Problem kontroli okresowych instalacji elektrycznych w lokalach dotyczy milionów mieszkań stanowiących odrębną własność
fot. archiwum własne
Znaczne zróżnicowanie stanowisk zarządców w sprawie kontroli instalacji pozwala uznać ten temat za interesujący dla tej grupy zawodowej. Warto zastanowić się, czy problem dotyczy ewentualnej odpowiedzialności zarządców budynków wielolokalowych za poczynania w tej materii, a ujmując dosadniej – ewentualnej odpowiedzialności za ich brak. Skala problemu nie jest mała.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej.
Nie powinien budzić wątpliwości przypadek spółdzielni mieszkaniowej mającej w swoim zasobie wyłącznie lokale zajmowane na zasadach spółdzielczego prawa do lokalu. Wtedy cały zasób materialny spółdzielni jest jej własnością, a tym zatem i budynek z wszelkimi instalacjami stanowiącymi jego normatywne wyposażenie jest jej własnością.
Jednoznacznie można też określić adresata obowiązku określonego art. 62 ustawy – Prawo budowlane o dokonywaniu różnego rodzaju kontroli okresowych, a więc także instalacji elektrycznych wewnątrz lokali. Kontroli, czyli dokonania w każdym z lokali, co najmniej raz na pięć lat co najmniej kilku rodzajów badań tej instalacji, w celu sprawdzenia i oceny jakże istotnej dla mieszkańców (i ich mienia) ochrony przeciwporażeniowej, stanu izolacji przewodów oraz stanu uziemień tej instalacji i zastosowanych tam aparatów.
Granice współwłasności
Takich budynków w skali kraju jest już coraz mniej. Zdecydowana większość spółdzielni pozostaje już tylko współwłaścicielami zarządzanych przez siebie budynków, nawet jeśli prowadzi tam zarząd przymusowy na zasadach określonych art. 27 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Precyzyjne rozliczenie podparte analizami rozkładu kosztów pomiędzy lokalami pozwala na zmniejszenie kosztów administracyjnych. Wynik uzyskuje się na podstawie...
Jeśli nadto uwzględnić wspólnoty mieszkaniowe, to okazuje się, że problem wykonywania kontroli okresowych instalacji elektrycznych w lokalach dotyczy zdecydowanej większości wielolokalowych budynków mieszkalnych, a więc milionów mieszkań stanowiących odrębną własność.
Staje się to istotne dla ustalenia podmiotu zobowiązanego do określonych czynności, o których mowa w art. 62 Prawa budowlanego. Czy wtedy zarówno wspólnota, jak i spółdzielnia mieszkaniowa będąca przymusowym zarządcą, mają obowiązek wykonania kontroli okresowej wyposażenia wewnątrz tego lokalu, który stanowi odrębną własność?
Art. 62 mówi wprost i jednoznacznie o poddawaniu obiektu budowlanego (w tym przedmiotowych instalacji elektrycznych) kontroli okresowej przez jego właściciela lub zarządcę. Ale jednocześnie istnieje inna regulacja ustawowa, obejmująca przedmiotowe instalacje elektryczne i pozwalająca na głębsze spojrzenie na problem kontroli okresowych wewnątrz lokalu mieszkalnego, wyposażonego zgodnie z wymogami przepisów prawno-technicznych w różnego rodzaju instalacje i urządzenia.
Nie powinien budzić wątpliwości fakt, że niektóre urządzenia i fragmenty niektórych instalacji znajdują się na obszarze danego lokalu (i – niekiedy – poza nim), ale służą wyłącznie jego właścicielowi. Fakt ten jest całkowicie zbieżny z definicją nieruchomości wspólnej zawartą w art. 3 ustawy o własności lokali. Takie elementy normatywnego wyposażenia technicznego lokalu nie mogą więc wchodzić w skład nieruchomości wspólnej.
