Zielona energia bardziej opłacalna niż paliwa kopalne
Do osiągnięcia celów emisyjnych do roku 2020 konieczna jest weryfikacja przez rządy państw swoich zobowiązań wynikających z COP26, fot. Pixabay
70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych wywołane jest produkcją energii. Rok 2022 jest kluczowy dla procesu ograniczenia emisji o połowę do końca dekady i powstrzymania globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja news Wycofanie się z Kredytu na Start a TBS-y
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego,...
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego, a nowe rozwiązania zostaną przedstawione w I kwartale 2025.
AUSTROTHERM Sp. z o.o. Austrotherm – Nowy Strategiczny Sponsor Mistrzów Polski w Hokeju na Lodzie!
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to...
Podjęcie współpracy z Unią Oświęcim to kolejny krok Austrotherm, łączący naszą pasję do sportu z zaangażowaniem w rozwój i sukces zespołu, który zdobył uznanie na arenie ogólnopolskiej. Partnerstwo to symbolizuje wspólne wartości: determinację, pracę zespołową i dążenie do doskonałości.
Do osiągnięcia celów emisyjnych do roku 2020 konieczna jest weryfikacja przez rządy państw swoich zobowiązań wynikających z COP26. Dodatkowo inwestorzy i konsumenci zwiększają wymagania dotyczące działań na rzecz ochrony klimatu. Firmy, które przeszły już zieloną transformację, podkreślają, że na przyspieszenie procesu dekarbonizacji wpływają koszty zakupu energii. Wzrosły mocno ceny prądu i koszty emisji CO2. Energia odnawialna zaś prezentuje trend odwrotny. Koszty produkcji energii z morskich elektrowni wiatrowych w ciągu ostatnich 10 lat spadły o ok. 66 proc., a to również wspiera tempo dekarbonizacji.
Większe ambicje klimatyczne
W pakcie klimatycznym z Glasgow (COP26) znalazł się apel o zwiększenie do końca 2022 roku ambicji w zakresie klimatu ujętych w krajowych planach działania. Przed COP27, które tym razem ma się odbyć w Egipcie, państwa powinny więc dokonać rewizji swoich przedsięwzięć, tak by przyspieszyć proces transformacji przed rokiem 2030. Na tej konferencji klimatycznej powinien zostać przyjęty plan realizacji konkretnych kwestii na następne siedem lat.
Może Cię zainteresuje: Przedłużenie taryfowania gazu dla odbiorców wrażliwych
Przykłady zielonej transformacji
Duński koncern Ørsted, który przeszedł już zieloną transformację, przygotował podręcznik przywództwa klimatycznego („Na drodze powstrzymania wzrostu temperatury na Ziemi poniżej 1,5°C”), w którym wskazuje na priorytetowe działania do podjęcia przez administrację i biznes. Rekomenduje on rządowi i administracji przyspieszanie procesu przechodzenia na energię odnawialną. Najważniejsze jest stworzenie odpowiednich ram prawnych takich, jak uchwalona w ubiegłym roku ustawa offshore. W Polsce te ramy wymagają doprecyzowania. Dlatego priorytetem powinno być stworzenie konkurencyjnego rynku, na którym funkcjonuje wielu deweloperów posiadających odpowiednie kompetencje i są gotowi do realizacji celów wyznaczonych przez polski rząd. Jednocześnie konkurując pod względem ceny, terminów realizacji i niezawodności zrealizowanych inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych. Podręcznik, wśród pilnych inicjatyw do podjęcia w sektorze prywatnym, wymienia ustalenie opartych na podstawach naukowych celów zerowej emisji oraz ograniczenie o co najmniej 90 proc. emisji gazów cieplarnianych przed wykorzystaniem środków kompensacyjnych.
