Indywidualne stacje mieszkaniowe
Indywidualna stacja cieplna, określana jest również innymi nazwami handlowymi: logoterma, mieszkaniowa stacja mieszkaniowa, miniwęzeł, mieszkaniowy węzeł cieplny, itp. Jest, to niewielkie, kompaktowe urządzenie ciepłownicze, zasilane nośnikiem ciepła.
Rys. archiwum redakcji Rynku Instalacyjnego/Thermatic
Zarządca budynku, decydując się na wdrożenie indywidualnych stacji mieszkaniowych, zapewni komfort użytkowania instalacji grzewczej i przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Ważna jest przy tym precyzyjna regulacja urządzenia i systemu, w którym pracuje, za pomocą automatyki. Takie rozwiązanie umożliwia użytkownikom instalacji samodzielne załączenie ogrzewania wtedy, gdy jest ono potrzebne.
Zobacz także
LAKMA SAT Sp. z o.o PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
LAKMA SAT Sp. z o.o Odporny na zmywanie i ścieranie lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
LAKMA SAT Sp. z o.o Lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
W artykule:• Czym są indywidualne stacje mieszkaniowe [ISM]?
|
Indywidualne stacje mieszkaniowe zapewniają przede wszystkim oszczędne i efektywne wykorzystanie energii cieplnej. Ciepło na potrzeby ogrzewania mieszkania i przygotowania c.w.u. jest pobierane dopiero w momencie faktycznego zapotrzebowania na nie.
Warto mieć na uwadze komfort cieplny dzięki realizacji funkcji ogrzewania przez cały rok i utrzymywania optymalnej temperatury c.w.u. Zapewnia to odpowiedni układ sterowania i obsługi urządzenia. Jest przy tym możliwe programowanie optymalnych trybów pracy instalacji.
W przypadku indywidualnych stacji mieszkaniowych trzeba mieć również na uwadze bezpieczeństwo i higienę. Bezpieczeństwo jest zapewnione dzięki wyeliminowaniu wysokiego parametru czynnika roboczego w budynku lub wprowadzania gazu – w przypadku urządzeń gazowych.
Higiena wynika z braku zasobnika c.w.u. (systemy tradycyjne). Ciepła woda jest przygotowywana na bieżąco z wody zimnej, tzw. świeżej, w momencie bezpośredniego zapotrzebowania. Wykorzystywany jest do tego wymiennik ciepła wykonany ze stali nierdzewnej.
Warto również zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny wynikający z wysokiego współczynnika sprawności przesyłu wody ciepłej, w związku z wyeliminowaniem cyrkulacji. Z kolei komfort użytkowania stacji zyskuje się dzięki regulacji i dostosowaniu poboru ciepła i przygotowania c.w.u. do bieżącego zapotrzebowania.
Zasada działania
Indywidualne stacje mieszkaniowe (ISM) pozwalają na zaopatrzenie w ciepło wewnętrznych instalacji grzewczych budynku w efekcie ich połączenia z siecią cieplną (np. miejską) lub z kotłem grzewczym. Stacje samoczynnie rozdzielają ciepło na poszczególne obwody grzewcze.
Typowy kompletny zespół indywidualnej stacji mieszkaniowej składa się z:
- orurowania,
- wymiennika,
- PM-Reglera,
- filtrów,
- armatury,
- modułów ogrzewania (grzejnikowego lub podłogowego) oraz cyrkulacji c.w.u. itp.
Stację mieszkaniową umieszcza się w indywidualnych lokalach mieszkalnych lub na klatkach schodowych. To drugie rozwiązanie zapewnia łatwy dostęp do odczytu zużycia ciepła i zimnej wody, bez konieczności obecności lokatorów. Czynnik grzewczy do wewnętrznej instalacji grzewczej (grzejniki, instalacja ogrzewania podłogowego itp.) jest przesyłany bezpośrednio przez stację.
Ponadto za pomocą przyrządów pomiarowych – liczników ciepła – mierzone jest zużycie ciepła, a ilość dostarczanego ciepła można regulować dzięki regulatorom/programatorom w funkcji zadanej temperatury pomieszczenia. Do pomiaru zużycia zimnej wody służy wodomierz.
Przygotowanie c.w.u.
Ciepła woda użytkowa jest przygotowywana za pośrednictwem lutowanego płytowego wymiennika ciepła ze stali nierdzewnej. Odpowiednio dobrany wymiennik ciepła powoduje znaczne schłodzenie czynnika grzewczego wpływającego do niego z sieci niskoparametrowej (min. 60ºC).
