Umiejętność zarządzania w sytuacjach kryzysowych to jedna z najbardziej pożądanych cech profesjonalnego zarządcy nieruchomości. Ze względu na obsługę mienia o dużej wartości materialnej w przypadku wystąpienia ewentualnych awarii kwestią priorytetową jest jak najszybsze jej usunięcie w celu uniknięcia eskalacji zniszczeń.
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty...
Ubiegły rok przyniósł wiele zmian, także na rynku mieszkaniowym i zarządzania nieruchomościami. Pandemia przyspieszyła – i tak nieukniknione – zmiany, opierające się na digitalizacji usług. Zarówno Wspólnoty Mieszkaniowe, jak i deweloperzy oczekują, że wszystko będzie działało szybko, prosto i na klik – także usługi zarządzania nieruchomościami.
TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie.
Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...
TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie.
Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.
Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
Najprostsza definicja zarządzania ryzykiem została określona w normie PN-ISO 31000: 2012. Określono ją tam jako skoordynowane działania dotyczące kierowania organizacją i nadzorowania jej w odniesieniu do ryzyka. Proces ten składa się z trzech elementów: planowania, monitorowania oraz reagowania.
W przypadku zarządzania nieruchomościami do sytuacji kryzysowych zaliczyć można wszystkie zdarzenia odbiegające od przyjętego schematu działania, które niosą ze sobą negatywne konsekwencje dla nieruchomości oraz jej otoczenia. Do tej grupy należeć będą zatem wszelkie awarie, konflikty pomiędzy członkami wspólnoty mieszkaniowej czy też na linii wspólnota–zarządca i inne.
Planowanie ryzyka
Planowanie ryzyka to pierwszy i najważniejszy etap, w którym należy zidentyfikować i scharakteryzować wszystkie potencjalne ryzyka oraz przedstawić możliwe do wprowadzenia działania naprawcze. Elementem niezbędnym do przeprowadzenia pełnej analizy ryzyka jest również wykonanie pełnej analizy interesariuszy, czyli wszystkich osób, które mają lub mogą mieć wpływ na funkcjonowanie nieruchomości. Narzędziami przydatnymi do dokonania takich analiz są: uproszczona macierz ryzyka oraz analiza interesariuszy, wykorzystywane często w metodykach zarządzania projektami.
Analiza interesariuszy
Planowanie ryzyka warto rozpocząć od zdiagnozowania osób oraz grup ludzi mających lub mogących mieć wpływ na funkcjonowanie zarządzanych przez nas nieruchomości. W tym celu warto posłużyć się narzędziem stosowanym w metodyce PCM, służącej zarządzaniu projektami.
Analiza interesariuszy jest uniwersalnym narzędziem, którego przydatność wykracza poza specyfikę projektową – znajduje ona zastosowanie również w zarządzaniu nieruchomościami. Przeprowadza się ją dwuetapowo. W pierwszym etapie określa się i opisuje interesariuszy (tab. 1), a w drugim – przyporządkowuje się je do jednej z czterech grup i określa działania dla każdej z nich (tab. 2 i tab.3).
Tab. 1. Opis interesariuszy.
Tab. 2. Cztery grupy działań względem interesariuszy.
Tab. 3. Przykładowa analiza interesariuszy.
Ważnym elementem jest możliwie dokładny opis każdej z grup interesariuszy, nawet w sytuacji, gdy podawane informacje wydają się nam oczywiste. Pozwoli to na pełne zaplanowanie możliwych wariantów działań.
Generalną zasadą dotyczącą postępowania z poszczególnymi grupami interesariuszy zaangażowanie tym większe, im większe jest ryzyko negatywnego zaangażowania w przedsięwzięcie. W poniższym przykładzie przedstawiono pełną ścieżkę analizy interesariuszy.
Przykład 1
Wspólnota mieszkaniowa, która ma budynek wraz z działką w zabudowie śródmiejskiej, planuje przeprowadzić remont podwórza, polegający na wybudowaniu dodatkowego parkingu. W okolicy występuje deficyt miejsc postojowych, a w okresie remontu mieszkańcy będą zmuszeni korzystać z ogólnie dostępnych miejsc postojowych.
