Studia prawnicze: przejście od teorii do praktyki – klucz do sukcesu po ukończeniu nauki
Studia prawnicze: przejście od teorii do praktyki – klucz do sukcesu po ukończeniu nauki
Już wiesz, że chcesz studiować prawo i teraz szukasz uczelni? Studia pozwalają zdobyć wiedzę z różnych dziedzin. Jednak teoria to nie wszystko – potrzebna jest jeszcze praktyka. Jak zdobywać doświadczenie już w czasie studiów?
Obowiązkowe zajęcia tutorskie na studiach – czego się nauczysz?
Jeżeli chcesz w przyszłości wykonywać jeden z zawodów prawniczych, w pierwszej kolejności musisz wybrać obszar, w którym chcesz się specjalizować. Właśnie dlatego pierwsze lata studiów prawniczych przewidują zajęcia m.in. z historii prawa, prawoznawstwa i poszczególnych dyscyplin prawa. Z drugiej strony studia prawnicze i administracyjne nie ograniczają się do teorii – studenci prawa biorą również udział w zajęciach tutorskich. Czym są zajęcia tutorskie i jakie płyną z nich korzyści?
Zajęcia tutorskie to – w zależności od uczelni – obowiązkowe lub dodatkowe zajęcia praktyczne. Ich celem jest rozwinięcie potencjału studenta oraz zmotywowanie go do dalszego rozwoju. Ponieważ zajęcia tutorskie najczęściej odbywają się w formule 1:1, to student zyskuje możliwość przygotowania się do wykonywania interesującego go zawodu, np. radcy prawnego. Zajęcia tutorskie to także dobry sposób, aby przygotować się do wygłoszenia referatu na konferencji naukowej czy uzyskać wsparcie merytoryczne dla prowadzonych badań.
Dlaczego warto brać udział w warsztatach prawniczych?
Interesujesz się prawem cywilnym – w przyszłości chcesz być radcą prawnym i specjalizować się w prawie rodzinnym? Twoim konikiem jest prawo karne – chcesz zostać adwokatem? Uważasz, że prawo morskie jest na tyle ciekawe, że czas poświęcony na pogłębienie jego znajomości nie będzie stracony? W ramach zajęć fakultatywnych na kierunku prawo do wyboru mogą być warsztaty prawnicze. Powodów, dla których warto w nich uczestniczyć, jest co najmniej kilka.
Warsztaty prawnicze pozwalają:
- zdobyć wiedzę o tym, jak należy poprawnie konstruować różne umowy, np. w postępowaniu cywilnym;
- pogłębić umiejętności argumentowania i uzasadniania swojego stanowiska, co w pracy prawnika jest szczególnie istotne;
- poszerzyć posiadaną wiedzę o dodatkowe zagadnienia, w tym również aspekty praktyczne.
Staże i praktyki w czasie studiów – gdzie ich szukać?
Zajęcia na uczelni – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne – to nie wszystko. Umiejętności można rozwijać również podczas stażu lub praktyk studenckich. Dla wielu studentów to szansa, aby poznać pracę kancelarii od podszewki – od metod na zdobywanie klientów, przez ustalanie szczegółów współpracy aż do zamknięcia sprawy. To jednak nie wszystko. W czasie praktyk studenckich przyszli absolwenci prawa poznają narzędzia, z których korzystają prawnicy – mowa o różnych programach i aplikacjach, których celem jest usprawnienie pracy kancelarii.
Gdzie szukać stażu lub praktyk, studiując prawo? Wielu studentów we własnym zakresie poszukuje kancelarii zainteresowanej przyjęciem praktykantów. Niekiedy pomoc oferuje też uczelnia czy nawet wykładowcy, którzy dzięki swoim znajomościom mogą zarekomendować szczególnie uzdolnionych studentów.