Pozostaje zatem rozstrzygnąć, czy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma dokonać kontroli okresowej (czyli – w przypadku instalacji elektrycznych – także właściwych pomiarów) całej instalacji elektrycznej w poszczególnych lokalach budynku wielolokalowego?
Tym samym w przypadku instalacji elektrycznych trzeba ustalić, czy i w jakim zakresie zarządców takich nieruchomości dotyczą przepisy wykonawcze ustawy – Prawo budowlane, określające warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych, ustanowione rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku (DzU nr 74 poz. 836 z późn. zm.)? Tym bardziej, jeśli przepisy § 18 ust. 2 pkt 5 ww. Rozporządzenia MSWiA zobowiązują użytkownika lokalu do utrzymywania we właściwym stanie technicznym znajdujących się tam instalacji i urządzeń elektrycznych.
Na tych łamach chyba nie trzeba przypominać, że Rozporządzenie to dotyczy wszystkich budynków mieszkalnych, niezależnie od prawnej formy władania nimi, a więc obejmuje zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i wspólnoty mieszkaniowe oraz inne podmioty.
Za użytkownika lokalu przepisy jego § 3 pkt. 7 uznają wszystkie osoby fizyczne albo osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które faktycznie użytkują ten lokal.
Wobec tego kluczowe wydaje się ustalenie granic nieruchomości wspólnej dla przynajmniej niektórych elementów wyposażenia technicznego w mieszkaniach w budynkach wielolokalowych, skoro definicja nieruchomości, zawarta w ustawie o własności lokali (art. 3), jest bardzo, ale to bardzo, ogólnikowa.
Decyduje charakter i sposób funkcjonowania
Decydująca okolicznością powinien być charakter i sposób funkcjonowania danej instalacji.
I tak, w porównaniu z niektórymi innymi instalacjami budynku wielolokalowego (na przykład z instalacją centralnego ogrzewania), prawidłowo wykonana, a więc także odpowiednio zabezpieczona, instalacja elektryczna danego lokalu może być przebudowana lub odłączona (w części albo w całości) od instalacji elektrycznej budynku.
Takie czynności (przebudowa czy odłączenie wewnątrz lokalu) nie mają wpływu na funkcjonowanie pozostałych części tej instalacji elektrycznej w budynku, zarówno w obszarze nieruchomości wspólnej, jak i w pozostałych lokalach.
Wymaga zatem podkreślenia, że prawidłowe, a więc zgodne z dokumentacją budynku (będącą podstawą do dopuszczenia do jego użytkowania) wykonanie, a następnie utrzymywanie instalacji elektrycznej – to m.in. należyte zabezpieczenie instalacji elektrycznej danego lokalu właściwymi aparatami (bezpiecznikami). Uniemożliwi to jakiekolwiek zakłócenie funkcjonowania instalacji budynku, a więc także np. przeciążenie jej pionów.
Z tych względów żaden użytkownik lokalu nie powinien mieć swobodnego dostępu do jego zabezpieczeń przedlicznikowych instalacji elektrycznej, niezależnie od tego, czy znajdują się one wewnątrz lokalu, czy poza nim (na klatce schodowej).
Jak jednak wykazuje praktyka, niestety, nader często mieszkańcy wymieniają zabezpieczenia swoich lokali, w tym przedlicznikowe, na inne o wartości znamionowej (szczególnie wartości prądu, wyrażanego w amperach/A/) znacznie wyższej, nie zastanawiając się wcale, czy i na ile tworzą zagrożenie dla innych elementów instalacji elektrycznej budynku.
Wobec tego pozostaje tylko przy okazji zwrócić uwagę zarządcom, czy i na ile mieszkańcy zarządzanych budynków są świadomi zakazu swobodnej manipulacji przy zabezpieczeniach instalacji elektrycznej ich lokali, a tym samym faktu, że w przypadku zamiaru dokonywania przez użytkownika lokalu czynności związanych z utrzymywaniem we właściwym stanie technicznym instalacji i urządzeń elektrycznych danego lokalu, lecz będących poza nim, czyli w obszarze nieruchomości wspólnej – możliwość wykonania takich czynności powinna być zawsze uzgodniona wcześniej z podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie w należytym stanie elementów nieruchomości wspólnej.
