administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Przesłanki ustanowienia zarządcy przymusowego w dużej wspólnocie mieszkaniowej

Przesłanki ustanowienia zarządcy przymusowego w dużej wspólnocie

Przesłanki ustanowienia zarządcy przymusowego w dużej wspólnocie

Wspólnoty mieszkaniowe jako podmioty tworzone przez właścicieli wielu wyodrębnionych lokali są niejako z samej definicji narażone na utrudnienia w sprawowaniu zarządu wskutek rozbieżności stanowisk poszczególnych właścicieli.

Zobacz także

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Piotr Pałka Sygnalista w spółdzielni mieszkaniowej

Sygnalista w spółdzielni mieszkaniowej Sygnalista w spółdzielni mieszkaniowej

Status członka spółdzielni mieszkaniowej oraz termin wejścia w życie obowiązku uchwalenia wewnętrznej procedury przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych od sygnalistów w spółdzielniach mieszkaniowych.

Status członka spółdzielni mieszkaniowej oraz termin wejścia w życie obowiązku uchwalenia wewnętrznej procedury przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych od sygnalistów w spółdzielniach mieszkaniowych.

Paweł Puch Opłaty za zaadoptowany strych

Opłaty za zaadoptowany strych Opłaty za zaadoptowany strych

– W 1998 roku przeprowadziłem remont strychu nad moim mieszkaniem. Miałem wszystkie potrzebne zgody. W umowie z ZDK jest mowa o „nieodpłatnym przekazaniu pomieszczenia” (strychu). W zatwierdzającej projekt...

– W 1998 roku przeprowadziłem remont strychu nad moim mieszkaniem. Miałem wszystkie potrzebne zgody. W umowie z ZDK jest mowa o „nieodpłatnym przekazaniu pomieszczenia” (strychu). W zatwierdzającej projekt decyzji Prezydenta m.st. Warszawy napisano, że zgoda dotyczy powiększenia lokalu mieszkalnego – pisze w liście do redakcji Czytelnik z Warszawy.

Za truizm uznać należy przy tym stwierdzenie, iż im większa liczba właścicieli, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu z powodu odmiennych wizji zarządzania nieruchomością wspólną.

O ile konstruktywna różnica zdań, która w efekcie prowadzi do konsensusu, a jej celem jest wyłącznie dbałość o wspólną nieruchomość, może być oceniana tylko pozytywnie, o tyle – niestety – nie brakuje sytuacji, w których konflikt pomiędzy właścicielami ma niewiele wspólnego z merytoryczną wymianą argumentów, a u jego podłoża leżą głównie przesłanki pozamerytoryczne, a często również ambicjonalne.

W ocenie niektórych właścicieli lokali uniwersalnym remedium na takie sytuacje jest podjęcie próby ustanowienia zarządcy przymusowego, który – zastępując dotychczasowy zarząd właścicielski wybrany przez większość właścicieli – będzie realizował ich wizję zarządzania nieruchomością wspólną. Takie myślenie często obarczone jest błędem, a podnoszone we wnioskach argumenty nie zawsze wskazują na przesłanki istotne z punktu widzenia omawianego zagadnienia.

W pierwszej kolejności podnieść należy, że przesłankę ustanowienia zarządcy przymusowego, o której mowa w art. 26 ust. 1 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (DzU z 2000 roku nr 80, poz. 903 z późn. zm.), stanowi wykazanie naruszania zasad prawidłowej gospodarki przez zarząd, który jest organem wspólnoty, a którego kompetencje określa ww. ustawa.

W toku postępowania o ustanowienie zarządcy przymusowego badaniu powinny podlegać wyłącznie działania samego zarządu jako wspomnianego organu WM, a nie ogół czynności podejmowanych przez wspólnotę, w których zarząd wykonuje jedynie wolę właścicieli lokali, wyrażoną w podjętej uchwale.

To o tyle istotne, że przesłanką do powołania zarządcy przymusowego – a więc zastosowania najdalej idącej ingerencji sądu w prawo własności właścicieli lokali – mogą być jedynie określone działania samego zarządu, oceniane przez pryzmat jego kompetencji i roli, jaką odgrywa we wspólnocie mieszkaniowej.

Stosownie zaś do treści art. 21 ust. 1 ww. ustawy, zarząd WM jest jej organem, powołanym w celu kierowania jej sprawami i reprezentowania jej na zewnątrz oraz w stosunkach pomiędzy nią a poszczególnymi właścicielami lokali.

Zarząd ma przy tym kompetencje do samodzielnego działania wyłącznie w sferze czynności zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, gdyż do podjęcia przezeń czynności przekraczających ten zakres konieczna jest zgoda właścicieli, wyrażona w formie uchwały z jednoczesnym udzieleniem zarządowi pełnomocnictwa do ich dokonania.

