Darowizna mieszkania - prawa i obowiązki obdarowanego
Darowizna mieszkania
fot. archiwum własne
Przekazanie mieszkania w drodze darowizny oznacza konieczność zachowania notarialnej formy takiej czynności. Warto także znać zasady opodatkowania w razie podpisania umowy darowizny mieszkania na rzecz członków rodziny lub innych osób i wiedzieć, że cofnięcie darowizny nie jest równoznaczne z wymeldowaniem obdarowanego z darowanego lokalu, a także o tym, że darowizna udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nie zapewnia prawa pierwokupu.
Zobacz także
DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Redakcja news Zapowiedź zmian w prawie energetycznym
Rząd jeszcze w II kwartale 2024 r. planuje nowelizację Prawa energetycznego. Celem jest regulacja rynku wodoru.
Rząd jeszcze w II kwartale 2024 r. planuje nowelizację Prawa energetycznego. Celem jest regulacja rynku wodoru.
Redakcja news Umorzenie przez potrącenie
Sąd Najwyższy dopuścił umorzenie przez potrącenie wierzytelności, przysługującej spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wpłat na fundusz remontowy.
Sąd Najwyższy dopuścił umorzenie przez potrącenie wierzytelności, przysługującej spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wpłat na fundusz remontowy.
Darowizna - to nieodpłatne przekazanie na rzecz określonej osoby jakiegoś świadczenia kosztem swojego majątku, czego skutkiem jest zwiększenie majątku osoby obdarowanej. Darowizna mieszkania musi nastąpić w formie aktu notarialnego. W razie niezachowania tej formy, umowa darowizny jest nieważna.
Obowiązek podatkowy
Co do zasady nabycie rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Jeżeli otrzymamy darowiznę od osoby bliskiej, podlega ona zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jednak pod pewnymi warunkami. Zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci), wstępnych (rodziców), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
W przypadku darowizny, zgłoszenia do urzędu skarbowego dokonuje notariusz, przed którym darczyńca i obdarowany podpisują akt notarialny.
Powyższe zwolnienie przysługuje pod warunkiem złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Warto podkreślić, że powyższy termin nie podlega przywróceniu, co oznacza, że jego niedotrzymanie wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku od spadków i darowizn.
W przypadku przekazywania mieszkania dziecku, które ma własną rodzinę, lepiej przekazać je tylko dziecku. Jeżeli przekażemy darowiznę mieszkania np. synowi i jego żonie, to synowa będzie musiała zapłacić podatek.
Jeżeli przekazujemy w drodze darowizny mieszkanie członkowi dalszej rodziny, czyli: dzieciom rodzeństwa, rodzeństwu rodziców, zstępnym (dzieciom) i małżonkom pasierbów, małżonkom rodzeństwa i rodzeństwu małżonków, małżonkom innych dzieci albo innym nabywcom (którzy sprawowali opiekę nad spadkodawcą, przez co najmniej dwa lata), do podstawy opodatkowania nie wlicza się mieszkania do 110 m kw. powierzchni.
Jak uniknąć podatku od darowizny
Nabywcy, aby uniknąć zapłaty podatku muszą także spełnić kilka innych warunków:
- nie mogą być właścicielami innego domu lub mieszkania lub będąc nimi muszą pozbyć się tej własności na rzecz dzieci, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
- nie może im przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej - prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami muszą przekazać je dzieciom lub muszą przekazać je do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
- nie mogą być najemcami mieszkania lub będąc nimi muszą rozwiązać umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
- muszą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie mogą dokonać jego zbycia przez okres 5 lat.
Niezgłoszenie nabycia majątku
Niezgłoszenie nabycia majątku przez osobę objętą zwolnieniem skutkuje tym, że darowizna podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że nawet w najbliższej rodzinie powstaje konieczność złożenia deklaracji i zapłaty podatku. Obowiązek zgłoszenia nabycia majątku przez osoby zwolnione oraz złożenia deklaracji przez pozostałych podatników wyłączony jest w przypadku, gdy umowę darowizny sporządzał notariusz.
Rażąca niewdzięczność
Darczyńca ma prawo odwołania darowizny jeszcze niewykonanej, jeżeli po zawarciu umowy popadł w niedostatek. Ponadto, darczyńca może odwołać darowiznę, jeżeli obdarowany dopuścił się wobec niego rażącej niewdzięczności. W takiej sytuacji do zwrotu darowizny stosuje się przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu z Kodeksu cywilnego.
