Kluczowe problemy rynku nieruchomości - XI Forum dla Zarządców Nieruchomości
Kadr z jednego z paneli dyskusyjnych podczas XI Forum dla Zarządców Nieruchomości; fot. NG
„Kluczowe problemy rynku nieruchomości” – to temat przewodni tegorocznego Forum dla Zarządców Nieruchomości. Po raz 11. spotkaliśmy się w gronie osób, firm, organizacji aktywnie działających w branży zarządzania nieruchomościami, aby dyskutować i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniami na temat obecnego stanu rynku nieruchomości.
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja news Ministerstwo Finansów wyjaśnia: podatek od ogrodzeń nie jest nowy i dotyczy tylko przedsiębiorców
Ministerstwo Finansów dementuje informacje na temat wprowadzenia nowego podatku od ogrodzeń
Ministerstwo Finansów dementuje informacje na temat wprowadzenia nowego podatku od ogrodzeń
Czytaj całość »Redakcja news Ważne zmiany dla Polaków w 2025: pensje, świadczenia, zwolnienia lekarskie
W 2025 roku dużo zmian dla Polaków w obszarze wynagrodzeń, zwolnień lekarskich, zasiłku chorobowego pracowników, wypłaty ważnych świadczeń z budżetu państwa.
W 2025 roku dużo zmian dla Polaków w obszarze wynagrodzeń, zwolnień lekarskich, zasiłku chorobowego pracowników, wypłaty ważnych świadczeń z budżetu państwa.
Czytaj całość »7 września po raz jedenasty redakcja czasopisma „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu administrator24.info zorganizowała Forum dla Zarządców Nieruchomości na terenie Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Prelegenci, przedstawiciele organizacji branżowych, osoby zawodowo związane z nieruchomościami lub zainteresowane tematyką przybyły z różnych stron kraju do stolicy, aby dzielić się wiedzą, dyskutować, wspólnie poszukiwać rozwiązań trudnych dla branży problemów.
XI Forum, już tradycyjnie prowadziła Sabina Augustynowicz – redaktor naczelna miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info.
W związku z tym, że wydarzenie było transmitowane, pokaźna grupa Uczestników była z nami online.
Kluczowe problemy rynku nieruchomości
Wykład inaugurujący XI Forum wygłosił prof. Ryszard Źróbek – kierownik Katedry Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Przedmiotem wykładu była analiza obecnego stanu rynku nieruchomości oraz kierunki rozwoju. Pan Profesor podkreślał, że uczymy się na tym, co było, aby reagować na to, co będzie.
O uwarunkowaniach prawnych, w jakich funkcjonuje rynek nieruchomości, w tym o nowelizacjach ustaw, a tych w tym roku było niemało, mówiła znana i ceniona w branży ekspertka Eugenia Śleszyńska. Zwróciła ona uwagę, m.in. na grzechy zaniechania i wręcz błędy w stanowionych czy nowelizowanych przepisach różnych ustaw, bezpośrednio dotykających rynku nieruchomości.
Po wykładzie nastąpiło odczytanie, a następnie podpisanie rezolucji, zawierającej apel o większą staranność w dokonywaniu zmian regulujących gospodarkę nieruchomościami, ponieważ stanowienie prawa w sposób pośpieszny, chaotyczny i bez konsultacji ze środowiskiem, godzi w bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości, a tym samym w zdrowie i mienie ich właścicieli i posiadaczy. Ponadto, nierównoprawne traktowanie w przepisach prawa wszystkich uczestników rynku nieruchomości utrudnia prawidłowe świadczenie usług przez zarządców na rzecz klientów.
Rezolucja powstała z inicjatywy redakcji „Administratora” przy wydatnej pomocy pani Eugenii Śleszyńskiej, a jej treść była konsultowana z organizacjami branżowymi. Adresatem uchwały Uczestników XI Forum jest m.in. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Rządowe Centrum Legislacji oraz Sejmowa Komisja Infrastruktury.
Zobacz relację z poprzedniej edycji Forum >>
Ogromne zainteresowanie wzbudził panel, poświęcony finansowaniu modernizacji budynków.
