Rękojmia na części wspólne bloku – będzie problem? Fot. Pixabay
Boom mieszkaniowy z lat 2015–2019 upłynął pod znakiem rekordowej liczby projektów rozpoczętych przez firmy deweloperskie. Większość tych inwestycji jest już zamieszkana przez klientów dewelopera, którzy mogą skorzystać z rękojmi trwającej aż 5 lat. Warto pamiętać, że w przypadku budynków wielorodzinnych, uprawnienia z tytułu rękojmi można realizować również w odniesieniu do części wspólnych bloku.
Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych?
Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona...
Jakie wyzwania stawia instalacja solarna projektantom i instalatorom urządzeń solarnych?
Instalacja solarna do wytwarzania prądu z energii słonecznej powinna być wydajna. Jednak jej wydajność jest uzależniona od różnych czynników. Z jednej strony instalacja musi być optymalnie ustawiona względem słońca, aby mogła jak najlepiej absorbować promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony systemy powinny dać się szybko i tanio montować. Chłodzenie może ponadto przyczyniać się do poprawy mocy instalacji.
Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności...
Wiele budynków w naszym kraju odbiega od współczesnych standardów techniki. Nie chodzi tu tylko o obiekty zabytkowe, także kilkudziesięcioletnie domy jedno- czy wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej wręcz domagają się renowacji i to jak najszybszej.
Potrzeba zaadaptowania zabytkowej tkanki miasta na obiekty spełniające współczesne normy i wysokie wymagania użytkowników sprawia, że projektanci poszukują najlepszych rozwiązań dla zabytkowych budynków....
Potrzeba zaadaptowania zabytkowej tkanki miasta na obiekty spełniające współczesne normy i wysokie wymagania użytkowników sprawia, że projektanci poszukują najlepszych rozwiązań dla zabytkowych budynków. Ich stan techniczny w większości przypadków wymaga mocnej ingerencji w konstrukcję budynku, a w trakcie prac remontowych pojawiają się trudne do przewidzenia wyzwania.
Mowa o wszystkich częściach służących do wspólnego użytku mieszkańców (w tym również elewacji, korytarzach oraz elementach konstrukcyjnych). Rękojmia na części wspólne bloku jest bardzo ważnym zabezpieczeniem przed skutkami niestaranności dewelopera oraz jego wykonawców. W praktyce korzystanie ze wspomnianej rękojmi czasem bywa jednak dość skomplikowane. Warto o tym wspomnieć w odniesieniu do ważnego wyroku Sądu Apelacyjnego dotyczącego właśnie rękojmi dewelopera za wady części wspólnych.
Poniżej więcej informacji o tym, jak funkcjonuje rękojmia na części wspólne bloku wybudowanego przez dewelopera oraz jak wygląda kwestia gwarancji na części wspólne.
Konieczne porozumienie w kwestii rękojmi
W temacie realizowania przez wspólnoty mieszkaniowe uprawnień, które przyznaje rękojmia na części wspólne bloku zapadło już co najmniej kilka ważnych wyroków. Mimo tego, Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 7 listopada 2022 r. (sygn. akt: I ACa 71/22) zasługuje na uwagę. W tym orzeczeniu sąd przypomniał, że wspólnota mieszkaniowa nie może, powołując się tylko na przepisy ustawy o własności lokali, realizować uprawnień, jakie daje właścicielom lokali rękojmia na części wspólne bloku. Zgodnie z analizowanym wyrokiem, właściciel mieszkania może jednak przenieść w drodze umowy przelewu „na rzecz wspólnoty mieszkaniowej przysługujące mu uprawnienie z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej (z wyjątkiem uprawnienia do odstąpienia od umowy) oraz konkretne roszczenia odszkodowawcze związane z tymi wadami”.
O możliwości przeniesienia uprawnień z tytułu rękojmi na rzecz wspólnoty mieszkaniowej mówi również Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 19 sierpnia 2016 r. (sygnatura akt: I ACa 196/16). To orzeczenie zwraca uwagę, że dopiero podpisanie z każdym współwłaścicielem części wspólnej (tzn. właścicielem lokalu) umowy przelewu stwarza wspólnocie mieszkaniowej odpowiednią legitymację materialną do dochodzenia roszczeń i realizowania uprawnień, jakie zapewnia rękojmia na części wspólne bloku. Zatem duże znaczenie będzie miała zgodna wola właścicieli mieszkań i lokali użytkowych będących jednocześnie współwłaścicielami nieruchomości wspólnej. O możliwości „przelania” na wspólnotę uprawnień z rękojmi mówi także Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2014 r. (sygn. akt: III CZP 84/13).