Na podstawie powyżej tabeli określono, co następuje:
mieszkańcy okolicznych wspólnot (A) – nastawienie negatywne okolicznych wspólnot wynika przede wszystkim z obaw o zwiększoną konkurencję do ogólnie dostępnych miejsc postojowych oraz uciążliwości związane z budową (hałas, pył). Jednocześnie, jeśli nowy parking będzie otwarty, będą mogły z niego korzystać osoby niepowołane. Jego zamknięcie może skutkować zwiększeniem pretensji o korzystanie z publicznych miejsc parkingowych poza nieruchomością.
Bezpośredni wpływ jest niewielki – ogranicza się do częstych wezwań policji do nieprawidłowo zaparkowanych aut oraz prób torpedowania wydania pozwolenia na budowę w urzędzie gminy (bezpośrednio sąsiadujące nieruchomości mogą być uznane za stronę postępowania). Wówczas warto negocjować z przedstawicielami wspólnot oraz próbować przeciwdziałać np. składaniu do gminy protestów przeciwko wydaniu pozwolenia na budowę;
policja (B) – częste postępowania mandatowe policji względem właścicieli nieprawidłowo zaparkowanych samochodów podsycają konflikt pomiędzy wspólnotami oraz mogą prowadzić do konfliktów wewnętrznych (np. obwiniania zarządcy za wolne tempo prac). Ponadto w przypadku dużej ilości zgłoszeń u policjantów może wystąpić „zmęczenie materiału” i przyjmowanie zgłoszeń bez dokładnej analizy przypadku. Jako zarządcy nie mamy bezpośredniego wpływu na działania policji, możemy jednak starać się wymóc na niej dokładniejszą analizę, poprzez np. rozmowę z dzielnicowym lub oficerem dyżurnym i przekazanie im swoich racji;
urząd gminy (D) – gmina jest w tym przypadku jednym z najważniejszych interesariuszy. Do jej kompetencji należy wydanie pozwolenia na budowę, co w praktyce oznacza „być albo nie być” dla całego przedsięwzięcia. Dlatego też warto pozostawać w stałym kontakcie z urzędem oraz zadbać o należyte poinformowanie urzędnika o okolicznościach planowanej budowy. Dobra relacja z urzędem wydającym zgodę może w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko uznania protestów okolicznych wspólnot w wyniku pobieżnej analizy jednostronnego zgłoszenia;
wspólnota mieszkaniowa (D) – niewielki wpływ wspólnoty mieszkaniowej na realizację przedsięwzięcia wynika z faktu, że po podjęciu uchwały dotyczącej budowy parkingu jej realizacja leży po stronie zarządcy. Proponowane działania to przede wszystkim mediacje pomiędzy zarządzaną wspólnotą a sąsiednimi nieruchomościami oraz łagodzenie negatywnych emocji spowodowanych ewentualnymi trudnościami (jak częste mandaty od policji czy próby zablokowania pozwolenia na budowę).
Uproszczona macierz ryzyka
Drugim przydatnym podczas planowania narzędziem jest uproszczona macierz ryzyka. Warto poprzedzić ją przeprowadzeniem analizy interesariuszy, ponieważ może być ona pomocna podczas tworzenia listy możliwych zagrożeń.
Narzędzie to składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest stworzenie listy możliwych do zaistnienia zagrożeń. W drugim należy rozpatrzyć każde z wymienionych zagrożeń pod kątem dwóch zmiennych: wpływu na projekt oraz prawdopodobieństwa wystąpienia.
Podane cechy mogą wystąpić w trzystopniowej skali prawdopodobieństwa: niskie (1), średni (2) oraz wysokie (3). Macierz przedstawiana jest w wersji tabelarycznej (tab. 4).
Tab. 4. Uproszczona macierz ryzyka.
Pola czerwone (od 4 do 9) – wydarzeniom znajdującym się w czerwonych kwadratach powinno poświęcić się szczególną uwagę. Należy je monitorować oraz planować dla nich akcje awaryjne przed ich wystąpieniem.
Pola żółte (3) – wydarzenia znajdujące się w żółtych kwadratach należy monitorować.
Jeśli to wydarzenia o niskim wpływie i dużym prawdopodobieństwie wystąpienia, to nie stanowią one istotnego zagrożenia dla realizacji projektu, co pozwala na zażegnanie ich bez konieczności wcześniejszego przygotowania. Wydarzenia w istotny sposób wpływające na projekt i o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia są zwykle trudne do przewidzenia, a ich rozwiązanie zależy od aktualnych uwarunkowań.
