Wiele wspólnot mieszkaniowych ma problemy z ustaleniem zasad ruchu drogowego i parkowania samochodów na swoim terenie i często ustala te zasady sprzecznie z prawem.
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Status członka spółdzielni mieszkaniowej oraz termin wejścia w życie obowiązku uchwalenia wewnętrznej procedury przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych od sygnalistów w spółdzielniach mieszkaniowych.
Status członka spółdzielni mieszkaniowej oraz termin wejścia w życie obowiązku uchwalenia wewnętrznej procedury przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych od sygnalistów w spółdzielniach mieszkaniowych.
– W 1998 roku przeprowadziłem remont strychu nad moim mieszkaniem. Miałem wszystkie potrzebne zgody. W umowie z ZDK jest mowa o „nieodpłatnym przekazaniu pomieszczenia” (strychu). W zatwierdzającej projekt...
– W 1998 roku przeprowadziłem remont strychu nad moim mieszkaniem. Miałem wszystkie potrzebne zgody. W umowie z ZDK jest mowa o „nieodpłatnym przekazaniu pomieszczenia” (strychu). W zatwierdzającej projekt decyzji Prezydenta m.st. Warszawy napisano, że zgoda dotyczy powiększenia lokalu mieszkalnego – pisze w liście do redakcji Czytelnik z Warszawy.
Sytuacja na osiedlach
Osiedla zwłaszcza w dużych miastach „duszą się" od nadmiaru samochodów. Chyba na żadnym nie ma tylu miejsc parkingowych, co samochodów
należących do mieszkańców, nie mówiąc już o samochodach gości. Bardzo często auta są zaparkowane na chodnikach, zakrętach, co bardzo utrudnia przejazd i parkowanie innym. Pobocza są „zapchane" samochodami, więc kierowcy parkują na trawniku. Mieszkańcy zostawiają samochody, gdzie tylko jest to możliwe. Kłopoty z parkowaniem są zarówno ma nowych jak i starych osiedlach, ale najgorzej jest w wielkich blokowiskach.
Podczas projektowania osiedli nie myślano, że kiedyś w każdej rodzinie będzie co najmniej jeden samochód, a w niektórych dwa, a nawet trzy. W nowych osiedlach deweloperzy zdawali sobie już z tego sprawę, ale ze względu na zysk szkoda było im budować odpowiedniej liczby miejsc parkingowych i poprzestawali na niezbędnym minimum.
Obecnie wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe chcąc rozwiązać problem, jeżeli tylko mogą przekształcają wolne przestrzenie w parkingi. Niestety dzieje się to kosztem terenów zielonych, boisk i placów zabaw. O jakości życia nie decyduje jednak wyłącznie auto, więc nie jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Na osiedlu musi być miejsce, gdzie mogą bawić się dzieci, a także boisko sportowe dla młodzieży oraz zieleń. Czasem w rozwiązaniu problemu przynajmniej na przyszłość pomagają władze miejskie zapisując w planach miejscowych zagospodarowania przestrzennego współczynnik, ile miejsc parkingowych ma powstać w przeliczeniu na każde mieszkanie. Na przykład we Wrocławiu na nowo budowanych osiedlach wymaga się już aż trzech miejsc parkingowych na każde mieszkanie.
Teren wspólnoty mieszkaniowej bez możliwości ingerencji policji
W chaosie parkingowym panującym na osiedlach straż miejska ani policja nie może pomóc wspólnotom mieszkaniowym. Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nie obejmują bowiem dróg wewnętrznych. Ustawa ta reguluje zasady ruchu na drogach publicznych i w strefach zamieszkania. Drogi wewnętrzne są to drogi niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych. W szczególności są to drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, do obiektów użytkowanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami. Zatem kierowcy parkując na miejscu dla osoby niepełnosprawnej przed blokiem lub na trawniku są bezkarni. Na drogach wewnętrznych policja i straż miejska, co do zasady, nie może interweniować. Policjanci mogą interweniować tylko jeżeli zostało spowodowane zagrożenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Jeżeli zdarzenie nie powoduje zagrożenia innych uczestników ruchu drogowego lub pieszych, wówczas policja jest bezradna.
Wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować sankcji
Wiele wspólnot mieszkaniowych próbując regulować problemy z parkowaniem samochodów na swoim terenie narusza obowiązujące przepisy prawa.
Tymczasem, jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 27.05.2009 r., sygn. akt VI ACa 1124/08, wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować wobec swoich członków sankcji. W sprawie, która trafiła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Warszawie, w jednej ze wspólnot mieszkaniowych, jak to zwykle bywa, było mniej miejsc parkingowych niż chętnych do parkowania na nich, więc mieszkańcy parkowali na miejscach do tego nieprzeznaczonych utrudniając lub wręcz uniemożliwiając przejazd śmieciarki, straży pożarnej i karetek pogotowia. Wspólnota mieszkaniowa spróbowała rozwiązać ten problem podejmując uchwałę ustalającą regulamin parkowania pojazdów. W uchwale tej w celu zdyscyplinowania mieszkańców wspólnota ustaliła opłatę za parkowanie na miejscu do tego niewyznaczonym oraz, aby wyegzekwować należności, upoważniła zarząd do zakładania blokad na koła źle zaparkowanych samochodów. Blokady te w imieniu wspólnoty miała zakładać wynajęta firma ochroniarska. Według wspólnoty mieszkaniowej zakładanie blokad było jedynym sposobem, by ustalić kto jest użytkownikiem nielegalnie zaparkowanego auta i od kogo wyegzekwować opłatę. Wspólnota mieszkaniowa jako podstawę prawną swoich działań wskazała przepisy kodeksu cywilnego o zastawie, który służy zabezpieczeniu spłaty należności.
Jeden z właścicieli zaskarżył uchwałę wspólnoty mieszkaniowej do sądu, jednak sąd okręgowy oddalił pozew, gdyż uznał, że wspólnota ma prawo w taki sposób zdyscyplinować mieszkańców.
Jednak sąd apelacyjny nie podzielił już tego stanowiska i uznał, że wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować tak drastycznych sankcji. Według sądu nie znajdują one poparcia w art. 13 ustawy o własności lokali, który stanowi, że właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
Uchwała taka nie znajduje poparcia również w kodeksie drogowym, który uprawnia do zakładania blokad tylko policję i straż miejską.
Zdaniem sądu zakładanie blokad nie znajduje też podstawy w przepisach o zastawie. Do ustanowienia zastawu wymagana jest bowiem umowa z właścicielem, a uchwała mówi o użytkowniku, poza tym zastaw wymagałby wydania auta. Należy zwrócić uwagę, że to kolejny wyrok, który ogranicza zbyt daleko idące zapędy wspólnot mieszkaniowych w stosunku do swoich mieszkańców i pokazuje czemu wspólnota mieszkaniowa ma służyć.
Strefa zamieszkania rozwiązaniem problemu
Rozwiązaniem problemu samochodów zaparkowanych na chodnikach, zakrętach, poboczach i trawnikach jest wprowadzenie na terenie wspólnoty mieszkaniowej strefy zamieszkania, co umożliwi policji i straży miejskiej interwencję na terenie wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym „strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych określa definicję znaku D-40 „strefa zamieszkania", który oznacza wjazd do strefy zamieszkania. Znak D-41 „koniec strefy zamieszkania" oznacza wyjazd ze strefy zamieszkania. Znak D-40 informuje ponadto, że umieszczone w strefie zamieszkania urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.
Szczególne zasady ruchu drogowego w strefie zamieszkania:
1) zarządzanie ruchem na drogach w strefie zamieszkania, z wyjątkiem dróg publicznych należy do podmiotów zarządzających tymi drogami (art. 10 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym),
2) w strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem (art. 11 ust. 5 ww. ustawy),
3) włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania (art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy),
4) prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h (art. 20 ust. 2 ww. ustawy),
5) zabrania się postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu (art. 49 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy),
6) dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi bez opieki (art. 43 ust. 1 ww. ustawy).
