Dobrostan w czasach niepewności – badanie
34 proc. pracowników biurowych wyczekuje zakończenia dnia pracy. Fot. Pixabay
Z badania Pracuj.pl wynika, że 63 proc. pracujących Polaków deklaruje utrzymanie równowagi między zaangażowaniem w pracę a życiem prywatnym i regeneracją. Bardziej potrafią zadbać o to pracownicy biurowi, niż fizyczni.
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen...
Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen - m.in. w Trójmieście i Krakowie. Mniejsze jest też zainteresowanie ze strony poszukujących. Wniosek? Jeśli zmieniać mieszkanie to właśnie teraz, kiedy sytuacja jest stabilna a wynajmujący są w końcu skłonni negocjować warunki.
Redakcja news Black Friday na portalu Administrator24.info
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Ostatni piątek listopada jest w wielu krajach świętem zakupów. W tym roku, to także dzień, w którym najlepsze produkty dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych można kupić ze zniżką.
Serwis Pracuj.pl przeprowadził badanie wśród 1736 osób w wieku 18-6, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja w polskich organizacjach i czy bardziej narażone na wypalenie zawodowe są osoby wykonujące pracę umysłową, czy fizyczną.
63 proc. pracowników deklaruje, że utrzymuje równowagę między pracą a życiem prywatnym. Ponad połowa badanych widzi, że w ich otoczeniu zaczęto zwracać na to uwagę. 74 proc. osób uważa, że pracodawcy powinni ich wspierać w utrzymaniu balansu. Tylko 43 proc. ankietowanych zauważa, że ich pracodawca rzeczywiście dba o tę kwestię. 27 proc. pracowników biurowych i 22 proc. fizycznych ma poczucie przeładowania.
Epizody wypalenia zawodowego
Ponad jedna trzecia badanych pracujących Polaków doświadczyła podczas kariery zawodowej epizodu, który określiłaby jako wypalenie zawodowe. Skala problemu w Polsce jest wciąż bardzo duża i utrzymuje się na podobnym poziomie zarówno pod kątem grupy pracowników biurowych, jak i osób wykonujących prace fizyczne. Niezwykle istotna staje się tu rola pracodawców, którzy powinni wspierać zespoły w zachowywaniu życiowej równowagi i dbać o to, by obowiązki zawodowe nie przeciążały pracowników. Zespoły, które dostaną więcej uwagi, będą też bardziej efektywne, a więc troska o work-life balance to praktyka, która opłaca się każdej ze stron.
Może Cię zainteresuje: Domowe usługi assistance
Ważna równowaga życiowa
Choć doświadczyli wypalenia, to uczą się równowagi pomiędzy zaangażowaniem w pracę a życiem prywatnym i regeneracją – to słowa dobrze opisujące polskich pracowników. Dziś już 63 proc. Polaków deklaruje, że na co dzień utrzymuje w życiu odpowiednią równowagę. Częściej takie deklaracje składają pracownicy biurowi (65 proc.), niż fizyczni (62 proc.). Tę tendencję widać także pod kątem czasu pracy – ponad jedna czwarta pracowników fizycznych deklaruje, że dziennie pracuje więcej niż osiem godzin, z czego co dziesiąty badany na obowiązki zawodowe poświęca średnio 10 godzin dziennie.
Co ważne, ponad połowa respondentów (55 proc.) zauważa, że wśród ich znajomych i rodziny w ostatnich latach zaczęto zwracać większą uwagę na równowagę pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Taką tendencję jednak rzadziej zauważają pracownicy fizyczni (48 proc.) niż pracownicy biurowi, wśród których poprawę w tym zakresie zauważa aż 6 na 10 badanych.
Eksperci HR twierdzą, że sytuacja na lokalnym rynku z pewnością nie jest idealna, wciąż zbyt wiele osób w pracy odczuwa przeciążenie obowiązkami, czy nawet wypalenie zawodowe. Jak jednak wskazują badania, rośnie grono pracowników, którzy potrafią jasno wyznaczać granicę między pracą a życiem prywatnym. Wydarzenia gospodarcze ostatnich lat, choć w wielu kwestiach osłabiły rynek, paradoksalnie umocniły pracowników. Obecnie formują się zasady oraz oczekiwania zespołów i kandydatów, które będą miały kluczowy wpływ na standardy rynku pracy w najbliższych latach.
Urlop konieczny
Choć Polacy grupowo składają deklaracje, że opanowali już sztukę balansu życiowego, to w rzeczywistości wciąż duże grono osób ma problemy związane z utrzymaniem pełni dobrostanu. Wśród respondentów widoczna jest potrzeba odpoczynku. Taką potrzebę odcięcia się od pracy na dłużej niż dwa tygodnie odczuwa 28 proc. pracowników biurowych i 26 proc. pracowników fizycznych. Sytuacja może wynikać z przemęczenia związanego z dużą ilością zawodowych obowiązków – 28 proc. pracowników biurowych deklaruje zmęczenie bieżącymi zadaniami. Podobną deklarację składa 21 proc. badanych z grupy pracowników fizycznych.
