Auto na abonament - korzyści płynące dla firmy z wynajmu długoterminowego
Luksusowe auto na abonament w zasięgu ręki! Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/szukaj/car%20rental/
Wynajem samochodu na abonament jest wciąż mało popularny w Polsce. Jednak, gdy brakuje gotówki na nowy samochód, może być ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego czy leasingu. Jakie są korzyści wynajmu długoterminowego? Czy auto na abonament się opłaca? Jakie są procedury wynajmu? Kto może skorzystać z wynajmu auta na abonament? Dowiedzmy się z poniższego artykułu!
Co to jest samochód na abonament?
Samochód na abonament to długoterminowy wynajem pojazdu. Opłata abonamentowa składa się ze stałych miesięcznych rat naliczanych za użytkowanie samochodu. Długość standardowej umowy wynosi najczęściej 2 lata, choć zdarzają się umowy podpisywane na krótszy okres np. 1 rok lub dłuższe na 3-4 lata.
Wpłata własna w abonamencie jest dobrowolna, ale im większy wkład własny, tym niższy czynsz. W skład opłaty abonamentowej wchodzą wszystkie koszty użytkowania samochodu tzn. ubezpieczenie, rejestracja samochodu, przeglądy serwisowe, badania techniczne, wszelkie naprawy czy wymiana opon leżą po stronie wypożyczalni.
Miesięczne opłaty można wliczyć w koszty działalności!
Jak wynająć samochód w abonamencie?
Procedura wynajmu długoterminowego jest prosta, a formalności zredukowane do minimum. Bardzo często można ją wykonać przez stronę internetową usługodawcy.
Podpisanie umowy wiążę się z koniecznością przedłożenia następujących dokumentów:
1) Zawarcie umowy przez jednoosobowe działalności gospodarcze
- wpis do ewidencji działalności gospodarczej
- zaświadczenia o numerze REGON i NIP
- potwierdzenia zarejestrowania w Urzędzie Skarbowy
- ksera dowodów osobistych
2) Osoby, które chcą wynająć samochód do celów prywatnych, muszą dostarczyć ksero dowodu osobistego oraz drugiego dokumentu, który potwierdzi ich tożsamość.
Wynajmując samochód służbowy na abonament, w umowie musi być sprecyzowany okres obowiązywania umowy, dokładny opis samochodu (marka, model auta), jego wyposażenie, prawa i obowiązki firmy wynajmującej i najemcy, wysokość i terminy spłat comiesięcznych rat, kary umowne i wykaz wszelkich dokumentów przekazanych wraz z samochodem.
Na co zwrócić uwagę w umowie?
Podpisując umowę warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Wyjazd za granicę - przed przekroczeniem polskiej granicy, należy uzyskać zgodę usługodawcy. Nie dostosowanie się do tego zapisu, to kara w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.
- Udostępnianie auta innemu kierowcy - warto zapoznać się z wytycznymi w umowie dotyczącymi udostępniania auta innym kierowcom, ponieważ może występować zapis, że auto może być prowadzone tylko przez najemcę.
- Dodatkowe opłaty i kary - mowa głównie o przewożeniu zwierząt w samochodzie, paleniu tytoniu czy użytkowania auta jako taksówki. Jeżeli w umowie istnieje zapis, że nie można tego robić, naliczone zostaną odpowiednie dodatkowe opłaty lub kary.
- Limit kilometrów - w umowie zawsze określony jest limit kilometrów, jaki samochód może przejechać. Każde przekroczenie limitu wiąże się z dodatkowymi opłatami od 0,6 zł za jeden kilometr i więcej.
- Udział własny w szkodach - nawet, jeżeli samochód będzie posiadał ubezpieczenie to w niektórych przypadkach, kiedy wynajmujący będzie sprawcą zdarzenia usługodawca może wymagać pokrycia części kosztów naprawy samochodu.
Minimum formalności w umowie wynajmu długoterminowego. Źródło >>
Jakie samochody można wynająć?
W formie abonamentu można wynająć:
- najczęściej samochody osobowe
- rzadziej małe samochody dostawcze
- bardzo rzadko samochody ciężarowe
- używane samochody bardzo sporadycznie
Kto może skorzystać z wynajmu samochodu na abonament?