Andrzej Rajkiewicz z Fundacji Poszanowania Energii, specjalizujący się w zagadnieniach finansowania termomodernizacji budynków, przybliżał Uczestnikom Forum zagadnienie nowych źródeł finansowania renowacji budynków. Uzupełnieniem jego wykładu był temat montażu finansowego, coraz częściej niezbędnego do realizacji kosztownych przedsięwzięć modernizacyjnych. O tych aspektach mówił Piotr Stawicki z Lakszmi.
Uzupełnieniem wcześniejszych tematów panelu był wykład dr Joanny Rucińskiej z Politechniki Warszawskiej, zajmującej się zagadnieniami efektywności energetycznej budynków oraz systemami technicznymi i źródłami energii. Dr Rucińska przybliżyła problematykę ekonomicznych aspektów działań proekologicznych.
Wiele podczas XI Forum mówiło się o inwestycjach, o ich finansowaniu, o prawnych problemach z wdrażaniem. Czy tylko prawne przeszkody i utrudniony dostęp do finansowania uniemożliwiają czasami realizację planowanych inwestycji? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, moderowanego przez Grzegorza Okońskiego (MSM Energetyka).
Panelistami byli Jolanta Janasik (PFSZN) oraz Jacek Janas (PSZN, PFRN). Do toczącej się przy stole dyskusji dołączyli inni uczestnicy XI Forum, którzy zwrócili uwagę, że przeszkodą we wdrażaniu inwestycji, podnoszących wartość nieruchomości, są – poza formalnymi – bariery psychologiczne.
Zwrócono podczas dyskusji również uwagę na brak współpracy pomiędzy organizacjami i firmami zarządzającymi oraz brak standardów, regulujących pracę zarządcy.
Laureaci konkursu „Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości”
Na koniec ogłoszone zostały wyniki konkursu „Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości 2021”. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Zarządzanie nieruchomościami – to zarządzanie wartością, ryzykiem i oczekiwaniami”.
Jury w składzie: Andrzej Rajkiewicz (NAPE), Grzegorz Okoński (MSM Energetyka), Sabina Augustynowicz (red. nacz. miesięcznika i portalu „Administrator i Menedżer Nieruchomości”) w wyniku prac weryfikacyjnych i przeprowadzonych analiz nadesłanych dokumentacji wyłoniło liderów rynku w czterech kategoriach: firmy duże, średnie i małe oraz ZGN-y.
Duże firmy
W kategorii duże firmy nagrodę otrzymały dwie firmy: Atena&HJW z siedzibą we Wrocławiu oraz Integrum Management z siedzibą w Warszawie.
Fot. Nagrodę odebrali: Anna Bodziak, Krystyna Masłyk, Marcin Zdybel, Dariusz Kutera z Atena&HJW z Wrocławia; fot. NG
Pierwsza z wymienionych – Atena&HJW – zarządzająca głównie starymi kamienicami, w latach 2019–2021 zrealizowała inwestycje podnoszące wartość nieruchomości na łączną kwotę ponad 40 mln złotych. Montaż nowoczesnych systemów monitorujących pracę węzłów cieplnych i pozwalających na optymalizację energii cieplnej to przedsięwzięcie warte podkreślenia. Nagrodzona firma dba również o dobre ubezpieczenie mienia wspólnot mieszkaniowych. Ponadto nie jest głucha na głos mieszkańców – przeprowadza ankiety wśród mieszkańców oraz bezpośrednie rozmowy z nimi w celu zebrania informacji na temat ich oczekiwań.
Integrum zarządza wartością nieruchomości, realizując inwestycje, obniżające koszty utrzymania nieruchomości i jednocześnie zmniejszające negatywny wpływ na środowisko naturalne. Podjęte inwestycje w tym zakresie w ciągu najbliższego roku powinny wygenerować łącznie oszczędności na poziomie 1,8 mln zł brutto. Obecnie firma stara się o białe certyfikaty. Ponadto innowacyjnym pomysłem, który pilotażowo aktualnie realizuje, jest wyposażenie budynku w inteligentny system monitorowania instalacji elektrycznych, ppoż. oraz kontroli dostępu. Oczekiwania czy opinie klientów/lokatorów poznaje poprzez ankiety online, natomiast jakość obsługi bada, m.in. poprzez „tajemniczego klienta”.
Średnie firmy
W kategorii średnie firmy tytuł lidera otrzymała firma FD Zarządzanie z Lublina.
