Zawód przyszłości – Facility Manager
fot. redakcja
Czas pandemii to dla jednych okres zastoju w pracy, dla innych zaś – szansa na rozwój i zdobycie nowych kompetencji. Gospodarcze konsekwencje lockdownu rozkładają się nierównomiernie, dotykając boleśnie wielu dziedzin. Warto jednak poszukać takiej branży i takiego zajęcia, które będą perspektywiczne i znacząco zwiększą naszą atrakcyjność na rynku pracy. Jednym z najbardziej „gorących” zawodów przyszłości jest Facility Manager.
Zobacz także
DomBest news Jak dwie krople wody
Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków…...
Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków… Wszystkim tym niedogodnościom mówimy STOP!
Redakcja news Enex – rozpoczęła się rejestracja na kieleckie targi dla sektora OZE
18 i 19 lutego 2025 roku, podczas targów Enex, liderzy branży energetycznej oraz sektora OZE z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Przez ponad ćwierć wieku spotkanie branży energetycznej...
18 i 19 lutego 2025 roku, podczas targów Enex, liderzy branży energetycznej oraz sektora OZE z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Przez ponad ćwierć wieku spotkanie branży energetycznej w Kielcach umocniło swoją pozycję jako jedno z najważniejszych spotkań dla specjalistów z tego sektora.
Redakcja news Rozliczanie kosztów ciepła i wody – przepisy i praktyka
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych,...
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Zapraszamy na szkolenie, które 21 listopada poprowadzi Wojciech Jan Konieczny.
Termin facility management pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i tłumaczony wprost oznacza zarządzanie udogodnieniami. Jest sposobem wprowadzania innowacyjnych metod zarządzania nieruchomościami w firmie.
Facility Manager to zawód skutecznie stawiający czoła wyzwaniom nowoczesności – w najwyższym stopniu interdyscyplinarny. Z pewnością potrzebne są tu znajomość rynku nieruchomości i mechanizmów, którymi się rządzi, umiejętność wdrażania metod i instrumentów zarządzania oraz wysoki poziom kompetencji społecznych.
Jak zostać Facility Managerem?
Polska Federacja Rynku Nieruchomości we we współpracy z IFMA Polska rozpoczynają w maju serię szkoleń on-line. IFMA (International Facility Management Association) to największe na świecie stowarzyszenie profesjonalistów facility management, zrzeszające ponad 23000 osób w ponad 100 krajach.
Kurs Facility Manager skierowany jest do osób, które znają rynek nieruchomości i chciałyby zdobyć nowe kompetencje, jak również dla tych, którzy dopiero chcieliby poznać ten zawód.
Założenia kursu
Program kursu obejmuje 96 godzin (wykłady i ćwiczenia) i przewiduje m.in. zajęcia z takich dziedzin, jak: szeroko rozumiane zagadnienia związane zarówno z zarządzaniem powierzchniami, jak i całymi obiektami komercyjnymi, zagadnienia dotyczące certyfikacji budynków LEED, BREEAM, Well being, WELL/FitWell oraz korzyści z nich płynące, systemy stosowane w inteligentnych budynkach (BIM) oraz zarządzanie energią elektryczną w obiektach z zastosowaniem technologii BMS EMS w celu optymalizacji kosztów i sposobu zamawiania energii, Demand Side Response (moc umowna, przyłączeniowa, kompensacja mocy biernej, służebność przesyłu), kwestie dotyczące eksploatacji różnych typów obiektów oraz szeroko rozumianych usług serwisowych, bezpieczeństwo, ochrona i przyjazne środowisko pracy (zagadnienia ppoż., systemy alarmowe, Bussines Continuity), zarządzanie personelem oraz komunikacja z klientem wewnętrznym i zewnętrznym, zagadnienia prawne – począwszy od umów współpracy, umów najmu, elementów prawa budowlanego i procesu inwestycyjnego, na aspektach prawnych zakupu i sprzedaż nieruchomości komercyjnych kończąc, budżetowanie – finansowe aspekty zarządzania nieruchomością i usługami powiązanymi, wybór dostawców usług – negocjacje, zapytania ofertowe, procedury przetargowe, zarządzanie projektami ze szczególnym uwzględnieniem procesów FM.
Kurs zaczyna się 15 maja i ze względu na regulacje związane z pandemią prowadzony będzie on-line (chyba że sytuacja pozwoli, możliwa jest zmiana formy na stacjonarną lub hybrydową).
Po zakończonym kursie oraz pozytywnie zdanym egzaminie kursant uzyska dyplom oraz tytuł „Facility Manager PFRN”.
Szczegółowe informacje: www.pfrn.pl
ZAPISY
Natalia Gołębiewska
Dyrektor PFRN
tel. 512 368 422
e-mail: ngolebiewska@pfrn.pl