Stan piaskownicy a bakterie COLI
Państwowa Inspekcja Sanitarna w ramach sprawowania nadzoru sanitarnego kontroluje piaskownice zarówno ogólnodostępne w przestrzeni publicznej, jak również na terenach przedszkoli czy żłobków
fot. Pixabay
Place zabaw to nie tylko piaskownica i piasek, ale także urządzenie budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 4 Prawa budowlanego (PB) i budowla, ponieważ chodzi również o ogrodzenie, nawierzchnie i inne elementy składające się na place zabaw.
Zobacz także
Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – odpady medyczne w pojemnikach na śmieci
Czytelnik pisze: co zrobić, jeżeli w pojemnikach na śmieci wspólnoty mieszkaniowej pojawią się odpady medyczne, zużyte strzykawki, waciki, maseczki, brudna odzież ochronna?
Czytelnik pisze: co zrobić, jeżeli w pojemnikach na śmieci wspólnoty mieszkaniowej pojawią się odpady medyczne, zużyte strzykawki, waciki, maseczki, brudna odzież ochronna?
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja news Wycofanie się z Kredytu na Start a TBS-y
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego,...
Program „Kredyt na Start” wzbudzał spore kontrowersje od samego początku. Niedawno Minister Rozwoju i Technologii poinformował, że program w zapowiadanym dotychczas kształcie nie ujrzy światła dziennego, a nowe rozwiązania zostaną przedstawione w I kwartale 2025.
W świetle art. 61 PB, odpowiedzialność za utrzymywanie techniczne i estetyczne obiektów budowlanych, w tym wymienionych wyżej obiektów małej architektury, ponosi ich właściciel lub zarządca, który ma obowiązek poddawać je kontroli bieżącej, funkcjonalnej i okresowej z uwagi na przepisy art. 62 PB.
W szczególności, ich właściciel lub zarządca nie może dopuścić do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej, z uwagi na wymagania cyt. przepisów prawa budowlanego. Wiążą go również przepisy art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (zmienionej specustawą w zw. z zagrożeniem pandemią COVID 19).
Pomimo ograniczenia w korzystaniu z takich obiektów jak place zabaw, nadal są aktualne przepisy art. 22 ust. 1 cyt. ustawy z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi o obowiązku utrzymywania nieruchomości w należytym stanie higieniczno-sanitarnym.
"Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością" są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami, zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki, usuwać padłe zwierzęta z nieruchomości, usuwać odchody zwierząt z nieruchomości".
W razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej, uwzględniając aktualną sytuację epidemiologiczną, wydawane są w tej sprawie przez ministra zdrowia rozporządzenia wykonawcze.
"Z przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wynika, że obowiązek utrzymania nieruchomości w należytym stanie obciąża wszystkie wskazane w tym przepisie podmioty, a więc zarówno właściciela (współwłaścicieli) nieruchomości, jak i jej posiadacza lub zarządzającego nieruchomością.
W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązków wskazanych w tym przepisie, każdy z tych podmiotów może być adresatem decyzji wydawanej przez organ sanitarny na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nie oznacza to jednak, w ocenie Sądu, dowolności w wyborze podmiotu, który zostanie zobowiązany do wykonania nałożonego obowiązku" – por. wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 października 2009 r., III SA/Łd 252/09.
Normatyw bezpieczeństwa
Place zabaw na etapie budowy i eksploatacji powinny spełniać wymagania przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów, jak tez wymagania norm PN EN 1176 [dla urządzeń] oraz PN EN 1177 [dla nawierzchni]. Właściciele lub zarządcy takich obiektów budowlanych są obowiązani nie tylko przepisami prawa budowlanego, lecz także przepisami sanitarnymi do stałego zabezpieczania takich obiektów, m.in. poprzez ogradzanie, zasłanianie piaskownic na noc [także w innych okresach ich nieużytkowania], niedopuszczenie do zanieczyszczenia piaskownicy i piasku przez zwierzęta, a także chronić przed innymi zagrożeniami, które mogłyby pogorszyć stan sanitarny piasku.
Według zaleceń GIS konieczna jest wymiana piasku w piaskownicach co najmniej przed oraz w trakcie sezonu letniego, a także każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych) stwarzających zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, z uwagi na ich słabo rozwinięty układ odpornościowy. Obowiązek wymiany piasku w piaskownicach wynika z potrzeby zminimalizowania zagrożenia chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi, zakaźnymi.
Państwowa Inspekcja Sanitarna w ramach sprawowania nadzoru sanitarnego kontroluje piaskownice zarówno ogólnodostępne w przestrzeni publicznej (w parkach, ogródkach jordanowskich, na osiedlowych placach zabaw), jak również na terenach przedszkoli, żłobków i innych form opieki nad dziećmi. Przedmiotem kontroli sanitarnej jest stan: sanitarno-techniczny piaskownic, a także czystości piasku sprawdzany pod kątem obecności widocznych zanieczyszczeń oraz bakterii i jaj pasożytów, stanowiących zagrożenie dla zdrowia dzieci.
Jakie zagrożenia może stwarzać zanieczyszczona piaskownica i piasek?
Według informacji PIS w zanieczyszczonym pasku mogą występować bakterie i pasożyty, w tym m.in.:
1) bakterie coli – wywołujące posocznicę (sepsę);
2) bakterie salmonelli – wywołujące zatrucia pokarmowe;
3) pasożyty wywołujące toksoplazmozę lub toksokarozę.
Według wytycznych GIS wymiana piasku w piaskownicy powinna nastąpić na początku sezonu oraz potem 2-3 razy w ciągu roku; piaskownice powinny być zakrywanie na noc. GIS wskazał, że sanepidy dostały wytyczne, jak kontrolować czystość piaskownic – sprawdzać, czy piasek jest wystarczająco często wymieniany, a piaskownice na noc przykrywane.
Warto też przypomnieć, że place zabaw i inne miejsca rekreacji oraz ich urządzenia odpowiednio do art. 62 PB podlegają kontrolom okresowym i przeglądom funkcjonalnym, które powinny odbywać się według zasad określonych w PN, oraz w prawie budowlanym oraz w przepisach wykonawczych, rozporządzenie MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.