administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

30 lat minęło, jak jeden dzień…

Relacja z XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości

Sabina Augustynowicz | 2024-06-27
30 lat minęło, jak jeden dzień… XIV Forum upłynęło pod znakiem 30-lecia uchwalenia ustawy o własności lokali (fot. AA)

30 lat minęło, jak jeden dzień… XIV Forum upłynęło pod znakiem 30-lecia uchwalenia ustawy o własności lokali (fot. AA)

Tegoroczne, już XIV Forum było wyjątkowe, ponieważ w tym roku przypada 30-lecie uchwalenia ustawy o własności lokali.

Zobacz także

infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie? Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...

Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.

Redakcja Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych

Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych

Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen...

Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen - m.in. w Trójmieście i Krakowie. Mniejsze jest też zainteresowanie ze strony poszukujących. Wniosek? Jeśli zmieniać mieszkanie to właśnie teraz, kiedy sytuacja jest stabilna a wynajmujący są w końcu skłonni negocjować warunki.

Redakcja news Black Friday na portalu Administrator24.info

Black Friday na portalu Administrator24.info Black Friday na portalu Administrator24.info

Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.

Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.

Forum otworzył pan Konrad Janowski – rektor Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, która po raz kolejny nas gościła. Wykład inaugurujący natomiast wygłosił prof. Marek Bryx, dobrze znany w środowisku zarządców nieruchomości m.in. z prac nad pierwszą ustawą o gospodarce nieruchomościami. Mówił o uwarunkowaniach historycznych ustawy z dnia 24 czerwca 1994 o własności lokali, w tym także o pierwszych ustawach o ochronie praw lokatorów z 1918 roku i o tym, że ustawa ta zatrzymuje budownictwo mieszkaniowe. Powoływał się np. na publikację „Polska polityka mieszkaniowa” (Lwów 1933 r.), której autor Schimmel J. stwierdza: „Wolne kapitały, narastające w społeczeństwie, angażują się w takich inwestycjach, gdzie przewidują największą rentowność”. Nie buduje się domów, albo dlatego, że lokata ta nie daje takiej pewności, jaką dają inne lokaty, albo dlatego, że zyski z tej lokaty są za małe w porównaniu z innymi, albo, że działa jedna i druga przyczyna, czyli innymi słowy, ruch budowlany zamarł z powodu braku kalkulacji dla kapitału budowlanego i z powodu braku pewności”. Ta konstatacja autora, choć sprzed ponad 100 lat, jest nadal aktualna, bo takie są prawa rynku.

Nie zabrakło w wykładzie Profesora odwołań do późniejszych zdarzeń, ustaw, dekretów, które chroniły w czasach wielkiego kryzysu w dwudziestoleciu międzywojennym najemców lokali przed galopującą inflacją, liczoną w tysiącach procent.

Marek Bryx

Fot. 1. Prof. Marek Bryx przypomniał uwarunkowania historyczne UWL (fot. Amadeusz Andrzejewski)

Marek Bryx mówił także o utrwalaniu marzeń o własności poprzez budownictwo spółdzielcze i o tryumfie spółdzielczości w latach 1961–1995 oraz o rewolucyjnych zmianach w okresie transformacji, a więc wejściu w życie m.in. ustawy o własności lokali i ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.

Czas na zmiany

Od uchwalenia ustawy o własności lokali mija 30 lat i część środowiska uznała, że niektóre jej zapisy nie przystają do aktualnych wymogów rynkowych. O konieczności zmian niektórych przepisów ustawy o własności lokali dyskutowali praktycy, prawnicy podczas panelu dyskusyjnego, który moderowała Eugenia Śleszyńska. Mecenas Adam Rusiłowicz zwrócił uwagę, m.in. na potrzebę szczegółowych regulacji prawnych w zakresie dotyczącym pozycji wspólnoty mieszkaniowej jako podmiotu i jej osobowości prawnej (w powiązaniu z art. 331 KC). Seweryn Chwałek – z wykształcenia prawnik, zarządzający wspólnotami mieszkaniowymi stwierdził, że wymagają doprecyzowania przepisy o zarządzie powierzonym, tj. przepisy art. 18 i nast., w powiązaniu z art. 20–21 UWL, w kontekście reprezentacji wspólnoty i kierowania wspólnotą, gdy ustanowiony został zarząd powierzony. Mecenas Elżbieta Liberda postulowała, by określić granice zdolności prawnej wspólnoty jako podmiotu, zwłaszcza te regulowane obecnie przez orzecznictwo Sądu Najwyższego. Jarosław Kowszuk (ZGN Mokotów) zauważył, że doprecyzowania wymaga już samo pojęcie „wspólnota mieszkaniowa”, z uwagi na to, że występują również wspólnoty lokali niemieszkalnych, w tym garaży, wspólnoty domów jednorodzinnych.

