administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu

FIRMA BMETERS | 2019-05-20

Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.

treść sponsorowana

Korzystaj z zaworów termostatycznych

Chodzi o to, by wykorzystywać taką ilość ciepła, jaka jest faktycznie potrzebna do zachowania komfortu. A więc wychodząc z domu do pracy należy przykręcać głowicę zaworu o kilka stopni. Temperatura spadnie tylko nieznacznie, ale zużycie energii będzie przez te kilka godzin mniejsze o 20-30%. Z tego samego powodu termostat przykręcamy także na noc.

Obniżać temperaturę można również podczas wykonywania czynności związanych z ruchem, takich jak sprzątanie lub gotowanie. Nie należy jednak nadmiernie wychładzać pomieszczeń. Jeśli temperatura w mieszkaniu spadnie poniżej 15 stopni, powrót do temperatury pokojowej będzie wymagał długiego i kosztownego nagrzewania. Czytaj także »

Ograniczaj straty ciepła w mieszkaniu

Mieszkanie powinno się wietrzyć otwierając okno na oścież przez 5-10 minut. Powietrze wymienia się wówczas na świeże, ale ściany i meble nie zdążą się wychłodzić.

Ponowne nagrzanie ich trwa długo i wymaga dużo energii, powietrze natomiast nagrzewa się szybko. Pozostawianie uchylonego okna na dłuższy czas to zdecydowanie mniej energooszczędny sposób wietrzenia. Wychładza nie tylko ściany i meble, ale także termostat przy grzejniku. Zimno powoduje maksymalne otwarcie się zaworu i duże straty energii.

Masz pytania o zawory termostatyczne? Zadzwoń - 71 388 90 83.

Prawidłowe wietrzenie pomaga także utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu – powinna ona wynosić 40-60%. Zbyt wysoka sprzyja rozwojowi pleśni, powoduje też, że chłód w pomieszczeniu jest bardziej odczuwalny, zbyt niska – nie służy zdrowiu. Do orientacyjnych pomiarów można kupić w markecie budowlanym higrometr.

Jeśli w domu są okna PCV koniecznie należy je wyregulować kluczem imbusowym tak, aby gładko otwierały się i zamykały, w ten sposób zlikwidujemy także drobne nieszczelności. Przed mrozami powinno się również sprawdzać uszczelki w oknach i nasmarować je środkiem konserwującym, a jeśli są skorodowane - wymienić u producenta okien. Jeżeli mimo regulacji nadal da się wyraźnie wyczuć, że „ciągnie” od okna najlepiej wezwać serwis – być może okna jest źle osadzone lub powstała nieszczelność np. między ramą a szybą albo oknem a ścianą. 

Nie przepłacaj za ogrzewanie! Zadzwoń - 71 388 90 83.

W oknach starego typu nie ma innego wyjścia, jak tylko przykleić uszczelki z pianki lub gumy albo zastosować silikon. Można też przymocować do ramy okiennej bezbarwną folię termokurczliwą (tzw. dodatkową szybę). Kupuje się ją w supermarketach budowlanych, przykleja do ramy za pomocą taśmy dwustronnie klejącej i lekko ogrzewa suszarką do włosów, aby się naprężyła. Dobrze naklejona jest niewidoczna, nie zniekształca obrazu i nie zmienia kolorów.

Po zmroku warto również zasłonić okna żaluzjami lub zasłonami – będą stanowić dodatkową izolację szyby. Z uszczelnianiem nie można jednak przesadzić – zbyt szczelne okna uniemożliwiają wentylację mieszkania. Świeże powietrze powinno napływać przez niewielkie szczeliny w stolarce okiennej, a powietrze zużyte wypływać na zewnątrz przez kratki wentylacyjne (w łazience i kuchni). Jeśli uniemożliwimy cyrkulację – prędzej czy później na ścianach pojawi się wilgoć. Zobacz także » 

Warto sprawdzić także, czy drzwi wejściowe są szczelne. Z reguły zimne powietrze dostaje się do domu szparą między drzwiami a dolną futryną. Sprawdza się zwykła uszczelka piankowa. Jeśli szczeliny są większe można spróbować z uszczelką gumową – dostępne są różne grubości.

