administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ustawa o ochronie praw lokatorów po zmianach

Jacek Sawicki | 2019-04-18
Publikacja omawia zmiany jakie z dniem 21.04.2019 r. wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadzona na mocy przepisów Dz.U. z dnia 20.04.2018 r., poz. 756.
Rys. redakcja AiMN

Publikacja omawia zmiany jakie z dniem 21.04.2019 r. wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadzona na mocy przepisów Dz.U. z dnia 20.04.2018 r., poz. 756.


Rys. redakcja AiMN

Od 21 kwietnia 2019 r. obowiązują zmiany do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1610, z 2017 r. poz. 1442 i 1529 oraz z 2018 r. poz. 374), które rok wcześniej zapowiedziano w ustawie z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw [Dz.U. z dnia 20 kwietnia 2018 r., poz. 756].

Zobacz także

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Redakcja news Zapowiedź zmian w prawie energetycznym

Zapowiedź zmian w prawie energetycznym Zapowiedź zmian w prawie energetycznym

Rząd jeszcze w II kwartale 2024 r. planuje nowelizację Prawa energetycznego. Celem jest regulacja rynku wodoru.

Rząd jeszcze w II kwartale 2024 r. planuje nowelizację Prawa energetycznego. Celem jest regulacja rynku wodoru.

Redakcja news Umorzenie przez potrącenie

Umorzenie przez potrącenie Umorzenie przez potrącenie

Sąd Najwyższy dopuścił umorzenie przez potrącenie wierzytelności, przysługującej spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wpłat na fundusz remontowy.

Sąd Najwyższy dopuścił umorzenie przez potrącenie wierzytelności, przysługującej spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wpłat na fundusz remontowy.

W artykule:

  • Geneza zmian do ustawy
  • Zmiany w ustawie

Geneza zmian do ustawy

Pakiet wprowadzonych przepisów do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego jest częścią układanki prawnej realizującej rządowy Narodowy Program Mieszkaniowy przyjęty w dniu 27 września 2016 r. (uchwała nr 115/2016). Według Ustawodawcy, jego założeniem jest poprawa powszechnej dostępności mieszkań poprzez wprowadzenie zmian w zasadach realizacji programu wsparcia z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz budownictwa kierowanego do grup najbiedniejszych obywateli, w tym także nowych form wspierających gminy w rozwoju czynszowego budownictwa społecznego. Ten program określający politykę mieszkaniową państwa jest również jednym z narzędzi służących realizacji „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” i wprowadza rozwiązania mające zwiększać dostępność mieszkań, zwłaszcza dla rodzin o przeciętnych i niskich dochodach. Problem dostępności mieszkań, definiowany jako „brak możliwości nabycia lub wynajęcia mieszkania na zasadach rynkowych", wiąże się przy tym ściśle z problemem demograficznym. Dlatego Narodowy Program Mieszkaniowy jest bezpośrednio powiązany z innymi działaniami rządu mającymi na celu przełamanie negatywnych tendencji demograficznych, w tym z programem „Rodzina 500 + ”.

Jak zapewnić czystą i zdrową wodę mieszkańcom? +48 500 068 835

Woda dostarczana z sieci wodociągowej do budynku powinna spełniać parametry wody spożywczej pod względem jakości fizykochemicznej i biologicznej.

Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z dystrybucją wody, powiązane z jakością instalacji:

 

  • osady mineralne w rurach
  • osady korozyjne
  • osady biologiczne – biofilm
  • stagnacja wody
  • brak izolacji termicznej rur
 

To krytyczne elementy mogące wpłynąć na zmianę składu chemicznego i biologicznego wody spożywczej pobieranej z kranu użytkownika końcowego.

 

Musimy zatem właściwie zarządzać instalacjami wodnymi by były bezpieczne, trwałe i nie pogarszały jakości wody.

 

Pomóc może nam w tym zastosowanie bezobsługowej fizycznej technologii uzdatniania wody za pomocą urządzeń HydroFLOW.

 

 

 

 

Zapisy prawne w pakiecie ustaw wprowadziły zmiany dotyczące zasad wsparcia samorządów w tworzeniu zasobu mieszkań na wynajem, co umożliwia samorządom gminnym ubieganie się o dofinansowanie tworzenia nowych lokali mieszkalnych bez dotychczasowego warunku wydzielenia z gminnego zasobu odpowiedniej liczby lokali socjalnych.

