Awarie sieci wodno-kanalizacyjnych, nieszczelności hydroizolacji dachów, niedrożność rynien czy też powódź, a w konsekwencji zalania budynków mogą zdarzyć się zawsze. Walkę ze skutkami zalania, by zminimalizować szkody, należy rozpocząć jak najszybciej.
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie...
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Jak zyskać środki na renowację?
Zagadnienia:
Metoda szyta na rodzaj szkody
Nasiąkanie ścian
Osuszanie podposadzkowe
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Sposoby na grzyby i pleśnie
Na zalanie… polisa
Specjaliści twierdzą, że w ciągu kilku godzin w mieszkaniu może się rozlać nawet kilka metrów sześciennych wody. Powierzchniowe zebranie jej nadmiaru nie rozwiązuje problemu, bo wodę wchłaniają ściany, podłogi, meble. Przy tym naturalne suszenie poprzez otwieranie okien, w naszych warunkach klimatycznych może trwać kilka miesięcy, a w tym czasie poszczególne elementy budynku ulegają powolnej degradacji, bo zbyt duża ilość wilgoci uniemożliwia naprawę tynków, odnowienie gładzi gipsowych, malowanie czy układanie podłóg.
Ponadto, wilgotne ściany i stropy powodują utratę właściwości termoizolacyjnych budynku, co jest równoznaczne z wyższymi rachunkami za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i drobnoustrojów, które zagrażają zdrowiu człowieka i sprawia, że w budynku unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny.
Osuszanie rozpoczęte tak szybko, jak to jest możliwe, daje natomiast szansę na przywrócenie pierwotnego stanu budynku i mieszkań i ograniczenie tym samym zniszczeń elementów konstrukcyjnych i ruchomych w zalanych budynkach.
Metoda szyta na rodzaj szkody
Są różne metody usuwania szkód po zalaniu. Firm zajmujących się tym na co dzień też jest wiele – ogólnokrajowych i działających na skalę regionu. Większość z nich uważa przy tym, że różnorodność skutków wywołanych przez wodę zmusza firmę osuszającą do traktowania każdego przypadku indywidualnie. Dobór odpowiedniej metody osuszania zależy nie tylko od rodzaju zalanych materiałów, ale także od specyficznych warunków panujących w miejscu szkody.
Często zalaniu ulegają miejsca trudno dostępne, np. szyby instalacyjne, strefy izolacji budynków, co czasami wymaga zastosowania wręcz unikalnych metod.
Nasiąkanie ścian
W starych budynkach powodem nadmiernej wilgotności mogą być uszkodzone drenaże, których zadaniem jest odprowadzanie wody opadowej lub nieskuteczne izolacje pionowe i poziome, których uszkodzenia powodują przesiąkanie wody z ziemi w głąb ściany. Dzięki właściwościom higroskopijnym materiałów, woda dostaje się w wyżej położone części budynku (w budynku z czerwonej cegły nawet do III piętra), w szczególności jeżeli na niższych poziomach nie może ona schnąć w sposób naturalny, bo np. ściana jest pomalowana farbą olejną lub wyłożona kafelkami. W takim przypadku należy najpierw usunąć przyczynę napływu wilgoci.
Coraz popularniejsza staje się iniekcja krystaliczna, którą niektóre firmy wykonawcze nazywają osuszaniem, ale inne uważają, iż iniekcja krystaliczna jest jedynie sposobem na odtworzenie izolacji poziomych. Po jej wykonaniu zostaje co prawda zahamowany napływ wilgoci, ale wciąż pozostaje problem zalegania jej w ścianach. Bez zastosowania więc odpowiedniej metody osuszania problem wilgoci po samej iniekcji nie zniknie.
Osuszanie podposadzkowe
Zdarza się, że duża ilość wody dostaje się pod betonową szlichtę i wsiąka w znajdujący się tam styropian, gdzie często znajdują się instalacje wodno-kanalizacyjne, ulegające awarii. Woda, która wniknie w styropian, praktycznie nie ma szans na samoistne odparowanie. Wilgoć przenika w ściany na wysokości podłogi, a następnie higroskopijnie podciąga do góry i prowadzi do łuszczenia się farby, odparzenia tynków, uszkodzenia parkietu oraz listew przypodłogowych. Powstają warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni.
Proces ten przebiega powoli i może stać się widoczny dopiero po kilku miesiącach od awarii. W celu zapobieżenia szkodom konieczne jest osuszenie strefy podposadzkowej przy użyciu odpowiednich urządzeń osuszających.
