Urząd Skarbowy może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT, fot. Pixabay
Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania rozpoczyna postępowanie i samo w sobie nie wywołuje skutku prawnego automatycznie. Organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu lub odmowie. Jeśli na początku wystąpiły nieprawidłowości w postanowieniach o przedłużeniu zwrotu VAT, to kolejne postanowienia nie były skuteczne. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu osiemnastu spraw spółki.
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
W dniach 11-14 lutego 2025 odbyła się w Poznaniu kolejna, już 33., edycja targów BUDMA. Była to znakomita okazja do poznania najnowszych trendów i technologii w budownictwie.
W dniach 11-14 lutego 2025 odbyła się w Poznaniu kolejna, już 33., edycja targów BUDMA. Była to znakomita okazja do poznania najnowszych trendów i technologii w budownictwie.
Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpatrywał 23 sierpnia br. kilkanaście spraw jednej spółki. Sąd połączył te sprawy i rozpatrzył podczas jednej rozprawy. Wszystkie dotyczyły przedłużenia terminu zwrotu VAT, zaliczenia nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na inne zobowiązania spółki i dokonania przez organy skarbowe nieuzasadnionego, zdaniem spółki, zabezpieczenia na jej majątku. W grę wchodziły duże pieniądze.
Zaliczenie nadwyżki na poczet zobowiązań w podatku dochodowym
Przedmiotem sporu w jednej ze spraw było to, czy weryfikacja zasadności zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT ma znaczenie dla możliwości zaliczenia zwrotu tej nadwyżki na poczet zaległych bądź bieżących zobowiązań w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.
Spółka komandytowo-akcyjna złożyła deklarację VAT-7 za maj 2016 r., w której wykazała kwotę podatku do zwrotu w dużej wysokości. Złożyła też wnioski o zarachowanie części kwoty wykazanej do zwrotu na poczet zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT-8AR za czerwiec 2016 r. a także w podatku dochodowym od osób prawnych CIT za kwiecień, maj i czerwiec 2016 r .
Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił zaliczenia zwrotu VAT na poczet wskazanych przez spółkę zobowiązań. Wskazał, że z uwagi na trwającą kontrolę podatkową, przedłużony został termin zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym do czasu zakończenia weryfikacji, co uniemożliwia dokonanie zaliczenia zwrotu VAT zgodnie z dyspozycją zawartą we wnioskach spółki. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję I instancji.
Przedłużenie terminu zwrotu do zakończenia weryfikacji
Spółka złożyła skargę do WSA w Warszawie. Sąd, wyrokiem z 18 października 2017 r., ją oddalił (sygn. akt III SA/Wa 81/17), przypominając, że jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowej weryfikacji, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej.
WSA stwierdził, że skoro w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT ustawodawca umożliwił przedłużenie terminu zwrotu VAT wykazanego w złożonej deklaracji do czasu zakończenia weryfikacji zasadności zwrotu w ramach odpowiedniego postępowania, to także zaliczenie zwrotu na poczet zaległości podatkowej wskazane w art. 76b Ordynacji podatkowej jest możliwe po zakończeniu wszczętych postępowań. Podkreślił, że zwrot podatku podlega zaliczeniu tylko gdy jest bezsporny.
Nie ma automatycznego skutku według NSA
NSA w wyroku z 23 sierpnia br. podzielił stanowisko sądu niższej instancji w tej sprawie, oddalając skargę spółki (sygn. akt I FSK 1494/18). Pełnomocnicy spółki argumentowali, że odmowa zaliczenia musi mieć podstawy ustawowe, a takich na dzień wykazania nadwyżki nie było, nie jest nią sporny charakter zwrotu podatku.
NSA podzielił w tej sprawie stanowisko WSA i organów, że złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania nie wywołuje skutku prawnego automatycznie, rozpoczyna tylko postępowanie a organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu, bądź odmowie.
Zaliczenie jest możliwe po zakończeniu wszczętych przez organ postępowań, które wykażą zasadność zwrotu podatku, z uwzględnieniem właściwego terminu zwrotu nadwyżki VAT. W przypadku ustalenia bezzasadności zwrotu, nie będzie możliwe zaliczenie żądanego przez podatnika zwrotu podatku na poczet zaległości lub zobowiązań podatkowych.
Większość spraw na korzyść spółki
NSA oddalił skargi kasacyjne wniesione przez organy skarbowe do kilkunastu spraw, jak również uchylił kilka zaskarżonych wyroków. Spółka wygrała sprawy dotyczące przedłużenia terminu zwrotu. NSA uchylił wyroki sądu pierwszej instancji oraz postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT w trzech sprawach, gdzie skarżącym była spółka, w pozostałych kilkunastu sprawach oddalił skargi kasacyjne organów podatkowych, co spowodowało uprawomocnienie się korzystnych dla spółki wyroków sądu pierwszej instancji, którymi zostały uchylone postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu VAT.