Pozwól ciepłemu powietrzu swobodnie cyrkulować

Ciepło emitowane przez grzejnik powinno równomiernie, bez przeszkód rozchodzić się po pomieszczeniu.

Dlatego nie powinno się kaloryferów zabudowywać ani zasłaniać zasłonami, meblami i innymi przedmiotami. Z tego samego powodu nie powinno się też wieszać na nich prania. Jeśli nie ma możliwości zaaranżowania przestrzeni bez zasłaniania grzejnika, należy zostawić przynajmniej 10 cm wolnej przestrzeni między meblem a grzejnikiem, aby ułatwić cyrkulację powietrza. Warto również zainstalować za grzejnikiem ekran z folii aluminiowej odbijającej ciepło.

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O.

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel. 71 388 90 83
fax 71 387 15 37

biuro@bmeters.pl
www.bmeters.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Sławka Sławka, 26.09.2016r., 22:06:01 Szanowny Autorze. Zalecam ostrożność w udzielaniu rad typu "przykręcać głowicę zaworu o kilka stopni". Termostat skręcony do pozycji "1" generuje zawyżone wskazania na podzielniku w stosunku do ilości wyemitowanego ciepła. Podzielnik w naszych mieszkaniach zawieszone są ok. 15 cm od góry. I tylko w tym obszarze grzejnik jest ciepły, dla ustawienia termostatu "1". Reszta grzejnika jest zimna! -czego podzielnik już "nie czuje". Widocznie algorytmy są sztywne i pracują prawidłowo , tzn. zgodnie z normą, tylko w tzw. warunkach bazowych. Kiedy warunki odbiegają od bazowych - głupieją. Ludzie się zorientowali i zamykają zawory grzejników całkowicie. Skutek? Do ich wychłodzonych mieszkań przepływa ciepło z mieszkań sąsiednich. Kto za nie płaci? Wiadomo, że nie ci, których podzielniki na wyłączonych grzejnikach nie wykazały "zużycia". Oszczędzaniem energii powinien zajmować się dostawca ciepła, poprzez regulatory nastaw i automatykę pogodową. A nie mieszkańcy, którzy doprowadzają do rozregulowania sieci c.o. Polecam analizę faktur za c.o. Ilość ciepła dostarczonego do budynku na przestrzeni 10 lat nie wykazuje tak gwałtownego spadku, jak wskazania podzielników. Zatem oszczędzamy zamykając zawory grzejników, czy nie? Może Pan Autor to skomentować?
  • Ela Ela, 03.10.2019r., 14:53:51 Autor chyba nie dal rady tego skomentowac, bo odpowiedzi brak do dzis.
  • Dariusz_szek Dariusz_szek, 27.03.2020r., 06:21:22 Druga sprawa to dobra termomodernizacja. Ocieplenie budynku i zidentyfikowanie mostków cieplnych

Powiązane

FIRMA BMETERS BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości

BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości

BMETERS POLSKA bierze udział w Seminariach Rynku Nieruchomości organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

BMETERS POLSKA bierze udział w Seminariach Rynku Nieruchomości organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

FIRMA BMETERS Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN

Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN

Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali...

Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali na wodomierzu BMETERS. Okazało się, że podczas zmywania ręcznego zużyto 36 litrów wody, a podczas mycia w zmywarce - tylko 14 litrów. Wodomierz bardzo precyzyjnie pokazał tę różnicę.

FIRMA BMETERS Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne

Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne

Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie...

Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie „kranówki”. Z ich doświadczenia wynika, że woda, która płynie z kranów może być poważnie zanieczyszczona.

FIRMA BMETERS Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie

Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie

Ponad 70 osób zainteresowanych tematem opomiarowania mediów, uczestniczyło 10 czerwca 2014 r. w konferencji dotyczącej podniesienia efektywności w instalacjach budownictwa wielolokalowego. Organizator...

Ponad 70 osób zainteresowanych tematem opomiarowania mediów, uczestniczyło 10 czerwca 2014 r. w konferencji dotyczącej podniesienia efektywności w instalacjach budownictwa wielolokalowego. Organizator spotkania – BMETERS Polska wraz parterami – firmami Grundfos i Alter SA oraz Politechniką Wrocławską – na miejsce konferencji wybrali siedzibę krakowskiej spółki Miastoprojekt.

