Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze” w Głogowie działa od 1963 r. Od tego czasu wybudowała ponad 315 budynków wielorodzinnych na ośmiu osiedlach. Spółdzielnia realizowała również budownictwo towarzyszące, takie jak: lokale użytkowe, osiedla domów jednorodzinnych, jak również infrastrukturę osiedlową – parkingi, place zabaw itp. Obecnie w jej zasobach znajduje się prawie 15 tyś. lokali, w których mieszka ok. 40 tys. osób.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą...
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą o OZE prosumentem energii odnawialnej, czyli odbiorcą końcowym wytwarzającym energię elektryczną, może być nie tylko osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo, ale również spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Co ważne, zmienił się też sposób rozliczania energii produkowanej przez ogniwa zamontowane...
60 lat istnienia SM „Nadodrze” to okres wielu przemian ustrojowych i gospodarczych, jak również wielu emocji społecznych. Miało to również przełożenie na pracę Spółdzielni. Zarówno mieszkańcy jak i pracownicy musieli znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Organizowaliśmy liczne spotkania i zebrania, które były nacechowane dużym ładunkiem emocjonalnym. Mimo wszystko, udawało nam się znaleźć konsensus z mieszkańcami w wielu sprawach. Udowadnialiśmy tym, że zgoda społeczna i porozumienie zawsze budują przyszłość.
W labiryncie zmian
Lata dziewięćdziesiąte i dwutysięczne to czas wielu zmian w Spółdzielni. Wprowadzono nowe reguły zarządzania tak dużymi zasobami, mające na celu zwiększenie udziału mieszkańców w tym procesie. Podzielono osiedla na wyodrębnione nieruchomości, ale nie jednobudynkowe tylko złożone z 2–4 budynków połączonych wspólną infrastrukturą, placami zabaw, węzłami cieplnymi. W ślad za powstaniem wyodrębnionych nieruchomości powołano zebrania wyodrębnionych nieruchomości, którym walne zgromadzenie i rada nadzorcza nadały duże kompetencje w podejmowaniu decyzji w zakresie gospodarowania nieruchomością. Tym samym nastąpiła decentralizacja kompetencji, co pozwoliło z jednej strony zwiększyć poczucie odpowiedzialności mieszkańców za miejsce w którym zamieszkują, a z drugiej dało mieszkańcom poczucie sprawczości.
Konsekwencją podziału osiedli na wyodrębnione nieruchomości było wprowadzenie innej polityki rozliczania przychodów i kosztów – od początku przypisane były do nieruchomości. Wdrożyliśmy również nowatorski sposób korzystania z wypracowanych przez Spółdzielnię dochodów z działalności gospodarczej i inwestycyjnej. W 2001 r. wprowadziliśmy jeden z pierwszych kompleksowych regulaminów rozliczania ciepła – przedstawiany na konferencji w Krynicy w 2002 r.
Poprawa stanu technicznego zasobów
W tym czasie realizowaliśmy również wiele programów mających na celu poprawę stanu technicznego zasobów.
Jednym z pierwszych było powszechne opomiarowanie zużycia wody. Razem z ówczesnymi władzami miasta tworzyliśmy system opomiarowania we wszystkich lokalach mieszkalnych, który był nowatorskim rozwiązaniem nie tylko lokalnie, ale i na skalę krajową. Drugim dużym był kompleksowy program modernizacji dźwigów osobowych, a dalszymi to modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, termomodernizacja, kompleksowa wymiana pokryć dachowych z zastosowaniem papy francuskiej firmy SOPREMA, docieplenia stropodachów i wiele wiele innych.
Oczywiście staraliśmy się cały czas tak prowadzić sprawy w Spółdzielni, aby mieszkańcy mieli stosunkowo duży udział w podejmowanych decyzjach. Pozwalało to uniknąć wielu negatywnych reakcji. Programy nie były realizowane przez zarząd bez analizy potrzeb ich efektywności, ale poprzedzały je konsultacje i zebrania z mieszkańcami, zakończone przyjęciem odpowiednich uchwal. Tak było chociażby z programem termomodernizacyjnym, który realizowany był w kilku etapach i przez wiele lat, częściowo także ze wsparciem środków Unii Europejskiej.