Może Cię zainteresuje: Budowa budynku gospodarczego możliwa bez zgłoszenia
Ponad jedna czwarta respondentów ma poczucie przeładowania obowiązkami. W największym stopniu przeładowani czują się przedstawiciele najmłodszego pokolenia (32 proc.), a najmniej odczuwają to najstarsze na rynku osoby aktywne zawodowo – przedstawiciele pokolenia silver (23 proc.). 34 proc. pracowników biurowych i 37 proc. pracowników fizycznych wyczekuje zakończenia dnia pracy. W tej kwestii również utrzymuje się tendencja wiekowa – najbardziej końca dnia pracy nie mogą się doczekać najmłodsi (54 proc.), a godziny w najmniejszym stopniu odliczają najstarsi (28 proc.). Aż 21 proc. badanych pracowników biurowych i 16 proc. pracowników fizycznych deklaruje poczucie niemocy i braku sensu.
Wśród badanych widać jednak, że jeśli praca nie będzie dla nich satysfakcjonująca, to nie skończy się tylko pójściem na urlop. Połowa deklaruje, że zrezygnuje z pracy, jeśli będzie miała ona negatywny wpływ na zdrowie fizyczne (51 proc. z grupy white i 53 proc. z grupy blue). 51 proc. nie zdecyduje się zostać w organizacji, jeśli praca będzie wywoływać u nich negatywny wpływ na zdrowie psychiczne – w takim wypadku decyzję o rezygnacji chętniej podejmą pracownicy biurowi (54 proc.) niż fizyczni (48 proc.). Ponad jedna trzecia badanych deklaruje, że wśród znajomych lub rodziny posiadają przynajmniej jedną osobę, o której wiedzą, że rzuciłaby pracę ze względu na jej zły wpływ na zdrowie psychiczne. Z kolei aż 54 proc. pracowników nie zgodzi się na mobbing. Jeśli taka sytuacja wystąpi w firmie, odejście deklaruje 55 proc. badanych pracowników biurowych i 49 proc. pracowników fizycznych.
Ponad połowa badanych z grupy pracowników biurowych (54 proc.) i mniej, bo 42 proc. pracowników fizycznych, zgadza się z twierdzeniem, że pracownicy w Polsce zbyt mało otwarcie komunikują potrzeby w obszarze wsparcia psychologicznego. 31 proc. pracowników biurowych i 27 proc. pracowników fizycznych zgadza się z opinią, że informowanie współpracowników o korzystaniu z opieki psychologa lub psychiatry jest pozytywną postawą.
Może Cię zainteresuje: Brak gruntów przełoży się na ceny mieszkań
Czy pracodawca powinien dbać o równowagę życiową pracowników?
Z badań wynika, że zdecydowanie tak. Aż 74 proc. badanych odpowiada zgodnie: pracodawcy powinni wspierać pracowników w utrzymaniu odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a czasem wolnym. Takie działania popiera zdecydowana większość zarówno pracowników biurowych (76 proc.), jak i pracowników fizycznych (72 proc.).
Ponad połowa badanych uważa, że firmy powinny informować o sposobach, za pomocą których wspierają równowagę pomiędzy pracą i życiem osobistym pracowników już na poziomie oferty pracy. To szczególnie istotne dla pracowników biurowych, wśród których aż 6 na 10 oczekuje takich informacji w ogłoszeniu. Podobne oczekiwania ma ponad połowa pracowników fizycznych (55 proc.). Różnica w oczekiwaniach jest w tym wypadku zauważalna. 40 proc. osób z grupy white collars chciałaby mieć w pracy dostęp do szkoleń z radzenia sobie ze stresem. Takie udogodnienie interesuje o 11 proc. mniej pracowników fizycznych. Ze szkoleń z work-life balance chętnie skorzystałoby 22 proc. badanych pracowników biurowych i 14 proc. pracowników fizycznych.
W Polsce kształtuje się nowy rodzaj pracownika, a ostatnie niepewne lata tylko umocniły tę tendencję. Niezależnie od tego, czy jest to praca fizyczna czy biurowa, pracownicy mają coraz wyższe standardy i sprecyzowane oczekiwania w stosunku do pracodawców – oczekują odpowiedniego traktowania i szanowania granicy pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Najbliższe lata pokażą skalę, jaką przyjmie ta transformacja, ale zmiany będą zauważalne i niewątpliwie będą to zmiany na lepsze.
Źródło: prawo.pl