Weryfikacja przed wynajmem samochodu nie jest tak szczegółowa jak, przy umowie kredytowej czy leasingowej. Firmy wynajmujące samochody w abonamencie mogą sprawdzić, czy:
- klient jest pełnoletni
- ma pozytywną historię kredytową
- ma stały dochód umożliwiający regularne opłacanie abonamentu
- czy jest osobą fizyczną czy prowadzącą działalność gospodarczą
Korzyści dla firmy z wynajmu długoterminowego
Abonament może przynieść wiele korzyści, o ile pakiet jest dobrany odpowiednio dla klienta lub firmy. Istnieje wiele korzyści, które przemawiają za wynajmem długoterminowym pojazdu. Należą do nich:
- Łatwa procedura wstępna- która jest zredukowana do minimum.
- Niski wkład własny - opłata wstępna jest dobrowolna, choć jej uiszczenie może zmniejszyć miesięczne raty.
- Niska rata miesięczna - wysokość raty jest uzależniona od modelu samochodu, a w jej skład wchodzą wszystkie koszty dotyczące użytkowania samochodu.
- Dostęp do drogich modeli samochodów - ponosząc zaledwie ułamek kosztu zakupu auta można jeździć luksusowym samochodem.
- Łatwa wymiana na lepszy model samochodu - po oddaniu samochodu po zakończeniu umowy można wynająć kolejne auto.
- Korzyści firmowe - opłaty związane z wynajęciem auta można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
- Stały koszt utrzymania samochodu - w czynsz wpisane są koszty naprawy, serwisu czy ubezpieczenia.
- Samochód zastępczy jest wliczony w raty miesięczne i jest podstawiony na czas, gdy wynajęte auto jest w warsztacie.
Samochód zastępczy wliczony jest w raty miesięczne. Źródło >>
Oczywiście wynajem długoterminowy ma również swoje wady. Warto je poznać przed podpisaniem umowy. Są to:
- Limit przebiegu - limit kilometrów określony jest w umowie i każde przekroczenie to kilkadziesiąt groszy za kolejny kilometr.
- Nie jesteś właścicielem auta - będąc tylko użytkownikiem nie zbierasz zniżek samochodowych za bezszkodową jazdę.
- Dodatkowe opłaty związane z przewożeniem zwierząt czy przekroczeniem granic Polski.
- Zakaz palenia papierosów wiąże się z wysoką karą.
Auto w abonamencie a leasing lub kredyt
Wynajem długoterminowy pojazdu a leasing operacyjny to formy finansowania bardzo do siebie podobne. Abonament samochodowy to rozwiązanie dla osób, które, nie posiadają pieniędzy na wkład własny i chcą jeździć nowym samochodem, ale jednocześnie nie są nastawieni na wykup auta po wygaśnięciu umowy. Leasing samochodowy przeznaczony jest dla klientów, którzy są nastawieni na wykup samochodu służbowego lub prywatnego po zakończeniu umowy i zapłaceniu ostatniej raty.
Rata leasingowa jest wyższa od raty abonamentowej, ponieważ spłaca się pełną wartość samochodu.
Kredyt samochodowy to usługa dla klientów z wkładem własnym i chęcią posiadania samochodu po spłacie ostatniej raty. Kredyt na zakup samochodu wiąże się z całą paletą formalności, dlatego dobrze jest skorzystać z doradcy.
Ubezpieczenie samochodu
Użytkownik samochodu opłaca ubezpieczenie. Z reguły wliczone jest ono w ratę abonamentu, choć istnieją też inne opcje. Wszystkie formalności związane z zakupem ubezpieczenia, leży po stronie wypożyczalni.
Ubezpieczenie OC i AC jest obowiązkowe!
Dodatkowym zabezpieczeniem auta jest ubezpieczenie GAP, zapewniające ochronę na wypadek spadku wartości pojazdu. W przypadku kradzieży lub kolizji ubezpieczyciel wypłaci różnicę między otrzymanym już odszkodowaniem z AC a wartością pojazdu z dnia zakupu. Jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe!
Zakończenie abonamentu samochodowego
Wcześniejsze zakończenie umowy na auto na abonament wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Dokładne warunki przedwczesnego zakończenia abonamentu, zapisane są w umowie z firmą i są od niej zależne.
Podsumowanie
Długoterminowy wynajem samochodu staje się coraz chętniej wybieraną formą finansowania samochodu. Elastyczność wynajmu długoterminowego oraz sposób działania usługi przyciąga coraz większą ilość klientów. Samochody dostępne są od ręki, a wynajęcie samochodu wiąże się z minimum formalności. W porównaniu do innych form finansowania wynajem auta na abonament jest najkorzystniejszą opcją.
Odbiór auta nawet w 48 godzin! Źródło >>