Wyłącznie więc sfera czynności, do podjęcia których zarząd upoważniony jest samodzielnie i z mocy ustawy, może być przedmiotem oceny sądu w toku postępowania prowadzonego w oparciu o treść art. 26 ust. 1 UWL i tylko takie czynności zarządu mogą podlegać ocenie z punktu widzenia jego gospodarności.

Jak trafnie podnosi się w doktrynie, umocowanie zarządu do działania w imieniu i na rzecz wspólnoty mieszkaniowej obejmuje zaś z mocy prawa tylko czynności zwykłego zarządu.

Są to czynności bieżące, czyli działania zmierzające do utrzymania substancji rzeczy wspólnej w należytym stanie oraz zapobieganie wszelkim działaniom prawnym i faktycznym mogącym ją naruszyć. Na ogół wiążą się one z codzienną eksploatacją i bieżącą działalnością wspólnoty mieszkaniowej. Mogą przybrać charakter czynności prawnych i faktycznych.

W doktrynie podnosi się również, że niektóre czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu nie są podejmowane przez zarząd WM, lecz przez właścicieli lokali. Chodzi tu o następujące czynności:

  • ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej (art. 22 ust. 3 pkt 1 UWL, albowiem w gestii zarządu lub zarządcy nieruchomości nie leży ustalanie sobie wynagrodzenia),
  • przyjęcie rocznego planu gospodarczego (art. 22 ust. 3 pkt 2 UWL),
  • ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu (art. 22 ust. 3 pkt 3 UWL),
  • zmiana przeznaczenia nieruchomości wspólnej (art. 22 ust. 3 pkt 4 UWL),
  • ustalenie w wypadkach nieuregulowanych przepisami części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 22 ust. 3 pkt 8 UWL),
  • określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 UWL, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej (art. 22 ust. 3 pkt 10 UWL).

Wymienionych czynności nie dokonuje więc zarząd wspólnoty, lecz właściciele lokali z chwilą podjęcia przez nich uchwały. Rola zarządu ogranicza się w takich wypadkach do przedstawienia projektu uchwał, zwołania i zorganizowania zebrania właścicieli lokali oraz przestrzegania podjętych uchwał.

W szczególności więc do czynności zwykłego zarządu oraz działań, które zarząd wspólnoty wykonuje samodzielnie, będą należeć takie sprawy, jak: zawieranie umów na dostawę energii elektrycznej, cieplnej, wody, gazu; wywóz odpadków; utrzymanie czystości i bezpieczeństwa na nieruchomości wspólnej (odśnieżanie chodników, dachów i miejsc parkingowych); zagospodarowanie terenów zielonych (sadzenie roślin i nawadnianie); bieżące naprawy wynikające z realizacji rocznego planu gospodarczego; dokonywanie drobnych remontów i napraw oraz ulepszeń na terenie nieruchomości wspólnej (jak naprawa domofonów, wind, drzwi wejściowych do klatek schodowych); dochodzenie należności z tytułu udziału w pokrywaniu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnych; spłacanie należności wobec kontrahentów wspólnoty, wynikających z zaciąganych zobowiązań w zakresie zwykłych czynności zarządu nieruchomością wspólną; a także wszelkie działania – mające charakter czynności zachowawczych – zmierzające do ochrony rzeczy wspólnej.

Można wśród nich wyróżnić czynności procesowe związane z dochodzeniem wykonania umów zawartych z usługodawcami WM, roszczenia uzupełniające, w tym o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy na podstawie treści art. 224 Kodeksu cywilnego (patrz: uchwała Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2012 roku, wydana w sprawie o sygn. akt III CZP 25/12).

Z powyższego wynika więc, że żądanie na bazie treści art. 26 ust. 1 UWL, aby mogło zasługiwać na uwzględnienie, nie powinno odnosić się do okoliczności faktycznych z zakresu czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, w których zarząd wspólnoty realizuje wyłącznie wolę większości właścicieli lokali, wyrażoną w formie uchwał.

Uzasadnieniem dla wspomnianego wniosku powinny być więc wyłącznie okoliczności odnoszące się do działalności zarządu w sferze, w której dysponuje on samodzielnością, czyli w sferze czynności zwykłego zarządu. Tylko bowiem w tym przypadku zarząd WM podejmuje autonomiczne decyzje, których krytyczna ocena może stanowić podstawę do powołania zarządcy przymusowego, o ile – oczywiście – spełnione będą pozostałe ku temu przesłanki.

Wykonując czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu na podstawie uprzednio podjętych przez właścicieli lokali uchwał, zarząd wspólnoty mieszkaniowej działa bowiem jedynie jako wykonawca ich woli. Tym samym jego działania w tym zakresie – choćby ocenione negatywnie – nie stanowią działań samego zarządu, a więc nie mogą skutkować decyzją o powierzeniu zarządu zarządy przymusowemu.

