Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych. Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?
Izolacja akustyczna parkingów i garaży podziemnych Jak skutecznie wyciszyć wielkopowierzchniowe podziemne parkingi i garaże?
DEROWERK Piotr Białas
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej?
Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.
Parkingi i garaże podziemne to powszechne rozwiązanie problemu miejsc postojowych w nowo budowanych wielopiętrowych biurowcach i apartamentowcach.
Silniki setek silników samochodowych, a także wszelkie dźwięki pochodzące z urządzeń technicznych, generują hałas uciążliwy zarówno dla użytkowników parkingu, jak i lokatorów i najemców kondygnacji znajdujących się bezpośrednio ponad podziemnym parkingiem. Poziom hałasu w nieizolowanych pomieszczeniach przekracza również wszelkie dopuszczalne przepisami normy.
Podziemne parkingi to również przestrzenie nieogrzewane, które trzeba skutecznie oddzielić pod względem termicznym od pomieszczeń położonych na wyższych, ogrzewanych kondygnacjach.
Wejdź na stronę i zadaj pytanie ekspertowi Derowerk >>
Inwestorzy muszą rozwiązać obie kwestie – izolacji termicznej i akustycznej, i to najlepiej „za jednym zamachem”. Opłaca się zrobić to już na etapie projektowania budynku – wówczas łatwiej o porządek prac i optymalne ulokowanie wszelkich ciągów instalacyjnych – hydraulicznych, elektrycznych, klimatyzacyjnych itp.
Rozwiązaniem, które spełnia obie te potrzeby – potrzebę ciepła i ciszy – jest izolacja natryskowa z niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417.
Thermacoustic TC-417 ma współczynnik lambda λ= 0,035 W/mK, który sprawia, że już kilkucentrymetrowa warstwa natryśnięta na strop chroni użytkowników kondygnacji powyżej przed efektem „zimnej podłogi”, chłodem i przewiewami. Tak skuteczna termoizolacja generuje również spore oszczędności na kosztach ogrzewania, znaczące w skali utrzymania całego obiektu.
Niepalna wełna mineralna Thermacoustic TC-417 ma klasę akustyczną A. Już przy warstwie 5 cm współczynnik pochłaniania dźwięku αw = 1,00 i dzięki temu strop podziemia jest skutecznie wyciszony.
Natomiast 12 cm izolacji TC-417 na stropie betonowym spełnia warunek U<0,25 W/m2*K.
Oczywiście każdorazowo grubość izolacji natryskowej należy określić zgodnie z potrzebami dotyczącymi zarówno izolacji cieplnej, jak i akustycznej, a także wymogami przepisów.
Właściwości niepalnej wełny szklanej Thermacoustic TC-417 sprawiają, że stosowana jest oczywiście nie tylko jako izolacja garaży podziemnych i parkingów. Z powodzeniem sprawdza się również jako izolacja piwnic w kamienicach i blokach mieszkalnych. Dzięki niej nawet zabytkowe budynki pamiętające początki ubiegłego wieku mogą być ekonomiczne w utrzymaniu.
Wełną TC-417 wyciszane są również sale konferencyjne i wykładowe, hale sportowe, przestrzenie call centers.
Co wyróżnia izolację Thermacoustic TC-417 na tle innych materiałów?
- λ = 0,035 W/mK
- klasa akustyczna A
- współczynnik pochłaniania dźwięku αw = 1,00
- klasa reakcji na ogień A1 – materiał niepalny
- możliwość aplikacji warstw do 14 cm bez podparcia mechanicznego dzięki doskonałej przyczepności kleju
- świetna przyczepność do betonu, żelbetonu, stali, aluminium, a także podłoży drewnianych i ceramicznych
- brak konieczności osłaniania warstwy natryskowej
- możliwość natryskowego malowania wykonanej izolacji po wyschnięciu
- odporność na rozwój grzybów i pleśni
- minimalizacja nakładów związanych z wykonaniem ocieplenia
Jak znaleźć wykonawcę izolacji natryskowej Thermacoustic TC-417?
System TC-417, szeroko stosowany w Kanadzie i USA, dostępny jest również w Polsce dzięki firmie Derowerk, która jest wyłącznym przedstawicielem producenta Thermacoustic Industries Ltd. na Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.
Aplikacja materiału TC-417 jest realizowana wyłącznie przez wykwalifikowane ekipy wykonawcze ogólnopolskiej sieci Derowerk, posiadające doświadczenie w realizacji ociepleń w technologii natrysku. Zaplecze techniczne oraz system szkoleń gwarantują, że izolacja stropu nad parkingiem lub garażem podziemnym czy innej powierzchni zostanie przeprowadzona w profesjonalny sposób. Współpraca z Derowerk to gwarancja uzyskania efektów zapewniających wysoką trwałość realizowanego natrysku. Dowiedz się więcej >>
Referencje
Zobacz portfolio realizacji na stronie tc-417.pl, wraz Krajową Aprobatą Techniczną ITB dopuszczającą materiał do stosowania na rynku polskim.
Lista obiektów referencyjnych obejmuje m.in.:
- Manhattanville Campus
- Met Life Stadium
- Uniwersytet Columbia, Nowy Jork
- Washington Nationals Stadium
- Toronto Pearson International Airport
- Beijing National Aquatics Center
- Dallas Fort Worth
Zainteresowała Cię technologia natrysku wełny mineralnej TC-417?
Zadzwoń i dowiedz się jeszcze więcej: +48 603 914 083.
Zapraszamy do składania zapytań przetargowych i wyboru materiału TC-417, gwarantującego trwałość i skuteczność ochrony podziemnych parkingów i garaży przed hałasem, a najniższych kondygnacji również przed zimnem.
Przeczytaj również:
Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?>>
Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?>>
Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? >>
Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?>>
Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych >>
Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? >>
Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? >>