Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów?
DEROWERK Piotr Białas
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności.
Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje, iż większość problemów można łatwo rozwiązać poprzez dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych.
Straty ciepła przez przenikanie dla stropów piwnic stanowią znaczny odsetek wszystkich strat ciepła budynku. Ich udział na poziomie 5-7% jest wartością minimalną i dotyczy budynków, w których nie przeprowadzono wcześniej jakiejkolwiek termomodernizacji.
Wraz z poprawą izolacyjności kolejnych przegród (ścian, stropodachu etc.) udział strat przez przenikanie dla stropów piwnicznych istotnie wzrasta.
Z tego względu, na dalszych etapach termomodernizacji, ocieplenie piwnic przynosi relatywnie największe oszczędności. Ma to szczególne znaczenie, gdy zarządca stara się o uzyskanie dofinansowania dla dalszych robót termomodernizacyjnych. Wymogi, któe stawia np. ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, mogą być niemożliwe do spełnienia, jeżeli pominiemy ocieplenie stropu piwnicznego. Ociepl stropy w piwnicy już teraz >>
Planując wykonanie ocieplenia stropu piwnic, należy też wziąć pod uwagę szereg czynników:
- dopuszczalną wysokość pomieszczeń;
- obowiązujące wymagania dotyczące izolacyjności przegród;
- bezpieczeństwo pożarowe;
- bezpieczeństwo higieniczne lokatorów.
Ocieplenie stropu piwnicy a dopuszczalna wysokość pomieszczeń
Powszechną bolączką związaną z ociepleniem stropu piwnic jest uzyskanie jego odpowiedniej izolacyjności przy zachowaniu funkcjonalnej wysokości pomieszczeń.
Wejdź na stronę i zadaj nam pytanie. Na pewno odpowiemy! >>
Piwnice w budynkach wielorodzinnych to najczęściej pomieszczenia gospodarcze w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Minimalna wysokość piwnic w świetle wynosi 2 m, a dopuszczalna minimalna wysokość do przewodów i instalacji 1,9 m. Tymczasem pomieszczenia piwniczne mają wysokość niejednorodną i niekiedy - jeszcze bez ocieplenia - oscylującą na granicy zgodności z tymi przepisami.
Z tego powodu atrakcyjnym rozwiązaniem stają się nowoczesne materiały z lekkiej wełny szklanej o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,035W/mK. Pozwala on uzyskać wysokie izolacyjności warstw już dla grubości rzędu kilku centymetrów. W warunkach ograniczonej wysokości pomieszczeń te materiały są optymalnym rozwiązaniem. Zamów odpowiednie materiały >>
Fot. 2. Strop piwnicy w starym budownictwie - widoczna nieregularność powierzchni oraz ograniczona wysokość.
Zależność współczynnika przewodzenia ciepła lambda materiału od grubości izolacji koniecznej do spełnienia wymogów Rozporządzenia ilustruje poniższa tabela (obliczenia ocieplenia stropu na podstawie https://tc-417.pl/ocieplenie-stropu-natryskiem-welny-szklanej-tc-417/):
TABELA 1
Grubość warstwy natrysku | Współczynnik przenikania ciepła U | |
materiał o współczynniku λ = 0,035 W/mK | materiał o współczynniku λ = 0,045 W/mK | |
[cm] | [W/m2K] | [W/m2K] |
5 | 0,46 | 0,54 |
11,5 | 0,25 | 0,31 |
15 | 0,20 | 0,25 |
Powyższe wyniki uzyskano dla stropu o następującym układzie warstw:
- Natrysk materiału izolacyjnego
- Strop Ackermana 25 cm
- Podkład betonowy 3 cm
- Podłoga drewniana 2 cm
Jak widać z porównania, spełnienie wymagań przepisów osiągamy przy 11,5 cm natrysku izolacji o współczynniku λ = 0,035 W/mK. Co ważne, w nowoczesnych technologiach warstwę taką można uzyskać jednorazowym natryskiem. Ten sam wynik osiągniemy dla grubości 15 cm materiałem o współczynniku λ = 0,045 W/m*K. Uzyskanie takiej grubości jest niemożliwe do wykonania przy jednorazowej aplikacji, co znacznie wydłuża prace i jest uciążliwe dla lokatorów. Taki materiał nie spełnia wymagań.
Przy wyborze rozwiązań do ocieplenia stropu warto dobierać te, które umożliwiają jednorazowe ułożenie izolacji o wymaganej grubości. Skraca to znacząco czas wykonania i zmniejsza uciążliwość dla mieszkańców.
Bezpieczeństwo
Zapewnienie bezpieczeństwa lokatorom to podstawowy obowiązek zarządcy budynku. Rodzaj zastosowanej izolacji stropu piwnicznego zdecydowanie wpływa na dwa jego wymiary: zdrowie mieszkańców i bezpieczeństwo pożarowe.
Przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków są jednoznaczne i nakazują stosowanie materiałów niepalnych lub niezapalnych jako okładzin sufitowych. W piwnicach lokatorzy często składują materiały palne, które zwiększają obciążenie ogniowe budynku. Z tego powodu szczególnie polecane są natryskowe izolacje w klasie reakcji na ogień A1.
Dbając o zdrowie lokatorów (i mając na uwadze przepisy mówiące o remontach jako o działaniach podnoszących jakość korzystania z budynku!), należy sprawdzić, czy materiał izolacyjny posiada dopuszczenie do stosowania w pomieszczeniach A i B, tj. przeznaczonych na stały i czasowy pobyt ludzi. Mimo że pomieszczenia piwniczne nie są objęte żadnymi szczególnymi wymaganiami dotyczącymi ochrony powietrza i zdrowia, to taki materiał gwarantuje bezpieczeństwo higieniczne lokatorów. Wykonaj izolację z bezpiecznych materiałów >>
Fot. 4. Strop z podwieszonymi instalacjami - stopień skomplikowania poddaje w wątpliwość możliwość zastosowania materiałów stałokształtnych.
Izolacje natryskowe niezbadane pod kątem substancji potencjalnie szkodliwych dla zdrowia (np. dla emisji lotnych związków organicznych) mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie użytkowników. Tylko te izolacje, które mają dopuszczenie do stosowania w pomieszczeniach przeznaczonych na stały i okresowy pobyt ludzi, są w pełni bezpieczne i zalecane do stosowania.
Dodatkowo należy wybierać materiały higienicznie czyste, niepodatne na rozwój grzybów i pleśni. Co ważne, takie materiały nie powinny tworzyć środowiska sprzyjającego gryzoniom.
Podsumowanie
Wiele problemów, z którymi muszą mierzyć się zarządcy, daje się w pełni rozwiązać przez odpowiedni dobór technologii i materiału izolacyjnego.
Coraz łatwiejszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań, ich unikalne parametry cieplne i wysoka jakość sprawiają, że można śmiało zachęcać Czytelników do termomodernizacji piwnic w swoich zasobach mieszkaniowych. Jest to działanie celowe, przynoszące znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, podnoszące wartość obiektu i poprawiające bezpieczeństwo lokatorów.
Skontaktuj się w sprawie wyceny termomodernizacji piwnic lub termoizolacji garaży podziemnych.
Przeczytaj również:
Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? >>
Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych >>
Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? >>