Czym są trudne kredyty i w jaki sposób można je otrzymać?
Czym są trudne kredyty i w jaki sposób można je otrzymać?
Współczesna scena finansowa wywołuje coraz większe wyzwania, zwłaszcza w kontekście trudno dostępnych kredytów. Osoby, które chciałyby uzyskać dodatkowe środki, stoją w obliczu rosnącej trudności spełnienia rygorystycznych wymogów stawianych przez instytucje kredytowe. Utrudniony dostęp do potrzebnych środków finansowych i liczne odmowy instytucji ich udzielających prowadzą do sytuacji, w której mamy do czynienia z tzw. trudnym kredytem.
Trudne kredyty — co to takiego?
Termin trudne kredyty odnosi się do sytuacji, w której napotykamy trudności z otrzymaniem dodatkowego finansowania. Przyczyną są zbyt wysokie wymagania względem zdolności kredytowej, stawiane przez instytucje finansowe. Skutkuje to odmową udzielenia pożyczki przez bank, w którego ocenie nie stać nas na terminową spłatę całości zobowiązania.
Mianem trudnych kredytów określa się również produkt, skierowany do osób w trudnej sytuacji finansowej. Mowa np. o nadmiernie zadłużonych, których sytuację komplikują dodatkowo opóźnienia w spłacie zobowiązań. Kilka kredytów czy innych pożyczek również przekłada się na obniżenie zdolności kredytowej. Przywrócenie jej na odpowiedni poziom jest szczególnie trudne. Wymaga to m.in. nienagannej historii kredytowej, braku opóźnień w spłacie zobowiązań, oraz odpowiednio wysokich zarobków zabezpieczonych umową z pracodawcą dobrze rokującej firmy.
Problem trudnego kredytu może dotyczyć również osoby, która dotychczas nie brała żadnych pożyczek, kredytów, ani nie dokonywała zakupu na raty. Przekłada się to na brak jakiejkolwiek historii kredytowej, która jest niezbędna do wyliczenia zdolności kredytowej. Bank często odmawia wtedy udzielenia finansowania, ponieważ nie jest w stanie ocenić jakim kredytobiorcą jest taka osoba.
Co zrobić, aby otrzymać tzw. trudny kredyt?
Trudna sytuacja finansowa lub niewystarczająca w ocenie banku zdolność kredytowa nie jest równoznaczna z całkowitą niemożliwością otrzymania dodatkowych środków. Przede wszystkim należy unikać sytuacji, w której na własną rękę będziesz dalej szukać kredytu w innych bankach. Każda kolejna odmowa udzielenia kredytu zostaje odnotowana, a to z kolei jeszcze bardziej obniża zdolność kredytową.
Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty, np. pośrednika kredytowego lub doradcy kredytowego. Taka osoba pomoże ocenić Twoją zdolność kredytową i na jej podstawie wskaże najkorzystniejsze oferty kredytowe i pożyczkowe dostępne na rynku. Warto przy tym wiedzieć, że w przeciwieństwie do Ciebie profesjonalista ma możliwość negocjacji warunków umowy na szczeblu decyzyjnym. Dzięki temu otrzymanie tzw. trudnego kredytu jest bardziej realne.
Warto przy tym mieć świadomość, że otrzymanie kredytu lub pożyczki w wyjątkowo trudnej sytuacji, może w pierwszej kolejności wymagać naprawy Twojej zdolności kredytowej. Może dotyczyć to np. uregulowania zadłużeń, które powstały na skutek nieterminowej spłaty i postaranie się o dalsze spłacanie rat w terminie. O ewentualnych działaniach, które mogą okazać się kluczowe do podniesienia zdolności kredytowej, poinformuje Cię profesjonalista.
Kto może dostać trudny kredyt?
Problemy finansowe to najczęstsza motywacja do ubiegania się o tzw. trudny kredyt. Takiej formy finansowania poszukują osoby wpisane do Krajowego Rejestru Długów (KRD), Biura Informacji Gospodarczej (BIG) lub Biura Informacji Kredytowej (BIK). Wszystkie te instytucje współpracują z bankami, którym przekazują informacje o ewentualnych zadłużeniach, posiadaniu niezapłaconych mandatów lub alimentów, a także posiadaniu innych zobowiązań pozabankowych. Te z kolei obniżają zdolność kredytową wnioskującego.
Niestabilne zatrudnienie, jakim jest praca na umowę zlecenie, lub o dzieło, czy inne okresowe umowy, również działa na niekorzyść potencjalnego kredytobiorcy. Podobny skutek przynosi otrzymywanie wynagrodzenia „do ręki” albo jeszcze gorsza opcja, czyli tzw. praca na czarno. Brak dokumentacji dochodowej również działa na niekorzyść osoby ubiegającej się o kredyt.
Trudny kredyt — zwłaszcza z pomocą doświadczonego specjalisty — mogą również otrzymać osoby z bieżącymi zaległościami w instytucjach pozabankowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dług nie został jeszcze sprzedany firmie windykacyjnej.
Podsumowanie
Pamiętaj, że niestandardowa umowa pracownicza, niska zdolność kredytowa czy inne zobowiązania nie przekreślają Twojej szansy na uzyskanie niezbędnego finansowania. Trudny kredyt wymaga podjęcia nieco innych działań i szczególniej analizy rynku pod względem dostępności finansowania szytego na miarę Twoich potrzeb. Pomoc w tym zakresie otrzymasz od doświadczonego doradcy, dlatego warto rozważyć skorzystanie z takiej możliwości.