Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach
Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach poświęca się uwagę jego wielkości, kształtowi, formie czy standardowi wykończenia. Nie mniejszego znaczenia nabiera również trwałość, czyli zapewnienie bezobsługowej eksploatacji w odpowiednio długim czasie.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
W artykule:
Ograniczanie działania wody opadowej i wahań temperatury
Konstrukcja połączenia balkonu ze stropem
Projektowanie płyty balkonowej i jej prefabrykowane warianty
Balkon składa się z wielu elementów – od konstrukcji nośnej poprzez warstwę wodoszczelną, izolację termiczną, warstwy wierzchnie i spodnie, barierki ochronne po okucia i odwodnienia. Wobec tego projektowanie obejmuje elementy składowe wraz z wieloma detalami uwzględniającymi zagadnienia architektoniczne, konstrukcyjne, izolacji termicznej i ochrony przed wodą opadową. Poprawność rozwiązań w czasie eksploatacji będzie weryfikowana między innymi przez specyficzne oddziaływania, takie jak wahania temperatury czy woda opadowa. Błędy popełnione na etapie projektowania lub wykonawstwa mogą przysparzać różnorakich problemów.
Od wielu lat jednym z najpopularniejszych rozwiązań konstrukcji nośnej balkonu jest żelbetowa płyta zamocowana w stropie. W tego typu konstrukcji opisano więc w zwięzły sposób nowoczesne rozwiązania projektowo-technologiczne. Będą one dotyczyć balkonu wykonywanego w zakładzie prefabrykacji, strefy połączenia ze stropem oraz ochrony przed wodą opadową i wahaniami temperatury.
Projektowanie płyty balkonowej i jej prefabrykowane warianty
Stosowanie płyty żelbetowej jako konstrukcji nośnej balkonu ma już długoletnią tradycję. Przy najczęściej stosowanym schemacie statycznym całe obciążenie jest przekazywane na strop poprzez siły poprzeczne i momenty zginające. Sprawdzanie płyty w stanie granicznym nośności (ULS) i użytkowalności (SLS) wymaga wykonania wielu założeń dotyczących chociażby geometrii, obciążeń, parametrów materiałowych, dopuszczalnego ugięcia czy zarysowania.
Wynikiem między innymi obliczeń statyczno-wytrzymałościowych są takie wymiary geometryczne płyty jak grubość czy wysięg. W przypadku budownictwa mieszkaniowego norma [3] wymaga uwzględnienia działania na balkon obciążenia użytkowego charakterystycznego na poziomie 4,0 kN/m2 oraz 0,5 kN/m, przyłożonego poziomo do poręczy balustrady. Istnieje jeszcze jedno oddziaływanie istotne dla konstrukcji balkonów o znacznej długości. Są to sezonowe wahania temperatury. Przyjmuje się, że zimą może nastąpić obniżenie temperatury płyty do –20°C, a latem ogrzanie wierzchu nawet do +60°C. W związku z tym ograniczenie swobody odkształceń wzdłuż stropu jest możliwe jedynie na długości ok. 5,0 m. Wobec tego chociażby z tego względu wykonuje się płyty prefabrykowane jedynie o długościach tego rzędu. Wykonywanie odpowiednio długich balkonów jest oczywiście możliwe przez zestawianie prefabrykatów z przerwą dylatacyjną rzędu 2 cm. Eliminowanie możliwości klawiszowania jest realizowane przez dyblowanie.
Zagrożenie wystąpienia korozji zbrojenia konstrukcji czy też destrukcji struktury betonu płyty nośnej uzależnione jest od czynników chemicznych (karbonatyzacja) jak i fizycznych (zamrażanie/rozmrażanie) [4]. Przy założeniu klasy konstrukcji S4 normowe zalecenia odnośnie do klasy betonu i otulenia zestawiono w Tab.1. Należy zauważyć, że wymagana klasa betonu minimum C30/37 jest wyższa niż możliwa do zastosowania klasa betonu w stropie budynku. Złagodzenie normowych wymagań jest stosowane, jeśli stosujemy powierzchniową ochronę betonu, którą może stanowić przykładowo hydroizolacja z papy termozgrzewalnej. Podane minimalne grubości otulenia zbrojenia dla tego typu konstrukcji są zawsze podyktowane względami ochrony zbrojenia przed korozją przy przewidywanym okresie użytkowania 50 lat.
Ze względu na stopień przygotowania płyty prefabrykowanej do eksploatacji można wyróżnić trzy jej warianty. Są to:
panel filigran,
płyta,
płyta z betonu nienasiąkliwego, czyli gotowa do eksploatacji.
Konstrukcja połączenia balkonu ze stropem
Połączenie balkonu ze stropem przy użyciu betonu stoi w sprzeczności z warunkami właściwej termoizolacyjności. Zagrożeniem jest liniowy mostek termiczny na styku balkonu i stropu. Zgodnie z [7] należy tę strefę zabezpieczyć przed przemarzaniem i kondensacją pary wodnej.