Przemiany ustrojowe i gospodarcze końca XX wieku spowodowały, że spółdzielczość znalazła się w kompletnie innej rzeczywistości. Wśród naszych mieszkańców rodzą się pytania o to, czy Spółdzielnia jest potrzebna… Tak! Spółdzielnia jest bardzo potrzebna, bo zarządza zasobami, bo ma coraz większe znaczenie jako ośrodek wzajemnej samopomocy swoim członkom, co jest w obecnych czasach szczególnie ważne. Pamiętajmy, że Spółdzielnia jest to dobrowolne zrzeszenie członków, a majątek Spółdzielni jest prywatną własnością wszystkich członków.
Role Spółdzielni
Obecnie, po wielokrotnych zmianach prawnych, Spółdzielnia ma dwie dość wyraźnie podzielone role: jest zarządcą budynków, w których zamieszkują zarówno właściciele poszczególnych mieszkań jak i członkowie posiadający spółdzielcze prawa do lokali, oraz jest organizacją korporacyjną dzięki której członkowie mogą korzystać zarówno z majątku Spółdzielni, jak i realizować zasadę solidaryzmu spółdzielczego.
Z punktu widzenia prawa, w tej roli Spółdzielnia w zakresie swoich praw i obowiązków nie różni się od innych zarządców działających na rynku. Ma ściśle prawnie określone obowiązki, zadania i odpowiedzialność. Zasoby naszej Spółdzielni są podzielone na 82 wyodrębnione nieruchomości, które obecnie są współwłasnością poszczególnych właścicieli oraz Spółdzielni. Prawo, jak i wewnętrzne unormowania Spółdzielni przyznają mieszkańcom duże uprawnienia decyzyjne w zakresie zarządzania ich nieruchomością. Jednak w związku z niejednoznacznością i sprzecznością wielu przepisów dotyczących Spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nasza Spółdzielnia w statucie zagwarantowała równy udział właścicieli nie będących członkami w procesie podejmowania decyzji związanych gospodarowaniem nieruchomością w której zamieszkują.
Podkreślić należy, że Spółdzielnia to również zakład pracy, z wyspecjalizowaną kadrą, który poza swoją podstawową funkcją zarządzania nieruchomościami spełnia szereg innych usług dla swoich członków. Przede wszystkim zarządza majątkiem Spółdzielni, na który składają się m.in. lokale użytkowe w najmie, lokale mieszkalne w najmie, budynki administracji i zarządu, zakłady wykonawstwa własnego, tereny do wspólnego korzystania, wyposażenie biur i zakładów, oprogramowanie komputerowe, narzędzia i sprzęt niezbędne do wykonywania swoich zadań itd. Ponadto Spółdzielnia posiada w obrocie wspólne środki finansowe członków, dzięki którym może w pełni realizować zasadę samopomocy wzajemnej i solidaryzmu oraz kalkulować opłaty za mieszkania bez uwzględniania zaległości w opłatach. Majątek ten był wypracowywany przez 60 lat i dzisiaj stanowi gwarancję stabilności Spółdzielni, płynności finansowej oraz zabezpieczenie na ewentualność zdarzeń nadzwyczajnych. Rola samopomocowego działania każdej Spółdzielni jest bardzo ważna. Dzisiaj, kiedy prawo oddzieliło dość wyraźnie zarządzanie budynkami od idei spółdzielczości oraz idei wspólnego działania, ta rola może być szczególnie potrzebna. Przy stale rosnących kosztach eksploatacji i utrzymania budynków oraz terenów zewnętrznych, rosnących cenach paliw i innych nośników energetycznych wielu z naszych członków może mieć przejściowe trudności z systematycznym wnoszeniem opłat za mieszkania. Te trudności w różnych okresach mogą dotykać każdego. W takich losowych sytuacjach przynależność do Spółdzielni może pozwolić przetrwać najtrudniejszy okres. Spółdzielnia posiada dochody z innej działalności niż zarządzanie mieszkaniami i właśnie te dochody pozwalają pomagać naszym mieszkańcom m.in. poprzez rozkładanie zaległości na raty. Z tych środków wyodrębniono również Centralny Fundusz Remontowy, z którego Spółdzielnia może poszczególnym nieruchomościom udzielać pożyczek na nadzwyczajne lub duże wydatki, których nie da się przenieść w opłatach za mieszkanie w krótkim okresie. Wspólne działanie daje więc wiele często niewymiernych wprost korzyści i przewagę nad indywidualnym działaniem.