NSA przyznał rację pełnomocnikom spółki, że skoro postanowienie pierwotne o przedłużeniu terminu zwrotu VAT jest obarczone błędem, to nie nastąpiło skuteczne przedłużenie terminu zwrotu, a kolejne postanowienia również pozostają bezskuteczne.
Tylko walne zgromadzenie spółdzielni mogłoby powoływać jej zarząd, i to na określony czas. Nad takimi zmianami w przepisach pracuje ministerstwo rozwoju – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jakich jeszcze...
Tylko walne zgromadzenie spółdzielni mogłoby powoływać jej zarząd, i to na określony czas. Nad takimi zmianami w przepisach pracuje ministerstwo rozwoju – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Jakich jeszcze zmian mogę się spodziewać spółdzielcy?
Ministerstwo Finansów pozwoliło uruchomić środki w ramach bonu energetycznego – informuje minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie zapewnia, że pieniądze trafią do obywateli przed...
Ministerstwo Finansów pozwoliło uruchomić środki w ramach bonu energetycznego – informuje minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie zapewnia, że pieniądze trafią do obywateli przed sezonem grzewczym.
Czy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych pociągnąłby za sobą wzrost sprzedaży mieszkań? Jak na rynek mieszkań wpłynęłyby tańsze kredyty hipoteczne?
Czy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych pociągnąłby za sobą wzrost sprzedaży mieszkań? Jak na rynek mieszkań wpłynęłyby tańsze kredyty hipoteczne?
Jeszcze kilka lat temu palenie liści było wpisane w jesienną aurę. Dzisiaj jest to działanie zakazane, za które grozi mandat. Nie bez przyczyny, palenie liści bowiem jest czynnością niebezpieczną, a także...
Jeszcze kilka lat temu palenie liści było wpisane w jesienną aurę. Dzisiaj jest to działanie zakazane, za które grozi mandat. Nie bez przyczyny, palenie liści bowiem jest czynnością niebezpieczną, a także szkodliwą dla otoczenia. A zatem jakie są sposoby na utylizację liści spadających z drzew?
Jak się przygotować do zamknięcia roku we wspólnocie mieszkaniowej? W jaki sposób należy ustalać zaliczki na podatek dochodowy? Co trzeba zawrzeć w zeznaniu CIT-8 za 2024 roku? Zapraszamy na szkolenie!
Jak się przygotować do zamknięcia roku we wspólnocie mieszkaniowej? W jaki sposób należy ustalać zaliczki na podatek dochodowy? Co trzeba zawrzeć w zeznaniu CIT-8 za 2024 roku? Zapraszamy na szkolenie!
„Dom Mody Klif” na warszawskim Muranowie ma zostać zburzony. W jego miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe. Nie brakuje emocji wśród lokalnej społeczności w związku z tymi planami.
„Dom Mody Klif” na warszawskim Muranowie ma zostać zburzony. W jego miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe. Nie brakuje emocji wśród lokalnej społeczności w związku z tymi planami.
W wielu miejscach sezon grzewczy już się rozpoczął. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas korzystania z urządzeń grzewczych, aby zminimalizować ryzyko pożarów, które w tym okresie występują znacznie...
W wielu miejscach sezon grzewczy już się rozpoczął. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas korzystania z urządzeń grzewczych, aby zminimalizować ryzyko pożarów, które w tym okresie występują znacznie częściej.
Od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące opodatkowania miejsc postojowych w garażach w budynkach mieszkalnych. Złożenie deklaracji IN-1 we właściwym urzędzie skarbowym zmniejszy podatek...
Od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące opodatkowania miejsc postojowych w garażach w budynkach mieszkalnych. Złożenie deklaracji IN-1 we właściwym urzędzie skarbowym zmniejszy podatek od nieruchomości.
Dmuchawy do liści pozwalają na efektywne oczyszczenie posesji czy chodników, ale emitują też zanieczyszczenia i hałasują. Czy ich stosowanie jest zawsze legalne? W ostatnich latach coraz więcej samorządów...
Dmuchawy do liści pozwalają na efektywne oczyszczenie posesji czy chodników, ale emitują też zanieczyszczenia i hałasują. Czy ich stosowanie jest zawsze legalne? W ostatnich latach coraz więcej samorządów wprowadza zakaz ich używania oraz karą finansową za łamanie przepisów.
„Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” – to hasło V edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy. Kampanii patronują m.in. Komendant Główny Państwowej Straży...
„Sadza płonie. Czad zabija. Żyj” – to hasło V edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy. Kampanii patronują m.in. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego i Związek Rzemiosła Polskiego.
Do niedawna zarządzanie różnorodnością czy włączająca kultura organizacyjna były pojęciami kojarzącymi się głównie z pracą w dużych międzynarodowych korporacjach. Najnowsze badania LeasingTeam Group pokazują,...
