Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce. Fot. Pixabay
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...
Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać...
Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto przy tym mieć na uwadze, że termomodernizacja domu to przede wszystkim szereg korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Pierwsze z nich zauważysz w swoim portfelu.
Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?
Wzrost cen energii widzimy od lat, jednak w ostatnim czasie mocno przyśpieszył. Co możemy więc zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej?
Sposoby odprowadzania wody z tarasu lub balkonu – powierzchniowy i drenażowy
Istnieją dwa rozwiązania technologiczno-materiałowe związane ze sposobem odprowadzenia wody z połaci tarasu lub balkonu: powierzchniowy oraz drenażowy. Ten pierwszy polega na wykonaniu na powierzchni szczelnej i odpornej na uszkodzenia warstwy, po której spływa woda opadowa. Najczęściej jest to tzw. uszczelnienie zespolone, czyli hydroizolacja z elastycznych mikrozapraw (zwanych także szlamami) w połączeniu z okładziną ceramiczną jako warstwą ochronną, choć spotyka się także rozwiązania polegające na wykonaniu elastycznej, poliuretanowej lub epoksydowej powłoki żywicznej (dotyczy to przede wszystkim balkonów). Drugi wariant zakłada, że część wody wnika w specjalną warstwę drenującą i jest przez nią odprowadzana poza konstrukcję. Wykończeniem powierzchni mogą tu być płytki ceramiczne (jako warstwę drenującą stosuje się tu jastrych wodoprzepuszczalny – wykonany na grubym kruszywie), układane na kleju, ale bez izolacji podpłytkowej ze szlamu (rozwiązanie obecnie niemal niestosowane), najczęściej spotyka się tzw. układy wentylowane, czyli płyty kamienne lub betonowe albo deski tarasowe układane na specjalnych podstawkach. Coraz rzadziej stosuje się też warstwę drenażową z płukanego żwiru.
Często spotyka się opinie (całkowicie błędne), że układ z płytkami jest w naszych warunkach nietrwały i że sprawdzają się jedynie układy drenażowe. To oczywiście nieprawda, układy z okładziną ceramiczną, poprawnie wykonane, są równie trwałe. Konsekwencją takiego podejścia są bezkrytyczne zamiany układu z płytkami na układy drenażowe, a w dalszym etapie rozczarowanie, że układ drenażowy „cieknie” (fot. 1, 2). I w drugą stronę, zwolennicy płytek uważają układy drenazowe za skomplikowane i podatne na uszkodzenia. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze wariantu z drenażowym odprowadzeniem wody?
Fot. 1, 2. Skutki błędów w wykonaniu tarasów z drenażowym odprowadzeniem wody
/Fot. autor/
Wariant drenażowy – na co zwrócić uwagę?
Pierwszym krokiem jest wybór warstwy użytkowej i profili brzegowych. Chciałbym tu podkreślić, że nie ma tu żadnej alternatywy związanej z niesystemowym wykończeniem okapu. Układ drenażowy zawsze wymaga systemowego wykończenia okapu (chyba że mamy do czynienia z balustradą pełną). Konieczne jest zabezpieczenie płyt przed wypadnięciem przy zapewnieniu skutecznego odprowadzenia wody. Sytuację utrudnia fakt, że nie da się tego zrobić za pomocą obróbki blacharskiej. Z tego powodu profil okapowy musi być dopasowany do rodzaju warstwy użytkowej (deska tarasowa, płyty na podstawkach dystansowych). Stosowanie przypadkowych blach okapowych jest niedopuszczalne. Skoro istotą układu drenażowego jest wnikanie wody w połać, to w przypadku lokalizacji w pobliżu lub w terenach zadrzewionych należy się liczyć z ryzykiem przedostania się zanieczyszczeń (fot. 3). W takiej sytuacji warto zastosować profil z awaryjnym odprowadzeniem wody (fot. 4, 5). Kolejną istotną rzeczą związaną z doborem profilu jest sposób wykończenia okapu. Systemowe profile mają zwykle stałą wysokość. Przy dużych rozmiarach połaci i znacznym spadku (układ drenażowy umożliwia uzyskanie poziomej warstwy użytkowej przy „schowaniu” spadku w warstwach połaci) może się okazać, że mamy problem z zabezpieczeniem płyty posadzki przez profil. Rozwiązaniem może być zastosowanie profili dzielonych (fot. 6–8), pozwalajacych na zróżnicowanie wysokości pionowej płyty okapu. Na tym etapie należy wykonać kompleksową analizę, którą pokazuje rys. 1.
