Jaki jest koszt ocieplenia stropodachu? Od czego zależy cena i czy warto sięgać po najtańsze oferty?
Czy warto negocjować cenę ocieplenia stropodachu?
Cena to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora.
Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych trzeba analizować w przypadku ocieplania wełną celulozową? Czy „taniej” rzeczywiście znaczy taniej? Kiedy „drożej” naprawdę się opłaca?
Jak kalkulowana jest cena wykonania ocieplenia?
Wykonawcy usług termoizolacyjnych mają różne strategie cenowe. Często musimy się liczyć z opłatą za samą wycenę wykonania usługi. Szczególnie w przypadku stropodachów wentylowanych w budownictwie wielorodzinnym, wiąże się to zazwyczaj z wizją lokalną, która wymaga czasu, poniesienia kosztów dojazdu, wykonania odkrywek, pomiarów i obliczeń.
Kolejnymi punktami wyceny jest zakres robót, metoda wykonania ocieplenia i stopień skomplikowania prac. Ostatnim elementem jest cena samego materiału izolacyjnego oraz oczywiście ilość jaką trzeba będzie zainstalować.
Jakość jest w cenie
Każdy rynek podzielony jest na segmenty. Od segmentu premium, z najwyższą jakością (i idącą za nią wysoką ceną), po segment najniższej ceny (i jakości).
Nabywcy zazwyczaj świadomie szukają towarów i usług zgodnie ze swoimi preferencjami. Wybierając wyłącznie według klucza „niskiej ceny”, ponoszą konsekwencje swoich decyzji. Godzą się w ten sposób na niesprawdzone, nie udokumentowane (lub po prostu słabe) parametry materiału ociepleniowego, niesatysfakcjonującą trwałość użytkową, a często również na niedbałe wykonanie usługi, z krótkim okresem gwarancji.
Decydując się na droższe rozwiązania, klienci wybierają wysoką jakość – zarówno samej usługi (staranności wykonania, okresu gwarancji, potwierdzenia osiągnięcia zakładanych efektów termoizolacyjnych, np. przy pomocy kamery termowizyjnej), jak i jakości samego materiału izolacyjnego. Wysoka klasa tych dwóch składowych będzie decydująca dla jakości i trwałości całego rozwiązania ociepleniowego
Dla świadomego, wymagającego klienta, który wybrał ocieplenie budynku wełną celulozową, kluczowe będą: okres trwałości użytkowej materiału, a także potwierdzone Europejską Oceną Techniczną parametry: lambda, ciepło właściwe i wartość osiadania (od których zależy ilość koniecznego do zainstalowania materiału), a także wysoka klasa reakcji na ogień). Ważne będzie również przeszkolenie i praktyczne doświadczenie wykonawcy, potwierdzone udokumentowanymi realizacjami referencyjnymi.
Jakie pułapki czyhają na inwestora przy wycenach usług termoizolacyjnych i termomodernizacyjnych?
1. Pułapka zbyt niskiej ceny materiału izolacyjnego
To pułapka, w którą łatwo się złapać. Pozornie im niższa cena materiału, tym tańsza powinna okazać się cała usługa termoizolacyjna. Jednak zbyt niska cena za kilogram materiału, to sygnał ostrzegawczy dla inwestora, któremu opłaca się zadać pytania:
- Jaka jest trwałość użytkowa materiału izolacyjnego? Dla najlepszych, np. Ekovilla, jest to minimum 50 lat.
- Jaką lambdę (udokumentowaną Europejską Oceną Techniczną) ma materiał izolacyjny i co za tym idzie, jaką warstwę izolacyjną trzeba będzie wbudować, aby osiągnąć zakładane parametry ciepłochronne przegrody?
- Jaka jest wartość osiadania danego materiału? Od wartości osiadania zależy ilość kilogramów, jakie trzeba będzie wbudować – im niższa wartość osiadania, tym lepiej; dla najlepszych materiałów wynosi ona 10%).
- Jaką klasę reakcji na ogień ma brana pod uwagę wełna celulozowa? Czy np. nie ma przeciwwskazań do stosowania jej w przestrzeni stropodachów wentylowanych? (dla wełny celulozowej dobrą klasą reakcji na ogień jest Bs2-d0).
Opłaca się przeanalizować wszystkie parametry danego materiału – ten droższy może okazać się znacznie lepszą inwestycją, bo zapewni bezpieczeństwo, będzie go trzeba użyć mniej i będzie on służył dłużej (nawet 50 lat, jak w przypadku wełny celulozowej Ekovilla). A dzięki temu wykonawca da nam dłuższą gwarancję na wykonane prace.