Zmiany w ustawach modyfikują zasady wsparcia samorządów w tworzeniu zasobu mieszkań na wynajem. Odtąd gminy mogą wynająć lub podnająć każdy lokal spełniający wymogi ustawowe w ramach tzw. najmu socjalnego, czyli umowy najmu lokalu nadającego się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

Przepisy umożliwiają też bezzwrotne finansowe wsparcie udzielane gminom i związkom międzygminnym współuczestniczącym w tworzeniu lokali przez innego inwestora.

Finansowym wsparciem objęto remonty lub przebudowy noclegowni i schronisk dla bezdomnych oraz przedsięwzięcia, w wyniku których powstaną ogrzewalnie. Umożliwiono jednoczesne finansowanie tych samych przedsięwzięć ze środków Unii Europejskiej i udzielanie im wsparcia na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy. Odtąd inwestor może skorzystać z tego rozwiązania pod warunkiem, że wsparcie nie obejmie tych samych kosztów przedsięwzięcia, jakie finansowane są już ze środków unijnych. Bezzwrotne wsparcie finansowe może być udzielane na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem. Przeznaczone one będą dla osób uzyskujących dochody zbyt niskie, by zaspokajać potrzeby mieszkaniowe w warunkach komercyjnych, a zarazem zbyt wysokie, aby ubiegać się o lokal komunalny.

Większość zmian w pakiecie ustaw funkcjonują już w polskiej przestrzeni prawnej od 1 maja 2018 r. i od 1 stycznia 2019 r. Przepisy te dotyczą terminu przekazywania środków z budżetu państwa do funduszu dopłat oraz sprawozdań składanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego odpowiednim ministrom z wysokości przekazanych środków finansowych na realizację wsparcia budownictwa mieszkaniowego oraz finansowym wsparciu możliwym do udzielenia w związku z rozpatrywanymi przez Bank wnioskami, a także określenia standardów odnoszących się do przestrzennego kształtowania budynku i jego otoczenia, technologii wykonania i wyposażenia technicznego budynku oraz lokalizacji przedsięwzięcia.

Ostatnia grupa zmian w przepisach prawnych tego programu zaczęła obowiązywać z dniem 21 kwietnia 2019 i wraz z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego dotyczy również ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

Zmiany w ustawie

Głównym przedmiotem regulacji przepisów w tej ustawie stał się lokal socjalny, który w dotychczasowym znaczeniu definicji został uchylony (art. 2 ust. 5) i odtąd w zapisach ustawy mówi się o „najmie socjalnym lokalu".

„Wydatki związane z utrzymaniem lokalu" odtąd określane są jako „koszty utrzymania lokalu" (art. 2 ust. 8a oraz art. 8a pkt 4a i 4c). Przeredagowano terminy „mieszkaniowy zasób gminy" (art. 2 ust. 10) i „publiczny zasób mieszkaniowy" (art. 2 ust. 11). Wprowadzono też do słownika pojęć ustawy definicję „pobliskiej miejscowości" (art. 2 ust. 13).

Spełnianiu przez gminę potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach służyć ma możliwość zapewniania lokali w ramach najmu socjalnego, a nie jak dotąd zapewniania lokali socjalnych oraz - tak jak dotychczas - lokali zamiennych, także w sytuacjach, gdzie zgodnie z przepisami k.c. wykonywany jest przez komornika obowiązek opróżnienia lokalu (art. 4 ust. 2 i 2a). Z zapisów art. 4 ust. 2a wykreślono noclegownie, schroniska lub inne placówki zapewniające miejsca noclegowe uznając, że ich wyszczególnienie nie spełnia założeń ustawowych.

Nowym zapisem jest art. 4 ust. 2b nadający uprawnienie gminie, by odtąd mogła przeznaczać lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy na wykonywanie innych zadań jednostek  samorządu terytorialnego realizowanych na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 i 1985 oraz z 2018 r. poz. 650 i 700) oraz ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2017 r. poz. 697, 1292 i 2217 oraz z 2018 r. poz. 107 i 416) .

Przeredagowano art. 7 ust. 2, który państwowym osobom prawnym cofnął uprawnienia do nadawania uchwał zezwalacjąch właścicielom lokali wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego do stosowania określonych obniżek czynszu naliczonego według obowiązujących stawek w stosunku do najemców o niskich dochodach przy założeniu, że stawka czynszu za lokal socjalny nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym. Uprawnienia do podejmowania takich decyzji w formie zarządzeń zachował wojewoda, a w formie uchwał - jednostki samorządu terytorialnego.