Pełny priorytet przygotowania c.w.u. jest realizowany poprzez hydrauliczny regulator przepływu PM-Regler. Zapewnia on proporcjonalne dawkowanie czynnika grzewczego (na wymiennik) w stosunku do ilości pobieranej w danej chwili porcji ciepłej wody użytkowej. Poprzez zastosowanie systemu krzywek osadzonych na wspólnej osi uzyskujemy stałe parametry temperatury, niezależnie od ilości pobieranej ciepłej wody.
Zaletą przygotowania ciepłej wody użytkowej za pomocą stacji mieszkaniowej jest ograniczenie strat postojowych, które są związane zarówno z przesyłem, jak i magazynowaniem wody, tak jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych układów (centralne przygotowanie c.w.u.).
Optymalny komfort zapewnia regulacja hydrauliczna. Mieszkańcy zyskują stałą temperaturę c.w.u.
Dodatkowo instalację ciepłej wody można wyposażyć w cyrkulację. Chodzi tutaj przede wszystkim o instalacje, w których występują duże odległości pomiędzy punktem poboru a ISM. Typowy system cyrkulacji zawiera pompę i programator, który ją załącza w określonych przedziałach czasowych.
Za zabezpieczenie temperatury c.w.u. przed przekroczeniem wartości dopuszczalnej odpowiadają termostatyczne zawory ograniczające temperaturę wypływu ciepłej wody.
Automatyka sterująca
Obsługa programatora może odbywać się nie tylko lokalnie, ale również zdalnie poprzez sieć internetową, łącznie z możliwością użycia urządzeń mobilnych. Użytkownik jest również informowany o występujących stanach alarmowych. Typowy regulator pracuje w trybie zimowym i letnim, a wybór pomiędzy nimi odbywa się automatycznie lub ręcznie.
Mieszkaniowe stacje chłodu
Specjalne indywidualne stacje mieszkaniowe wykorzystywane są jako zdecentralizowane stacje chłodu. Dzięki płynnej regulacji eksploatacja instalacji jest łatwa i płynna. Opcjonalnie zastosowany może być zintegrowany regulator natężenia przepływu oraz ultradźwiękowy kompaktowy miernik ciepła/chłodu, pozwalający na szybkie i sprawne uruchomienie instalacji.
Szybki montaż
Istotną zaletą indywidualnych stacji mieszkaniowych jest szybki montaż, urządzenie zawiera bowiem wszystkie akcesoria zapewniające montaż do ściany. Podczas instalacji wystarczy orurowanie stacji podłączyć bezpośrednio do sytemu instalacji c.o. budynku oraz do instalacji wewnętrznej mieszkania – obwody grzewcze i c.w.u. Należy pamiętać o odpowiednim połączeniu programatora z siłownikiem i pompą, wykorzystując do tego przewody zasilające i sterujące.
Przeglądy i konserwacja
Zarządca budynku powinien zadbać o to, żeby stacje miały przeprowadzane okresowe przeglądy i konserwacje, zgodnie z zaleceniami producentów. Oprócz tego, na bieżąco trzeba kontrolować instalację pod względem wycieków, temperatury czynnika roboczego na sieciach rozprowadzających oraz temperatury czynnika zasilającego i powrotnego w obiegu pierwotnym. Urządzenia filtrujące i uzdatniające należy utrzymywać w odpowiedniej czystości. Nie można zapomnieć o zakresie temperatury c.w.u., która jest wymagana przepisami prawa.
Podsumowanie
Indywidualne stacje mieszkaniowe coraz częściej są montowane w nowych budynkach oraz podczas termomodernizacji obiektów istniejących. Zyskuje się wtedy mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną, tym bardziej gdy do systemu grzewczego podłącza się OZE jako dodatkowe źródło ciepła.
Z racji tego, że z reguły koszty wdrożenia indywidualnych stacji mieszkaniowych pokrywają mieszkańcy, decyzja o instalacji wymienników mieszkaniowych musi być poprzedzona dokładną analizą zalet i wad takiego rozwiązania. Uwzględnić trzeba również uwarunkowania techniczne budynku i instalacji. Takie zasady powinny dotyczyć istniejących budynków, w których indywidualne stacje są wdrażane w ramach modernizacji. Z kolei w nowych budynkach decyzję o odpowiednim systemie grzewczym i przygotowania c.w.u. należy podjąć na etapie projektowania instalacji.