W celu ustanowienia strefy zamieszkania zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zaproponować wspólnocie mieszkaniowej podjęcie uchwały wyrażającej zgodę na ustanowienie na terenie wspólnoty takiej strefy oraz na pokrycie kosztów jej ustanowienia. Następnie zarząd powinien zamówić znaki D-40 oraz D-41 i zlecić ich ustawienie.
Ponadto powinien oznaczyć, jeżeli nie są oznaczone, wszystkie miejsca parkingowe na terenie wspólnoty mieszkaniowej, na których będzie można parkować zgodnie z prawem. Wspólnota mieszkaniowa musi jednak zwrócić uwagę, że wprawdzie w strefie zamieszkania nie można parkować w miejscach innych niż wyznaczone, w tym celu, w przypadku gdy ktoś zaparkuje poza miejscem wyznaczonym, będzie można wezwać policję, jednak w przypadku zaparkowania samochodu na miejscu wskazanym do parkowania przez osobę nieuprawnioną np. spoza wspólnoty, policjant nie będzie sprawdzał jego uprawnienia do miejsca tylko prawidłowość sposobu parkowania.
Nie jest naruszeniem zasad ruchu drogowego zaparkowanie na „czyjejś stojance", a jest nim tylko parkowanie poza miejscem wyznaczonym do parkowania. Rozwiązaniem problemu w przypadku oznaczonych miejsc do parkowania jest posłużenie się mechanicznymi zabezpieczeniami tych miejsc, ale to dla wspólnoty mieszkaniowej dodatkowe koszty.
Należy też zwrócić uwagę, że zakaz parkowania obowiązuje w całej strefie poza miejscami postojowymi. Tymczasem miejsca wyznaczone muszą spełniać wymogi rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne i ich usytuowanie. I tak na przykład odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, nie może być mniejsza niż: 7 m - w przypadku do 4 stanowisk włącznie, 10 m - w przypadku od 5 do 60 stanowisk włącznie oraz 20 m - w przypadku większej liczby stanowisk.
Odległość wydzielonych miejsc postojowych lub otwartego garażu wielopoziomowego dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż: 3 m - w przypadku do 4 stanowisk włącznie, 6 m - w przypadku 5-60 stanowisk włącznie, 16 m - w przypadku większej liczby stanowisk. Należy więc dokładnie przemyśleć sprawę ustanowienia strefy zamieszkania. Można bowiem doprowadzić do sytuacji, w której wspólnota mieszkaniowa w ramach drogi wewnętrznej na 50 samochodów będzie miała możliwość zaparkowania na nieformalnych miejscach postojowych 20 aut. Następnie za namową zarządu ustanowi strefę zamieszkania ponosząc określone koszty, a następnie okaże się, że część miejsc parkingowych nie spełnia wyżej wymienionych wymogów, więc istnieje konieczność ich likwidacji, a wspólnota mieszkaniowa zostanie z jeszcze mniejszą liczbą miejsc parkingowych i mandatami za parkowanie poza nimi.
Nowelizacja przepisów
Warto jeszcze wspomnieć, że obecnie przygotowywany jest rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Proponuje się w nim umożliwienie policji i straży miejskiej kontrolowania dróg osiedlowych, a także terenów prywatnych. Przepisy nowelizacji mają na celu rozszerzenie zakresu obowiązywania prawa o ruchu drogowym także na drogi wewnętrzne oznakowane tablicami „droga wewnętrzna" i „koniec drogi wewnętrznej". Obszar prawidłowo oznaczony znakami informacyjnymi stanie się strefą nadzoru ze strony policji i straży miejskiej niezależnie od tego, czy wjazd na ten obszar jest ogólnodostępny, czy też obszar ten nie posiada charakteru ogólnej dostępności. Jednak to tylko projekt zmian w przepisach i nie wiadomo w jakiej ostatecznie formie stanie się obowiązującym prawem, więc jak na razie jedynym wyjściem z sytuacji chaosu parkingowego na terenie wspólnot mieszkaniowych jest ustanowienie strefy zamieszkania.