Ograniczono uprawnienia jednostek samorządu terytorialnego określone w artykule 8 pkt 2 dotyczące dysponowania prawem do naliczania stawek czynszu za lokale mieszkalne nadzorowane przez samorządy pozostawiając im tylko te, które bezpośrednio są własnością rad gminnych i powiatowych oraz sejmików wojewódzkich i wyłączając lokale stanowiące „własność samorządową osób prawnych".

Zmianie uległ art. 11 pkt 2 ust. 2, który regulował jedynie kwestie postępowania w przypadkach zwłoki z zapłatą czynszu oraz innych opłat za używanie lokalu. Odtąd na tych samych zasadach co dotąd (co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na  piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności) podlegać będą wszelkie opłaty niezależne od właściciela pobierane przez właściciela, ale tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług. Jednocześnie uchylono zapis art. 11 pkt 2 ust. 3, gdzie właściciel lokalu mógł wypowiedzieć umowę na wynajem nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, w przypadkach jeżeli lokator wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.

Przeredagowano treść art. 11 pkt 3 ust. 1 i 2, który dopuszczał możliwość wypowiedzenia stosunku najmu przez właściciela lokalu jedynie w przypadku czynszu niższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku. W nowym zapisie odstąpiono od tego warunku. Ważną zmianą w tym przepisie jest też dopuszczenie możliwości skorzystania przez wysiedlanych lokatorów z tytułu prawnego do innego lokalu położonego w pobliskiej miejscowości, a nie tylko w miejscowości, w której dotąd mieszkał.

Istotne poprawki wniosły zapisy art. 14. Chodziło w nich o to, by położyć w nich nacisk na sądowy obowiązek zawierania przez gminy z eksmitowanymi sądownie umowy najmu socjalnego lokalu, a nie jak dotąd nadawanych eksmitowanym przez gminę uprawnień do otrzymania lokalu socjalnego. Wątek ten obecny jest w zapisach:

  • ust. 1 - w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd odtąd orzeka o uprawnieniu (bądź jego braku) do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu wobec osób, których nakaz dotyczy. Dotyczczasowy zapis mówił o uprawnieniu (bądź jego braku) do otrzymania lokalu socjalnego. Gmina ma uprawnienia do zapewnienia eksmitowanemu lokatorowi najmu socjalnego lokalu, a nie jak dotychczas do otrzymania lokalu socjalnego;
  • w ust 2 - w przypadku dwóch lub więcej osób, którym sąd zasądził opróżnienie lokalu, gmina jest obowiązana zapewnić im najem socjalny co najmniej jednego lokalu (dotąd zapewniała im co najmniej jeden lokal socjalny)
  • w ust. 3 - orzekając o uprawnieniu osób eksmitowanych Sąd dotąd badał z urzędu, czy zachodziły przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, odtąd będzie badać czy zachodzą przesłanki zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu;
  • w ust. 4 - dotąd sąd nie mógł orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec wyszczególnionych grup osób podlegających szczególnej ochronie prawnej, odtąd mówi się, że wobec nich sąd nie może orzec o braku uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego. Nowością jest rozszerzenie uwarunkowania odstępstwa od tej zasady. Dotąd sąd mógł w takich sprawach orzekać jedynie wtedy, jeśli osoby te mogły zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany, a już według nowego zapisu również wtedy, jeśli ich sytuacja materialna pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie.
  • w ust. 5 sąd może orzec o braku uprawnienia do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu a nie jak dotąd otrzymania lokalu socjalnego" zwłaszcza w przypadkach rażącego naruszania porządku miru domowego przez lokatorów,
  • w ust. 6 orzekając o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu (dotąd otrzymania lokalu socjalnego), sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu (dawniej najmu lokalu socjalnego).

Nowością jest ust. 6a, który daje eksmitowanemu lokatorowi możliwość zaskarżenia umowy najmu socjalnego lokalu zaproponowanej przez gminę, także po nadaniu jej klauzuli wykonalności wyroku eksmisyjnego.

W art. 17 dodany został pkt 1a, który uprawnia sąd do orzekania o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu wobec osoby, która dokonała zajęcia lokalu bez tytułu prawnego, jeżeli przyznanie tego uprawnienia byłoby w świetle zasad współżycia społecznego szczególnie usprawiedliwione.