FIRMA BMETERS Jak oszczędzać wodę latem - sposoby z życia wzięte

Jak oszczędzać wodę latem - sposoby z życia wzięte Jak oszczędzać wodę latem - sposoby z życia wzięte

Latem zużycie wody idzie w górę. Uwielbiamy podlewać ogródki, napełniać ku uciesze dzieci dmuchane baseny i brać kilka razy dziennie orzeźwiający prysznic. Jak korzystać z tych letnich przyjemności, by...

Latem zużycie wody idzie w górę. Uwielbiamy podlewać ogródki, napełniać ku uciesze dzieci dmuchane baseny i brać kilka razy dziennie orzeźwiający prysznic. Jak korzystać z tych letnich przyjemności, by radości nie zepsuł rachunek za wodę?

FIRMA BMETERS, Redakcja Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych

Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych

10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".

10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".

FIRMA BMETERS Dobór ciepłomierzy w oparciu o parametry techniczne

Dobór ciepłomierzy w oparciu o parametry techniczne Dobór ciepłomierzy w oparciu o parametry techniczne

Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom...

Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom parametry techniczne tych elementów.

FIRMA BMETERS Pięć lat i co dalej?

Pięć lat i co dalej? Pięć lat i co dalej?

Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe...

Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe między legalizacją a wymianą na nowy wcale nie są jednak duże.

FIRMA BMETERS Wodomierz z odczytem radiowym - korzyść dla zarządcy i lokatora

Wodomierz z odczytem radiowym - korzyść dla zarządcy i lokatora Wodomierz z odczytem radiowym - korzyść dla zarządcy i lokatora

Wymieniając wodomierze wielu zarządców decyduje się na zakup najnowocześniejszego rozwiązania – wodomierzy z odczytem radiowym. Jest ono droższe niż tradycyjne, ale przynosi duże oszczędności administratorom,...

Wymieniając wodomierze wielu zarządców decyduje się na zakup najnowocześniejszego rozwiązania – wodomierzy z odczytem radiowym. Jest ono droższe niż tradycyjne, ale przynosi duże oszczędności administratorom, a lokatorom ułatwia życie.

FIRMA BMETERS Oszczędzaj wodę z głową

Oszczędzaj wodę z głową Oszczędzaj wodę z głową

Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali...

Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali roku.

FIRMA BMETERS Różnice w odczycie. Co może zrobić zarządca?

Różnice w odczycie. Co może zrobić zarządca? Różnice w odczycie. Co może zrobić zarządca?

Różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach lokatorów są nie do uniknięcia. Skąd się biorą i jak można je zmniejszyć?

Różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach lokatorów są nie do uniknięcia. Skąd się biorą i jak można je zmniejszyć?

FIRMA BMETERS Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza?

Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza? Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza?

Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście...

Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście okaże się wadliwy jest to bezpłatne, ale w przypadku, gdy kontrola nie potwierdzi zgłoszonych zastrzeżeń, zarządca pokrywa jej koszty.

FIRMA BMETERS Rejestracja zużycia wody

Rejestracja zużycia wody Rejestracja zużycia wody

To usługa, z której korzystają najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe w celu dokładnego dobrania wodomierzy, ale czasami również zarządcy, którzy chcą się przekonać, czy zainstalowany wodomierz rzeczywiście...

To usługa, z której korzystają najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe w celu dokładnego dobrania wodomierzy, ale czasami również zarządcy, którzy chcą się przekonać, czy zainstalowany wodomierz rzeczywiście jest odpowiedni.

FIRMA BMETERS Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska.

Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska. Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska.

Wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska

Wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska

FIRMA BMETERS Woda twarda - wróg oszczędzania

Woda twarda - wróg oszczędzania Woda twarda - wróg oszczędzania

Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się...

Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się zastanowić nad technologiami umożliwiającymi zmiękczanie.

FIRMA BMETERS W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu

W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu

Gwarancją prawidłowego rozliczenia ponoszonych kosztów jest odpowiedni wybór urządzeń służących do opomiarowania mediów. Celem BMETERS Polska jest zapewnienie klientom szerokiej gamy, wysokiej jakości...

