Wentylacja grawitacyjna jest systemem, którego działaniem sterują tylko i wyłącznie prawa fizyki. Dlatego też aby zrozumieć genezę większości pojawiających się problemów musimy sobie przypomnieć jak tego typu wentylacja działa. Głównym motorem, który powoduje przepływ powietrza jest ciąg kominowy. Powstaje on w kanale wywiewnym instalacji, a jego moc zależy od kilku czynników. Najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika są: długość przewodu i różnica temperatur pomiędzy otoczeniem budynku, a jego wnętrzem. Im ich wartość jest większa, tym silniejszy jest ciąg kominowy.
Stąd też w przypadku lokali umiejscowionych na ostatnich kondygnacjach pojawia się problem zbyt słabego lub wręcz całkowitego braku ciągu. Siłę ciągu ilustrują powyższe wykresy. Widzimy, że w przypadku komina o długości 10 m dla wartości 12 °C, która jest ustalona jako temperatura obliczeniowa dla systemu wentylacji grawitacyjnej mamy podciśnienie rzędu 3 Pa, czyli ciąg jest. Czytaj więcej na ten temat »
Ale kiedy skrócimy komin do długości 3 m, to to samo podciśnienie, czyli ciąg uzyskamy dopiero przy temperaturze w granicach -1 do -6 °C. Co nam to mówi? A to właśnie, że wentylacja w pomieszczeniu wyposażonym w przewód wywiewny o tej długości zacznie działać dopiero zimą. Na szczęście jeżeli przyczyną braku ciągu jest tylko krótki przewód kominowy rozwiązanie jest proste i skuteczne – wystarczy go wzmocnić. Do tego celu służy szereg nasad montowanych na czapie komina zwanych Turbowentami. W zależności od potrzeb możemy wybrać:
Rys.1. Zmiana ciągu w zależności od temperatury otoczenia i długości przewodu kominowego. Wydajność do obliczeń przyjmuje się dla temperatury 12 st. C.
2. Turbowent Hybrydowy – nasadę kominową napędzaną wiatrem lub energooszczędnym silnikiem elektrycznym, który włącza się wówczas, gdy siła wiatru jest zbyt mała. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciąg kominowy jest zapewniony stale, niezależnie od warunków pogodowych.
3. Turbowent Solarny – nasada kominowa napędzana siłą wiatru lub słońca. Głowna zaleta: nie potrzebne są żadne przewody zasilające, a w dni bezwietrzne (czyli zazwyczaj takie o dużym nasłonecznieniu) nasada pracuje dzięki pracy silnika, któremu energię dostarcza panelu fotowoltaiczny. Więcej o nasadach na www.darco.com.pl
Niestety bardzo często problemy z wentylacją, są bardziej skomplikowane, niż tylko zbyt krótki komin. Wysyp zażaleń od użytkowników nasila się w okresie jesienno-zimowym, czyli wówczas, gdy wentylacja działa bardzo dobrze. Można by powiedzieć, że to właśnie nadmierna wentylacja jest przyczyną pojawienia się problemów.
Bo co robią użytkownicy wówczas, gdy zaczyna się robić chłodno na zewnątrz? Zamykają okna. A co gdy przychodzi sezon grzewczy, a przepływ powietrza w mieszkaniu jest coraz większy? Zatykają urządzenia nawiewne. Wentylacji grawitacyjnej jednak nie da rady wyłączyć poprzez zatkanie urządzeń nawiewnych. Takie działania powodują tylko to, że system sterowany jak to już mówiliśmy prawami fizyki dostosowuje się do zaistniałych warunków i jeden z kominów wywiewnych zaczyna działać w odwrotnym kierunku – jako nawiewny. Skutki są różne: wychładzanie pomieszczenia do którego „dmucha”, wyziębienie całych pionów wentylacyjnych, wykraplanie wilgoci co sprzyja rozwojowi pleśni, a w skrajnych przypadkach zdarza się nawet szron w sąsiedztwie kratki wentylacyjnej. Czytaj więcej na temat wentylacji »
Zimą jak wiemy ciąg kominowy jest bardzo dobry, a wręcz znacznie większy niż faktycznie potrzeba, więc siłą rzeczy zwiększa się także wielkość nawiewu. Co z tym fantem zrobić? Po pierwsze pozostawić otwarte urządzenia nawiewne. Po drugie ograniczyć nadmierną wentylację, jeżeli wymiana powietrza będzie utrzymana na poziomie wymaganym ze względów higienicznych, wówczas ani nie będzie czuć nadmiernego przepływu, czy napływu powietrza, ani nie będzie generować dużych kosztów. Tym samym jest szansa, że łatwiej będzie nam przekonać użytkowników do konieczności posiadania nawiewu.
Za utrzymanie przepływu na stałym poziomie odpowiedzialne jest urządzenie zwane Stabilerem, które montuje się na wlocie do kanału wywiewnego tuż za kratką wentylacyjną. Działa on bezszmerowo, bez energii elektrycznej, a zamontować go może każdy, kto potrafi użyć śrubokręt i piankę montażową.