W art. 18 wprowadzono kilka poprawek dotyczących obowiązku uiszczania odszkodowań przez osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego do dnia opróżnienia lokalu. Nowością w nim są zapisy dotyczące osób uprawnionych do lokalu zamiennego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu. W pierwszym przypadku osoby takie uiszczają odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł (pkt 3), bądź jakie byłyby obowiązane opłacać za zajmowany lokal, gdyby lokal ten wchodził w skład mieszkaniowego zasobu gminy, na podstawie umowy najmu socjalnego lokalu przy warunku, że to gmina ma obowiązek pokrycia właścicielowi różnicy między wysokością odszkodowania, o której mowa w ust. 3, a wysokością odszkodowania uiszczanego przez byłego lokatora (pkt 4).

W rozdziale 3 dotyczącym mieszkaniowego zasobu gminy:

  • w art. 21 odnoszącym się do organizacji gminnych programów mieszkaniowych i zasad najmu znowelizowano zapisy dotyczące kryteriów oddawania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2. I tak:

a) Nowe zapisy uprawniają radę gminy do określania w tej sprawie odmiennych kryteriów od kryteriów wynajmowania innych lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy (ust. 3b) oraz, że te przyjęte odstępstwa stosuje się, jeżeli lokalu nie można wynająć w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób, których wniosek o najem lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy został przyjęty do realizacji. (ust. 3c).

b) Nowe regulacje prawne (ust. 4a) dotyczą postępowania wynajmującego lokal w kwestiach wypowiedzenia umowy jego najmu przy metrażu powierzchni lokalu przekraczającego w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego 50 m2 – dla jednej osoby i 25 m2 – dla każdej kolejnej osoby (musi być zachowany sześciomiesięczny termin wypowiedzenia na koniec miesiąca kalendarzowego, pod warunkiem jednoczesnego przedstawienia pisemnej oferty zawarcia umowy najmu innego lokalu, spełniającego wymagania co najmniej takie same, jakie powinien spełniać lokal zamienny),

c) Gmina może określić w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy termin wypowiedzenia umowy najmu dłuższy niż 6 miesięcy. Koszty przeprowadzki do zaoferowanego lokalu pokrywa gmina (ust. 4b);

d) Przyjęto w ust. 4c zasadę, że w przypadku najemcy, który ukończył 75. rok życia, powyższych przepisów nie stosuje się, chyba że wyrazi on zgodę na zawarcie umowy najmu innego lokalu w myśl zapisów ust. 4a.

  • Wprowadzono nowe przepisy:

- art. 21a, który reguluje kwestie wypowiedzenia umowy najmu w przypadku przekroczenia normy powierzchni użytkowej lokalu i zezwala by inne jednostki samorządu terytorialnego mogą wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, pod warunkiem jednoczesnego przedstawienia pisemnej oferty zawarcia umowy najmu innego lokalu, spełniającego wymagania co najmniej takie same, jakie powinien spełniać lokal zamienny. Koszty przeprowadzki do zaoferowanego lokalu pokrywa właściciel;

- art. 21b, nakładający obowiązek złożenia deklaracji o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego oraz oświadczenia majątkowego przez osobę ubiegającą się o zawarcie umowy najmu lub podnajmu lokalu i najmu socjalnego lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Przepis reguluje kwestie formalne związane ze składaniem dokumentów oraz postępowaniem administracyjnym, w tym także z przypadkami odmowy zawarcia umowy najmu lub podnajmu lokalu oraz najmu socjalnego lokalu;

- art. 21c, gdzie gmina jest zobowiązana do okresowej weryfikacji spełniania przez najemcę kryterium wartości dochodu oraz kwestii postępowania administracyjnego, a także sposobu wyznaczania wysokości czynszu według określonego w ustawie wzoru oraz harmonogramu dokonywanych wpłat, a także przypadków zasadnych do stosowania zniżek kwot tych opłat.

Zmieniono tytuł rozdziału 4 z „Lokale socjalne" na „Najem socjalny lokalu". Zdefiniowano w nim „umowę najmu socjalnego lokalu" uznając, że odtąd jest to „umowa najmu lokalu nadającego się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie" (art. 22). W oparciu o tę istotną poprawkę przeredagowano zapisy dotyczące osób spełniających warunki, z którymi umowa najmu socjalnego lokalu może być zawarta, czasu jej trwania, czy określenia maksymalnych wysokość stawek czynszu (art. 23), okoliczności dla wypowiedzenia umowy najmu socjalnego lokalu przez gminę bez zachowania terminu wypowiedzenia (art. 25), a także określenie grupy osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu (art. 25c).

