Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów
Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów
Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały wykonane i nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie art. 51 ust. 7 PB, czyli rozbiórka. W takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe – orzekł NSA.
Zobacz także
Aneta Mościcka W jakiej odległości od drogi gminnej można budować?
Jak wynika z ustawy o drogach publicznych w przypadku ogólnodostępnej drogi gminnej w terenie zabudowy obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni...
Jak wynika z ustawy o drogach publicznych w przypadku ogólnodostępnej drogi gminnej w terenie zabudowy obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej 6 m. Wskazany wyżej przepis mówi o odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Agnieszka Żelazna Przywrócenie budynku przez dewelopera do stanu poprzedniego
Jeżeli do przebudowy budynku, w którym deweloper wyodrębnił i uprzednio sprzedał lokal mieszkalny, doszło z inicjatywy dewelopera już po wykonaniu umowy sprzedaży, to nie sposób tych działań oceniać w...
Jeżeli do przebudowy budynku, w którym deweloper wyodrębnił i uprzednio sprzedał lokal mieszkalny, doszło z inicjatywy dewelopera już po wykonaniu umowy sprzedaży, to nie sposób tych działań oceniać w świetle umowy przedwstępnej i przyrzeczonej umowy sprzedaży zawartej z nabywcami lokalu, a tym samym z uwzględnieniem przepisów o odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania umownego – wyjaśnił Sąd Najwyższy.
Agnieszka Żelazna Skarga spółdzielni na opłatę za brak selektywnego zbierania odpadów
Jak wyjaśnił to NSA, nawet jednorazowe stwierdzenie niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do określenia przez organ opłaty podwyższonej za naruszenie obowiązków...
Jak wyjaśnił to NSA, nawet jednorazowe stwierdzenie niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do określenia przez organ opłaty podwyższonej za naruszenie obowiązków ustawowych.
W artykule:
|
W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sądu Administracyjnego w wyroku z 22 października 2021 r. (sygn. akt II OSK 3560/18) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lesku (dalej: PINB) ustalił, że na działce A w miejscowości Polańczyk stanowiącej własność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy granicy z działką nr B (drogą wewnętrzną), stanowiącą własność gminy Solina, usytuowane jest ogrodzenie w odległości 0,70 m od krawędzi jezdni asfaltowej od strony granicy z działką C/2, a od strony z granicą działki D w odległości 0,62 m. Długość ogrodzenia wynosi 43,01 m. Jak ustalił PINB ogrodzenie zostało wykonane przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie zgłoszenia do Starostwa Powiatowego w Lesku. Do zgłoszenia nie wniesiono sprzeciwu.
Nakaz rozbiórki ogrodzenia
PINB w Lesku, powołując się na art. 51 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 50 ust. 1 pkt 4 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane1 nakazało rozbiórkę części ogrodzenia. Powodem takiego rozstrzygnięcia było ustalenie, że przedmiotowe ogrodzenie narusza zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Uzdrowisko Polańczyk”, zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy Solina z 29 lipca 2008 r., ponieważ znajduje się w całości w pasie przeznaczonym pod drogi wewnętrzne.
Spółka z o.o. wniosła odwołanie od powyższej decyzji. Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego2 nakazał spółce rozbiórkę ogrodzenia o długości 43,01 w miejscowości Polańczyk od strony działki nr B (drogi wewnętrznej).
Zdaniem organu odwoławczego, PINB w Lesku prawidłowo ocenił, że budowę ogrodzenia zrealizowano w warunkach o jakich mowa w art. 50 ust. 1 pkt 4 PB, tj. z naruszeniem przepisów obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i prawidłowo nałożył obowiązek wykonania rozbiórki tego ogrodzenia na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 PB. PWINB podkreślił, że nakazy doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem, określone w art. 51 ust. 1 PB, nie zawsze muszą być poprzedzone postanowieniem o wstrzymaniu robót, wydanym w trybie art. 50 ust. 1, ponieważ w sytuacji, kiedy roboty budowlane zostały już zakończone, tak jak ma to miejsce w rozpatrywanym przypadku, należy od razu wydać decyzję rozstrzygającą co do istoty sprawy na zasadzie przywołanego przepisu.
Zatem na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 51 ust. 7 PB organ nadzoru budowlanego obowiązany jest nakazać rozbiórkę obiektu budowlanego wybudowanego niezgodnie z przepisami w sytuacji, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie procesu jego legalizacji. PWINB stwierdził, że przez przepisy prawa wskazane w art. 50 ust. 1 pkt 4 PB rozumie się nie tylko przepisy techniczno-budowlane, ale także ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem PWINB w okolicznościach rozpatrywanej sprawy, przywrócenie zgodności z prawem nastąpi jedynie w wyniku fizycznej likwidacji ogrodzenia.
Ogrodzenie, a Prawo Budowlane >>
Spółka z o.o. złożyła odwołanie od decyzji PWINB do WSA w Rzeszowie, który oddalił skargę. W ocenie sądu organy nadzoru budowlanego słusznie wskazują, że nie jest możliwe zlokalizowanie na tym terenie ogrodzenia, jeśli ogrodzenie to zostało zrealizowane w czasie, w którym obowiązywał już Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Uzdrowisko Polańczyk”.
Skarga do WSA
Spółka z o.o. złożyła skargę od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że nowe ogrodzenie zostało wykonane w 2014 r., a więc po wejściu w życie nowego planu, w miejscu poprzednio istniejącego ogrodzenia, które zostało rozebrane. Ogrodzenie znajduje się na terenie przeznaczonym pod drogę wewnętrzną, na którym postanowienia Planu nie dopuszczają budowy ogrodzenia.
PINB w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że zgodnie z fragmentem planu dotyczącym ogrodzeń, na całym obszarze objętym ustaleniami planu obowiązuje zakaz realizacji ogrodzeń z wypełnieniami z elementów betonowych oraz szczelnych z płyt blaszanych. Dopuszcza się realizację ogrodzeń z drewna, kamienia i elementów kowalskich.
Zrealizowanie ogrodzenia na zabudowanej działce budowlanej, z naruszeniem przepisów, skutkuje, co do zasady, zastosowaniem trybu określonego w art. 51 ust. 1 PB, czyli doprowadzeniem do stanu zgodnego z prawem. Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast gdy roboty zostały wykonane i nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie art. 51 ust. 7 PB, czyli rozbiórkę. W takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe.
NSA uznał za błędny również pogląd spółki z o.o., że przepis art. 50 ust. 1 pkt 4, który mówi o wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych wykonywanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę, projekcie zagospodarowania działki lub terenu, projekcie architektoniczno-budowlanym lub w przepisach nie odnosi się do przepisów PB o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale tylko do przepisów techniczno-budowlanych. NSA podkreślił, że skoro miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest źródłem powszechnie obowiązujących przepisów, to należy uznać, że w art. 50 ust. 1 pkt 4 PB chodzi także o przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wyrok NSA z 22 października 2021 r. (sygn. akt II OSK 3560/18)
1 tekst jedn. z 2020 r., poz. 1333, z późn. zm., dalej: PB
2 dalej: PWINB