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Problem wilgoci dotyka nie tylko stare budynki, w których może zawieść np. instalacja, ale także domy nowe, w których może wystąpić tzw. wilgoć technologiczna, powstająca przy pracach wykończeniowych, wykonywanych pod koniec procesu budowy, takich jak: tynkowanie, wylewki, kładzenia gładzi szpachlowych, itp. Jej naturalne schnięcie w krótkim czasie, w naszej strefie klimatycznej, jest niemożliwe. Tymczasem terminy gonią, a wydłużenie czasu budowy wiąże się z dodatkowymi kosztami i karami umownymi za przekroczenie tychże terminów. Polskie firmy budowlane próbują radzić sobie z tym problemem na różne sposoby, stosując np. nagrzewnice. Tymczasem nagrzewanie zawilgoconych ścian nie usuwa nadmiaru wilgoci, lecz powoduje jej wnikanie w głąb materiałów.
Do osuszania, np. ścian nie używa się wysokiej temperatury, lecz suchego powietrza. Takie materiały jak tynk gipsowy, drewno czy wykładziny nie lubią być osuszane w wysokiej temperaturze.
Jak podkreślają specjaliści, jedyną skuteczną metodą osuszenia wilgoci technologicznej jest użycie osuszaczy i wentylatorów. Są też firmy, które w celu ograniczenia kosztów, pracę osuszaczy wspomagają wentylatorami promieniowymi, wymuszającymi cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Zwiększa to także skuteczność działania osuszaczy.
Sposoby na grzyby i pleśnie
Jednym ze skutków zalania budynków są grzyby, stanowiące zagrożenie dla zdrowia człowieka. Zarodniki grzybów pleśniowych występujących w pomieszczeniach mieszkalnych są przyczyną wielu zmian chorobowych, szczególnie układu oddechowego. Niektóre z nich należą do silnych alergenów. Wśród metod walki z grzybami budynkach często wymienia się odgrzybianie chemiczne i ozonowanie, które zabija grzybnie oraz plechy w całości, jednocześnie likwidując wszystkie wolne rodniki znajdujące się w powietrzu. Ozon bowiem jest silnym utleniaczem.
Odgrzybianie chemiczne natomiast pozwala na miejscowe usuwanie rozwijających się kolonii grzybów pleśniowych ze ścian i innych elementów budynku.
Na zalanie… polisa
Zalanie jest jedną z najczęściej spotykanych szkód w ubezpieczeniach mieszkań. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim woda jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jest nam potrzebna do przygotowywania jedzenia, mycia, prania i wielu innych rzeczy. Problem jest w tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie ją kontrolować. Wystarczą bardziej niż zwykle obfite opady deszczu i pojawiają się podtopienia.
Kolejną sprawą jest to, że wykorzystywane przez nas w życiu codziennym urządzenia tj. pralki, wirówki czy zmywarki są zawodne. Niewiele trzeba by pękł wężyk odprowadzający wodę, a kłopoty gotowe. Nie dość, że nasze mieszkanie „tonie” to jeszcze często zalewamy sąsiada. A koszty związane z pokryciem szkód są niestety wysokie.
Dlatego bardzo korzystnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie mieszkania czy domu, właśnie na wypadek zalania. Jak się okazuje jednak, zalanie zalaniu nierówne. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe w różny sposób definiują tę szkodę. Jeżeli więc „nasze zalanie” nie zgadza się z definicją, która figuruje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), możemy mieć problem z uzyskaniem odszkodowania za szkody.
Wszystkie towarzystwa zwracają koszty poniesione w wyniku samoistnej awarii instalacji wodociągowej czy kanalizacyjnej lub związanych z opadami atmosferycznymi, ale różnie może być w przypadku zalania wodą ze stłuczonego akwarium.
Najczęstsza definicja „zalania” obejmuje skutki niezamierzonego i niekontrolowanego wydostania się wody, innych cieczy lub pary wodnej, wskutek:
uszkodzenia urządzeń sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz grzewczej,
awarii urządzeń domowych takich jak pralki, wirówki, zmywarki,
cofnięcia się wody lub ścieków z urządzeń publicznej sieci kanalizacyjnej,
pozostawienia nie zamkniętego kranu lub innego zaworu w urządzeniach sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz grzewczej,
działania osób trzecich (czyli zalania wodą lub też innym płynem).