Duński koncern odszedł od wytwarzania energii z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Począwszy od opracowania technologii produkcji energii z morskiego wiatru, w ciągu 30 lat od postawienia pierwszej na świecie morskiej farmy wiatrowej, doprowadził do zeskalowania tej technologii, dzięki czemu znacznie spadły koszty produkcji. Firma ta na początku 2022 roku po raz czwarty z rzędu został uznana za najbardziej zrównoważoną firmę energetyczną na świecie według rankingu Corporate Knights 2022 Global 100. Jednocześnie starają się oni motywować innych do podjęcia podobnych kroków. Strach przed nowościami jest nieuzasadniony, jak pokazują na swoim przykładzie.
Inwestycje wiatrowe na Bałtyku
Duńska spółka wspólnie z Polską Grupą Energetyczną realizuje na Bałtyku projekt Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica w dwóch fazach: Baltica 2 i Baltica 3. Rozwój offshore może być w Polsce impulsem do zielonej transformacji i jest jednym z filarów rządowej strategii przejścia na niskoemisyjną gospodarkę. Według danych z raportu PSEW („Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w basenie Morza Bałtyckiego”) najnowsze projekty morskiej energetyki wiatrowej są tańsze niż nowe moce w energetyce jądrowej i elektrownie gazowe. Wiatr na morzu ma niższą zmienność i wyższe współczynniki wykorzystania mocy, które według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wynoszą 40–50 proc. dla nowych projektów.
Pokazuje to, że zielona transformacja jest tańsza od trwania przy paliwach kopalnych. W miarę coraz powszechniejszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową, spadają koszty energii. Ceny paliw kopalnych zaś wahają się, ceny raz idą w górę, raz w dół i są zmienne. Większy udział energii odnawialnej powoduje pewną niezależność od wahań tych cen. To wszystko przekłada się na ceny energii dla konsumentów. Zwłaszcza, że ramy prawne w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w zakresie systemu wsparcia uwzględniają mechanizm takich gwarancji cen dla odbiorców energii.
Ustawa offshore w toku
Aktualnie moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej na wodach Bałtyku to 2,2 GW (Niemcy – 1074 MW, Dania – 879 MW, Szwecja – 192 MW i Finlandia – 70 MW). W polskiej części Morza Bałtyckiego nie kręci się jeszcze żadna turbina wiatrowa, ale są w planach. Zgodnie z aktualnymi, rządowymi planami (PEP2040) do 2030 roku moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć ok. 5,9 GW, a w 2040 roku – 11 GW. Polski rząd przygotował w ubiegłym roku tzw. ustawę offshore i obecnie trwa dookreślanie tych ram prawnych. Najważniejsze jest stworzenie całego ekosystemu opartego na konkurencji, obecności na tym rynku wielu różnych deweloperów i konkurowania pod względem ceny, ale także terminów czy niezawodności elektrowni wiatrowych, co podkreślają przedstawiciele dunskiej firmy. Plany zakładają moc elektrowni wiatrowych w Polsce na ok. 11 GW. Niezależne raporty zaś pokazują, że polski potencjał energetyczny na Bałtyku może sięgać ponad 28 GW. Ambitniejsze cele mogłyby przyciągnąć więcej deweloperów i branż przemysłu.
Według danych przedstawionych w raporcie „Our energy, our future”, opracowanych przez BVG Associates przy współpracy WindEurope, eksperci wskazują, że morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mogą zapewnić nawet 83 GW mocy, z czego najwięcej prognozowane jest właśnie w Polsce (28 GW), Szwecji (19,8 GW) i Finlandii (15,5 GW). Polska może więc stać się liderem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, z potencjałem na poziomie około jednej trzeciej całkowitej mocy, która może zostać zainstalowana w tym regionie.
Realizacja tych planów wymaga jednak m.in. dostępu do systemu wsparcia dla realizowanych inwestycji, utworzenia stabilnego łańcucha dostaw i ram prawnych dla sektora offshore. Nawet jeśli koszty w tej branży spadają to inwestycje w morską energetykę wiatrową są wciąż bardzo drogie ze względu na ogromną skalę.
Źródło: Newseria Biznes