administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Spółdzielcze mieszkanie po krewnym – możliwe?

Redakcja | 2020-02-17
Pomimo wieloletniej popularności spółdzielni mieszkaniowych i sporej liczby lokali posiadanych przez te instytucje, spora część naszych rodaków nadal nie odróżnia dwóch wariantów użytkowania spółdzielczych „M”
fot. Pixabay

Pomimo wieloletniej popularności spółdzielni mieszkaniowych i sporej liczby lokali posiadanych przez te instytucje, spora część naszych rodaków nadal nie odróżnia dwóch wariantów użytkowania spółdzielczych „M”


fot. Pixabay

Zasób spółdzielni mieszkaniowych systematycznie się kurczy. Na początku bieżącego stulecia polskie spółdzielnie mieszkaniowe posiadały około 3,5 miliona mieszkań. Na koniec 2018 roku wynik oscylował na poziomie 2,03 miliona. Niemniej jednak nie można lekceważyć ponad dwumilionowej liczby lokali, które wciąż posiadają spółdzielnie.

Zobacz także

Redakcja Ile mieszkań co roku sprzedają spółdzielnie i gminy?

Ile mieszkań co roku sprzedają spółdzielnie i gminy? Ile mieszkań co roku sprzedają spółdzielnie i gminy?

Nie tylko osoby fizyczne oraz deweloperzy sprzedają swoje mieszkania. Robią to także różnego rodzaju instytucje, np. gminy i spółdzielnie.

Nie tylko osoby fizyczne oraz deweloperzy sprzedają swoje mieszkania. Robią to także różnego rodzaju instytucje, np. gminy i spółdzielnie.

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Redakcja news Zapowiedź zmian w prawie energetycznym

Zapowiedź zmian w prawie energetycznym Zapowiedź zmian w prawie energetycznym

Rząd jeszcze w II kwartale 2024 r. planuje nowelizację Prawa energetycznego. Celem jest regulacja rynku wodoru.

Rząd jeszcze w II kwartale 2024 r. planuje nowelizację Prawa energetycznego. Celem jest regulacja rynku wodoru.

Praktyka pokazuje, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu cieszy się dużym zainteresowaniem. Niektóre osoby są zainteresowane również spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania. 

Mieszkanie lokatorskie może przejąć krewny

Pomimo wieloletniej popularności spółdzielni mieszkaniowych i dużej liczby lokali posiadanych przez te instytucje, spora część naszych rodaków nadal nie odróżnia dwóch wariantów użytkowania spółdzielczych „M”. Warto zatem przypomnieć, że członkowie spółdzielni niebędący właścicielami mieszkań, mogą użytkować lokale na podstawie prawa własnościowego oraz lokatorskiego. Pierwsze prawo (spółdzielcze własnościowe) jest bardziej zbliżone do prawa własności lokalu. Jeżeli natomiast chodzi o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, to trzeba stwierdzić, że ze względu na swoją specyfikę jest ono podobne do najmu. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27) jednoznacznie wskazuje, że prawo lokatorskie jest niezbywalne. Oznacza to m.in. brak możliwości sprzedania go albo dziedziczenia.

Obowiązujące przepisy nie wykluczają jednak tego, że lokatorskie, spółdzielcze mieszkanie po krewnym będą mogły zająć osoby bliskie –  dodaje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.  

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania wygasa wraz ze śmiercią jego posiadacza albo na skutek orzeczenia sądu. Sąd na wniosek spółdzielni mieszkaniowej może orzec o wygaśnięciu wspomnianego prawa, jeżeli jego obecny posiadacz zalega z opłatami eksploatacyjnymi za co najmniej przez 6 miesięcy lub utrudnia życie swoim sąsiadom (zobacz art. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

W sytuacji skutkującej wygaśnięciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu krewni zmarłego albo osoby usuniętej ze spółdzielni mogą wysuwać pewne roszczenia.

 – Chęć przejęcia wspomnianego lokalu i jego użytkowania na dotychczasowych zasadach, trzeba pisemnie zgłosić w ciągu roku od wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa, które dotyczyło bliskiej osoby – komentuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.  

Małżonkowie często mogą uniknąć formalności

Spółdzielcze mieszkanie po krewnym bez dodatkowych wniosków i formalności przejmie małżonek (wdowiec lub wdowa), który również posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo. Trzeba również podkreślić, że według orzeczenia sądu spółdzielcze lokatorskie prawo do „M” (wskutek złego zachowania lub zaległości) może wygasnąć tylko wobec jednego z małżonków. W takiej sytuacji drugi małżonek nadal może użytkować zajmowane lokum na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa (bez dodatkowych formalności). W tej sytuacji znaczenie ma decyzja sądu, który może uznać, że współmałżonek nie jest odpowiedzialny za powstałe przewinienia wobec spółdzielni czy sąsiadów.

Nowego lokatora wybiera sąd lub spółdzielnia

Osobą bliską dla byłego spółdzielcy w rozumieniu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, czyli uprawnioną do przejęcia lokatorskiego mieszkania jest:

  • zstępny (syn, wnuk, prawnuk),
  • wstępny (ojciec, dziadek, pradziadek),
  • brat lub siostra,
  • dziecko rodzeństwa,
  • mąż, żona, 
  • osoba przysposabiająca, osoba przysposobiona lub osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z byłym członkiem spółdzielni. 