Fot. 3. Zanieczyszczenia pod warstwą użytkową tarasu z drenażowym odprowadzeniem wody
/Fot. Renoplast/
Fot. 4. Odprowadzenie wody opadowej przez główne otwory profilu okapowego
/Fot. Renoplast
Fot. 5. Odprowadzenie wody opadowej przez otwory awaryjnego odwodnienia w profilu okapowym
/Fot. Renoplast/
Zalety układu drenażowego?
Do zalet układów drenażowych należy zaliczyć większe niż dla wariantów z uszczelnieniem zespolonym zróżnicowanie sposobu wykończenia powierzchni (płyty betonowe, kamienne, kruszywo; możliwość zdjęcia warstwy użytkowej bez uszkodzenia powłoki hydroizolacyjnej, ułatwia wykonanie naprawy hydroizolacji w razie przecieków). Z kolei wśród ograniczeń należy wymienić wymaganie znacznie większego zapasu wysokości (większa grubość warstw konstrukcji); większe obciążenie płyty nośnej; większa wrażliwość na tolerancje wymiarowe; przy błędach w wykonaniu niebezpieczeństwo zamulenia warstwy drenującej czy wreszcie brak możliwości aranżacji kolorystycznej warstwy użytkowej.
Fot. 6–8. Profile dwuczęściowe umożliwiają płynną regulację wysokości strefy okapowej
/Fot. Renoplast/
Z tego powodu kolejnym etapem będzie sprawdzenie zapasu wysokości przy progu drzwiowym. Różnica grubości warstw podłogi w pomieszczeniu i na tarasie, biorąc pod uwagę aktualne wymagania cieplne, przekracza 20 cm. I to nie uwzględniając spadku. Dla balkonu na łaczniku izotermicznym będzie to mniej. Dodatkowo układy drenażowe wykorzystywane są do wykonania tzw. niskiego progu czy przejscia bezbarierowego (wysokość progu drzwiowego na połać nie większa niż odpowiednio 5 lub 2 cm). W powyższych przypadkach „niebezpieczne” są dwa miejsca – styk izolacji ze stolarką oraz sama stolarka. Izolacja połaci musi być szczelnie połączona z profilem drzwiowym. Zabezpiecza to przed przenikaniem wody w warstwy połaci i jej wnikaniem w podłogę przyległego pomieszczenia. Ale to nie jedyna droga penetracji wilgoci. Druga to same drzwi. Przy intensywnych opadach i zbyt małej szybkości odprowadzania wody może się okazać, że przy progu drzwiowym dojdzie do powstania spiętrzenia. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest to, że krawędź powłoki wodochronnej może znajdować się poniżej poziomu warstwy użytkowej, a zatem przy powstaniu „zatoru” znajdzie się wręcz w wodzie. Jak zatem podejść do rozwiązania tego problemu? Jest to realizowane poprzez wykonanie tzw. ukrytego progu.
Po pierwsze, bezwzględnym wymogiem jest zapewnienie szybkiego i skutecznego odprowadzenia wody opadowej, co w praktyce wymusza zastosowanie przy drzwiach kratki odprowadzającej wodę. Musi ona być zabezpieczona przed zapchaniem np. na skutek opadłych liści czy innych zanieczyszczeń. Dodatkowo samo odprowadzenie wody spod drzwi musi być bardzo skuteczne, aby przy intensywnych opadach nie doszło do tworzenia się zastoin wody.
