#GorącaLinia – dach wspólnoty objęty gwarancją
Pytanie:
czy gwarancja powinna zostać udzielona na wyremontowany dach we wspólnocie mieszkaniowej?
Zobacz także
Jacek Frydryszak Opłaty za odpady
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – pokrzywdzenie członka wspólnoty
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Pytanie: czy pokrzywdzenie w uchwale członka wspólnoty jest podstawą do stwierdzenia naruszenia prawidłowości zarządzania nieruchomością?
Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – odstępstwo od zasad reprezentowania w postępowaniu administracyjnym
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Pytanie: czy jest możliwe, aby członek wspólnoty mieszkaniowej sam dochodził w postępowaniu administracyjnym swoich racji w kwestii garażu?
Odpowiedź:
Tak. Gwarancją objęte są uszkodzenia dachu, które nie mogą następować z winy osób trzecich. W sytuacji, w której dochodzi do świadomego bądź nie uszkodzenia dachu, odpowiedzialność nie spoczywa na dekarzu dokonującym prac dachowych, lecz na tym, kto winien jest szkód. Interwencje dakarskie wynikające z gwarancji stanowią częsta praktykę. Niektóre z nich w sposób wyraźny nie powinny mieć miejsca w ramach usług gwarancyjnych. W przykładach praktycznych odniesiemy się do tych sytuacji, które nie rodzą odpowiedzialności dekarza wynikającej z gwarancji.
Jeżeli została udzielona gwarancja co do jakości dachu i dachówki, poczytuje się w razie wątpliwości, że gwarant – dekarz jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy (wymiana uszkodzonej dachówki), o ile wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w oświadczeniu gwarancyjnym. Czas gwarancji zależy od woli gwaranta – dekarza, może więc ona trwać np. rok lub 5 lat bądź zostać udzielona dożywotnio. Jeżeli w oświadczeniu gwarancyjnym nie określono okresu ochrony, przyjmuje się, że wynosi on 2 lata – licząc od dnia, w którym wykonano usługę konsumentowi.
Termin gwarancji biegnie od nowa od momentu dostarczenia klientowi wymienionej lub naprawionej rzeczy.
Podstawa prawna: Ustawa kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 poz. 1740 ze zm.)