Zdaniem ministra infrastruktury i budownictwa w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC najważniejszą obecnie kwestią jest m.in. modyfikacja poszczególnych rozwiązań w projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego
fot. Pixabay
Business Centre Club w swoim raporcie dotyczącym III kwartału 2020 r., przedstawił konieczne zmiany w projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Paczkomaty są już niemal wszędzie i nadal wzrasta ich liczba. To konsekwencja ich popularności – Polacy uwielbiają tę formę otrzymywania przesyłki. Samorządowcy jednak zabierają głos i chcą opodatkować...
Paczkomaty są już niemal wszędzie i nadal wzrasta ich liczba. To konsekwencja ich popularności – Polacy uwielbiają tę formę otrzymywania przesyłki. Samorządowcy jednak zabierają głos i chcą opodatkować paczkomaty.
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Za nami jubileusz 10-tej rocznicy działalności Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomości. Ten piękny czas obfitował w szereg inspirujących wydarzeń.
Za nami jubileusz 10-tej rocznicy działalności Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomości. Ten piękny czas obfitował w szereg inspirujących wydarzeń.
Zdaniem dr. Łukasza Bernatowicza, ministra infrastruktury i budownictwa w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, najważniejszą obecnie kwestią jest modyfikacja poszczególnych rozwiązań znajdujących się w projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
– Bardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby określenie w sposób niezmienny wysokości składki dla całego przedsięwzięcia deweloperskiego na moment otwarcia mieszkaniowego rachunku powierniczego, zgodnie ze stawką określoną w rozporządzeniu na dzień otwarcia MRP. Mając na uwadze okoliczność, że wysokość składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny może ulegać zmianom w trakcie trwania procesu inwestycyjnego, deweloper nie będzie w stanie precyzyjnie założyć przed rozpoczęciem inwestycji, w jakiej wysokości będzie musiał odprowadzić składki na DFG – mówi dr Bernatowicz.
Projekt przewiduje również, że to deweloper dokonuje wyliczenia wysokości składki należnej na deweloperski fundusz gwarancyjny i wpłaca ją do banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy w terminie 7 dni od dnia dokonania wpłaty.
– W mojej ocenie, zdecydowanie bardziej funkcjonalne i dużo prostsze operacyjnie będzie, jeśli to na banku będzie spoczywała odpowiedzialność za wyliczenie i odprowadzenie składki na deweloperski fundusz gwarancyjny. Systemy bankowe operują w oparciu o systemy informatyczno-rozliczeniowe, które zdecydowanie łatwiej będzie przystosować do wyliczania i odprowadzania składek na DFG – podkreśla minister infrastruktury i budownictwa w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
Najważniejsze rozwiązania wymagające zmiany w projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (wersja projektu z dnia 5 lutego 2020 r.):
określenie w sposób niezmienny wysokości składki dla całego przedsięwzięcia deweloperskiego na moment otwarcia mieszkaniowego rachunku powierniczego (MRP),
odpowiedzialność banku za wyliczenie i odprowadzenie składki do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG),
jedna składka od jednego lokalu,
zmiana dopuszczalnej maksymalnej wysokości stawki procentowej do 1% przy otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym (OMR) i likwidacja składki przy zamkniętym mieszkaniowym rachunku powierniczym (ZMR),
ograniczenie uprawnień kontrolnych banku w odniesieniu do projektowanych rozwiązań,
zmiana projektowanych rozwiązań dot. uprawnień nabywcy po bezskutecznym upływie terminu na usunięcie wady,
odpowiednie skorelowanie praw i obowiązków wynikających z umowy rezerwacyjnej,
obowiązek posiadania zgody banku lub innego wierzyciela zabezpieczonego hipoteką na bezobciążeniowe ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienie jego własności na nabywcę,
obowiązek posiadania MRP dla wszystkich inwestycji, również tych, w których sprzedaż rozpoczęła się przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy (por. art. 37 obecnej ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego).
Niniejsza lista dotyczy zagadnień najbardziej istotnych, jednakże projekt zakłada wprowadzenie wielu innych, sprzecznych z zasadą przyzwoitej legislacji rozwiązań. Szczegółowe omówienie propozycji zmian w projekcie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w raporcie BCC.
Źródło: Raport Gabinetu Cieni BCC dot. III kwartału 2020 r.
Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje,...
Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w pierwszym półroczu 2024 urodziło się 9 proc. mniej dzieci niż rok wcześniej. Polska należy do grona europejskich krajów, które się wyludniają.
Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką...
Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką kongresu będzie szeroka pojęta energooszczędność stosowana w nowoczesnym budownictwie.
Expo Energy – Targi Efektywności Energetycznej to największe wydarzenie branżowe w centralnej Polsce. Już 5 i 6 października 2024 r. w hali Expo-Łódź zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży...
Expo Energy – Targi Efektywności Energetycznej to największe wydarzenie branżowe w centralnej Polsce. Już 5 i 6 października 2024 r. w hali Expo-Łódź zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży OZE i HVAC.
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za...
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za wodę i wprowadzenie zmiennych stawek.
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowanym przez Stowarzyszenie DAFA w dniu 12.09.2024 r. w Hotelu 500 w Strykowie k. Łodzi.
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowanym przez Stowarzyszenie DAFA w dniu 12.09.2024 r. w Hotelu 500 w Strykowie k. Łodzi.
Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej...
Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej w Polsce! Nie zwlekaj i zarejestruj się!
Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym...
Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym przez polskie prawo pod warunkiem, że nie skutkuje on dyskryminacją określonych grup lokatorów (np. ze względu na pochodzenie). W praktyce jednak egzekwowanie tego prawa jest dość trudne.
Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!
Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!
Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się...
Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się takie projekty poprzez późniejsze mniejsze koszty eksploatacji? Czy mieszkania w inwestycjach przyjaznych dla środowiska są chętniej kupowane?
Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest...
Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest to ważne, szczególnie w przypadku reprezentacyjnych ulic miast, gdyż te odwiedzają tysiące ludzi dziennie.
Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje...
Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje częściej planowane były w mieszkaniach niż w domach (odpowiednio 65 proc. i 35 proc.) i obejmowały zwykle pojedyncze pomieszczenia, a nie całą nieruchomość jednocześnie.
Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących...
Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania tych urządzeń. Dlatego PORT PC wyjaśnia kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła.
„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej...
„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej pracy. Pozycja ukaże się jesienią 2024 roku.
Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada,...
Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada, że do 2030 roku na program społecznego budownictwa mieszkaniowego ma być przeznaczonych 50 mld złotych.
Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę...
Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę na usunięcie takiego drzewa z posesji?
Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo...
Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo wywindował ceny mieszkań i domów.
Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach...
Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 roku w Poznaniu.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.
W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania...
W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania można podjąć w budynkach wielorodzinnych, aby zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki. Spotkanie pt. „Modernizacja budynku wielorodzinnego”, odbędzie się stacjonarnie, 10 września 2024 r. w Warszawie.
Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje...
Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje się jednak, że kwestia wsparcia w postaci dopłat do kredytów nie jest jeszcze przesądzona.
Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?
Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Taki stan rzeczy najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych miesiącach.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.