Najważniejsze wskaźniki rynku mieszkaniowego w Polsce
Najważniejsz wskaźniki rynku mieszkaniowego – jak się je mierzy? Fot. Pixabay
Rynek nieruchomości poddany jest wielu czynnikom, które mają wpływ na jego kształt i dynamikę. Poziom bezrobocia i stóp procentowych, koszty utrzymania lokali, zmiany cen materiałów budowlanych, to jedne z najważniejszych. Jakimi wskaźnikami są mierzone i jakie zachodzą między nimi korelacje?
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja news Wycofanie się z Kredytu na Start a TBS-y
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego,...
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego, a nowe rozwiązania zostaną przedstawione w I kwartale 2025.
AUSTROTHERM Sp. z o.o. Austrotherm – Nowy Strategiczny Sponsor Mistrzów Polski w Hokeju na Lodzie!
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym zależy w dużym stopniu od dostępności finansowania. Trudność w uzyskaniu hipoteki sprawia, że sprzedaje się coraz mniej mieszkań. Jeśli dostęp do kredytów jest łatwiejszy, wzrasta liczba dokonywanych transakcji. Liczba złożonych wniosków kredytowych pokazuje, jak w ciągu najbliższych miesięcy może zmienić się poziom nowych umów o kredyt mieszkaniowy, jak również popytu na mieszkania. Informacje na ten temat przygotowuje Biuro Informacji Kredytowej.
We wrześniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 36,59 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 13,58 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 169,5 proc. W porównaniu do sierpnia 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 5,9 proc. Ostatecznie we wrześniu udzielono ponad 18,1 tys. kredytów hipotecznych. Oznacza to wzrost o 173,6 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. To także o ponad jedną trzecią więcej kredytów niż w sierpniu. Średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 394,86 tys. zł i była wyższa o 21,6 proc. niż przed rokiem.
Stopa WIBOR 3M
Wysokość WIBOR 3M ustalana jest w każdym dniu roboczym o godz. 11.00 przez największe banki działające w Polsce. Każdy z komercyjnych banków podaje stopę oprocentowania, po której zamierza pożyczać pieniądze innym bankom. Następnie po odrzuceniu wartości skrajnych, są one sumowane i wyciągana jest z nich średnia, czyli stopa WIBOR, w tym przypadku dotycząca trzymiesięcznego okresu pożyczki. Stopa WIBOR 3M jest najczęstszą podstawą oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych. Jego obniżka i/lub obniżka marży nowych kredytów mieszkaniowych dodatnio wpływa na popyt ze strony kredytobiorców. Podwyżka oprocentowania ma odwrotny skutek. 30 października 2023 stopa WIBOR 3M wynosiła 5,65 proc.
Może Cię zainteresuje: Na wydanie środków z KPO zostało mało czasu
Zmiany kosztów materiałów budowlanych
Budowa nowej nieruchomości lub remont wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów konkretnych materiałów budowlanych. Wskaźnik cen materiałów budowlanych informuje, jak przez rok zmieniły się ceny określonego rodzaju materiałów budowlanych. Duże roczne wzrosty (np. ponad 5 proc.) sugerują, że deweloperzy odczuli presję kosztową na ceny mieszkań i domów. Taka sytuacja skłania inwestorów do podwyżek ceny za metr kwadratowy w aktualnych i planowanych inwestycjach, szczególnie, gdy popyt na nowe lokale oraz domy jest wysoki.
Jak podają eksperci PSB, ceny materiałów budowlano-remontowych we wrześniu 2023 roku, w stosunku do sierpnia tego roku, spadły średnio o 0,9 proc. Natomiast rok do roku wzrosły średnio o 0,6 proc.
Koszty wznoszenia budynków
Dane na temat średniej miesięcznej zmiany kosztów wznoszenia budynków podawane są przez Główny Urząd Statystyczny. Wskaźnik ten, oprócz cen materiałów budowlanych, uwzględnia także robociznę i dotyczy wszystkich budynków. Interesują się nim więc nie tylko deweloperzy, ale też osoby, które planują budowę własnego domu. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, dynamika wzrostu kosztów budowy budynków zwiększyła się rok do roku o 11 proc. (porównując wrzesień 2022 r. do września 2023 r.).