To firma skupiająca się na ograniczaniu kosztów eksploatacji zarządzanych nieruchomości poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, m.in. oświetlenia LED, dławików mocy biernej czy fotowoltaiki. W ramach ograniczania różnych ryzyk stale monitoruje stan zanieczyszczenia studzienek burzowych i linii odprowadzających wody deszczowe, by uniknąć podtopień. Dba o regularne przeglądy i ma stosowne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w tym ubezpieczenie członków zarządów wspólnot.
Małe firmy
W kategorii małe firmy, zatrudniające do 10 osób, wyróżniono firmę Zarządzanie Nieruchomościami „Cztery Kąty” z siedzibą w Zawierciu.
Fot. Nagrodę odebrał Sławomir Bryła z Zarządzanie Nieruchomościami „Cztery Kąty” z siedzibą w Zawierciu; fot. NG
Realizuje ona inwestycje podnoszące wartość nieruchomości i przynoszące efekt energetyczny, w tym wymianę instalacji, doprowadzenie gazu do nieruchomości i likwidację pieców węglowych oraz ocieplanie budynków z wykorzystaniem kredytu termomodernizacyjnego. Wszystkie wspólnoty są ubezpieczone od różnych ryzyk. Informacje o potrzebach mieszkańców zbiera głównie podczas corocznych zebrań, ale także poprzez formularz, znajdujący się na stronie internetowej firmy.
W ostatniej kategorii nagrodę przyznano: Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej SA w Poznaniu.
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich przeprowadził 79 kompleksowych termomodernizacji budynków wielorodzinnych, polegających na dociepleniu budynków oraz podłączeniu ich do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tylko w tym roku realizuje kompleksową termomodernizację 12 budynków.
Osobnym problemem, z którym musiał się zmierzyć Zakład, był azbest. Zakres robót odnoszący się do likwidacji azbestu został już wykonany, trwają jeszcze roboty wykończeniowe budynków. W zakresie porządkowania gospodarki śmieciowej postawiono na pojemniki półpodziemne z możliwością segregacji odpadów. ZGM dysponuje systemem oraz urządzeniami do radiowych odczytów wodomierzy. Mieszkańcy zasobów ZGM mogą korzystać z Internetowej Obsługi Kontrahenta.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Poznaniu, zarządzające wspólnotami mieszkaniowymi, w ponad 300 budynkach przeprowadziło termomodernizację, wymianę instalacji, roboty malarskie, prace na terenach przyległych. MPGM w Poznaniu zwraca uwagę na procedury i regulaminy, ubezpieczenia w szerszym zakresie (w tym m.in. z powodu występujących kataklizmów, ale także wandalizmu, zamieszek ulicznych, graffiti).
Ponadto, po raz pierwszy do konkursu zgłosiła się spółdzielnia mieszkaniowa – SM Suchanino – i również została wyróżniona. Ta spółdzielnia w ramach podnoszenia wartości wyodrębnionych nieruchomości inwestuje m.in. w wymianę wind czy instalacji gazowych. Wdrożyła we wszystkich zasobach wodomierze z odczytem radiowym poprzez koncentratory wraz z podzielnikami kosztów ciepła. W ramach zarządzania ryzykiem firma wymienia m.in. monitoring prewencyjny i klapy antyzalewowe. Rozmowy z mieszkańcami prowadzone są na bieżąco, a raz do roku rozprowadzane są ankiety satysfakcji klientów ze świadczonych usług.
Dziękujemy patronom merytorycznym XI Forum: Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Warszawie, która udzieliła wydarzeniu patronatu naukowego, Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Ogólnopolskiej Izbie Gospodarki Nieruchomościami, Zrzeszeniu Audytorów Energetycznych oraz Narodowej Agencji Poszanowania Energii za wsparcie i obecność.
Pragniemy również podziękować naszym partnerom, zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia, firmom: Admify, Agencja Ochrony Kowalczyk, Arsanit, Chmielewski Dźwigi, Danfoss, iLift, iMieszkaniec, iMMERGAS, Skillmmersion, Sky Snap, Weles.
Uczestnikom XI Forum dziękujemy zaś za obecność, zaufanie i zapraszamy na kolejną edycję za rok!
Zapraszamy do śledzenia strony www.konferencja.administrator24.info oraz portalu www.administrator24.info, gdzie można obejrzeć relację video z XI Forum.