Doświadczenie i wypracowane rozwiązania SM „Nadodrze”
SM „Nadodrze” funkcjonuje na rynku od wielu lat. W tym okresie wykształciło się wiele różnych powiązań i relacji gospodarczych. Nawiązane liczne umowy przekształciły się stopniowo z typowych stosunków cywilno-prawnych w rzeczywistą współpracę i wspólne działanie.
Przez te lata nabyto ogromne doświadczenie zarówno w zarządzaniu budynkami, jak i w zakresie obsługi mieszkańców. W zakresie rozwiązywania problemów nie tylko związanych z działalnością Spółdzielni, ale daleko wykraczającą poza tą działalność. Spółdzielnia aktywnie angażuje się w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności, organizuje szereg cyklicznych akcji mających na celu podnoszenie świadomości mieszkańców i poczucia własności (np. wakacyjna praca młodych, programy radiowe i telewizyjne, informatory itd.).
Spółdzielnia ma wypracowane przez lata liczne rozwiązania organizacyjne, systemowe i prawne, które potwierdziły się w praktyce i obecnie cenione oraz wykorzystywane są przez zarządców praktycznie w całym kraju. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia m.in. LIDER ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI; ODPOWIEDZIALNY PRACODAWCA LIDER HR; SYMBOL POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI MIESZKANIOWEJ (nadawany przez kapitułę „Gazety Prawnej”); GAZELE BIZNESU DLA NAJDYNAMICZNIEJ ROZWIJAJĄCEJ SIĘ FIRMY (nadawany przez „Puls Biznesu”); „GROSZ GŁOGOWSKI” w kategorii firma zaangażowana społecznie.
Kolejne jubileusze to oczywiście okazja do podsumowań, refleksji, podziękowań.
Przez te wszystkie lata staramy się tak pracować na rzecz naszych mieszkańców, by czerpać z tego satysfakcję i dawać poczucie bezpieczeństwa. Jak dotąd idee te udaje nam się z powodzeniem realizować. Wiadomo, że jeśli jest grupa ludzi, to zawsze ocena danej sytuacji czy jej rozwiązania jest inna. Ale najważniejsze, że udaje się znaleźć kompromis, który daje postęp w działaniu. Podziękowania należą się mieszkańcom Spółdzielni za aktywność i zrozumienie; organom samorządowym, że przez te wszystkie lata były łącznikiem między zarządem a szerszą grupą mieszkańców; władzom miasta Głogowa, że lata wzajemnej współpracy okazały się owocne dla obu stron.
Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury,...
Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury, jaka ma panować w mieszkaniu, a sprawa może trafić do sądu.
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania...
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych”.
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące...
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące zwoływania Walnego Zgromadzenia omówi Grzegorz Abramek.
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.
Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne...
Budynki SM „Ustronie IV” w Lubinie posiadają instalację centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody. Wymienione instalacje zostały wyposażone w zawory termostatyczne przygrzejnikowe oraz zawory termostatyczne regulujące cyrkulację c.w.u. Dostawcą ciepła do budynków jest firma zewnętrzna tj. Termal Lubin, która jest jednocześnie właścicielem węzłów cieplnych wyposażonych w pełną automatykę – pisze Czytelniczka i pyta: czy w naszej spółdzielni jesteśmy zobowiązani wykonać kontrolę systemu ogrzewania,...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych...
Na czym polegają dobre praktyki w windykacji nieruchomości? Skąd się biorą błędy popełniane najczęściej podczas tego procesu? Jakie są najważniejsze obowiązki zarządcy w zakresie ochrony danych osobowych oraz ochrony konsumenta? Na te pytania odpowiedzą prowadzący szkolenie „Windykacja i ochrona danych osobowych". Zapraszamy online już 22 czerwca.
Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów...
Dla wydania decyzji na podstawie art. 115a ust. 1 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia przez organ ochrony środowiska – na podstawie pomiarów własnych lub pomiarów podmiotu obowiązanego do ich prowadzenia, że poza zakładem (w wyniku jego działalności) są przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu, organ ten wydaje decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu – wystarczające jest jednorazowe przekroczenie norm hałasowych.
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem...
Od wielu już lat liczba samochodów w naszych miastach rośnie w zastraszającym tempie. Według danych za rok 2020 wynosiła ona 664 samochody na 1000 mieszkańców, co dawało nam 3 miejsce w Europie za Luksemburgiem i Włochami – średnia europejska wynosiła wówczas 560 sztuk na 1000 mieszkańców.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.