Dodatkowo, w niektórych produktach, ochroną ubezpieczeniową objęte są także:
zalanie w wyniku opadów atmosferycznych w postaci deszczu, topniejącego śniegu lub gradu,
zalanie w wyniku samoczynnego uruchomienia się automatycznych instalacji gaśniczych (chyba, że miał miejsce pożar), próby, naprawy, przebudowy lub modernizacji tychże,
deszcz nawalny,
zalanie w wyniku stłuczenia i/lub uszkodzenia akwarium.
W związku z coraz częściej występującymi podtopieniami i powodziami, warto zwrócić uwagę na różne definicje tych zdarzeń. W terminologii ubezpieczeniowej zalania oznaczają np. wydostanie się wody z instalacji kanalizacyjnej, pęknięcie rury czy też zalanie wodą pochodzącą z odpadów atmosferycznych. Podtopienia – to zalanie terenów w wyniku dużych opadów deszczu, spływu wody po powierzchni gruntu lub przesiąkania wałów podczas powodzi. Powódź natomiast, jak podają ubezpieczyciele, to zalanie terenów w następstwie podniesienia się poziomu wód. Powódź wielu ubezpieczycieli traktuje jako odrębne ryzyko, wymagające objęcia dodatkową ochroną.
Dla uniknięcia przykrych niespodzianek warto więc czytać OWU i spać spokojnie.
BernardFryc
BernardFryc, 15.07.2014r., 11:58:57
Po osuszeniu dobrze jeszcze jest wyozonować całe mieszkanie, zlikwiduje to całe cholerstwo unoszące się w powietrzu. Pamiętam, jak mi sąsiad kiedyś zalał mieszkanie, wysuszyłem je ale grzyb wylazł mi na ścianach, musiałem właśnie wyozonować całe mieszkanie ( pomogli mi w tym panowie z airozone). Zabieg nadal jest mało popularny w Polsce, ale warto go wykonywać regularnie, poprawia komfort życia.
Krzysztof37
Krzysztof37, 22.03.2016r., 11:50:47
A koszt takiego ozonowania to ile mniej więcej (jakoś na m2 się liczy)?
Bartek
Bartek, 18.05.2016r., 09:17:40
Tak to się kończy, jak się buduje na terenach zalewowych...
Drymat Polska
Drymat Polska, 30.11.2016r., 12:45:27
W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu z nami - Oferujemy bezpłatne pomiary wilgoci oraz ekspertyzę. Zajmujemy się kompleksowo tematem osuszania od wielu lat, znamy temat od podszewki. W niektórych przypadkach wystarczą proste rozwiązania w innych trzeba zastosować specjalistyczny sprzęt.
Zachęcam do kontaktu z nami w razie jakichkolwiek pytań poprzez stronę www.drymat.pl/kontakt pomożemy :)
Pozdrawiamy,
Zespół Drymat
hydki
hydki, 28.01.2019r., 08:50:00
Beznadziejny artykuł, to że po zalaniu trzeba osuszyć mieszkanie wie chyba każdy, podalibyście konkrety jak to mieszkanie osuszyć
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa...
Modernizacja, remont, poprawa efektywności energetycznej oraz inne przedsięwzięcia związane z utrzymaniem i poprawą stanu nieruchomości – to tylko kilka przykładów działań, na które wspólnota mieszkaniowa może uzyskać kredyt. Rodzaj finansowania dobierany jest przez pracowników BOŚ Banku w zależności od specyficznych potrzeb wspólnot mieszkaniowych, a ich warunki zależą od wielu czynników, m.in. kwoty kredytu, celu, okresu spłaty itp.
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”,...
Cyfryzacja i nowoczesne technologie coraz silniej wkraczają w różne dziedziny życia, w tym także w ciepłownictwo. Jednym z takich rozwiązań jest oferowany przez Grupę GPEC projekt „Inteligentny Węzeł”, który optymalizuje zużycie energii, zachowując komfort cieplny w budynkach.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
W dobie wzrastających kosztów energii i rosnącej świadomości ekologicznej, cyfryzacja i automatyzacja stają się kluczowymi narzędziami optymalizacji zużycia ciepła w budynkach wielorodzinnych.
Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań...
Zdalny odczyt zużycia mediów takich jak woda i ciepło to technologia pozwalająca na automatyczne zbieranie danych bez potrzeby fizycznej obecności inkasenta. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są odczyty radiowe, które oferują pewien poziom automatyzacji i wygody. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Coraz większą popularność zyskują liczniki ultradźwiękowe z pełnym systemem zdalnego odczytu danych, które oferują znacznie większą precyzję i wygodę, zarówno dla zarządców, jak i lokatorów.
Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne,...