Rys. 1. Zagadnienia do przeanalizowania na etapie koncepcji tarasu w układzie drenażowym
/Rys. autor
Sposoby odwodnienia połaci i hydroizolacja
Na etapie analizy koncepcji uszczelnienia należy bezwzględnie przeanalizować sposób odwodnienia połaci. Nie może on utrudniać wykonania hydroizolacji lub wręcz komplikować wyprofilowanie spadków. Ma to bezpośredni wpływ na grubość warstwy spadkowej, co przy bezmyślnym zaplanowaniu odwodnienia może powodować problemy z zapasem wysokości czy wręcz połamanie połaci. Dlatego w bardziej skomplikowanych sytuacjach konieczna jest indywidualna analiza. Jest to szczególnie istotne dla połaci z balustradą pełną. Nie wymagają one profilu okapowego, ale szczególną uwagę należy poświęcić właśnie odwodnieniu – nie można pominąć odwodnienia awaryjnego (funkcję tę może pełnić także dodatkowy wpust lub rzygacz) o zaprojektowanej zdolności do odprowadzenia wody z połaci. Przekrój przelewu awaryjnego według wytycznych niemieckich nie powinien być mniejszy niż 12,5 cm2 (ø = 4 cm), z kolei zalecenia szwajcarskie wymagają przekroju 5×5 cm, a więc dwa razy większego. Przykładowo: przelew o szerokości 10 cm i wysokości 5 cm jest w stanie odprowadzić 1,5 dm3/s wody opadowej, co odpowiada mniej więcej odwodnieniu 25 m2 połaci tarasu [2].
Szczególnej uwagi wymaga odwodnienie połaci z niskim progiem (maks. wysokość progu 2 cm). Zalecenia według wytycznych [2] pokazano na rys. 2. Jeżeli warstwą użytkową są drewniane deski kompozytowe (ruszt drewniany), szerokość szczelin między nimi powinna wynosić przynajmniej 8 mm, a ich udział w powierzchni warstwy użytkowej nie powinien być mniejszy niż 5%. Rozwiązaniem może być także odprowadzenie wody z kratki odwodnieniowej bezpośrednio do wpustu punktowego. Uwaga: odpływ z wpustu znajdującego się pod rynną nie może być uwzględniany przy wyliczaniu niezbędnego odwodnienia.
Rys. 2. Umiejscowienie (poziomy) odwodnienia w stosunku do poziomu progu drzwiowego [2]
Dopiero na tym etapie trzeba dobrać parametry poszczególnych warstw połaci oraz można projektować detale z uwzględnieniem rodzaju elewacji (ocieplenie ETICS, metoda lekka sucha). Ta kolejność może wydawać się nieco zaskakujaca, ale wynika ze specyfiki samego ukladu drenażowego. Przykładowo, do wykonania izolacji pod podstawkami mogą być stosowane materiały rolowe z tworzyw sztucznych i kauczuku, rolowe materiały bitumiczne oraz materiały bezspoinowe takie jak elastyczne szlamy oraz masy hybrydowe. Nie każdy materiał hydroizoalcyjny może być zastosowany w każdym przypadku.
Dobór rodzaju materiału zależy od koncepcji konstrukcji oraz analizy obciążeń (układu podstawek dystansowych, średnicy ich stopki oraz sposobu użytkowania połaci – ze względu na obciążenie punktowe i niebezpieczeństwo uszkodzenia/przebicia hydroizolacji). Normowe obciążenie użytkowe tarasów nadziemnych czy balkonów dochodzi do 5 kN/m2 połaci. Jest to oczywiście obciążenie równomiernie rozłożone, natomiast rzeczywiste punktowe obciążenie przekazywane na warstwy połaci przez podstawki dystansowe jest zupełnie inne. Dlatego wymagane jest określenie minimalnych (lub w niektórych przypadkach maksymalnych) parametrów pozwalajacych na trwałe i skuteczne wbudowanie konkretnego materiału. Przykładowo folie z tworzywa sztucznego lub kauczuku, oprócz wymaganej odporności mechanicznej (grubość), muszą umożliwić wykonanie szczelnej powłoki. Czyli muszą dać się na krawędziach zgrzać, skleić czy zwulkanizować. Punktem wyjścia będzie zatem zdefiniowanie minimalnych wymagań, jakie musi spełniać sam materiał. Charakter obciążeń sprawia, że taką membranę należy traktować jako dachową (obciążenie czynnikami atmosferycznymi) z dodatkowym obciążeniem mechanicznym (podstawki dystansowe). Elastyczne szlamy uszczelniające oraz hybrydowe masy uszczelniające to cienkowarstwowe (2-4 mm) powłoki. Doświadczenie pokazuje, że są z sukcesem stosowane w tego typu układach, jednak nie wolno tego robią bezkrytycznie. Przede wszystkim nie wolno stosować materiałów, które są deklarowane do zastosowania tylko jako izolacja podpłytkowa. Tu nie ma żadnej warstwy ochronnej, wręcz przeciwnie, występuje ciągłe oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz obciążenia mechaniczne i punktowy nacisk. Zatem szlam pracuje jak powłoka ochronna, musi być odporny na UV, szokowe obciążenia oraz cykle zamarzania i rozmrażania. Odporność na te czynniki zwykle określa się przyczepnością, szczelnością oraz wyględem powierzchni. R?wnie istotna jest zdolność mostkowania rys. Nie wolno zakładać, że podłoże się nie zarysuje i że nie dojdzie do mechanicznego uszkodzenia. Zatem szlam/masa hybrydowa powinna być także zbadana na tzw. odporność na przebicie statyczne (dla masy hybrydowej może to być tzw. obciążalność). Wartość uzyskaną w badaniach należy odnieść do rzeczywistych obciążeń (inne będą w przypadku małych przydomowych tarasów, a inne w przypadku budynków użyteczności publicznej). Te tzw. czynniki niepewności powinny decydować ożeniem mechanicznym (podstawki dystansowe). Elastyczne szlamy uszczelniające oraz hybrydowe masy uszczelniające to cienkowarstwowe (2-4 mm) powłoki. Doświadczenie pokazuje, że są z sukcesem stosowane w tego typu układach, jednak nie wolno tego robić bezkrytycznie. Przede wszystkim nie wolno stosować materiałów, które są deklarowane do zastosowania tylko jako izolacja podpłytkowa. Tu nie ma żadnej warstwy ochronnej, wręcz przeciwnie, występuje ciągłe oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz obciążenia mechaniczne i punktowy nacisk. Zatem szlam pracuje jak powłoka ochronna, musi być odporny na UV, szokowe obciążenia oraz cykle zamarzania i rozmrażania. Odporność na te czynniki zwykle określa się przyczepnością, szczelnością oraz wyglądem powierzchni. Równie istotna jest zdolność mostkowania rys. Nie wolno zakładać, że podłoże się nie zarysuje i że nie dojdzie do mechanicznego uszkodzenia. Zatem szlam/masa hybrydowa powinna być także zbadana na tzw. odporność na przebicie statyczne (dla masy hybrydowej może to być tzw. obciążalność). Wartość uzyskaną w badaniach należy odnieść do rzeczywistych obciążeń (inne będą w przypadku małych przydomowych tarasów, a inne w przypadku budynków użyteczności publicznej). Te tzw. czynniki niepewności powinny decydować o możliwości zastosowania, podkreślam, w konkretnym przypadku, konkretnego materiału. Bazowanie tylko na deklaracji właściwości użytkowych świadczy, niestety, o dyletanctwie i lekcewaeniu praw fizyki.
Podobnie dla izolacji głównej połaci, nie wspominając o paroizolacji. Swoją specyfikę ma także układ odwrócony (hydroizolacjia chroniona jest przez termoizolację). Tu z kolei należy położyć dodatkowy nacisk na poprawne wykonanie obliczeń cieplnych (fot. 9).
Co z tego, że zastosujemy materiał o odpowiednim współczynniku przewodzenia ciepła, gdy jego ściśliwość będzie zbyt duża (lub odwrotnie).
W kolejnej części zostaną przedstawione konkretne zalecenia dotyczące doboru materiału na poszczególne warstwy połaci.
Fot. 9. Skutek bezkrytycznej zamiany układu z płytkami na układ drenażowy odwrócony. Widoczne mostki termiczne w połaci
/Fot. autor/
Literatura
Außenbeläge. Belagskonstruktionen mit Fliesen und Platten außerhalb von Gebäuden, ZDB, 2019.
Merkblatt Abdichtungsanschlüsse an Tür und Fensterelementen. Gebäudehülle Schweiz, Verband Schweizer Gebäudehüllen-Unternehmungen, Technische Kommission Flachdach, Uzwil, 2011.