Relacja z XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości

Jacek Janas (zarządca nieruchomości w Warszawie) zauważył, że ustawa o własności lokali wymaga doprecyzowania przepisów szczegółowych w powiązaniu z innymi ustawami m.in. dot.: obowiązku ujawniania w rejestrze publicznym aktualnego składu członków zarządu wspólnoty; zmiany kolejności zaspokojenia roszczeń wspólnoty mieszkaniowej wobec jej dłużnika – właściciela lokalu – z kwoty uzyskanej z egzekucji – patrz dotychczasowy art. 1025 KPC, a także formy podejmowania uchwał przez właścicieli lokali.

Jolanta Janasik (zarządca nieruchomości we Wrocławiu) stwierdziła, że ustawa o własności lokali wymaga szczegółowych regulacji prawnych m.in. w zakresie przepisów o rozrachunkach finansowych, w tym o funduszu remontowym, a także zmiany przepisów o terminie zwołania zebrania wspólnoty w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wspólnoty, poprzez wydłużenie terminu np. do końca czerwca roku następującego po roku obrachunkowym, w powiązaniu z innymi ustawami.

Moderatorka panelu – Eugenia Śleszyńska zwróciła ponadto uwagę, że ustawa o własności lokali wymaga nowelizacji przepisów szczegółowych w powiązaniu z innymi ustawami m.in. dotyczącymi: prowadzenia ewidencji rachunkowej i sprawozdawczości finansowej wspólnoty; majątku finansowego wspólnoty, a także obowiązku właściciela lokalu do zapłaty opłat za media dostarczane do jego lokalu (wg orzecznictwa SN przepisy art. 15 UWL nie mają do nich zastosowania).

Eugenia Sleszynska

Fot. 4. Eugenia Śleszyńska wskazała bariery w utrzymaniu zasobów mieszkaniowych /Fot. Amadeusz Andrzejewski/

Nie zabrakło głosów i konkretnych propozycji z sali, m.in. Katarzyna Czajkowska z firmy Integrum zaproponowała wprowadzenie do UWL zapisów o funduszu inwestycyjnym, którego częścią byłby fundusz remontowy, nie regulowany dotychczas żadnymi przepisami prawa.

Specjalistyczne firmy na odsiecz starym zasobom

Podczas XIV Forum nie zabrakło informacji o rynku mieszkaniowym i jego potrzebach oraz możliwościach technicznych, technologicznych, a także finansowych modernizacji starych zasobów mieszkaniowych, co ze względu na fakt, że większość stanowią zasoby stare okazało się niezwykle cenne. Notabene, co szósty Polak (6,11 mln osób) mieszka w lokalu zbudowanym przed 1945 r., a ponad 1 mln (ok. 6,7 proc.) nieruchomości w Polsce powstało przed I wojną światową i mieszka w nich prawie 2,6 mln ludzi. Jest to przy tym liczba zbliżona do liczby mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów w ostatnich latach, w okresie boomu budowlanego, by wyobrazić sobie potrzeby rynku.

Nic więc dziwnego, że obecne na XIV Forum firmy starały się zainteresować zarządców swoimi produktami i usługami. Wyjątkowo cenne okazały się doświadczenia firm, zajmujących się renowacją budynków mieszkalnych oraz pomieszczeń przynależnych czy budynków garażowych. Jedną z nich była firma Tremco, zajmująca się renowacją elewacji i posadzek. Natomiast firma Gór-stal zachęcała do zastosowania płyt izolacyjnych termPIR. DomBest przekonywał, że ich wodomierze są w stanie zmierzyć każdą kroplę zużytej wody.