Gwarancją prawidłowego rozliczenia ponoszonych kosztów jest odpowiedni wybór urządzeń służących do opomiarowania mediów. Celem BMETERS Polska jest zapewnienie klientom szerokiej gamy, wysokiej jakości produktów - wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ciepła.

FIRMA BMETERS Pierwsza majowa konferencja w Trzebnicy za nami

Pierwsza majowa konferencja w Trzebnicy za nami Pierwsza majowa konferencja w Trzebnicy za nami

W czwartek 9 maja 2013 roku w Hotelu Trzebnica przy ul. Leśnej 2 w Trzebnicy odbyła się pierwsza konferencja z zaplanowanego cyklu czterech, które odbędą się jeszcze w Czeladzi, Toruniu oraz w Warszawie.

W czwartek 9 maja 2013 roku w Hotelu Trzebnica przy ul. Leśnej 2 w Trzebnicy odbyła się pierwsza konferencja z zaplanowanego cyklu czterech, które odbędą się jeszcze w Czeladzi, Toruniu oraz w Warszawie.

BMETERS POLSKA Sp. z o.o.

BMETERS POLSKA Sp. z o.o. BMETERS POLSKA Sp. z o.o.

Firma BMETERS Polska od wielu lat obecna jest nie tylko na polskim i włoskim rynku, ale także na wielu innych rynkach...

Firma BMETERS Polska od wielu lat obecna jest nie tylko na polskim i włoskim rynku, ale także na wielu innych rynkach zagranicznych. Kilkanaście lat wytrwałej pracy nad nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz ciągłe doskonalenie procesu produkcyjnego, zostały docenione przez Klientów. Obecnie nasza firma jest jedną z największych międzynarodowych grup o zasięgu globalnym, produkujących urządzenia...

Wodomierz GSD8-RFM + RFM-TX1.1

Wodomierz GSD8-RFM + RFM-TX1.1 Wodomierz GSD8-RFM + RFM-TX1.1

Skontaktuj się z producentem: biuro@bmeters.pl

Skontaktuj się z producentem: biuro@bmeters.pl

Wodomierz CPR-RP

Wodomierz CPR-RP Wodomierz CPR-RP

Skontaktuj się z producentem: biuro@bmeters.pl

Skontaktuj się z producentem: biuro@bmeters.pl

FIRMA BMETERS Nowoczesne rozliczanie wody

Nowoczesne rozliczanie wody Nowoczesne rozliczanie wody

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, za niezawodne działanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rozliczanie kosztów dostawy wody i odprowadzania ścieków odpowiada zarządca.

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, za niezawodne działanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rozliczanie kosztów dostawy wody i odprowadzania ścieków odpowiada zarządca.

FIRMA BMETERS Radiowy odczyt wodomierzy

Radiowy odczyt wodomierzy Radiowy odczyt wodomierzy

W poprzednim numerze „Administratora" (9/2010 s. 36) określiliśmy ogólne korzyści, jakie uzyskuje zarządca nieruchomości, wykorzystując system zdalnego odczytu wodomierzy BMETERS HYDROLINK w trakcie rozliczania...

W poprzednim numerze „Administratora" (9/2010 s. 36) określiliśmy ogólne korzyści, jakie uzyskuje zarządca nieruchomości, wykorzystując system zdalnego odczytu wodomierzy BMETERS HYDROLINK w trakcie rozliczania wody, do którego obliguje go ustawodawca.

FIRMA BMETERS Wodomierz GSD8-RFM - BMETERS

Wodomierz GSD8-RFM - BMETERS Wodomierz GSD8-RFM - BMETERS

Szczegółowe informacje o wodomierzu BMETERS - GSD8-RFM

Szczegółowe informacje o wodomierzu BMETERS - GSD8-RFM

FIRMA BMETERS Wodomierz GSD8-45 MID

Wodomierz GSD8-45 MID Wodomierz GSD8-45 MID

Szczegółówe informacje o wodomierzu BMETERS - GSD8-45 MID

Szczegółówe informacje o wodomierzu BMETERS - GSD8-45 MID

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.