DIN SPEC 20000-201 2018-08, „Anwendung von Bauprodukten in Bauwerken – Teil 201: Anwendungsnorm für Abdichtungsbahnen nach Europäischen Produktnormen zur Verwendung in Dachabdichtungen“.
M. Rokiel, „Poradnik Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo”, wyd. III, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.
M/. Rokiel, „ABC izolacji tarasów, Grupa MEDIUM, 2015.
A. Einemann, W. Herre, M. Siegwart, M. Silberhorn,
W. Storch, „Balkone, Loggien und Terrassen“, Muller Verlag, 2016.
Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić...
Wybór wykonawcy ocieplenia stropodachów bloków mieszkalnych to kwestia, która będzie miała wpływ na trwałość rozwiązania termoizolacyjnego, komfort życia mieszkańców i kwestie ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekipy wykonawczej? Podpowiadamy.
Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt,...
Wentylowany stropodach betonowy to najczęściej stosowana konstrukcja dachowa w budynkach wielorodzinnych. Jak najlepiej ocieplić stropodach betonowy? Jaka metoda termomodernizacji zapewni oczekiwany efekt, a inwestycja szybko się zwróci i będzie przynosić największe korzyści w kolejnych latach?
Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie...
Piwnice i garaże podziemne to newralgiczne miejsca w blokach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. duże szpitale czy galerie handlowe. Ich stropy muszą być ocieplone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak zabezpieczyć ogrzewaną przestrzeń przed przenikaniem chłodu od strony nieogrzewanych, podziemnych części budynku? Jak zachować pożądany chłód w piwnicach? Jak spełnić aktualne wymagania prawne?
O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.
O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ocieplenia stropodachu w budynku wielolokalowym? Poniżej znajdziecie Państwo zbiór artykułów, który odpowiada na to pytanie.
Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia...
Często zdarza się, że z biegiem czasu na elewacjach pojawiają się drobne usterki, których zignorowanie może przyczynić się do powstania poważniejszych uszkodzeń, a to z kolei prowadzi do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Takich sytuacji możemy uniknąć poprzez regularne, cykliczne (np. coroczne) kontrole stanu elewacji, a w razie potrzeby przez przeprowadzanie prostych prac konserwacyjnych.
Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego...
Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego ocieplenia są osypujące się lub odpadające wyprawy tynkarskie, popękane warstwy wierzchnie (wyprawa tynkarska, warstwa zbrojona).
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji...
Liczba realizowanych w Polsce inwestycji w nowoczesne apartamentowce i biurowce, wyposażone w wielkopowierzchniowe parkingi podziemne, jest imponująca.
Jak inwestorzy radzą sobie z problemem izolacji termicznej stropów nad garażami podziemnymi – i równie ważnym aspektem ich izolacji akustycznej?
Sprawdzonym rozwiązaniem jest pneumatyczny natrysk niepalnej wełny mineralnej Thermacoustic TC-417 o współczynniku przewodzenia ciepła λ= 0,035 W/mK i klasie akustycznej A.
Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy...
Do ekstremalnych wypadków, podczas których silne wichury odrywają fragmenty ocieplenia z elewacji dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie są to przypadki całkowicie abstrakcyjne, nierealne, które nigdy nie miały miejsca. Poniżej wyjaśniamy, jakie założenia muszą zostać spełnione, aby ocieplona elewacja była trwała i odporna na działanie nawet najsilniejszych odziaływań środowiskowych w szczególności wiatru.
Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane....
Kluczową kwestią dla zaplanowania jakiejkolwiek renowacji ocieplenia, w szczególności podwójnego ocieplenia, jest wykonanie oceny technicznej stanu ocieplenia istniejącego oraz ścian, do których jest zamocowane. Takiej oceny powinien dokonać uprawniony ekspert budowlany. Celem podstawowym takiego działania powinno być stwierdzenie, czy ocieplenie istniejące i ściana mogą służyć jako stabilne podłoże pod nowe ocieplenie, lub określenie sposobu przygotowania ocieplania istniejącego do ponownego ocieplenia.
Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie...
Firma Derowerk działa nieprzerwanie 25 lat, od 17 lat specjalizując się w technologii wdmuchiwania izolacji. Jesteśmy firmą rzetelną, czego dowodzi wieloletnia współpraca z naszymi Dostawcami i zadowolenie Klientów decydujących się na wybór naszych materiałów.
Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne...
Tradycyjny remont dachu pokrytego papą związany jest z koniecznością zrywania istniejącego pokrycia, co niesie za sobą koszty związane z jego utylizacją, a także naraża odsłonięte elementy konstrukcyjne na działanie negatywnych warunków pogodowych. Naprawa przez montaż kolejnych warstw papy wiąże się z dodatkowym dociążeniem dachu, sięgającym nawet do ok. 10 kg/m2.
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po...
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe jest wykonanie nowego ocieplenia, po wcześniejszym usunięciu starych warstw, lub wykonanie tzw. ocieplenia na ocieplenie.
Nieodpowiednie zabezpieczenie murów budynku, balkonów i tarasów, piwnic czy garaży przed wilgocią może spowodować poważne skutki i spore straty. Jak tego uniknąć? Jak nie popełnić błędu? Jak się przygotować...
Nieodpowiednie zabezpieczenie murów budynku, balkonów i tarasów, piwnic czy garaży przed wilgocią może spowodować poważne skutki i spore straty. Jak tego uniknąć? Jak nie popełnić błędu? Jak się przygotować na zmienne warunki atmosferyczne? Od czego zacząć? Odpowiedzią na wszystkie problemy związane z wilgocią będzie właściwa hydroizolacja.
Elewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych – i przed tym nie sposób...
Elewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych – i przed tym nie sposób się uchronić. Natomiast są sposoby, które pozwalają zabezpieczyć elewację, a tym samym przedłużyć jej funkcjonalność i długo cieszyć się jej estetycznym wyglądem. O jakich sposobach ochrony mowa?
Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne,...
Ocieplenie domu to najprostsza i zarazem najpopularniejsza metoda zapobiegania stratom ciepła z budynku. Stanowi ono również barierę dla ciepła przenikającego do budynku latem. Aby ocieplenie było efektywne, musi być prawidłowo wykonane, m.in. poprzez szczelne ułożenie warstwy izolacji termicznej na powierzchni wszystkich przegród budynku. Należy zatem ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne, ale również ściany fundamentowe, podłogi i dachy.
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej,...
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej, PVC, TPO/FPO, EPDM. Można go stosować we wszystkich strefach klimatycznych. Rozwiązanie to zostało zastosowane na dachu największego na świecie radioteleskopu – Wielkiego Teleskopu Milimetrowego, położonego na wysokości 4600 m n.p.m. w Meksyku.
Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.
Od 1 stycznia 2021 r. nowo wznoszone budynki muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów modernizowanych.
Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy...
Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy pochyły, narażony jest na deszcz i śnieg. Dachy płaskie są nawet bardziej wymagające dla hydroizolacji z uwagi na zagrożenie trwałego zalegania wody na jego powierzchni.
Następstwem złej wentylacji mieszkań mogą być bóle głowy, stale utrzymujące się uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet choroby nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą szkodliwych substancji...
Następstwem złej wentylacji mieszkań mogą być bóle głowy, stale utrzymujące się uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, alergie, a nawet choroby nowotworowe. Dzieje się tak za sprawą szkodliwych substancji i związków obecnych w powietrzu. Zdrowie człowieka to pierwszy i najważniejszy czynnik, który jest zagrożony, ale niejedyny. Nieefektywny system wentylacji to także zmora wielu domów i mieszkań. Najczęstszą konsekwencją braku właściwej wentylacji jest wilgoć, która z kolei objawia się zaparowanymi...
Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków...
Najnowsze zmiany przepisów, dotyczące energochłonności budynków, weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Stanowią one trzeci, ostatni etap zaostrzania wymagań zawartych w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Prowadzona obecnie w Polsce na wielką skalę termomodernizacja budynków grozi wyginięciem licznych gatunków ptaków. Można temu zapobiec, montując odpowiednie dla nich skrzynki lęgowe.
Prowadzona obecnie w Polsce na wielką skalę termomodernizacja budynków grozi wyginięciem licznych gatunków ptaków. Można temu zapobiec, montując odpowiednie dla nich skrzynki lęgowe.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.