Warto tu zwrócić uwagę na zawiłość związków pomiędzy cofnięciem darowizny a zameldowaniem bądź wymeldowaniem. Taką sprawę, którą opisujemy poniżej, rozpatrywał WSA w Gdańsku III SA/Gd 296/15.
Darczyńca zwrócił się do prezydenta miasta z wnioskiem o wymeldowanie obdarowanego z pobytu stałego z lokalu, gdy toczył się jeszcze proces przed Sądem Okręgowym o cofnięcie darowizny tejże nieruchomości.
Obdarowany napisał wniosek o zawieszenie postępowania do czasu zakończenia prowadzonej przed sądem okręgowym sprawy cywilnej o cofnięcie darowizny spornej nieruchomości z powodu rażącej niewdzięczności.
Prezydent miasta odmówił zawieszenia postępowania i wskazał, że podmiotem wnioskującym o zawieszenie może być jedynie darczyńca i po przeprowadzeniu postępowania orzekł o wymeldowaniu wyżej wymienionego z pobytu stałego.
Obdarowany odwołał się od decyzji prezydenta do wojewody i wskazał, że lokal nadal stanowi centrum jego życia, ponieważ w nim znajdują się jego rzeczy osobiste, w spornym lokalu mieści się siedziba jego firmy. Wobec tego, decyzja prezydenta miasta pozbawia go zdolności kredytowej i odcina od osiągania przychodów.
Wojewoda jednak utrzymał w mocy zakwestionowaną decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu, przedstawiając istotę zameldowania oraz przesłanki konieczne do utrzymania meldunku, podniósł, że zgromadzony materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, iż obdarowany nie zamieszkuje w miejscu zameldowania.
Równocześnie podniósł, że sprawa cywilna w przedmiocie cofnięcia darowizny nie rzutuje na posiadanie meldunku w lokalu. Warunkiem zameldowania jest bowiem zamieszkiwanie w lokalu z zamiarem pobytu stałego, a ten warunek nie jest przez odwołującego się wykonywany od ponad dwóch lat.
W swojej decyzji wojewoda wyjaśnił, że w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że przy ustalaniu zamiaru nie można poprzestawać tylko na oświadczeniach zainteresowanej osoby, ponieważ sam zamiar stałego pobytu w danej miejscowości nie stanowi o zamieszkaniu. Musi być połączony z przebywaniem w nim, i to z takim przebywaniem, które ma cechy założenia tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów.
Jak twierdzą prawnicy, warto jednak pamiętać, że wynik postępowania w sprawie o cofnięcie darowizny nie ma wpływu na wymeldowanie bądź zameldowanie skarżącego w nieruchomości. Przy badaniu zasadności wniosku zarówno o wymeldowanie czy zameldowanie, decyduje jedynie faktyczne w nim przebywanie jako w centrum życiowym, w którym skoncentrowane są wszystkie sprawy danej osoby.
Przy tym ustalenie stanu przebywania na stałe w danym lokalu nie wyłącza możliwości przejściowej nieobecności czy też występowania nawet regularnych okresów fizycznej nieobecności.
O stosownym opuszczeniu może być mowa dopiero wtedy, gdy całokształt zachowań zameldowanego będzie wskazywał na to, że lokal, w którym był na stałe zameldowany, przestał być miejscem koncentracji jego interesów życiowych.
Darowizna a prawo pierwokupu
Jak wynika z uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 5/10), w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu współwłaścicielom nie przysługuje prawo pierwokupu art. 172 ust. 6), gdy zbycie udziału jest wynikiem zawarcia umowy zamiany lub darowizny, której przedmiotem jest ułamkowa część spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że ustawodawcy chodziło w tym przepisie tylko o sprzedaż udziału, jedynie niefortunnie posłużył się sformułowaniem „zbycie", które jest pojęciem szerszym, gdyż sugeruje zawarcie każdej umowy, w wyniku której następuje przeniesienie prawa. Tymczasem kodeksowe prawo pierwokupu dotyczy tylko umowy sprzedaży.
Warto wiedzieć o tej uchwale Sądu Najwyższego, gdyż dla spółdzielczych własnościowych praw do lokali nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg wieczystych i część tych lokali takich ksiąg nie ma. W związku z tym transakcje te nie podlegają kontroli wieczystoksięgowej podczas wpisu w księdze wieczystej. Ten obowiązek spoczywa na spółdzielniach.