Przeczytaj, jak dobrze wybrać materiał celulozowy do ociepleń >>
2. Pułapka tańszego i niesprawdzonego wykonawcy.
W tę pułapkę łapią się zwłaszcza inwestorzy przyparci do muru założeniami budżetowymi. Przestrzegamy przed angażowaniem ekip o niepewnym, nie udokumentowanym doświadczeniu, bez profesjonalnego sprzętu, na przykład wydajnych maszyn do wdmuchiwania, wiedzy merytorycznej i praktyki. Do tak odpowiedzialnego zadania opłaca się wybrać ekipę, która ma za sobą udane realizacje o zakresie zbieżnym z naszymi potrzebami. Doświadczenie wykonawców budują różnorodne prace – od stosunkowo prostego swobodnego nadmuchu na stropy nowych budynków, poprzez termomodernizacje stropodachów czy trudne wdmuchiwane docieplenia na dachach o skomplikowanej konstrukcji.
Zadaj nam pytanie o Autoryzowanego Wykonawcę Derowerk >>
3. Pułapka tak zwanych „papierów”
Wykonawcy zazwyczaj pracują z preferowanymi materiałami izolacyjnymi, którym są wierni. Dlatego będą przekonywać do nich inwestora, podpierając argumenty dokumentacją techniczną lub tak zwaną „dokumentacją techniczną”, która bywa wyłącznie przekazem marketingowym, nie potwierdzonym rzetelnymi badaniami.
Jakie dokumenty świadczą o wiarygodności produktu? Przede wszystkim warto wybierać materiał izolacyjny spośród tych, które posiadają:
- Certyfikat CE
- Europejska Ocena Techniczna (wg której producenci wystawiają Deklarację Właściwości Użytkowych).
Są to dokumenty, którym można ufać – podane w nich wartości są potwierdzone restrykcyjnymi badaniami prowadzonymi przez uznane instytucje certyfikujące.
Co powinno znaleźć się w dokumentach technicznych, by były one godne zaufania?
- Klasa reakcji na ogień NRO („materiał nie rozprzestrzeniający ognia”), np. B-s2, d0
- Wartość deklarowana współczynnika przewodzenia ciepła lambda (dla najlepszych materiałów celulozowych λD = 0,038 W/mK)
- Dane dotyczące odporności na rozwój pleśni
- Wartości osiadania - im niższa jego wartość, tym lepiej – np. 10% dla izolacji ułożonej metodą swobodnego nadmuchu).
Cena wykonania ocieplenia stropodachu zależy od klasy wykonawcy oraz ilości i jakości materiału izolacyjnego (potwierdzonej dokumentacją techniczną) oraz czasu eksploatacji danego rozwiązania. Warto świadomie przeanalizować wszystkie składowe wyceny.
Czy warto negocjować?
W biznesie zawsze warto rozmawiać. Poznajemy wówczas kluczowe wartości, na których zależy obu stronom ewentualnej transakcji. Co się liczy dla klienta – inwestora? Czy twarda „cena za kg”, bez refleksji co ona za sobą niesie? Czy ważny jest czas, przez jaki będzie służyć rozwiązanie termoizolacyjne? Oszczędności wynikające długofalowo z zainstalowanego ocieplenia? Bezpieczeństwo pożarowe? Brak konieczności wykonywania kosztownych poprawek? Wysoka jakość wykonanych prac i idąca za nią gwarancja wykonawcy?
Przed negocjacjami trzeba zrobić listę aspektów, na których najbardziej nam zależy. Tylko wówczas mamy szansę na świadomy wybór materiału izolacyjnego, wykonawcy ocieplenia oraz szansę na ominięcie czyhających pułapek.
Potrzebujesz konsultacji w sprawie ocieplenia budynku metodą wdmuchiwania? Zadzwoń od razu: +48 42 636 12 54, +48 603 910 589 albo napisz: derowerk@derowerk.pl
Przeczytaj również:
Ocieplenie stropodachu – na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy ocieplenia stropodachu?>>
Jak ocieplić stropodach betonowy? Jaką metodę termomodernizacji wybrać?>>
Termomodernizacja stropów piwnicznych - jak uniknąć problemów? >>
Jak wybrać materiał do ocieplenia stropodachu w budownictwie wielolokalowym?>>
Termoizolacja dachów a bezpieczeństwo pożarowe osiedli mieszkaniowych >>
Jak szybko zwróci się inwestycja w ocieplenie stropodachu? >>
Jak za jednym zamachem wyciszyć budynek, ocieplić go i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? >>