Podsumowanie

Ustawa zrewolucjonizowała rozumienie polityki mieszkaniowej w Polsce skierowanej do warstw najuboższych. Skończyła się era, gdzie gmina zapewniała takim grupom społecznym lokale socjalne rozumiane jako miejsca spokojnej egzystencji, a zaczęła epoka najmu socjalnego takich lokali. Dawniej lokal socjalny był przydzielany niemal „za darmo". Obecnie otrzymanie takiego mieszkania wymaga zawarcia umowy najmu na określony czas i spełnienia wielu warunków i poddania się stałej weryfikacji harmonogramu wpłat czynszu oraz sytuacji ekonomicznej (dochodów) lokatora.

Zachęcam do zapoznania się z ujednoliconym tekstem ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1610, z 2017 r. poz. 1442 i 1529 oraz z 2018 r. poz. 374) dostępnym na naszym portalu. Uwidoczniono w nim wszystkie zmiany wprowadzone do ustawy z dniem 21 kwietnia 2019 r.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Kiks Kiks, 13.09.2021r., 22:17:20 Niektóre te zmiany są na korzyść lokatorów

Powiązane

Redakcja news Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi...

Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi przepisy prawa i orzecznictwo, a także zanalizuje praktyczne przykłady dotyczące wspólnot.

Anna Ruszczak news Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne

Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne

Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko...

Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko natychmiastowe zwolnienie z pracy.

Anna Ruszczak news Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Jacek Sawicki news Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach

Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach

Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem...

Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek (Dz.U. z dnia 29.06.2023 r., poz. 1226).

Anna Ruszczak news Wraca tzw. fikcja doręczenia

Wraca tzw. fikcja doręczenia Wraca tzw. fikcja doręczenia

1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.

1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.

Anna Ruszczak news Odbudowa zasobów przyrodniczych UE

Odbudowa zasobów przyrodniczych UE Odbudowa zasobów przyrodniczych UE

Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności...

Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności biologicznej.

Anna Ruszczak news SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych

SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych

W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania...

W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich.

Anna Ruszczak news Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE

Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE

Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych,...

Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych, biometanu oraz morskich farm wiatrowych.

Anna Ruszczak news Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Anna Ruszczak news Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Anna Ruszczak news Podwyżka podatku od nieruchomości

Podwyżka podatku od nieruchomości Podwyżka podatku od nieruchomości

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Anna Ruszczak news Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy

Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy

Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Anna Ruszczak news Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Anna Ruszczak news Sprzeczne zmiany w lex deweloper

Sprzeczne zmiany w lex deweloper Sprzeczne zmiany w lex deweloper

Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei...

Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei rezygnuje się z narzucania miejsc postojowych, a skracany termin wydłuża się.

Anna Ruszczak news Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych

Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych

Parlament Europejski zagłosował za nowymi przepisami zwiększającymi liczbę stacji ładowania elektryków na terenie całej wspólnoty.

Parlament Europejski zagłosował za nowymi przepisami zwiększającymi liczbę stacji ładowania elektryków na terenie całej wspólnoty.

Anna Ruszczak news Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Redakcja news Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy

Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do zimnych napojów, miejsce do odpoczynku, może też zdecydować o skróceniu czasu pracy.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do zimnych napojów, miejsce do odpoczynku, może też zdecydować o skróceniu czasu pracy.

Anna Ruszczak news Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe

Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe

Ministerstwo Finansów zgadza się, żeby podatnicy mogli uwzględnić straty z lat poprzednich przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

Ministerstwo Finansów zgadza się, żeby podatnicy mogli uwzględnić straty z lat poprzednich przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

Anna Ruszczak news Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV

Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV

Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać...

Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Anna Ruszczak news Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy? Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Anna Ruszczak news Odpady na terenach poprzemysłowych

Odpady na terenach poprzemysłowych Odpady na terenach poprzemysłowych

Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.

Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.

Anna Ruszczak news Górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku

Górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku Górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku

Ministerstwo Finansów podało, że średnio o 15 proc. wzrosną górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku.

Ministerstwo Finansów podało, że średnio o 15 proc. wzrosną górne granice stawek podatków i opłat lokalnych w 2024 roku.

Anna Ruszczak news MKiŚ dementuje plotki o podatku od fotowoltaiki

MKiŚ dementuje plotki o podatku od fotowoltaiki MKiŚ dementuje plotki o podatku od fotowoltaiki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie ostatnich doniesień medialnych na temat wprowadzenia podatku od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązku ich rejestracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie ostatnich doniesień medialnych na temat wprowadzenia podatku od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązku ich rejestracji

Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Podatek od nieruchomości przy wynajmie Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

Wybrane dla Ciebie

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne? Plac zabaw z atestem - dlaczego to tak ważne?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.