Im wyższe piętro, tym droższe mieszkanie?
Sonda serwisu Dompress.pl
Można zauważyć prawidłowość, że ceny mieszkań rosną wraz z kondygnacją, fot. Pixabay
Jak kształtują się ceny mieszkań na rynku pierwotnym w zależności od usytuowania na piętrze? Czy lokale na niższych piętrach są tańsze? Jakie korzyści mają lokale z wyższych kondygnacji?
Angelika Kliś (Atal)
Można zauważyć prawidłowość, że ceny mieszkań rosną wraz z kondygnacją. Przy czym, zależność ta dotyczy przede wszystkim inwestycji z segmentu premium, spektakularnych wieżowców czy wyjątkowych, pojedynczych mieszkań, choć występuje także w mniejszych inwestycjach z atrakcyjną panoramą.
Mieszkania na najwyższych kondygnacjach, oprócz wyjątkowego widoku, często mają także inne zalety – są bardzo dobrze naświetlone i cichsze, co ma znaczenie w centrach miast. Topowe piętra pozwalają też na zaplanowanie przestronnych loggi lub tarasów, o ile jest to projektowo możliwe ze względu na przepisy budowlane.
Może Cię zainteresuje: Czy Polacy czekają na program mieszkaniowy #naStart?
Tomasz Kaleta (Develia S.A.)
Ceny mieszkań w jednej inwestycji mogą się znacząco różnić, nawet o 4-5 tys. zł za metr kwadratowy. Finalny koszt lokalu zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia, liczba pokoi, rozkład, piętro, orientacja względem stron świata czy wielkość balkonu lub tarasu.
Im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za mkw. Podobnie, wyżej wyceniane są lokale położone na kolejnych piętrach. Najbardziej pożądane i przez to droższe są mieszkania z ekspozycją południową oraz atrakcyjnym widokiem z okna, najlepiej na zieleń lub otwartą przestrzeń.
Michał Witkowski (Lokum Deweloper S.A.)
W przypadku mieszkań o szczególnie atrakcyjnym widoku, na przykład skierowanych na rzekę, cena jest wyższa o około 20 proc. w stosunku do innych mieszkań na danej kondygnacji.
Marek Starzyński (Okam)
Czasem świetna lokalizacja mieszkania, widok na park czy staw może kosztować dodatkowe 1-2 tys. zł/mkw.
Agnieszka Gajdzik-Wilgos (Ronson Development)
W naszych flagowych warszawskich inwestycjach standardowa różnica w cenie za mieszkanie pomiędzy piętrami wynosi około 4 tys. zł. Z kolei w projekcie Zielono Mi na warszawskim dolnym Mokotowie, cena mieszkania, które znajduje się powyżej parteru, jest wyższa o średnio kilkaset złotych za metr kwadratowy, w porównaniu do ceny za metr kwadratowy mieszkania znajdującego się na parterze.
Na cenę każdego mieszkania wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to metraż i lokalizacja inwestycji. Bardzo ważny jest dostęp do infrastruktury miejskiej, dostępne udogodnienia wokół inwestycji czy standard wykonania. Istotna jest także strona, na którą wychodzą okna, tj. usytuowanie lokalu w budynku, roztaczający się z okien widok i doświetlenie pomieszczeń. Często o atrakcyjności, a więc i o cenie danego mieszkania decyduje ponadstandardowa powierzchnia balkonu czy tarasu.
Może Ci się spodoba: Miejsce zamieszkania a jakość snu
Damian Tomasik (Alter Investment)
Jako deweloper gruntowy przywiązujemy dużą wagę do lokalizacji inwestycji, zarówno na mapie miasta, ale także z punktu widzenia każdego przyszłego mieszkańca projektowanego przez nas budynku. Opracowując takie projekty, zawsze patrzymy na każde mieszkanie, jak na oddzielną jednostkę pod względem usytuowania na piętrze, nasłonecznienia i możliwości widokowych, ale i walorów funkcjonalnych.
Dawid Wrona (Archicom)
Bez wątpienia jednak lokale usytuowane na najwyższych piętrach, z najatrakcyjniejszym widokiem i rozległymi tarasami lub balkonami pozostają droższe od innych. Wynika to przede wszystkim z unikatowości tego rodzaju mieszkań, których odsetek w ramach poszczególnych inwestycji jest niewielki. Choć charakteryzują się stosunkowo wysoką ceną, zwyczajowo sprzedają się w pierwszej kolejności, przez co w praktyce nie pojawiają się w bieżącej ofercie.
Joanna Chojecka (Grupa Robyg)
W naszych inwestycjach tak planujemy budynki, aby wszystkie mieszkania miały atrakcyjny widok z okna. Każde mieszkanie ma również balkon, loggie lub taras. Rzeczywiście, projektujemy również większe tarasy w takich miejscach, gdzie jest to możliwe. Ceny mieszkań z ogródkiem lub większym tarasem uzależnione są od inwestycji.
Źródło: Dompress.pl