W tym celu balkony prefabrykowane już w zakładzie prefabrykacji zostają wyposażone w systemowe łączniki izotermiczne. Podstawowa wersja łącznika została opracowana jeszcze w poprzednim stuleciu. Obecnie na rynku mamy wiele typów bazujących na wspólnej idei. Jest nią oddzielenie betonu płyty od wieńca stropu. Jednakże łącznik musi zarówno izolować, jak i przenosić siły poprzeczne czy też momenty zginające na wieniec stropu. Dlatego w elemencie termoizolacyjnym można wyróżnić dwie zasadnicze części:
korpus z materiału termoizolacyjnego,
kilka płaskich układów prętowych złożonych z elementów przenoszących wyłącznie siły osiowe ściskające lub rozciągające.
Materiałem termoizolacyjnym jest wełna mineralna lub spieniony polistyren. Płaski układ prętowy złożony z elementów przenoszących wyłącznie siły osiowe ściskające lub rozciągające ma za zadanie przenieść siły wewnętrzne z płyty na strop (rys. 1–2).
Elementy rozciągane to oczywiście pręty stalowe. Jednakże zwykła stal zbrojeniowa nieotulona betonem uległaby korozji, wobec czego stosuje się stal nierdzewną. Elementy ściskane mogą być wytwarzane zarówno ze stali nierdzewnej, jak i z betonu o ultrawysokiej wytrzymałości (Ultra High Performance Concrete), przy czym nigdy nie stosuje się betonu o klasie niższej niż C70/85.
Ograniczanie działania wody opadowej i wahań temperatury
Balkon jako element zewnętrzny jest narażony na działanie wód opadowych i zmian temperatury. Dlatego wodę opadową odprowadza się jak najszybciej przy zastosowaniu materiałów jak najmniej nasiąkliwych. Jest to niezbędne dla balkonu, ale może być istotne również dla przylegającego pasma ściany. Wszystko zależy od zastosowanego prefabrykatu płyty balkonowej. Tylko uzyskanie szczelnego, nienasiąkliwego betonu oraz wykonanie co najmniej przyściennego progu odbojowego dla wody umożliwia rezygnację z hydroizolacji. We wszystkich innych przypadkach podstawą układów wykończeniowych jest zawsze warstwa wodoszczelna na odpowiednio wyprofilowanych spadkach. Oczywiście musi istnieć jej odpowiednie wywinięcie na konstrukcję ściany, jak również strefę progu drzwi. Dobrym zwyczajem staje się zwracanie uwagi na higroskopijność materiału termoizolacyjnego pasma ściany nad płytą. W tym miejscu najlepiej stosować XPS (np. styrodur). Z zagadnieniem hydroizolacji wiąże się miejsce kotwienia barierek ochronnych. Jeśli ich montaż miałby prowadzić do przerwania ciągłości hydroizolacji, to kotwienie wykonywane jest do czoła płyty balkonowej.
Warstwa użytkowa z płytek fugowanych na uszczelnieniu zespolonym przyklejonym do prefabrykatu ma już sporą konkurencję. Z uwagi na odporność na wahania temperatury i wodę zdecydowanie lepsza jest tzw. podłoga wentylowana. Na warstwę użytkową stosuje się wówczas materiały nienasiąkliwe typu gruby gres (fot. 2) czy też deskę impregnowaną lub kompozytową (fot. 3). Kluczowymi elementami systemu są oczywiście wsporniki regulowane ustawione na warstwie wodoszczelnej, która staje się zasadniczym poziomem odwodnienia. Rozwiązanie to jest proste i przejrzyste. Taki system nie stwarza warunków do kumulowania wilgoci i jej zamarzania i rozmarzania. Równie chętnie stosowaną warstwą użytkową jest powłoka żywiczna ułożona bezpośrednio na betonie. Jest to swego rodzaju bezspoinowa izolacjo-nawierzchnia.