Rodzaj oprocentowania kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na całkowity koszt zobowiązania oraz jego atrakcyjność dla kredytobiorcy. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, a każdy z tych typów ma swoje specyficzne cechy, które warto zrozumieć i porównać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego.
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed...
BIOTOX PRO jest wysokiej skuteczności bezwonnym i gotowym do użycia środkiem do zabezpieczania chłonnych podłoży. Powłoka odporna jest na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, chroni także przed porastaniem glonów, porostów, mchów, pleśni czy grzybów. Produkt wnika głęboko w podłoże, nie powoduje odbarwień oraz nie wpływa na przyczepność ewentualnych kolejnych powłok.
BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki...
BIOTOX PRO przeznaczony jest do wstępnego gruntowania powierzchni, takich jak: kamień naturalny, tynki cienkowarstwowe, tynki cementowe i cementowo – wapienne, beton, cegła, ściany pokryte farbami, dachówki cementowe. Nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sanitarnych i łazienkach. Jest niezastąpiony w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci (np. pralnie, piwnice).
Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.
Od przygotowania powierzchni. Podłoże musi być suche, czyste, pozbawione luźno związanych elementów, bez śladów korozji i wykwitów pochodzenia biologicznego.
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa...
Bank Gospodarstwa Krajowego przypomina o rozwiązaniach wprowadzonych specustawą powodziową. Większe wsparcie mogą otrzymać m.in. samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). To środki na remont lub odbudowę wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To elementy pakietu pomocy dla powodzian.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie...
Innowacyjne rozwiązania dla budynków i osiedli to temat, który obejmuje wiele obszarów. Jednym z nich jest termomodernizacja. Dobrze przeprowadzona, pozwala na optymalizację kosztów w budynku. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować? Jak zyskać środki na renowację?
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni,...
Oczyszczacze powietrza Bosch Air: 2000, 4000 i 6000 sprawiają, że dom staje się ulubionym miejscem dla każdego. Nawet dla osób, które są uczulone na zanieczyszczenia spowodowane pyłkami, zarodnikami pleśni, roztoczami czy sierścią zwierząt domowych.
Elewacjom szkodzi nadmiar wilgoci. Zazwyczaj sięga się wtedy po aktywne środki powłokowe i hydrofobowe, czyli farby i impregnaty. Wspomagająco działają nasadzenia roślinności pnącej oraz technologie oparte...
Elewacjom szkodzi nadmiar wilgoci. Zazwyczaj sięga się wtedy po aktywne środki powłokowe i hydrofobowe, czyli farby i impregnaty. Wspomagająco działają nasadzenia roślinności pnącej oraz technologie oparte o urządzenia wykorzystujące zjawiska elektrofizyczne, w tym elektroosmozę.
Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.
Rząd zapowiada kolejne formy pomocy wszystkim tym, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Mieszkańcy, którzy osuszają swoje mieszkania po powodzi, mogą liczyć na dopłaty do rachunków za prąd.
Powódź, intensywne opady deszczu, podniesienie wód gruntowych, awaria instalacji wodnej, rozszczelnienie rur – to tylko kilka z możliwych przyczyn zalania ścian czy pomieszczeń budynków. Niezależnie jednak...
Powódź, intensywne opady deszczu, podniesienie wód gruntowych, awaria instalacji wodnej, rozszczelnienie rur – to tylko kilka z możliwych przyczyn zalania ścian czy pomieszczeń budynków. Niezależnie jednak od przyczyny zalania w każdym przypadku należy podjąć natychmiastowe i rozważne działania w celu zminimalizowania szkód. Jest to bardzo ważne, gdyż wilgoć ma negatywny wpływ nie tylko na konstrukcje budynku, lecz także na zdrowie człowieka.
Przez osuszanie należy rozumieć zespół czynności/działań, których podjęcie skutkuje usunięciem nadmiaru wilgoci z przegrody. To jest jednoznaczne, ale mniej jednoznaczne jest określenie, czy każde...
Przez osuszanie należy rozumieć zespół czynności/działań, których podjęcie skutkuje usunięciem nadmiaru wilgoci z przegrody. To jest jednoznaczne, ale mniej jednoznaczne jest określenie, czy każde działanie można zaklasyfikować jako osuszanie. Czy są to tylko działania stricte usuwające wilgoć ze ściany (np. za pomocą osuszaczy), czy też takie, które skutkują odcięciem dopływu wilgoci, czego rezultatem jest wysychanie przegrody. Stąd spotkać można różnorodne kryteria podziału metod osuszania,...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.