Wycinka drzew pod inwestycję publiczną a zgoda właściciela działki
Wycinka drzew pod inwestycję publiczną a zgoda właściciela działki. Fot. Unsplash
Realizacja inwestycji przesyłowej celu publicznego lub przewidzianej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i związana z tym wycinka drzew lub krzewów może nastąpić bez zgody właściciela nieruchomości po uzyskaniu zezwolenia starosty. Natomiast wycinka drzew już po zrealizowaniu tego rodzaju inwestycji przesyłowej, w sytuacji, gdy drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu urządzeń, może nastąpić na podstawie wniosku właściciela urządzeń (bez zgody właściciela nieruchomości), ale już bez konieczności uzyskiwania zezwolenia starosty – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zobacz także
Agnieszka Żelazna Skarga spółdzielni na opłatę za brak selektywnego zbierania odpadów
Jak wyjaśnił to NSA, nawet jednorazowe stwierdzenie niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do określenia przez organ opłaty podwyższonej za naruszenie obowiązków...
Jak wyjaśnił to NSA, nawet jednorazowe stwierdzenie niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do określenia przez organ opłaty podwyższonej za naruszenie obowiązków ustawowych.
Aneta Mościcka Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku?
Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia...
Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia konsekwencji samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Agnieszka Żelazna Skarga wspólnoty na inspektora PINB
Jak wyjaśnił to NSA, dla wskazania organu właściwego do rozpoznania skargi na inspektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, koniecznie jest najpierw ustalenie, czego taka skarga dokładnie dotyczy,...
Jak wyjaśnił to NSA, dla wskazania organu właściwego do rozpoznania skargi na inspektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, koniecznie jest najpierw ustalenie, czego taka skarga dokładnie dotyczy, gdyż od tego zależy przyjęcie, czy potraktować ją jako skargę na działalność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przy rozpoznawaniu sprawy administracyjnej.
W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 19 września 2023 r., sygn. akt III OSK 2724/21) spółka wystąpiła do burmistrza Olecka o wydanie zezwolenia na usunięcie z terenu działki jednej brzozy brodawkowatej, siedmiu wierzb iwa, czterech jesionów oraz krzewów bzu czarnego. Spółka wyjaśniła, że drzewa mają zostać usunięte w celu realizacji inwestycji celu publicznego, a wycinka jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Burmistrz Olecka zezwolił na usunięcie jednej brzozy brodawkowatej o obwodzie pnia 96 cm i siedmiu wierzb iwa rosnących, za co naliczył opłatę w wysokości 6084 zł i zobowiązał spółkę do dokonania nasadzeń zastępczych nie mniej niż 10 drzew, w terminie do 31 maja 2020 r.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie (dalej: SKO) uchyliło decyzję burmistrza i odmówiło wydania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów rosnących na działce. Jako podstawę decyzji SKO wskazało art. 83 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody1. W uzasadnieniu decyzji SKO wskazało, że do wniosku o wydanie zezwolenia nie dołączono zgody właściciela nieruchomości.
Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję SKO.
Istota sporu w tej sprawie sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy decyzja o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości, wydana na podstawie art. 124 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami2 – dalej: UGN, zastępuje zgodę właściciela nieruchomości, o której stanowi art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody.
Decyzja wydana w trybie art. 124 ust. 1 UGN
Decyzja wydana na podstawie art. 124 ust. 1 UGN określana jest jako służebność publiczna. Jest to szczególny rodzaj wywłaszczenia, polegający na ograniczeniu prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego. Wydanie decyzji na podstawie art. 124 ust. 1 UGN prowadzi do trwałego ograniczenia prawa własności nieruchomości. Uprawnienie, wynikające z ww. artykułu UGN, jest źródłem uprawnienia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W ocenie sądu pierwszej instancji, decyzja wydana w trybie art. 124 ust. 1 UGN stanowi podstawę do ograniczenia wykonywania prawa własności nieruchomości, na której istnieje potrzeba wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej o charakterze publicznym. Oznacza to, że decyzja tego rodzaju w całości pozbawia właściciela nieruchomości sposobu korzystania i w tym zakresie stanowi wywłaszczenie atrybutu prawa własności. Decyzja wydana na podstawie art. 124 ust. 1 UGN zastępuje zgodę właściciela nieruchomości, o której stanowi art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody.
SKO złożyło skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał ją za bezzasadną i oddalił.
Art. 124 UGN – to odpowiednik zgody właściciela nieruchomości
W uzasadnieniu wyroku NSA podkreślił, że zgodnie z art. 124 ust. 1 UGN starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Z kolei zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości.
Naczelny Sąd Administracyjny podzielił pogląd pierwszej instancji. Z przepisów UGN nie wynika, że decyzja wydana na podstawie art. 124 ust. 1 UGN jest równoznaczna ze zgodą właściciela nieruchomości, o której stanowi art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody. W każdym przypadku, w którym na danej nieruchomości znajdują się drzewa lub krzewy wymagające zgody właściciela na ich wycięcie, decyzja ograniczająca sposób korzystania z nieruchomości wydana na podstawie art. 124 ust. 1 UGN byłaby niewykonalna. Z istoty tej decyzji wynika bowiem realizacja inwestycji określonej w tym przepisie bez zgody właściciela, a nawet przy jego sprzeciwie.
Zdaniem NSA sąd pierwszej instancji prawidłowo orzekł, że decyzja wydana na podstawie art. 124 UGN stanowi odpowiednik zgody właściciela nieruchomości, o której stanowi at. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody na usunięcie drzew (krzewu) z jej terenu i jednocześnie ją zastępuje. Dotyczy to wyłącznie zgody w zakresie ustanowionym decyzją z art. 124 ust. 1 UGN, a więc w zakresie wyznaczonym w załączniku do decyzji o sposobie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości, czyli w pasie technologicznym, przez który należy rozumieć powierzchnię części nieruchomości niezbędną do wykonywania przez przedsiębiorcę uprawnień w ramach służebności przesyłu, przede wszystkim budowy, modernizacji, przebudowy, odbudowy (wymiany urządzeń), a także eksploatacji, konserwacji, usuwania awarii i remontu.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 września 2023 r. (sygn. akt III OSK 2724/21)