Pola zielone (1–2) – wydarzenia o średnim lub niewielkim wpływie oraz prawdopodobieństwie mogą zostać zignorowane ze względu na niewielkie ewentualne konsekwencje.
Przykład 2
Awaria instalacji wodnej w 100 letniej kamienicy (wpływ 3, ryzyko 2–3 = 6 lub 9) - Dla powyższego działania należy prowadzić akcje monitorujące (okresowe sprawdzanie stanu instalacji) oraz zaplanować akcje naprawcze – umożliwić ewentualne szybkie odłączenie instalacji, przeszkolić personel.
Pojawiające się incydenty wandalizmu – malowania elewacji budynku sprayem (wpływ 1, prawdopodobieństwo 3 = 3) - Zdarzenie to, poza generowaniem kosztów naprawy, nie wpływa znacząco na funkcjonowanie nieruchomości lub proces inwestycyjny. Sytuację należy monitorować. W przypadku często powtarzających się incydentów trzeba wprowadzić działania korygujące, np. zainstalować monitoring.
Podsumowanie
Skuteczne zarządzanie ryzykiem polega przede wszystkim na efektywnym jego planowaniu oraz szybkim reagowaniu na zaistniałe wydarzenia. W fazie przygotowawczej bardzo istotne jest przeprowadzenie dokładniej analizy interesariuszy uwzględniającej zarówno bliższe oraz dalsze otoczenie, jak i wnętrze organizacji (wspólnoty mieszkaniowej), w której działamy. Na jej podstawie można przewidzieć większą ilość zagrożeń oraz zaplanować dla nich działania naprawcze.
Przedstawione w artykule narzędzia do zarządzania ryzykiem zaczerpnięte zostały z metodyk zarządzania projektami. Są jednak na tyle uniwersalne, że z sukcesem sprawdzają się w branży nieruchomości zarówno w zadaniach typowo projektowych (jak np. realizacja inwestycji budowlanej), jak i w procesie zarządzania nieruchomościami.
Koronawirus zaskoczył nas wszystkich. I nawet, jak słyszeliśmy doniesienia z Chin na przełomie roku, to mało kto obawiał się, że problem przyjmie taką skalę i dotrze do naszego kraju, miasta czy na nasze...
Koronawirus zaskoczył nas wszystkich. I nawet, jak słyszeliśmy doniesienia z Chin na przełomie roku, to mało kto obawiał się, że problem przyjmie taką skalę i dotrze do naszego kraju, miasta czy na nasze osiedle. Sprawa jest poważna, bo toczy się walka o bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie nas wszystkich. Stąd wiele działań zabezpieczających wpisało się w codzienne funkcjonowania firm czy organizacji.
Budynek zarówno mieszkalny, jak i biurowy, aby spełniał swoje funkcje, wymaga właściwego zarządzania. Takim zarządcą może być specjalna firma, która będzie odpowiadała za bieżącą obsługę danej nieruchomości,...
Budynek zarówno mieszkalny, jak i biurowy, aby spełniał swoje funkcje, wymaga właściwego zarządzania. Takim zarządcą może być specjalna firma, która będzie odpowiadała za bieżącą obsługę danej nieruchomości, kwestie administracyjne oraz sprawy techniczne i konserwatorskie. Każdy zarządzający nieruchomościami powinien wyróżniać się umiejętnością wsłuchiwania się w potrzeby mieszkańców. Ponadto musi to być także osoba elastyczna – chętna do wprowadzania zmian, które miałyby pomóc mieszkańcom. Dobry...
Zaciągając długoterminowy kredyt, należy pamiętać, że jego spłata nie będzie dla nas jednakowym obciążeniem na przestrzeni lat. W sytuacji gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową, a nieruchomość...
Zaciągając długoterminowy kredyt, należy pamiętać, że jego spłata nie będzie dla nas jednakowym obciążeniem na przestrzeni lat. W sytuacji gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową, a nieruchomość staje się zagrożonym aktywem, zarządzanie nią wymaga wiedzy i doświadczenia. Na polskim rynku właśnie rozwija się usługa, dzięki której trudną nieruchomość można wyprowadzić na prostą, z korzyścią zarówno dla właściciela, jak i dla banku.
Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy...
Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy w tzw. duszy klatki. I nie chodzi tu o podniesienie wartości nieruchomości, choć na tą taka inwestycja też wpływa, ale o ułatwienie życia mieszkańcom wyższych pięter. Z windami wiąże się niemało rygorystycznych zasad i przepisów, które zarządca znać powinien.
Drony coraz częściej znajdują zastosowanie w zarządzaniu nieruchomościami. Służą m.in. monitorowaniu i wspieraniu obsługi technicznej budynków. Rynek szuka zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a firmy...
Drony coraz częściej znajdują zastosowanie w zarządzaniu nieruchomościami. Służą m.in. monitorowaniu i wspieraniu obsługi technicznej budynków. Rynek szuka zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a firmy coraz chętniej wykorzystują wirtualną rzeczywistość do usprawnienia swoich procesów i szkolenia pracowników technicznych.
Już ponad pięć lat minęło od deregulacji zawodu zarządcy i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Obecnie zaczyna się już odczuwać wpływ braku solidnej edukacji i kryteriów weryfikacji na poziom wiedzy...
Już ponad pięć lat minęło od deregulacji zawodu zarządcy i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Obecnie zaczyna się już odczuwać wpływ braku solidnej edukacji i kryteriów weryfikacji na poziom wiedzy osób trafiających do zawodu. Jest jednak na to sposób.
Niejednokrotnie wspólnoty mieszkaniowe uzyskują pożytki z nieruchomości wspólnej, czy to z wynajmu elewacji budynku pod reklamę, czy wynajmu innych części nieruchomości wspólnej. Jednak pożytkami tymi...
Niejednokrotnie wspólnoty mieszkaniowe uzyskują pożytki z nieruchomości wspólnej, czy to z wynajmu elewacji budynku pod reklamę, czy wynajmu innych części nieruchomości wspólnej. Jednak pożytkami tymi wspólnoty mieszkaniowe nie mogą swobodnie rozporządzać.
Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy)...
Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy) lub prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej).
Tymczasem zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to trudne i niejednokrotnie niewdzięczne zajęcie. Problemy, z którymi trzeba się na co dzień mierzyć w tej pracy, potrafią nieźle zszargać nerwy.
Nałożony na instytucje państwowe i samorządowe obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, ujawnionym w związku z ich działalnością, nie zastąpi społecznej odpowiedzialności w zwalczaniu...
Nałożony na instytucje państwowe i samorządowe obowiązek złożenia zawiadomienia o popełnionym przestępstwie, ujawnionym w związku z ich działalnością, nie zastąpi społecznej odpowiedzialności w zwalczaniu przestępstw i umacnianiu praworządności.
Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru...
Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru działalności świadczonej przez najemców.
Wraz z chwilą, kiedy w Polsce pojawiły się nowoczesne budynki, a w nich zamiast piwnic podziemne garaże i miejsca postojowe, pojawił się również problem prawa do miejsca postojowego.
Ta niezwykle przydatna...
Wraz z chwilą, kiedy w Polsce pojawiły się nowoczesne budynki, a w nich zamiast piwnic podziemne garaże i miejsca postojowe, pojawił się również problem prawa do miejsca postojowego.
Ta niezwykle przydatna mieszkańcom część budynku sprawia jednak wspólnotom mieszkaniowym niemałe problemy związane z właściwym zarządzaniem.
Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami...
Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.
Jednym z obszarów działalności zarządcy nieruchomości jest zarządzanie finansami. To obszar, który obejmuje wymiar finansowy zarządzania operacyjnego, jak również strategicznego, ukierunkowanego na rozwój...
Jednym z obszarów działalności zarządcy nieruchomości jest zarządzanie finansami. To obszar, który obejmuje wymiar finansowy zarządzania operacyjnego, jak również strategicznego, ukierunkowanego na rozwój nieruchomości. W jego zakresie znajduje się szeroki krąg działań związanych z przygotowywaniem budżetów dla nieruchomości, stałą kontrolą finansową, prowadzeniem rachunkowości oraz sprawozdawczością.
Artykuł porusza problem windykacji nieregularnych wpłat właścicieli lokali, z jakim coraz powszechniej borykają się zarządcy nieruchomości. Ponadto autor artykułu stara się m.in. wskazać, jak w takim przypadku...
