już podjęta przez zarząd spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, pojawia się kwestia wyboru metody izolacji oraz ekipy wykonawczej. Są to kwestie o kluczowym znaczeniu. Warto postawić na metodę ocieplenia, gwarantującą pożądany współczynnik przenikania ciepła, szczelność, trwałość, szybkość wykonania, małą uciążliwość dla mieszkańców i dobrą relację ceny rozwiązania do czasu jego użytkowania.
Jak dobrze wybrać metodę izolacji oraz wykonawcę ocieplenia? Podajemy listę kontrolną, którą warto „odhaczyć”, by mieć pewność fachowej realizacji.
1. Jakie pytania trzeba postawić wykonawcy?
- Jaki współczynnik przenikania ciepła U będzie miał stropodach po wykonaniu usługi termomodernizacyjnej? Dla stropodachów budynków mieszkalnych zaprojektowanych do 31 grudnia 2021 współczynnik ten nie powinien przekraczać wartości Umax=0,18 W/m2*K, a od 1 stycznia 2021 r. Umax=0,15 W/m2*K.
- W jaki sposób dana metoda niweluje mostki termiczne? Dla przykładu, metoda wdmuchiwania materiału izolacyjnego minimalizuje mostki termiczne i pozwala dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc.
- Jaka będzie ingerencja w konstrukcję budynku?
- Ile potrwa ocieplanie stropodachu i jaka będzie jego uciążliwość dla mieszkańców?
- Na ile lat przewidziane jest dane rozwiązanie termomodernizacyjne?
2. Jaki materiał proponuje dana ekipa do instalacji?
To również sprawa wagi podstawowej. Materiał musi mieć „papiery” – atesty i aprobaty techniczne, w których nie ma zapisów wykluczających zastosowanie w stropodachach chociażby ze względów pożarowych.
Od lambdy materiału izolacyjnego (czyli współczynnika przewodzenia ciepła), zależy osiągnięcie pożądanej wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegrody. Im niższa wartość lambda materiału, tym mniej będzie go trzeba użyć i tym efektywniejsze będzie ocieplenie.
Potwierdzenie parametru lambda
O deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła lambda mówią oceny techniczne i normy. Jest on określany na podstawie badań laboratoryjnych i wyrażony jako wartość odnosząca się do 90% materiału z 90% poziomem ufności. Oferty, w których pojawia się określenie „lambda średnia” lub w których lambda deklarowana jest określana w odniesieniu do 100% materiału, należy traktować z dużą rezerwą, ponieważ tego typu definiowanie nie jest zgodne z wymaganiami normowymi.
3. Jakie pytania trzeba postawić ekipie wykonawczej w związku z materiałem izolacyjnym?
- Jaką lambdę (współczynnik przewodzenia ciepła) ma materiał i przy jakiej globalnej ilości pozwoli on na osiągnięcie wymaganego przepisami współczynnika przenikania ciepła U dla przegrody?
- Jaką klasę reakcji na ogień posiada dany materiał izolacyjny i czy nie jest on wykluczony ze stosowania w przestrzeni stropodachów wentylowanych?
- Jakie dokumenty posiada dany materiał izolacyjny? (np. Europejska Ocena Techniczna, Certyfikat CE, Certyfikat M1)
- Jaka jest trwałość użytkowa danego materiału izolacyjnego? (np. wełna celulozowa Ekovilla ma 50 lat minimalnej trwałości użytkowej).
- Jak koszt inwestycji będzie się rozkładał w czasie? Kiedy się zwróci i ile lat dane rozwiązanie termomodernizacyjne będzie przynosiło oszczędności?
- Czy materiał termoizolacyjny ma również pożądane parametry izolacyjności akustycznej?
- Czy po wykonaniu usługi zostaną jakieś odpady do utylizacji?
4. Jakie doświadczenie ma wykonawca w realizacji danego rozwiązania termomodernizacyjnego?
- Od ilu lat dany wykonawca zajmuje się usługami termomodernizacyjnymi?
- Jakie doświadczenie ma ekipa w ocieplaniu stropodachów i jakimi metodami?
- Jaką listę obiektów referencyjnych wykonawca może udostępnić?
5. Jak ekipa wykonawcza przygotowana jest merytorycznie do wykonania usługi?
- Kto i w jakim zakresie szkolił pracowników ekipy wykonawczej?
- Czy firma wykonawcza ma certyfikaty szkoleniowe?
- Jaką wiedzą praktyczną nt. fizyki budowli dysponują pracownicy? Warto proponowane rozwiązanie techniczne wykonania izolacji skonsultować z np.: dostawcą materiału, który powinien legitymować się dostatecznym doświadczeniem w ocieplaniu stropodachów wentylowanych (gwarantowanym przez liczbę obsłużonych projektów i okres działania na polskim rynku).
6. Jakim zapleczem sprzętowym dysponuje firma wykonawcza?
- Czy firma posiada odpowiednią maszynę do wdmuchiwania izolacji, która pozwoli na profesjonalną i terminową realizację usługi?
7. Jaką gwarancję na wykonaną usługę daje wykonawca?
PODSUMOWANIE:
Wybór ekipy to decyzja tak samo ważna, jak wybór materiału izolacyjnego i wybór metody ocieplenia.
Dobry materiał, optymalna metoda oraz profesjonalne wykonanie usługi ocieplenia stropodachu, są gwarancją komfortu termicznego mieszkańców i długofalowych oszczędności dla zarządów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Warto postawić na przeszkoloną, sprawną realizacyjnie ekipę z doświadczeniem, dysponującą wiedzą praktyczną, materiałem o najlepszych parametrach oraz odpowiednim sprzętem. Rekomendujemy powierzenie prac termomodernizacyjnych jednej z firm należących do Ogólnopolskiej Sieci Autoryzowanych Wykonawców Derowerk >>
Przeczytaj również:
Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? >>
Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?>>
Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych >>
Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? >>
Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? >>