Do niedawna zarządzanie różnorodnością czy włączająca kultura organizacyjna były pojęciami kojarzącymi się głównie z pracą w dużych międzynarodowych korporacjach. Najnowsze badania LeasingTeam Group pokazują, że również mniejsze firmy mają w tej kwestii coraz więcej do powiedzenia. 8 na 10 przedsiębiorców prowadzi działania antydyskryminacyjne i antymobbingowe, a blisko 70 proc. edukuje w obszarze różnorodności, równości i włączania.
Zamrożenie przez rząd progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł rocznie dla wielu Polaków oznaczać będzie niższą wypłatę. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje wyższy podatek – 32 proc. PIT.
Zamrożenie przez rząd progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł rocznie dla wielu Polaków oznaczać będzie niższą wypłatę. Po przekroczeniu tej kwoty obowiązuje wyższy podatek – 32 proc. PIT.
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Choć regulacja obowiązuje w wielu krajach, coraz więcej osób opowiada się za jej zniesieniem. Wpływ na zdrowie, wydajność pracy...
Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Choć regulacja obowiązuje w wielu krajach, coraz więcej osób opowiada się za jej zniesieniem. Wpływ na zdrowie, wydajność pracy oraz niepotrzebny chaos to główne argumenty przeciwników przestawiania zegarków.
Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekł, że osoba zaciągająca kredyt hipoteczny na mieszkanie, które następnie zamierza wynajmować, także jest konsumentem, a zatem chroni ją unijna dyrektywa w sprawie...
Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekł, że osoba zaciągająca kredyt hipoteczny na mieszkanie, które następnie zamierza wynajmować, także jest konsumentem, a zatem chroni ją unijna dyrektywa w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.
Jak informuje Kancelaria Premiera, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej na celu rozwój transportu zeroemisyjnego i ochronę powietrza. Z projektu wynika, że od 2026 r. miasta powyżej 100 tys....
Jak informuje Kancelaria Premiera, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej na celu rozwój transportu zeroemisyjnego i ochronę powietrza. Z projektu wynika, że od 2026 r. miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane kupować wyłącznie autobusy zeroemisyjne.
Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar, prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem...
Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar, prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem siły roboczej. Jednak aż 65% z nich wierzy, że inwestycja w technologię mogłaby poprawić wydajność i rentowność. Dlaczego więc branża wciąż zwleka z wdrożeniem cyfrowych rozwiązań?
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Paczkomaty są już niemal wszędzie i nadal wzrasta ich liczba. To konsekwencja ich popularności – Polacy uwielbiają tę formę otrzymywania przesyłki. Samorządowcy jednak zabierają głos i chcą opodatkować...
Paczkomaty są już niemal wszędzie i nadal wzrasta ich liczba. To konsekwencja ich popularności – Polacy uwielbiają tę formę otrzymywania przesyłki. Samorządowcy jednak zabierają głos i chcą opodatkować paczkomaty.
Mamy świadomość aktualnych wyzwań dla rynku nieruchomości i błyskawicznie postępujących zmian technologicznych – mówił podczas październikowego XXII Kongresu, zorganizowanego przez Polską Federację Stowarzyszeń...
Mamy świadomość aktualnych wyzwań dla rynku nieruchomości i błyskawicznie postępujących zmian technologicznych – mówił podczas październikowego XXII Kongresu, zorganizowanego przez Polską Federację Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych w Gdańsku, prezydent tej organizacji Tomasz Pardo.
Zapowiadane przez rząd dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych zostały zablokowane. Wsparcie jednośladowych "elektryków" z Funduszu Modernizacyjnego wstrzymał Europejski Bank Inwestycyjny – o czym informuje...
Zapowiadane przez rząd dopłaty do zakupu rowerów elektrycznych zostały zablokowane. Wsparcie jednośladowych "elektryków" z Funduszu Modernizacyjnego wstrzymał Europejski Bank Inwestycyjny – o czym informuje serwis Rzeczpospolita.
XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów...
XXIII FORUM TERMOMODERNIZACJA 2024, zorganizowane przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE), odbyło się 2 października 2024 r. w Warszawie. Było to kolejne, organizowane od 24 lat, spotkanie audytorów energetycznych i projektantów. Udział wzięli również przedstawiciele władz państwowych, firm działających w sektorze budownictwa oraz instytucji finansowych.
Polityka mieszkaniowa, oczekiwania nabywców, wyzwania deweloperów, nowe warunki techniczne, ceny lokali, budownictwo niskoemisyjne, kierunek rozwoju europejskich miast – to tylko niektóre tematy podjęte...
Polityka mieszkaniowa, oczekiwania nabywców, wyzwania deweloperów, nowe warunki techniczne, ceny lokali, budownictwo niskoemisyjne, kierunek rozwoju europejskich miast – to tylko niektóre tematy podjęte podczas Kongresu Deweloperskiego, który odbył się 3 października w Krakowie.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.