RPP pozostawia stopy na tym samym poziomie
Stopa referencyjna NBP pozostaje na niezmienionym poziomie 6,75 proc. zgodnie z październikową decyzją Rady Polityki Pieniężnej, fot. Pixabay
Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia postanowiła pozostawić w październiku główną stopę procentową NBP na poziomie 6,75 proc. Nie wiadomo jednak, czy to koniec podwyżek.
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja news Wycofanie się z Kredytu na Start a TBS-y
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego,...
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego, a nowe rozwiązania zostaną przedstawione w I kwartale 2025.
AUSTROTHERM Sp. z o.o. Austrotherm – Nowy Strategiczny Sponsor Mistrzów Polski w Hokeju na Lodzie!
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.
Stopa referencyjna NBP pozostaje na niezmienionym poziomie 6,75 proc. zgodnie z decyzją Rady Polityki Pieniężnej podczas ostatniego posiedzenia (05.10.2022). Dla większości ekonomistów była to zaskakująca decyzja, którzy spodziewali się podwyżki do 7 proc.
Prognozy analityków i ich oczekiwania na podwyżkę były nawet większe, zanim na koniec miesiąca GUS opublikował wstępny szacunek inflacji we wrześniu. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 17,2 proc. rok do roku, po 16,1 proc. w sierpniu, zdecydowanie bardziej niż prognozowali ekonomiści. Dodatkowo, do ok. 10,7 proc. z 9,9 proc. przyspieszyła tzw. inflacja bazowa, która nie obejmuje cen energii i żywności. Większość ekonomistów odczytała w tym utrwalanie presji na wzrost cen.
Co prawda, Prezes NBP, Adam Glapiński sygnalizował, że stabilizacja stóp w październiku jest tak samo prawdopodobna, jak ich nieznaczna podwyżka, jednocześnie zakładając, że inflacja nie będzie już mocno przyspieszała. Wcześniej deklarował, że jeśli wbrew prognozom inflacja będzie dalej przyspieszała, RPP utrzyma wzrost stóp.
Może Cie zainteresuje: Kredyty frankowe: banki chca przerwać bieg przedawnienia
Dalsze wzrosty czy stabilizacja?
Brak zmian stóp procentowych w październiku nie oznacza, że RPP zakończyła cykl podwyżek. W komunikacie Rada zaznaczyła, że jej "dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej". To wciąż otwiera furtkę do kolejnych podwyżek stóp. Możliwe, że RPP skorzysta z tego już w listopadzie, gdy pozna projekcję Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP.
Analitycy bankowi oceniają, że jeśli nowa projekcja będzie zbliżona do ich aktualnych prognoz, to w listopadzie członkowie RPP dowiedzą się, że inflacja będzie znacznie bardziej męcząca niż wydawało się kilka tygodni wcześniej. W takiej sytuacji obawy przed inflacją mogą przeważyć nad obawami o wzrost gospodarczy i cykl podwyżek stóp zostanie wznowiony.
Według ekonomistów cykl nie został jeszcze zakończony, a rewizja w górę ścieżki CPI (wskaźnik cen konsumpcyjnych czyli główna miara inflacji), która po odczytach inflacji w ostatnich miesiącach jest nieunikniona, skłoni Radę najprawdopodobniej do podwyżki stóp za miesiąc o 0,25-0,50 pkt proc. W przypadku, gdy wskaźnik CPI nie osiągnął oczekiwanego w wakacje szczytu, trudno oczekiwać ogłoszenia definitywnego zakończenia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.
Może Cie zainteresuje: Nowy podatek od wzrostu wartości nieruchomości
W komunikacie napisano m.in., że w ocenie RPP "dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP oraz spodziewane obniżenie się dynamiki aktywności gospodarczej, w tym na skutek szoków zewnętrznych, przyczynią się do ograniczenia dynamiki popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. - red.)" - choć zastrzeżono, że "ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków" ten powrót nie będzie szybki.
Rozchwiana waluta
Nawet jeśli RPP zdecydowałaby się na przerwę w nadchodzących miesiącach, może być zmuszona do wznowienia cyklu podwyżek, w sytuacji, gdy inflacja nie będzie chciała istotnie obniżyć się lub złotówka znacząco się osłabi. Im dłużej NBP będzie zwlekał z decyzjami, tym wyższa może być ostatecznie docelowa stopa umożliwiająca wyhamowanie procesów inflacyjnych, tłumaczą analitycy. Twierdzą, że przy tym wznowienie cyklu może nastąpić dopiero w 2024 r. - wtedy inflacja znów może wzrosnąć po wygaszeniu tarcz antyinflacyjnych.
Po decyzji RPP już doszło do wyraźnego osłabienia złotówki (kurs euro wzrósł do 4,83 zł) i waluta może pozostać rozchwiana w kolejnych tygodniach. Ekonomiści podtrzymują ocenę, że cykl zaostrzenia polityki pieniężnej w kraju skończy się w czwartym kwartale br. W rezultacie, docelowy poziom stóp procentowych może być niższy od wycenianego obecnie przez rynek (7,50 proc. dla stopy referencyjnej NBP). To zaś oznacza, że w najbliższych tygodniach spodziewana jest zwiększona zmienność kursu złotego.
Źródło: rp.pl
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!