Wymogi ESG i ryzyka dla branży nieruchomości
Rynek nieruchomości w kwestii ESG przechodzi od teorii do praktyki. Fot. Pixabay
Dla większości inwestorów z branży nieruchomości ryzyko niedopełnienia wymogów ESG to ryzyko finansowe, które może wpłynąć negatywnie na ich finanse lub wartość obiektów. Nowa publikacja Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) i Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK), pokazuje, że zrównoważony rozwój jest ważnym elementem długoterminowej strategii wielu podmiotów działających na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja news Wycofanie się z Kredytu na Start a TBS-y
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego,...
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego, a nowe rozwiązania zostaną przedstawione w I kwartale 2025.
AUSTROTHERM Sp. z o.o. Austrotherm – Nowy Strategiczny Sponsor Mistrzów Polski w Hokeju na Lodzie!
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.
Wiele lat temu zielone budynki były uważane za trend lub modę. Obecnie już wiadomo, że zrównoważony rozwój zostanie z nami na zawsze. 78 proc. inwestorów uważa, że ryzyko niedopełnienia wymogów ESG jest ryzykiem finansowym, które negatywnie wpłynie na ich finanse lub wartości nieruchomości. Regulacje europejskie nakładają na podmioty z branży nieruchomości handlowych wiele obowiązków. Niewywiązanie się z nich będzie skutkowało karami i pewnymi trudnościami, jak choćby to, że budynki niespełniające norm nie będą mogły być sprzedane czy wynajmowane.
Dyrektywa CSRD i raportowanie ESG
Według IEA budowa i eksploatacja budynków odpowiada za ponad jedną trzecią globalnych emisji gazów cieplarnianych, ale najwyższy ślad węglowy – ok. 80 proc. tych emisji – powstaje w fazie operacyjnej, podczas eksploatacji budynków. Nieruchomości w Europie zmierzają jednak w zrównoważonym kierunku, który wymuszają m.in. regulacje UE, nastawione na osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. To m.in. Europejski Zielony Ład, którego częścią jest pakiet regulacyjny Fit for 55, unijna taksonomia (system klasyfikacji działalności gospodarczej zrównoważonej pod względem środowiskowym) i rosnące wymogi w zakresie sprawozdawczości ESG (environmental, social, governance). Mowa tu przede wszystkim o dyrektywie CSRD, która weszła w 2023 roku i znacznie rozszerzyła krąg podmiotów zobowiązanych do raportowania danych niefinansowych.
Może Cię zainteresuje: Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu
Do spełnienia tych wymogów regulacyjnych przygotowuje się cały sektor, nie tylko największe podmioty. Czynniki ESG już odgrywają kluczową rolę na każdym etapie cyklu życia nieruchomości: począwszy od planowania inwestycji, poprzez budowę i komercjalizację, aż po kompleksowe zarządzanie obiektem. Z najnowszej publikacji „ESG dla nieruchomości komercyjnych. Wybrane zagadnienia i praktyki”, przygotowanej przez PINK i PRCH, wynika też, że z perspektywy inwestorów i właścicieli, ale również najemców budynków, ma to już kluczowe przełożenie na atrakcyjność i wycenę nieruchomości.
Brak dojrzałej strategii
PINK i PRCH przeprowadziły badanie, które objęło podmioty zarządzające lub posiadające ponad 13 mln m2 GLA, 302 obiekty handlowe, 76 budynków biurowych, 11 projektów mieszkaniowych oraz 211 obiektów przemysłowo-logistycznych. Pokazuje ono, że większość z nich już podjęła działania zmierzające do wypełnienia wymogów regulacyjnych, choć w części przypadków wciąż nie można mówić o dojrzałej strategii.
Z badania wynika, że 85 proc. przedsiębiorców wyznaczyło u siebie osoby skierowane do tematu ESG, ale tylko u 37 proc. zajmują się one wyłącznie tym. To odzwierciedla sytuację na rynku: wiele firm – zwłaszcza tych, które będą objęte obowiązkiem sprawozdawczości, tworzą już całe działy ESG, inne dopiero zaczynają.
Przy wdrażaniu ESG branża napotyka pewne trudności. Po pierwsze, natury mentalnej, ponieważ wszyscy są zdania, że jeśli coś dobrze działa, to po co to zmieniać, dlatego w naturalny sposób mają opór. Drugi obszar to otoczenie gospodarcze i infrastruktura, które dziś nie są jeszcze gotowe na to, żeby w pełni wdrażać rozwiązania ESG. Stan sieci przesyłowej, dostępność zielonej energii pochodzącej z OZE, regulacje prawne – brak gotowości w tych obszarach hamuje wdrażanie ESG. Trzeci obszar to trudności związane z finansowaniem działań ESG, które wymagają inwestycji. To finansowanie, które nie było uwzględnione w biznesplanach i odnośnie do którego nie wiadomo, jaki będzie jego okres zwrotu.
Może Cię zainteresuje: Zrównoważone zużycie biomasy
Dotąd nie ma też jednolitego zbioru uniwersalnych oczekiwań banków odnoszących się do sektora nieruchomości komercyjnych. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że niektóre banki dopiero tworzą rekomendacje, inne są w trakcie ich zmian. Jednak zdecydowana większość – aż 90 proc. instytucji finansowych – ma już wewnętrzną politykę lub strategię ESG i weryfikuje zgodność planowanej inwestycji ze standardami ESG na podstawie własnej listy kryteriów.
Zielone klauzule
Rynek nieruchomości w kwestii ESG przechodzi od teorii do praktyki, co odzwierciedlają tzw. zielone klauzule w umowach najmu. Są to dodatkowe postanowienia lub załączniki, które określają wysiłki każdej ze stron umowy, by inwestycje w budynek i znajdującą się w nim powierzchnię były realizowane, używane i zarządzane w sposób sprzyjający zrównoważonemu rozwojowi oraz poprawie efektywności środowiskowej.
Obecnie najczęściej spotykanymi na rynku zielonymi klauzulami są te, które określają prowadzenie prac wykończeniowych w sposób zapewniający oszczędne korzystanie z materiałów budowlanych, o parametrach jak najmniej oddziaływujących negatywnie na środowisko, postanowienia regulujące certyfikację budynku czy klauzule ograniczające zużycie mediów oraz emisję CO2. Eksperci wskazują, że obecność takich klauzul wkrótce stanie się normą, a poziom ich precyzji będzie coraz większy.
Źródło: Newseria Biznes