Kolejna obniżka stóp procentowych w październiku
W październiku 2023 roku RPP po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Fot. Pixabay
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła po październikowym posiedzeniu wszystkie stopy procentowe NBP o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną do 5,75 proc. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ankietowanych ekonomistów.
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen...
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen - m.in. w Trójmieście i Krakowie. Mniejsze jest też zainteresowanie ze strony poszukujących. Wniosek? Jeśli zmieniać mieszkanie to właśnie teraz, kiedy sytuacja jest stabilna a wynajmujący są w końcu skłonni negocjować warunki.
Redakcja news Black Friday na portalu Administrator24.info
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Jest to druga obniżka stóp procentowych w Polsce po tym, jak 6 września Rada Polityki Pieniężnej dokonała szokującego cięcia stóp o 75 punktów bazowych. W ten sposób rozpoczęty został cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce pomimo utrzymującej się bardzo wysokiej inflacji CPI, która we wrześniu obniżyła się do 8,2 proc.
„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej” – wskazuje Rada w komunikacie. „Uwzględniając dane GUS, można szacować, że we wrześniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa” – dodano.
Może Cię zainteresuje: Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych
Ekonomiści, jak rzadko kiedy, byli podzieleni względem październikowej decyzji RPP. 13 z 21 ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznes oczekiwało obniżki o 25 pb. Pozostali, z wyjątkiem jednego, spodziewali się cięcia stóp o 50 pb. Jeden stawiał na -75 pb. Rynek terminowy skłaniał się ku obniżce o 50 pb. Przy tak rozbieżnych prognozach trudno więc mówić o zaskoczeniu.
Uzasadnienie RPP
Koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona. Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach. W strefie euro napływające dane sygnalizują, że w III kwartale 2023 roczna dynamika aktywności gospodarczej mogła się dalej obniżać, a w Niemczech była nadal ujemna. W Stanach Zjednoczonych koniunktura pozostaje natomiast relatywnie korzystna – ocenia Rada Polityki Pieniężnej w październikowym komunikacie.
Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach. Wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej – można przeczytać w dokumencie.
W ocenie Rady napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – tak uzasadniono drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych.
Może Cię zainteresuje: Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych
Opinie ekonomistów
„RPP zdecydowała się na obniżkę stóp o 25 pb. W ostatnim czasie oczekiwania przesunęły się bardziej w kierunku cięcia o 50 pb, stąd taka decyzja może przynieść lekkie umocnienie PLN oraz niewielki wzrost rentowności obligacji. Od końca lipca w większości gospodarek G10 mamy mocny wzrost oczekiwanych stóp, rynki finansowe w końcu uwierzyły bankierom centralnym, że ten cykl w polityce pieniężnej będzie inny, niż znamy z ostatnich dwóch dekad, a więc po ostatniej podwyżce nie nastąpią szybkie i głębokie cięcia stóp. Zakładamy, że prezes NBP także będzie prezentował ostrożniejsze podejście” – twierdzą ekonomiści ING.
„Rada tym razem nie zaskoczyła (z wyjątkiem momentu ogłoszenia decyzji) i obcięła stopy o 25 pb. Taki będzie ten cykl: w małych krokach, nie na każdym posiedzeniu i z uwzględnieniem ryzyk dla stabilności finansowej (złoty). Na koniec tego roku stopa referencyjna wyniesie 5,5 proc., na koniec 2024 r. 4 proc.” – to z kolei komentarz Pekao.
Obniżki i podwyżki
Od października 2021 do października 2022 roku w Polsce trwał cykl podwyżek stóp procentowych. Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego została w tym okresie podniesiona z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. I na tym poziomie była utrzymywana przez 11 miesięcy. Był to także najostrzejszy cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce w XXI wieku. Równocześnie stopa referencyjna NBP cały czas pozostaje poniżej poziomu inflacji CPI za ostatnie 12 miesięcy. Oznacza to, że od 2017 roku realna stopa procentowa w Polsce trwale pozostaje ujemna.
Nadal nie wiadomo też, kiedy inflacja powróci do 2,5-procentowego celu. Lipcowa projekcja analityków NBP zakładała, że najprawdopodobniej nie stanie się to przed rokiem 2026. Następną projekcję poznamy dopiero w listopadzie. Najbardziej optymistyczne prognozy zakładają, że wiosną 2024 roku inflacja obniży się do 4 proc.. Nadal będzie więc przekraczać cel NBP.
Do końca roku przewidziane są już tylko dwa posiedzenia Rady. Pierwsze z nich odbędzie się w dniach 7-8 listopada, a ostatnie zaplanowano na 5-6 grudnia.
Źródło: bankier.pl