#GorącaLinia – naprawa i kontrola urządzenia chłodniczego w pandemii COVID-19
fot. redakcja
Pytanie: czy osoba dokonująca kontroli urządzenia chłodniczego podczas pandemii COVID-19 powinna sporządzić jakiś protokół naprawy?
Zobacz także
Redakcja Czy COVID-19 wpływa na nowo projektowane mieszkania i osiedla?
Jak pandemia wpływa na pierwotny rynek nieruchomości, czy deweloperzy modyfikują projekty nowych inwestycji? Czy zmienia się aranżacja przestrzeni wspólnych na osiedlach? Czy zmienia się metraż mieszkań...
Jak pandemia wpływa na pierwotny rynek nieruchomości, czy deweloperzy modyfikują projekty nowych inwestycji? Czy zmienia się aranżacja przestrzeni wspólnych na osiedlach? Czy zmienia się metraż mieszkań albo ich rozkład? Na jakie lokalizacje stawiają kupujący?
Przemysław Gogojewicz Remont i przebudowa w COVID-19
Istotnym elementem różnicującym remont i przebudowę jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, która wyklucza remont, a która stanowi o istocie przebudowy. W wyniku...
Istotnym elementem różnicującym remont i przebudowę jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, która wyklucza remont, a która stanowi o istocie przebudowy. W wyniku remontu nie może powstać obiekt budowlany o innych parametrach technicznych lub użytkowych niż obiekt pierwotny.
Przemysław Gogojewicz Podatek od nieruchomości a COVID-19
Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, za część roku 2020, zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom...
Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, za część roku 2020, zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu pandemii COVID-19.
Odpowiedź:
Tak. Z przeprowadzonej kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządza się protokoły. Protokoły kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.
Osoba przeprowadzająca kontrolę systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji przekazuje osobie zlecającej kontrolę protokół w postaci papierowej, opatrzony numerem nadanym w systemie teleinformatycznym. Protokół jest podpisywany przez osobę przeprowadzającą kontrolę systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji i osobę zlecającą kontrolę (art. 28 ust. 1-4 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków).
Właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany do przechowywania protokołów kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji przez okres użytkowania budynku (art. 29 ust. 2 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków).
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie sposobu dokonywania i szczegółowego zakresu weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji z dnia 17 lutego 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 246)
Opracował: Przemysław Gogojewicz