Artykuł porusza problem windykacji nieregularnych wpłat właścicieli lokali, z jakim coraz powszechniej borykają się zarządcy nieruchomości. Ponadto autor artykułu stara się m.in. wskazać, jak w takim przypadku prawidłowo przypisać i rozliczyć nieterminowe i niepełne wpłaty na poszczególne okresy oraz należności.
Z problemem utrzymania miejskich podwórek borykają się wszystkie miasta. Tym trudniej, jeśli mowa o podwórkach wspólnych, których zagospodarowanie i przeznaczenie generuje konflikty między wspólnotami,...
Z problemem utrzymania miejskich podwórek borykają się wszystkie miasta. Tym trudniej, jeśli mowa o podwórkach wspólnych, których zagospodarowanie i przeznaczenie generuje konflikty między wspólnotami, pojedynczymi mieszkańcami oraz zarządcą publicznym. Autor artykułu namawia do szukania kompromisu opartego o poszanowanie wszystkich użytkowników.
Obecnie coraz powszechniejszym zjawiskiem są zamknięte osiedla budowane jako jeden ogrodzony kompleks mieszkaniowy ze wspólną infrastrukturą wewnętrzną. W związku z tym wśród zarządców rodzi się pytanie...
Obecnie coraz powszechniejszym zjawiskiem są zamknięte osiedla budowane jako jeden ogrodzony kompleks mieszkaniowy ze wspólną infrastrukturą wewnętrzną. W związku z tym wśród zarządców rodzi się pytanie jak i czy w ogóle da się zarządzać takim zamkniętym osiedlem.
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał 18 grudnia umowę prywatyzacyjną Zespołu Zarządców Nieruchomości WAM sp. o.o. Inwestorem została notowana na giełdzie w Wilnie litewska spółka AB City Service,...
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podpisał 18 grudnia umowę prywatyzacyjną Zespołu Zarządców Nieruchomości WAM sp. o.o. Inwestorem została notowana na giełdzie w Wilnie litewska spółka AB City Service, największa w krajach bałtyckich oraz w Europie Środkowo-Wschodniej firma na rynku zarządców nieruchomościami.
Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi...
Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników nieruchomości jak i klientów zewnętrznych.
Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności...
Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności komercyjnymi.
W poprzednim wydaniu „Administratora" (6/12, s. 12) opublikowano artykuł pt.: „Taras i ogródek we wspólnocie", w którym omówione zostały zasady wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali z części...
W poprzednim wydaniu „Administratora" (6/12, s. 12) opublikowano artykuł pt.: „Taras i ogródek we wspólnocie", w którym omówione zostały zasady wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali z części wspólnych należących do całej wspólnoty mieszkaniowej. Warto jednak pamiętać, że sposób, w jaki dochodzi do posiadania tarasu, ogródka, strychu lub suszarni ma swoje skutki podatkowe dla właściciela i dla wspólnoty.
Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania...
Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania lub obowiązki.
Autor ujawnia „słabe punkty” ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w odniesieniu do wspólnot „dużych” (ponad 7 lokali) odnoszące się do organizacji „władzy” i ustaleń zasad administrowania...
Autor ujawnia „słabe punkty” ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w odniesieniu do wspólnot „dużych” (ponad 7 lokali) odnoszące się do organizacji „władzy” i ustaleń zasad administrowania i zarządzania nieruchomościami.
Coraz częściej pojawiają się wspólnoty - deweloperskie i utworzone na bazie spółdzielni mieszkaniowych - w których problematyczne okazuje się większościowe podjęcie jakiejkolwiek uchwały. Zdarza się, że...
Coraz częściej pojawiają się wspólnoty - deweloperskie i utworzone na bazie spółdzielni mieszkaniowych - w których problematyczne okazuje się większościowe podjęcie jakiejkolwiek uchwały. Zdarza się, że w takich przypadkach powoływana jest Rada Wspólnoty reprezentująca głosy innych członków.
Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji. Ekspert wyraża pogląd w sprawie sporu między zarządami wspólnot mieszkaniowych a mieszkańcami, który dotyczy decyzji...
Wynagrodzenia członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwykle budzą wiele kontrowersji. Ekspert wyraża pogląd w sprawie sporu między zarządami wspólnot mieszkaniowych a mieszkańcami, który dotyczy decyzji o przyznawaniu wynagrodzeń dla członków zarządu.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.