Zgoda współmałżonka nie będzie koniecznie potrzebna
Wspomniany wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 7 listopada 2022 r. jest również ważny, bo odpowiada na pytanie, czy drugi małżonek musi wyrazić zgodę na przelew uprawnień z tytułu rękojmi za część wspólną (tzn. przelew na wspólnotę mieszkaniową). Lubelski sąd uznał, że taka zgoda dotycząca majątku objętego wspólnością małżeńską nie będzie potrzebna ze względu na brzmienie artykułu 37 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Brak konieczności uzyskiwania zgody współmałżonka może pomóc wspólnocie w szybkim podpisaniu umów przelewu ze wszystkimi właścicielami mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że niemożliwe jest przeniesienie na wspólnotę roszczeń już wygasłych (zobacz: Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 13 marca 2014 r. – sygn. akt I C 482/13).
Nadal pojawiają się wątpliwości
Analizowany wyrok sądu z Lublina to kolejne orzeczenie, które wyjaśnia zasady dochodzenia uprawnień z tytułu rękojmi za części wspólne bloku. Nie można jednak zapominać, że wciąż istnieją pewne problematyczne kwestie. Chodzi między innymi o to, że termin wygaśnięcia uprawnień, jakie zapewnia rękojmia na części wspólne bloku będzie inny dla każdego klienta firmy deweloperskiej. Wyjątek stanowią osoby, którym lokal został wydany w tym samym dniu. Ze względu na rozłożoną w czasie sprzedaż mieszkań może się okazać, że wygaśnięcie rękojmi dla ostatnich kupujących nastąpi np. dwa lata później niż w przypadku pozostałych. Rodzi się zatem pytanie, czy te osoby, które kupiły lokum najpóźniej mogą realizować roszczenia również w interesie sąsiadów, dla których okres rękojmi już się skończył.
Gwarancja na części wspólne obowiązkowa?
W ramach podsumowania, warto zwrócić uwagę, że właścicielom mieszkań kupionych od dewelopera czasem przysługuje nie tylko rękojmia na części wspólne bloku. Firma deweloperska w stosunku do takich wspólnych części budynku może zaoferować również dobrowolną gwarancję. W umowach zawieranych z deweloperami zdarzały się już ustalenia uzależniające wspomnianą gwarancję od podpisania i utrzymania umowy na zarządzanie budynkiem z określoną firmą. Jest to dopuszczalne – w przeciwieństwie do wszelkich działań dewelopera utrudniających korzystanie z rękojmi.
Gwarancja na wspólne części budynku (tak samo jak rękojmia na części wspólne) jest elementem umowy pomiędzy deweloperem oraz klientem. Wspólnota mieszkaniowa będzie mogła realizować taką gwarancję po podpisaniu stosownych umów przelewu z członkami.
Którymi projektami mieszkaniowymi szczególnie interesują się osoby lokujące nadwyżki finansowe w nieruchomości? Jakie mieszkania wybierają najczęściej?
Którymi projektami mieszkaniowymi szczególnie interesują się osoby lokujące nadwyżki finansowe w nieruchomości? Jakie mieszkania wybierają najczęściej?
Dla wielu zainteresowanych zakupem mieszkania pandemia koronawirusa stała się dobrym momentem do większych niż zwykle negocjacji. Czy rzeczywiście obecna sytuacja sprzyja negocjacjom? Czy sprzedawcy i...
Dla wielu zainteresowanych zakupem mieszkania pandemia koronawirusa stała się dobrym momentem do większych niż zwykle negocjacji. Czy rzeczywiście obecna sytuacja sprzyja negocjacjom? Czy sprzedawcy i deweloperzy są skłonni do obniżek cen?
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w I połowie br. do użytku oddano większą liczbę mieszkań, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrostowy trend może ulec zmianie, bo spadła liczba rozpoczętych...
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w I połowie br. do użytku oddano większą liczbę mieszkań, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrostowy trend może ulec zmianie, bo spadła liczba rozpoczętych inwestycji oraz wniosków o pozwolenia na budowę.