Ostatecznie wody opadowe należy skutecznie odprowadzić poprzez swobodne spadanie w dół lub z użyciem pionów instalacji systemowej. O sposobie odprowadzenia będzie decydował wariant prefabrykatu. Sposób pierwszy polega na wyprowadzaniu wody na kapinos profilu okapowego lub dolną krawędź czoła prefabrykatu z betonu nienasiąkliwego. W tym miejscu ma nastąpić jej oderwanie i dalej ma już ona swobodnie spadać w dół. Profil okapowy jest oczywiście zintegrowany z hydroizolacją, z którą tworzy jeden ciągły system skutecznego odprowadzania wody. Przy wyprowadzeniu wody na krawędź dolną czoła prefabrykatu konieczny jest kapinos na spodniej powierzchni płyty zabezpieczający przed podciekaniem. Swobodne spadanie wody w dół jest również możliwe przy zebraniu wody do tzw. rzygacza, co daje zwartość strumienia. Sposób drugi również polega na zebraniu wody, ale tym razem do systemowej instalacji odwadniającej. Płyta prefabrykowana zostaje wyprodukowana z progami odbojowymi dla wody, będącymi granicami zlewni. Balkon ma wówczas formę wanny z wyprofilowanymi spadkami. W ich najniższym punkcie znajduje się wpust balkonowy z kratką (fot. 3). Jest on wyposażony w kołnierz systemowy tworzący z warstwą wodoszczelną jeden ciągły system. Wpust kieruje wodę do pionu instalacyjnego (fot. 5). Szczególne wymagania stawiane wyglądowi elewacji budynku mogą prowadzić do ukrywania tego typu systemu instalacyjnego.
Alternatywa dla balkonu betonowego
Betonowe płyty balkonowe to rozwiązanie sprawdzające się zarówno w starszym budownictwie prefabrykowanym, jak i w nowoczesnych, obecnie realizowanych inwestycjach.
Co zrobić natomiast w przypadku budynku istniejącego, który budowany był np. bagatela pół wieku temu i nie jest wyposażony w balkony w ogóle lub są one tak małe, że nie zaspakajają potrzeb mieszkańców? Alternatywą są balkony dostawne wykonywane w różnych technologiach, których konstrukcje dobiera się indywidualnie do wymogów technologicznych danego budynku. Możliwości jest wiele, nawet istnieje szansa montażu niezależnych balkonów bez konieczności montażu ich wszystkich w całym pionie. Najczęściej konstrukcję nośną wykonuje się ze stali a niekiedy z aluminium. Konieczne są oczywiście niezbędne obliczenia konstrukcyjne, próby wytrzymałościowe oraz testy na wyrywanie kotew chemicznych.
Zamontowane konstrukcje przyczyniają się do poprawy komfortu życia mieszkańców, powiększając przestrzeń użytkową o funkcjonalny balkon, a także wpływają na wzrost wartości mieszkań, w niektórych lokalizacjach jest to wzrost nawet o 40 000 zł.
Oczywiście dla prefabrykatu wg wariantu trzeciego, z nienasiąkliwego szczelnego betonu, wierzch płyty staje się warstwą wodoszczelną odprowadzającą wodę i może być jednocześnie warstwą użytkową.
Opisane rozwiązania charakteryzują się wieloma zaletami i są zgodne z trendami europejskimi. Ich stosowanie zawsze będzie dobrze świadczyć o jakości realizowanej inwestycji. Przy zastosowaniu wyżej wymieniowych technologii można zrealizować każdą wizję architektoniczną balkonu.
Artykuł w pełnej wersji ukazał się w miesięczniku Izolacje nr 5/21
Literatura
M. Rokiel, „Hydroizolacje w budownictwie. Projektowanie. Wykonawstwo”, wydanie trzecie, Grupa Medium, Warszawa 2019.
J. Ślusarczyk, A. Wójcicki, „Przeglądy i diagnostyka balkonów”, „Przegląd Budowlany” 2/2021, s. 15–20.
PN-EN 1991-1-1:2004 Eurokod 1, „Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-1: Oddziaływania ogólne – Ciężar objętościowy, ciężar własny, obciążenia użytkowe w budynkach”.
PN-EN 1992-1-1:2008. Eurokod 2, „Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków”.
PN-EN 13369:2013-09, „Wspólne wymagania dla prefabrykatów z betonu”.
PN-EN ISO 13788:2003, „Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku. Temperatura powierzchni wewnętrznej dla uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacji międzywarstwowej – Metody obliczania”.
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu,...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają zasadniczy wpływ na komfort życia mieszkańców i efektywne gospodarowanie nieruchomością oraz jej wartość. A co ma wpływ na te decyzje? Jakim kryterium wyboru kieruje się zarządca, odrzucając bądź stawiając na konkretną usługę czy produkt?
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator...
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator może kontrolować swoje wydatki na energię. Natomiast w budynkach z tradycyjnymi pionami instalacyjnymi konieczne jest podjęcie wspólnych, solidarnych działań zmierzających do oszczędzania energii na ogrzewanie. W zależności od stanu budynku mogą to być działania bezkosztowe lub wymagające wydatków...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia...
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia – w przypadku mas bitumicznych są nimi relatywnie niska odporność mechaniczna oraz brak możliwości wykonania kolejnych warstw (np. tynku), natomiast w przypadku szlamów konieczność nakładania warstw grubości ok. 1 mm i długie przerwy robocze związane z wiązaniem zaprawy [3] – sprawdziły się...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów budowlanych w sześciu krajach europejskich, w tym w Polsce.
Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.
Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.