Pozostaje zatem zachęcić do dokładniejszego ustalania granicy nieruchomości wspólnej w szczególności dla poszczególnych instalacji budynku. We wspólnotach mieszkaniowych najbardziej właściwe będzie chyba uczynienie tego w trybie uchwały właścicieli lokali, zaś w przypadku spółdzielni mieszkaniowych prowadzących zarząd nieruchomości wspólnych na mocy art. 27 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – przy pomocy regulaminu.
Jednakże pozostanie nadal wątpliwość podniesiona na wstępie: czy takie ustalenie granicy nieruchomości wspólnej znosi odpowiedzialność zarządcy nieruchomości za stan techniczny urządzeń służących wyłącznie właścicielowi lokalu, a więc zwolni zarządcę od obowiązku dokonywania kontroli okresowych instalacji elektrycznej wewnątrz poszczególnych lokali?
Zdania są podzielone i rozbieżne. Zważywszy jednak na ogrom czynności związanych z wykonaniem kontroli okresowej instalacji elektrycznej wewnątrz mieszkania, a więc m.in. na konieczność dokonania co najmniej kilkunastu pomiarów i to niektórych bardzo uciążliwych (bo wymagających odłączenia wszystkich odbiorników badanego obwodu) – sprawa powinna być jednoznacznie uregulowana przepisami prawa.
Tym samym proponuje się, by zarówno w regulaminie (lub innym unormowaniu wewnętrznym) poświęconym rozgraniczeniu praw i obowiązków pomiędzy użytkownikiem lokalu a zarządcą budynku, jak i – przede wszystkim – w ustawie o własności lokali (w art. 3 ust. 2) fakt ten doprecyzować przez wprowadzenie ustawowej zasady, iż w skład nieruchomości wspólnej nie wchodzą te części instalacji budynku, które służą wyłącznie do użytku właściciela lokalu. Ich przebudowa lub odłączenie w całości lub części od pozostałej instalacji budynku nie będzie mieć więc wpływu na funkcjonowanie danej instalacji budynku.
Niniejszą publikacją zachęcam organizacje zarządców nieruchomości do wnioskowania do organów stanowiących lub inicjujących dane przepisy prawa, by doprecyzowano granice nieruchomości wspólnej oraz zakres odpowiedzialności właścicieli i zarządców nieruchomości.
Proponuję, by fakt ten dookreślić zarówno w przepisach stanowiących o własności lokali, jak i w przepisach prawno-technicznych, określających warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych.
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...
Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu,...
Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa.
Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...
Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...
Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...
Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...
Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...
Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...
Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają...
Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają zasadniczy wpływ na komfort życia mieszkańców i efektywne gospodarowanie nieruchomością oraz jej wartość. A co ma wpływ na te decyzje? Jakim kryterium wyboru kieruje się zarządca, odrzucając bądź stawiając na konkretną usługę czy produkt?
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania...
Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...
Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator...
W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator może kontrolować swoje wydatki na energię. Natomiast w budynkach z tradycyjnymi pionami instalacyjnymi konieczne jest podjęcie wspólnych, solidarnych działań zmierzających do oszczędzania energii na ogrzewanie. W zależności od stanu budynku mogą to być działania bezkosztowe lub wymagające wydatków...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...
Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia...
Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia – w przypadku mas bitumicznych są nimi relatywnie niska odporność mechaniczna oraz brak możliwości wykonania kolejnych warstw (np. tynku), natomiast w przypadku szlamów konieczność nakładania warstw grubości ok. 1 mm i długie przerwy robocze związane z wiązaniem zaprawy [3] – sprawdziły się...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów...
Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów budowlanych w sześciu krajach europejskich, w tym w Polsce.
Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.
Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.