Sprzedaż mieszkań na pierwotnym rynku mieszkaniowym w drugim kwartale i pierwszym półroczu br., mierzona wynikami deweloperów giełdowych, poddała się oczekiwanemu za sprawą pandemii załamaniu statystyk....
Sprzedaż mieszkań na pierwotnym rynku mieszkaniowym w drugim kwartale i pierwszym półroczu br., mierzona wynikami deweloperów giełdowych, poddała się oczekiwanemu za sprawą pandemii załamaniu statystyk. Czy ich skala jest zwiastunem liczonej w latach głębszej dekoniunktury, czy może to tylko tymczasowy problem?
Czym różni się zastój wywołany przez COVID-19 od kryzysu z 2008 roku? Jaki wywarł wpływ na rynek mieszkaniowy? Czy w opinii deweloperów scenariusz sprzed lat może się powtórzyć i ew. w jakim zakresie?
Czym różni się zastój wywołany przez COVID-19 od kryzysu z 2008 roku? Jaki wywarł wpływ na rynek mieszkaniowy? Czy w opinii deweloperów scenariusz sprzed lat może się powtórzyć i ew. w jakim zakresie?
Eksperci i przedsiębiorcy twierdzą, że druga połowa roku może być swoistą tragedią dla branży budowlanej. Wprawdzie koronawirus nie wstrzymał prac na budowach, jednak branża i tak dostała rykoszetem za...
Eksperci i przedsiębiorcy twierdzą, że druga połowa roku może być swoistą tragedią dla branży budowlanej. Wprawdzie koronawirus nie wstrzymał prac na budowach, jednak branża i tak dostała rykoszetem za kryzys panujący w gospodarce.
Czy deweloperzy przygotowują się do wprowadzenia na rynek kolejnych projektów czy na razie wstrzymują planowane przedsięwzięcia? Z czym mają największe trudności? Czy oferta w nowych osiedlach ulegnie...
Czy deweloperzy przygotowują się do wprowadzenia na rynek kolejnych projektów czy na razie wstrzymują planowane przedsięwzięcia? Z czym mają największe trudności? Czy oferta w nowych osiedlach ulegnie zmianie?
Czy obecnie kupujący mieszkania mają trudności z uzyskaniem finansowania w bankach? Czy deweloperzy pomagają klientom w uzyskaniu kredytów? Jaką formę wsparcia jeszcze oferują?
Czy obecnie kupujący mieszkania mają trudności z uzyskaniem finansowania w bankach? Czy deweloperzy pomagają klientom w uzyskaniu kredytów? Jaką formę wsparcia jeszcze oferują?
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wyraża swój sprzeciw wobec faktu wyłączenia sektora deweloperskiego z programu pomocowego PFR dla dużych firm.
Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wyraża swój sprzeciw wobec faktu wyłączenia sektora deweloperskiego z programu pomocowego PFR dla dużych firm.
Pandemia chwilowo zachwiała rynkiem deweloperskim. W kwietniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła o prawie 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Widać jednak odbicie – klienci wracają...
Pandemia chwilowo zachwiała rynkiem deweloperskim. W kwietniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła o prawie 40 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Widać jednak odbicie – klienci wracają do biur sprzedaży zainteresowani zakupem mieszkania. Tym, na co teraz szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie, jest pozycja i sytuacja finansowa dewelopera oraz terminowość realizacji inwestycji. Z tym ostatnim nie ma raczej problemów, bo pandemia nie wstrzymała prac na budowach.
Od analiz, spekulacji, pesymistycznych wizji aż roi się w mediach. Na początku kwietnia przeważało czarnowidztwo. Analitycy rynku nieruchomości mówili o czekającej tenże rynek niechybnej zapaści i porównywali...
Od analiz, spekulacji, pesymistycznych wizji aż roi się w mediach. Na początku kwietnia przeważało czarnowidztwo. Analitycy rynku nieruchomości mówili o czekającej tenże rynek niechybnej zapaści i porównywali obecną sytuację z tą sprzed dekady, kiedy cały świat doświadczył skutków „bańki”, mającej podłoże finansowe. Deweloperzy wówczas zaczęli liczyć straty po upływie kilku miesiący, odczuli znaczący spadek cen, ale nadpodaż mieszkań w tamtym czasie była bardzo wysoka, a udział gotowych mieszkań...