Liczba oddanych lokali i rozpoczętych inwestycji
Główny Urząd Statystyczny publikuje co miesiąc trzy wartości opisujące aktywność deweloperów. GUS pod pojęciem „mieszkania” rozumie zarówno lokale, jak i domy. Najważniejsza wydaje się liczba rozpoczynanych mieszkań, gdyż świadczy o nastrojach deweloperów. Liczba oddanych lokali ma z kolei duży związek z poziomem budów rozpoczętych około 2 lata wcześniej, ponieważ tyle wynosi przeciętny czas budowy mieszkania deweloperskiego. Warto pamiętać, że lokale i domy często pojawiają się w ofercie deweloperów jeszcze przed rozpoczęciem prac odnotowanym przez GUS, a nawet przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Może Cię zainteresuje: Wsparcie termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych
Według danych GUS, we wrześniu 2023 roku oddano do użytkowania 16 338 mieszkań, tj. prawie 25 proc. mniej niż rok temu. W tym deweloperzy przekazali do eksploatacji 10 469 lokali, czyli ponad 27 proc. więcej niż przed rokiem. We wrześniu wydano pozwolenia na budowę niewiele ponad 23 tys. mieszkań. Tych przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem było 16 311. Rozpoczęto budowę 19 tys. lokali, z czego 12 201 było przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem.
Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wylicza wstępny poziom miesięcznego wskaźnika bezrobocia w kraju na podstawie danych, uzyskanych od podlegających mu urzędów pracy. Instytucje te posiadają informację o liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w obszarze działania urzędu. Końcową, a zarazem ostateczną wielkość wskaźnika podaje Główny Urząd Statystyczny pod koniec kolejnego miesiąca.
Ta najpopularniejsza miara bezrobocia prezentuje stosunek liczby zarejestrowanych bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo. Uzyskany wynik ma duży związek z rozwojem gospodarczym kraju. Znaczny wzrost stopy bezrobocia jest sygnałem zapowiadającym spadek popytu na kredyty mieszkaniowe i nieruchomości. Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5 proc. na koniec września 2023 roku, podobnie jak miesiąc wcześniej.
We wrześniu liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 117,4 tys. wobec 103,3 tys. w sierpniu i 132,6 tys. we wrześniu 2022 roku. Jednoczenie we wrześniu 2023 roku z rejestrów bezrobocia wyrejestrowano 123,9 tys. osób.
Wskaźnik inflacji konsumenckiej
Inflacja konsumencka to najpopularniejsza na świecie miara inflacji i deflacji (w skrócie CPI). Obliczana jest przez GUS na podstawie średniej ważonej cen towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe.
Inflacja zapowiada spadek popytu na nieruchomości mieszkaniowe, jeśli jest znacznie wyższa od tempa wzrostu wynagrodzeń. Banki w ramach oceny zdolności kredytowej uwzględniają rosnące koszty życia (bazując np. na minimum socjalnym). Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w październiku wskaźnik CPI wyniósł 6,5 proc. rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. We wrześniu inflacja wynosiła 8,2 proc.
Indeks WIG Nieruchomości
Na warszawskiej giełdzie deweloperzy mają specjalny subindeks WIG-nieruchomości. To indeks sektorowy, w którego skład wchodzą spółki uczestniczące w indeksie WIG i jednocześnie zakwalifikowane do sektora „nieruchomości”. Uwzględnia on ceny akcji oraz dochody z dywidend spółek należących do sektora nieruchomości (m.in. deweloperów mieszkaniowych). To wskaźnik punktowy, a jego wzrost odzwierciedla lepsze oczekiwania inwestorów co do kondycji dużych spółek nieruchomościowych (w tym deweloperów mieszkaniowych).
Może Cię zainteresuje: Niepewność na rynku nieruchomości
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw
Poziom zarobków ma ogromny wpływ na rynek mieszkaniowy. Im wyższa comiesięczna pensja wpływająca na konto, tym większa możliwość ponoszenia poważniejszych wydatków, jak np. rata kredytu. Wzrost płac (zwłaszcza realny) to pozytywny czynnik stymulujący rynek nieruchomości.
Chcąc śledzić wysokość zarobków w Polsce i ich oddziaływanie na rynek nieruchomości, należy zwrócić uwagę na poziom przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wskaźnik ten uwzględnia wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 10 osób i dobrze odzwierciedla ogólne tendencje płacowe w gospodarce.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 roku wyniosło 7 379,88 zł brutto – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 10,3 procent rok do roku i wzrost o 0,1 procent w porównaniu do sierpnia. Zatrudnienie w tym sektorze spadło w ujęciu miesięcznym o 0,1 procent i wyniosło blisko 6,5 miliona etatów.
Źródło: RynekPierwotny.pl