Andrzej Rajkiewicz – wiceprezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii zakomunikował, że czas na zieloną ścieżkę rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Andrzej Rajkiewicz

Fot. 2. Andrzej Rajkiewicz, wiceprezes NAPE, zaprezentował nową mapę drogową inwestycji na rynku nieruchomości w oparciu o założenia KPO (fot. Amadeusz Andrzejewski)

Poinformował, że uwolnione środki z części grantowej w wysokości 140 mln euro (ok. 605 mln zł) zostaną przeznaczone na ocieplenie bloków i kamienic. Wyjaśnił przy tym, że w przypadku budynków mieszkalnych, opłacalna pod względem ekonomicznym termomodernizacja pozwala na ograniczenie zapotrzebowania na energię końcową o 75% względem obecnego poziomu oraz redukcję o ok. 10% całkowitej rocznej emisji gazów cieplarnianych i jedną czwartą całkowitej emisji pyłów w Polsce. Przekonując do inwestycji w energooszczędność, Andrzej Rajkiewicz podawał przykłady budynków wielorodzinnych, które po głębokiej modernizacji stały się niemal zero energetyczne. Wyraził przy tym pogląd, że argumentami, które muszą przemówić do inwestorów są oszczędności energii i tym samym niższe rachunki za nią, przy kosztach obniżonych o wartość w pełni dostępnych dofinansowań.

Bogumiła Poncyleusz – ekspertka BGK przybliżyła zasady udzielania przez ten bank wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, m.in. premii termomodernizacyjnej z opcją grantu termomodernizacyjnego i grantu OZE.

Warto tu dodać, że – jak poinformowała ekspertka BGK – beneficjentami grantu OZE są właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych, bez względu na status prawny, a więc np.: wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, JST, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego, osoby fizyczne, z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Wysokość grantu – to 50 proc. kosztów (netto) przedsięwzięcia OZE.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Arkadiusza Borka – wice prezesa Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, który mówił o kontynuacji planów budowy mieszkań dostępnych dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, pozwalającej na pozyskanie kredytu hipotecznego.

Wspomniał również o rozważanych kierunkach rozwoju KZN, czyli powoływaniu hubów energetycznych i wodorowych.

Arkadiusz Borek

Fot. 3. Arkadiusz Borek o roli KZN w polityce mieszkaniowej (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

– Nie wystarczy mieć plany i zdobyć fundusze. Trzeba jeszcze pokonać bariery prawne, finansowe, techniczne, a te bariery, to prawne sprzeczności, czasami wręcz wykluczające się przepisy różnych praw – mówiła Eugenia Śleszyńska.

Zwróciła ona uwagę na m.in. pułapkę zastawioną na wspólnoty mieszkaniowe jako inwestorów.

– Dysponowanie nieruchomością na cele budowlane reguluje art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, a prawo zarządu wspólnoty wynika z przepisów art. 21–22 UWL. Natomiast dla wspólnoty granicę zdolności prawnej wyznacza zarząd nieruchomością wspólną i art. 22 UWL wymieniający czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Pojawia się więc bariera i konieczność doprecyzowania przepisów w tym zakresie w zw. z art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego – wyjaśniła.

To tylko przykład takich sprzeczności, omówionych przez Eugenię Śleszyńską podczas wygłoszonego wykładu.

Joanna Sekuła

Fot. 5. Wśród gości znalazła się także senator RP Joanna Sekuła (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

XIV Forum wymiana doswiadczen

Fot. 6. Panel dyskusyjny na temat zmian w UWL. Od lewej: E. Śleszyńska, J. Janasik, J. Kowszuk, A. Rusiłowicz, J. Janas, S. Chwałek, E. Liberda (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

Laury zostały rozdane

Zwieńczeniem XIV Forum było wręczenie pamiątkowych statuetek i dyplomów firmom, które w tym roku zyskały miano Lidera Rynku Nieruchomości – Zarządcy Roku 2024.

W tegorocznym konkursie należało odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie, a dotyczące nie tylko inwestycji, ale także m.in. procedur wdrożonych w firmie, obowiązujących standardów, podnoszenia kwalifikacji pracowników i działań na rzecz integracji lokalnych społeczności.

XIV Forum wymiana doswiadczen

Fot. 7. Forum to miejsce spotkań przedstawicieli branży i okazja do wymiany doświadczeń (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

Nagrody otrzymali:

🔸 BETA Zarządzanie i Administrowanie Nieruchomościami Beata Kaszuba z siedzibą w Korszach

XIV Forum Zarzadca Roku Beta

Fot. 8. Laureat konkursu: BETA ZARZĄDZANIE i ADMINISTROWANIE NIERUCHOMOŚCIAMI BEATA KASZUBA z siedzibą w Korszach (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 TEMPO Obsługa Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni

XIV Forum Zarzadca Roku Tempo

Fot. 9. Laureat konkursu: TEMPO OBSŁUGA NIERUCHOMOŚCI Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni (Fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 STATUS Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

XIV Forum Zarzadca Roku Status

Fot. 10. Laureat konkursu: STATUS Nieruchomości Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 INTEGRUM MANAGEMENT z siedzibą w Warszawie