Stabiler to zwarte, trwałe urządzenie, w którym specjalna przepustnica płynnie ogranicza przepływ powietrza. Przepustnicą steruje przepływ powietrza wytworzony naturalnym podciśnieniem. Jeśli przepływ powietrza jest mały przepustnica nie rusza się lub odchyla w niewielkim stopniu umożliwiając łatwy wypływ powietrza do kanału wentylacyjnego.
Jeśli przepływ powietrza jest duży przepustnica odchyla się mocniej i zbliża do przesłony tamując wentylację i ustawiając ją w optymalnym zakresie.
Fot. Jak działa Stabiler ?
Pół biedy, gdy mieszkanie jest wyposażone w urządzenia nawiewne, bo wówczas rozwiązanie problemu zależy w głównej mierze od użytkowników, których musimy przekonać do tego, że wentylacja to ich zdrowie. Często jednak mamy do czynienia z sytuacją, gdy mieszkanie nie posiada żadnych urządzeń nawiewnych. Po prostu, nikt nie pomyślał o tym, że ocieplając budynek i wymieniając okna na szczelne spowoduje odcięcie nawiewu dla wentylacji, który był zapewniony poprzez nieszczelności.
Niestety wówczas rozwiązanie jest tylko jedno – to niedopatrzenie trzeba naprawić, czyli zapewnić napływ powietrza. Nie pomoże żadna nasada, czy nawet wentylator – żeby powietrze usunąć z mieszkania musimy je również dostarczyć! Można zainstalować nawiewniki w oknach lub nawietrzaki ścienne. Moim zdaniem zdecydowanie większy komfort zapewnia nawietrzak ścienny. Dzięki temu, że jego wylot jest zakończony anemostatem wlatujące powietrze rozprasza się po ścianie – osoba stojąca tuż obok nie odczuwa przepływu. Wnętrze czaszy anemostatu wyłożone jest pianką, co zapobiega ewentualnym wykroplinom i tłumi dźwięki z zewnątrz. Warto zastosować wyposażenie dodatkowe tj.: zawór dławiąco zwrotny regulujący kierunek i ilość przepływającego powietrza, czy element grzewczy, który wstępnie ogrzeje mroźne powietrze w zimie. Szeroki zakres dostępnych rozmiarów nawietrzaka pozwala jednym urządzeniem doprowadzić większą ilość powietrza.
Fot. Nawietrzak – przekrój z elementami wyposażenia
1. CZERPNIA
estetyczna, metalowa osłona nawiewu wyposażenie w siatkę przeciwko owadom odporna na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne
2. STABILIZATOR PRZEPŁYWU*
zapewnia kontrolę ilości dostarczanego powietrza ogranicza efekt wychładzania pomieszczeń zapobiega cofaniu powietrza przez nawietrzak
3. GRZAŁKA*
w okresie zimowym wstępnie podgrzewa dostarczane powietrze wbudowany termostat automatycznie włącza/wyłącza grzałkę moc grzałki dostosowuje się automatycznie do temperatury i ilości przepływającego powietrza
4. FILTR
oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń typu kurz, pyłki
System wentylacyjny składa się z części nawiewnej i wywiewnej. Obydwa te elementy stanowią integralną całość. Dlatego wadliwe działanie lub brak jednej części automatycznie wywołuje zakłócenia w pracy reszty systemu. Taka jest specyfika każdego systemu wentylacyjnego. Dlatego jakiekolwiek działania naprawcze powinny być zawsze poprzedzone analizą problemu. Tylko poprzez dokładne określenie przyczyn występujących zakłóceń można uzyskać skuteczne na nie remedium.
Anatol
Anatol, 12.07.2016r., 08:52:35
Nawiewniki to podstawa. Po ich zamontowaniu komfort w pomieszczeniu jest nieporównywalny.
Tomek
Tomek, 15.07.2016r., 14:09:04
Poruszony został tu ważny aspekt. Niestety często przed naprawą brakuje tej dogłębnej analizy i problemy szybko pojawiają się na nowo.
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu,...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają zasadniczy wpływ na komfort życia mieszkańców i efektywne gospodarowanie nieruchomością oraz jej wartość. A co ma wpływ na te decyzje? Jakim kryterium wyboru kieruje się zarządca, odrzucając bądź stawiając na konkretną usługę czy produkt?
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator...
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator może kontrolować swoje wydatki na energię. Natomiast w budynkach z tradycyjnymi pionami instalacyjnymi konieczne jest podjęcie wspólnych, solidarnych działań zmierzających do oszczędzania energii na ogrzewanie. W zależności od stanu budynku mogą to być działania bezkosztowe lub wymagające wydatków...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia...
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia – w przypadku mas bitumicznych są nimi relatywnie niska odporność mechaniczna oraz brak możliwości wykonania kolejnych warstw (np. tynku), natomiast w przypadku szlamów konieczność nakładania warstw grubości ok. 1 mm i długie przerwy robocze związane z wiązaniem zaprawy [3] – sprawdziły się...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów budowlanych w sześciu krajach europejskich, w tym w Polsce.
Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.
Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.