O przesłance samodzielności działek budowlanych mających dostęp do drogi publicznej stanowią przepisy prawa. Zapewnienie dostępu do drogi publicznej jest obowiązkiem inwestora, a dostęp do drogi publicznej...
O przesłance samodzielności działek budowlanych mających dostęp do drogi publicznej stanowią przepisy prawa. Zapewnienie dostępu do drogi publicznej jest obowiązkiem inwestora, a dostęp do drogi publicznej jest warunkiem wydania inwestorowi decyzji o warunkach zabudowy, także warunkiem podziału działek.
Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości, ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie, mogą złożyć zgodny wniosek o połączenie i ponowny podział na działki gruntu,...
Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości, ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie, mogą złożyć zgodny wniosek o połączenie i ponowny podział na działki gruntu, jeżeli przysługują im jednorodne prawa do tych nieruchomości.
Coraz powszechniejszą praktyką jest nabywanie lokali mieszkalnych, przeznaczanych na najem krótkoterminowy. Często w takim lokalu, poza wynajmującym, mieszka kilka, a nawet kilkanaście osób.
Coraz powszechniejszą praktyką jest nabywanie lokali mieszkalnych, przeznaczanych na najem krótkoterminowy. Często w takim lokalu, poza wynajmującym, mieszka kilka, a nawet kilkanaście osób.
Z mocy art. 84 ustawy zasadniczej – Konstytucji, ramą dla zasady powszechności opodatkowania jest dana ustawa podatkowa, która powinna określać precyzyjnie przedmiot opodatkowania, jak też adresatów tego...
Z mocy art. 84 ustawy zasadniczej – Konstytucji, ramą dla zasady powszechności opodatkowania jest dana ustawa podatkowa, która powinna określać precyzyjnie przedmiot opodatkowania, jak też adresatów tego obowiązku podatkowego. Czy ta norma odnosi się wyłącznie do podatków, czy też do innych opłat publiczno-prawnych, w tym opłat ustalanych przez gminy, w oparciu o delegacje ustawowe?
Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy...
Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne metody zapewniania bezpieczeństwa są niewystarczające.
Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału,...
Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału, podobnie jak osoba, która zgłasza roszczenia do nieruchomości podlegającej podziałowi.
Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana...
Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi...
Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda. Są one w posiadaniu dostawcy – przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego lub danej gminy, która jest często właścicielem takiego przedsiębiorstwa, spółki (przepisy art. 49 KC oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę) i to na niej ciąży obowiązek jej konserwacji.
W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane...
W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane z własnością lokalu, ulega przekształceniu w prawo własności. Fakt ten ma bowiem wypływ na wysokość opłat z tytułu przekształcenia.
Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...
Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów....
Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...
Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty,...
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty, tworzące jedną nieruchomość. Czy dopuszczalne jest prowadzenie trzech książek obiektu, osobno dla każdego z tych segmentów? – pyta Czytelnik.
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie...
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie interpretują to prawo wobec inwestorów oraz wobec władających obiektami budowlanymi, właścicieli lub zarządców takich obiektów.
Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym...
Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym i dlatego osoba, która nie uzyskała wpisu na listę oczekujących na zamianę lokalu ma możliwość złożenia skargi na uchwałę rozumianą jako akt z zakresu administracji publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...
Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.
Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z...
Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z takiego dojazdu.
Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19,...
Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, wydłużyły m.in. termin na zwołanie walnego zgromadzenia o 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego oraz kadencje rad nadzorczych wobec wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych.
Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...
Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.
Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć...
Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć ich mieszkańcy?
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.