XIV Forum Zarzadca Roku Integrum

Fot. 11. Laureat konkursu: INTEGRUM MANAGEMENT z siedzibą w Warszawie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 IMPERIUM ZARZĄDZANIE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu

XIV Forum Zarzadca Roku Imperium

Fot. 12. Laureat konkursu: IMPERIUM ZARZĄDZANIE Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 LUX DOM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

XIV Forum Zarzadca Roku Lux Dom

Fot. 13. Laureat konkursu: LUX DOM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI Orzeł Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu

XIV Forum Zarzadca Roku Orzel

Fot. 14. Laureat konkursu: ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI Orzeł sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 AMS Zarządzanie Nieruchomościami z siedzibą w Ząbkach

XIV Forum Zarzadca Roku AMS

Fot. 15. Laureat konkursu: AMS ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI z siedzibą w Ząbkach (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 GESTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi

XIV Forum Zarzadca Roku Gestor

Fot. 16. Laureat konkursu: GESTOR Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 Zakład Gospodarki Nieruchomościami w Piekarach Śląskich

 

XIV Forum Zarzadca Roku ZGN Piekary Slaskie

Fot. 17. Laureat konkursu: ZAKŁAD GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI W PIEKARACH ŚLĄSKICH (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 AMW TBS Kwatera Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

XIV Forum Zarzadca Roku TBS Kwatera

Fot. 18. Laureat konkursu: AMW TBS Kwatera sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

🔸 Gaudi Zarządzanie Nieruchomościami Sp. z o.o. z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie

XIV Forum Zarzadca Roku Gaudi

Fot. 19. Laureat konkursu: Gaudi Zarządzanie Nieruchomościami Sp. z o.o. z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie (fot. Amadeusz Andrzejewski)

Gratulujemy wszystkim laureatom, a uczestnikom konferencji stacjonarnej i online dziękujemy, że byli z nami i zapraszamy za rok na XV, jubileuszowe Forum.

XIV Forum statuetki

Fot. 20. W tegorocznej edycji Konkursu Zarządca Roku 2024 wyłoniliśmy 12 laureatów (fot. Amadeusz Andrzejewski)

Zapewniamy również, że o postępach prac nad nowelizacją ustawy o własności lokali, której „strzeliło” 30 lat, będziemy Państwa informowali na bieżąco.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie

Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach...

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 roku w Poznaniu.

Redakcja news Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych

Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych

Krajowa Rada Spółdzielcza przedstawiła projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych wraz z uzasadnieniem.

Krajowa Rada Spółdzielcza przedstawiła projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych wraz z uzasadnieniem.

Redakcja Kontrole piwnic i garaży

Kontrole piwnic i garaży Kontrole piwnic i garaży

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.

Redakcja news Modernizacja budynku wielorodzinnego

Modernizacja budynku wielorodzinnego Modernizacja budynku wielorodzinnego

W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania...

W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania można podjąć w budynkach wielorodzinnych, aby zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki. Spotkanie pt. „Modernizacja budynku wielorodzinnego”, odbędzie się stacjonarnie, 10 września 2024 r. w Warszawie.

Redakcja news Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone

Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone

Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje...

Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje się jednak, że kwestia wsparcia w postaci dopłat do kredytów nie jest jeszcze przesądzona.

Redakcja news Oszczędne rozwiązania dla osiedli

Oszczędne rozwiązania dla osiedli Oszczędne rozwiązania dla osiedli

Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?

Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?

Redakcja news Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie Stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Redakcja news Zwolnienie z opłat za śmieci

Zwolnienie z opłat za śmieci Zwolnienie z opłat za śmieci

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego rosną. Co raz więcej płacimy za energię elektryczną i gaz, ale nie tylko za to. Opłaty za wywóz odpadów również są wyższe.

Redakcja news Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom Kontrolerzy sprawdzą, czym ogrzewasz dom

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy...

Właściciele lub zarządcy budynków i lokali mieli obowiązek zgłosić źródło ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Deklarację należało złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Teraz kontrolerzy sprawdzą stan rzeczywisty z deklarowanym.

Redakcja news Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Wynajem mieszkania dla studenta 2024 Wynajem mieszkania dla studenta 2024

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia,...

Studia to szczególny czas wkraczania w dorosłość. W wielu przypadkach wiąże się z przeprowadzką do innego miasta, a więc i z poszukiwaniem nowego lokum. Wynajem mieszkania dla studenta to ważna kwestia, do której należy podejść rozważnie i z pewnym przygotowaniem.