Jeżeli mieszkaniem lokatorskim będzie zainteresowanych kilka osób, to wyboru lokatora wśród bliskich dokona sąd w postępowaniu nieprocesowym albo sama spółdzielnia. Ta druga opcja będzie miała miejsce, jeżeli żadna z osób wysuwających roszczenia nie wystąpiła do sądu w terminie przewidzianym przez spółdzielnię.

Ważnym argumentem na korzyść osoby chcącej przejąć mieszkanie i otrzymać do niego spółdzielcze lokatorskie prawo będzie wcześniejsze zamieszkiwanie z byłym spółdzielcą. Do momentu powzięcia przez spółdzielnię informacji o tym, komu przypadnie spółdzielcze mieszkanie po krewnym, wszystkie osoby zgłaszające roszczenia będą solidarnie ponosić odpowiedzialność za koszty utrzymania „M”.

W ramach podsumowania warto podkreślić, że mimo niezbywalności samego spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania, dziedziczeniu na zasadach ogólnych podlega wkład mieszkaniowy. Dziedziczenie wspomnianego wkładu należy odróżnić od uprawnienia do przejęcia lokatorskiego mieszkania. Bliski przejmujący spółdzielcze mieszkanie po krewnym, niekoniecznie musi mieć prawo do otrzymania wkładu mieszkaniowego w ramach spadku. Niekiedy osoba przejmująca lokatorskie „M”, będzie musiała spłacić krewnych, którzy odziedziczyli wkład mieszkaniowy albo uzupełnić wspomniany wkład.

Źródło: Leszek Markiewicz, NieruchomosciSzybko.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi...

Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi przepisy prawa i orzecznictwo, a także zanalizuje praktyczne przykłady dotyczące wspólnot.

Anna Ruszczak news Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne

Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne

Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko...

Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko natychmiastowe zwolnienie z pracy.

Anna Ruszczak news Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Jacek Sawicki news Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach

Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach

Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem...

Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek (Dz.U. z dnia 29.06.2023 r., poz. 1226).

Anna Ruszczak news Wraca tzw. fikcja doręczenia

Wraca tzw. fikcja doręczenia Wraca tzw. fikcja doręczenia

1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.

1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.

Anna Ruszczak news Odbudowa zasobów przyrodniczych UE

Odbudowa zasobów przyrodniczych UE Odbudowa zasobów przyrodniczych UE

Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności...

Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności biologicznej.

Anna Ruszczak news SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych

SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych

W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania...

W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich.

Anna Ruszczak news Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE

Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE

Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych,...

Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych, biometanu oraz morskich farm wiatrowych.

Anna Ruszczak news Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Anna Ruszczak news Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Anna Ruszczak news Podwyżka podatku od nieruchomości

Podwyżka podatku od nieruchomości Podwyżka podatku od nieruchomości

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Anna Ruszczak news Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy

Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy

Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Anna Ruszczak news Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Anna Ruszczak news Sprzeczne zmiany w lex deweloper

Sprzeczne zmiany w lex deweloper Sprzeczne zmiany w lex deweloper

Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei...

Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei rezygnuje się z narzucania miejsc postojowych, a skracany termin wydłuża się.

Anna Ruszczak news Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych

Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych

Parlament Europejski zagłosował za nowymi przepisami zwiększającymi liczbę stacji ładowania elektryków na terenie całej wspólnoty.

Parlament Europejski zagłosował za nowymi przepisami zwiększającymi liczbę stacji ładowania elektryków na terenie całej wspólnoty.

Anna Ruszczak news Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Redakcja news Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy

Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do zimnych napojów, miejsce do odpoczynku, może też zdecydować o skróceniu czasu pracy.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do zimnych napojów, miejsce do odpoczynku, może też zdecydować o skróceniu czasu pracy.

Anna Ruszczak news Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe

Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe

Ministerstwo Finansów zgadza się, żeby podatnicy mogli uwzględnić straty z lat poprzednich przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

Ministerstwo Finansów zgadza się, żeby podatnicy mogli uwzględnić straty z lat poprzednich przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

Anna Ruszczak news Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV

Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV

Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać...

Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Anna Ruszczak news Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy? Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Anna Ruszczak news Odpady na terenach poprzemysłowych

Odpady na terenach poprzemysłowych Odpady na terenach poprzemysłowych

Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.

Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.

Anna Ruszczak news Górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku

Górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku Górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku

Ministerstwo Finansów podało, że średnio o 15 proc. wzrosną górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku.

Ministerstwo Finansów podało, że średnio o 15 proc. wzrosną górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku.

Anna Ruszczak news MKiŚ dementuje plotki o podatku od fotowoltaiki

MKiŚ dementuje plotki o podatku od fotowoltaiki MKiŚ dementuje plotki o podatku od fotowoltaiki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie ostatnich doniesień medialnych na temat wprowadzenia podatku od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązku ich rejestracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie ostatnich doniesień medialnych na temat wprowadzenia podatku od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązku ich rejestracji

Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Podatek od nieruchomości przy wynajmie Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.