Gdzie składować śmieci na osiedlu?
Zamkniecie śmietnika jest istotne z kilku względów
fot. pixabay
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Czy zawsze trzeba szukać metod, aby ukryć śmietnik na osiedlu?
Zobacz także
Agnieszka Żelazna Skarga spółdzielni na opłatę za brak selektywnego zbierania odpadów
Jak wyjaśnił to NSA, nawet jednorazowe stwierdzenie niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do określenia przez organ opłaty podwyższonej za naruszenie obowiązków...
Jak wyjaśnił to NSA, nawet jednorazowe stwierdzenie niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do określenia przez organ opłaty podwyższonej za naruszenie obowiązków ustawowych.
Aneta Mościcka Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku?
Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia...
Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia konsekwencji samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Agnieszka Żelazna Skarga wspólnoty na inspektora PINB
Jak wyjaśnił to NSA, dla wskazania organu właściwego do rozpoznania skargi na inspektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, koniecznie jest najpierw ustalenie, czego taka skarga dokładnie dotyczy,...
Jak wyjaśnił to NSA, dla wskazania organu właściwego do rozpoznania skargi na inspektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, koniecznie jest najpierw ustalenie, czego taka skarga dokładnie dotyczy, gdyż od tego zależy przyjęcie, czy potraktować ją jako skargę na działalność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przy rozpoznawaniu sprawy administracyjnej.
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki, służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Ponadto od 1 marca br. obowiązują nowe zasady segregacji odpadów – selektywnie zbiera się: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
Jak zatem dostosować przestrzeń na osiedlu do nowych wymagań segregacji, doposażyć w nowe pojemniki, aby nie szpeciły otoczenia? Zarządcy do wyboru mają kilka rozwiązań – najbardziej tradycyjne, murowane altany śmietnikowe, modułowe osłony śmietnikowe, które można dopasować wielkością i kolorem do indywidualnych uwarunkowań danego osiedla, pojemniki zakopane w ziemi czy estetyczne osłony śmietnikowe.
Osłony śmietnikowe
Kiedyś szpecące ściany altanek śmietnikowych porastały pnącza bluszczu. Obecnie na rynku dostępne są eleganckie wiaty i zabudowy śmietnikowe, które nie tylko mogą być estetycznym elementem krajobrazu osiedla, ale i bardzo praktycznym, przemyślanym miejscem do gromadzenia i sortowania odpadów. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest utrzymanie miejsc gromadzenia odpadów w porządku i czystości.
Schowane pod ziemią
Ciekawą alternatywą stosowaną od lat na Zachodzie są pojemniki półpodziemne i podziemne na odpady. Śmieci w takim pojemniku ukryte są pod ziemią, co nie wywołuje negatywnych odczuć zapachowych i wizualnych. Systemy te sprawdzą się zwłaszcza na terenach wspólnot czy spółdzielni, które mają mało miejsca na tego typu zabudowę. Jak podaje jeden z producentów pojemników półpodziemnych, największy z nich o średnicy 170 cm zastąpi nawet 6 kontenerów o pojemności 1100 l. Dla porównania, aby uzyskać taką samą pojemność, wykorzystując tradycyjne pojemniki 1100 l, potrzebne byłoby miejsce o powierzchni ponad 8 mkw., nie licząc przestrzeni na swobodny dostęp do śmietnika czy wiaty.
„Zaoszczędzone” w ten sposób miejsce można wykorzystać na dodatkowe miejsca parkingowe czy na użytek rekreacyjny.
Inteligentne śmietniki?
Elektroniczne systemy kontroli dostępu czy sensory napełnienia to ciekawa i nowatorska oferta niektórych producentów pojemników na odpady, które mogą być obsługiwane nawet on-line! W Ciechanowie, w ramach pilotażu Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, w 2019 r., postawiono innowacyjne pojemniki T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów). Projekt zakłada wykorzystanie urządzeń mechanicznych naszpikowanych elektroniką dostępową, pomiarową i kamerami monitoringu, w których znajdują się standardowe pojemniki 1100 litrów.
Wszystkie odpady, które trafiają do tych urządzeń, są mierzone, ważone i katalogowane w bazie danych. Mieszkańcy mają obowiązek posegregować odpady, umieścić je w torbie lub worku foliowym i nakleić etykietę z kodem w celu identyfikacji. Ten inteligentny system umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci, żaden odpad nie jest anonimowy. W efekcie miasto osiągnęło czterokrotny wzrost liczby segregujących śmieci w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązanie problemu anonimowości w blokach mieszkalnych.
Jest to inicjatywa warta naśladownictwa – Ciechanów za ten projekt zdobył nagrodę w konkursie Serwisu Samorządowego PAP Innowacyjny Samorząd 2020 w kategorii gminy miejskie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze osłony śmietnikowej?
Konstrukcja
Ważne aby była ażurowa i zapewniała odpowiednią wentylację ze względu na zachodzące w miejscu składowania odpadów procesy gnilne. Musi być też wykonana z odpowiednich materiałów, pozwalających na zachowanie porządku – mycie i odkażanie. Często altany wykonane są ze stali ocynkowanej pokrytej powłoką antykorozyjną, która jest niezbędna dla zapewnienia trwałości konstrukcji i jej estetycznego wyglądu. Nie bez znaczenia jest też pokrycie dachowe, bowiem zabezpiecza miejsce składowania odpadów przed wysokimi temperaturami i opadami atmosferycznymi.
Możliwość zamknięcia altany
Zamkniecie śmietnika jest istotne z kilku względów – nikt poza mieszkańcami nie może podrzucić odpadów (tu przyda się zamknięcie na klucz lub chipa), co jest zwłaszcza istotne przy coraz wyższych kosztach wywozu odpadów; psy, koty i ptaki nie roznoszą śmieci po terenie osiedla, śmieci nie wylewają się poza obręb śmietnika i nie są rozwiewane przez wiatr po całym osiedlu, a dzieci bawiące się na podwórku nie mają dostępu do odpadów.
Modułowe rozwiązania
Dzięki pewnym standardowym konstrukcjom, altany modułowe można dopasować do potrzeb danego osiedla (pod kątem wielkości, rozwiązań estetycznych, koloru), uwzględniając jego indywidualne cechy. Ponadto modułowe osłony śmietnikowe charakteryzuje krótki czas montażu i demontażu w każdej chwili taką osłonę można rozbudować o kolejne moduły lub przenieść w inne miejsce. I to jest właśnie przewaga konstrukcji modułowych nad murowanymi altankami śmietnikowymi.