Redakcja news Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki Szkolenie: Usługa zarządzania nieruchomością – pułapki

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online,...

Jakie są podstawy świadczenia usługi o zarządzanie nieruchomością? Czy zamiast umowy o zarządzanie nieruchomością można zawrzeć umowę o administrowanie oraz co z tego wynika? Zapraszamy na szkolenie online, które 19 września 2024 roku poprowadzi Eugenia Śleszyńska.

Redakcja news Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia Podatek od fotowoltaiki? MF wyjaśnia

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej...

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie w sprawie krążących informacji dotyczących wprowadzenia nowego podatku od fotowoltaiki. Wprawdzie w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy nowelizującej ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, jednak nie przewidziano w nim nowego podatku od fotowoltaiki.

Redakcja news Jak usprawnić budowę mieszkań?

Jak usprawnić budowę mieszkań? Jak usprawnić budowę mieszkań?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Co aktualnie hamuje budowę nowych mieszkań? Jakie regulacje mogłyby pomóc w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce? Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone, aby mieszkań było więcej i były tańsze?

Redakcja news Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań Wyższe podatki dla właścicieli mieszkań

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Jak będą kształtować się poszczególne stawki za nieruchomości?

Redakcja Czego nie wolno w bloku?

Czego nie wolno w bloku? Czego nie wolno w bloku?

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania...

Dla wielu mieszkanie jest lepszą opcją niż dom. Jest przede wszystkim tańsze zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Jednak życie w bloku, gdzie na niewielkiej przestrzeni przebywa wiele osób, wymaga dostosowania się do pewnych zasad i reguł. Bycie właścicielem mieszkania nie oznacza, że wolno wszystko. Czego zatem nie wolno mieszkańcom bloków?

Redakcja Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami Rada ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania...

Grupa MEDIUM spółka z ograniczoną odpowiedzialnością SpK., wydawca miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info, z przyjemnością ogłasza inicjatywę powołania Rady ds. Kompetencji Rozporządzanie Nieruchomościami i serdecznie zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje oraz osoby.

Redakcja news Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Problematyczna fotowoltaika balkonowa Problematyczna fotowoltaika balkonowa

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Podwyżki cen prądu dla Polaków stały się faktem. Z danych GUS wynika, że w lipcu 2024 energia elektryczna dla konsumentów podrożała o 20% (w stosunku do czerwca 2024).

Redakcja news Dokarmianie ptaków na osiedlu

Dokarmianie ptaków na osiedlu Dokarmianie ptaków na osiedlu

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem,...

Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce apeluje, by nie rozrzucać resztek jedzenia na trawniki czy chodniki przed blokiem. Problem dokarmiania ptaków resztkami jedzenia, szczególnie chlebem, występuje na wielu osiedlach.

Redakcja news „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

„Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie „Modernizacja budynku wielorodzinnego” – podsumowanie

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone...

10 września 2024 roku Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznik „Administrator i Menedżer Nieruchomości” zorganizowali warsztaty dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poświęcone działaniom, które można podjąć w budynkach wielorodzinnych, żeby zużywać mniej energii i płacić niższe rachunki.

Redakcja news Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą się dostosować Właściciele domowych kominków muszą się dostosować

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Właściciele domowych kominków muszą spełnić nowy obowiązek, który wiąże się z kosztami. Nakaz wynika z przepisów prawa polskiego i unijnego. Chodzi mianowicie o tzw. ekoprojekt oraz krajową ustawę antysmogową.

Redakcja news Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza Powodzie błyskawiczne a miejska betonoza

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego....

Zmianom klimatu towarzyszą coraz częstsze i bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe. Zespół doradczy PAN ds. kryzysu klimatycznego ocenia, że są one dodatkowo wzmacniane przez lokalne cechy klimatu miejskiego. To prowadzi m.in. do błyskawicznych powodzi wynikających z uszczelniania powierzchni i niedoboru zieleni.

Redakcja news Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024 Budownictwo mieszkaniowe w I półroczu 2024

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także...

W I połowie roku 2024 oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, a także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Redakcja news W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość...

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość – w OFE. Odkładanie na emeryturę w III filarze wciąż nie cieszy się dużą popularnością, co oznacza, że duża część pracujących będzie otrzymywać świadczenie wyłącznie z ZUS.

Redakcja news Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach Stan klęski żywiołowej na wybranych obszarach

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą...

W poniedziałek 16 września 2024 Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Ma to umożliwić sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi, a także lepszą współpracę służb i instytucji.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną » Sposób jak obniżyć rachunki za energie elektryczną »

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.