Ogłoszony w Polsce stan epidemii spowodował spowolnienie gospodarki. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale również innych państwa świata. Jak zatrzymanie gospodarki wpływa na realizacje inwestycji mieszkaniowych?...
Ogłoszony w Polsce stan epidemii spowodował spowolnienie gospodarki. Dotyczy to nie tylko naszego kraju, ale również innych państwa świata. Jak zatrzymanie gospodarki wpływa na realizacje inwestycji mieszkaniowych? Co najbardziej utrudnia prowadzenie prac?
W kontekście aktywności inwestycyjnej deweloperów dużo mówi się o liczbie ukończonych lub rozpoczętych mieszkań, czyli lokali i domów. Znacznie rzadziej są prezentowane informacje na temat liczby budynków,...
W kontekście aktywności inwestycyjnej deweloperów dużo mówi się o liczbie ukończonych lub rozpoczętych mieszkań, czyli lokali i domów. Znacznie rzadziej są prezentowane informacje na temat liczby budynków, które w danym roku ukończyli deweloperzy.
Wstępne analizy rynku nieruchomości wskazują, że branża mieszkaniowa nie zareagowała gwałtownie na pandemię. Zmiany cen są nieznaczne, a popyt na mieszkania wciąż się utrzymuje. Inwestowaniu sprzyja inflacja,...
Wstępne analizy rynku nieruchomości wskazują, że branża mieszkaniowa nie zareagowała gwałtownie na pandemię. Zmiany cen są nieznaczne, a popyt na mieszkania wciąż się utrzymuje. Inwestowaniu sprzyja inflacja, czyniąc lokowanie środków w nieruchomościach jedną z najbezpieczniejszych opcji, szczególnie w tych niepewnych czasach. Czy jednak sytuacja może się odwrócić i ceny metra kwadratowego znacząco zaczną spadać?
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zapowiada rozwiązania przewidziane w pakiecie mieszkaniowym, nad którym pracuje obecnie ministerstwo rozwoju. Jedną z nowych propozycji jest to, że deweloper będzie...
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zapowiada rozwiązania przewidziane w pakiecie mieszkaniowym, nad którym pracuje obecnie ministerstwo rozwoju. Jedną z nowych propozycji jest to, że deweloper będzie mógł otrzymać grunt od gminy bądź KZN pod warunkiem wybudowania na nim określonej liczby lokali.
Pojawiają się sygnały, że deweloperzy coraz bardziej i częściej interesują się wielką płytą. Czy liczba wielkopłytowych bloków oddawanych do użytku rzeczywiście rośnie?
Pojawiają się sygnały, że deweloperzy coraz bardziej i częściej interesują się wielką płytą. Czy liczba wielkopłytowych bloków oddawanych do użytku rzeczywiście rośnie?
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do samorządów i wojewodów o wsparcie przedsiębiorców i branży nieruchomości oraz pomoc w utrzymaniu miejsc pracy. Chodzi przede wszystkim o uproszczenie procedur...
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do samorządów i wojewodów o wsparcie przedsiębiorców i branży nieruchomości oraz pomoc w utrzymaniu miejsc pracy. Chodzi przede wszystkim o uproszczenie procedur administracyjnych oraz podjęcie działań ułatwiających inwestorom przygotowanie i realizację projektów mieszkaniowych. Czy to oznacza, że deweloperzy spodziewają się trudności z uzyskaniem niezbędnych do budowy dokumentów?
Wiele bloków nadal powstaje na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (tak zwanej „WZ-ki”). Jaki jest udział takich budynków wznoszonych bez miejscowego planu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Wiele bloków nadal powstaje na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (tak zwanej „WZ-ki”). Jaki jest udział takich budynków wznoszonych bez miejscowego planu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Świat nigdy nie zmieniał się tak szybko jak teraz. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który dotąd był uważany za jedną z bardziej konserwatywnych gałęzi polskiej i globalnej gospodarki. Dziś jednak...
Świat nigdy nie zmieniał się tak szybko jak teraz. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który dotąd był uważany za jedną z bardziej konserwatywnych gałęzi polskiej i globalnej gospodarki. Dziś jednak cyfrowe technologie, nowe oczekiwania społeczne i nagłe przemiany gospodarcze sprawiają, że zwinne i szybkie reakcje stają się palącą potrzebą branży.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.