Pamiętać przy tym należy, iż ustanowienie zarządcy przez sąd wyłącza właścicieli lokali ze sprawowania zarządu nieruchomością wspólną. De facto stanowi więc najdalej idącą ingerencję w prawo własności, polegającą na odebraniu właścicielom lokali uprawnienia do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, które to uprawnienie i zarazem obowiązek wynika z normy ustawowej – art. 27 UWL.

Choćby już z tego względu wprowadzanie zarządcy przymusowego powinno następować ze szczególną ostrożnością i wyłącznie w przypadkach rażących uchybień zarządu w wykonywaniu jego ustawowych obowiązków.

W tym miejscu rozważyć należy również ocenę zasadności wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego przez pryzmat istnienia ewentualnych wyroków uchylających uchwały WM, które zostały wykonane przez dotychczasowy zarząd powołany przez właścicieli lokali. W mojej ocenie zaistnienie takich okoliczności nie uzasadnia wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego.

Uchwały wspólnoty mieszkaniowej są bowiem niczym innym, jak oświadczeniem woli właścicieli lokali tworzących tę wspólnotę w sprawach zaliczonych do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Tym samym ewentualne uchylenie ich przez sąd w trybie określonym w art. 25 UWL nie przesądza o niewłaściwym wykonywaniu swoich zadań przez zarząd wspólnoty, a jedynie stanowi dezaprobatę dla działania samych właścicieli, którzy zaskarżoną uchwałę podjęli.

Zarząd zaś – jako organ powołany do reprezentowania WM na zewnątrz – ma obowiązek wykonania uchwały podjętej przez właścicieli, jeśli jej wykonanie nie zostało wstrzymane w ustawowym trybie.

Wskazać w tym miejscu należy również na konieczność oceny działań zarządu wspólnoty przez pryzmat konkretnych uwarunkowań, w jakich dana wspólnota funkcjonuje. Przyporządkowanie bowiem danej czynności zarządu nieruchomością wspólną do kategorii czynności zwykłego zarządu lub czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną powinno odbywać się przy uwzględnieniu takich samych kryteriów, jakie stosowane są na gruncie przepisów kc.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę specyficzne przeznaczenie nieruchomości wspólnej, rodzaj wspólnoty mieszkaniowej (duża czy mała), jej wielkość (liczbę wyodrębnionych lokali), potrzebę ochrony interesów jej członków oraz zasadę woli właścicieli lokali. Biorąc pod uwagę wskazane kryteria, należy stwierdzić, że zakres czynności zwykłego zarządu w dużych WM będzie szerszy niż w małych. Uzasadnione jest to umożliwieniem zarządowi wspólnoty skuteczniejszego kierowania jej sprawami i gospodarowania nieruchomością wspólną.  

Nie sposób pominąć również konieczności dokonania oceny zasad racjonalnego gospodarowania przez zarząd z uwzględnieniem charakteru i przeznaczenia nieruchomości wspólnej.

Nie powinno przy tym budzić wątpliwości, iż należy jej dokonać przy zastosowaniu innych kryteriów dla wspólnoty składającej się wyłącznie z lokali mieszkalnych, innych – dla wspólnoty złożonej w części z lokali mieszkalnych, a w części – z użytkowych, a jeszcze innych – dla wspólnoty składającej się wyłącznie z lokali użytkowych, w której nieruchomość wspólna służy w całości realizacji funkcji komercyjnych i powinna mieć na celu głównie podnoszenie walorów i atrakcyjności tychże lokali.

Zasadność wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego musi wreszcie zostać oceniona przez pryzmat celu tej instytucji. Z samej zaś swej definicji instytucja zarządcy przymusowego, o której mowa w treści art. 26 ust. 1 UWL, ma charakter czasowy, o czym zdaje się zapominać wielu właścicieli wnoszących o jego ustanowienie.

Wynika to wprost z treści zdania drugiego wspomnianej regulacji, stanowiącego, iż „sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania”. Celem wprowadzenia zarządcy przymusowego nie jest więc wprowadzenie stałego podmiotu sprawującego zarząd nieruchomością wspólną zamiast zarządu właścicielskiego, a tylko okresowe wprowadzenie podmiotu, którego celem miałoby być jedynie sanowanie sytuacji we wspólnocie i doprowadzenie do wyboru zarządu właścicielskiego w sytuacji, gdy dotychczasowy zarząd obiektywnie nie może takich czynności podjąć.

Co szczególnie istotne, złożenie wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego, aby miało szansę na pozytywne rozstrzygnięcie, powinno zostać poprzedzone przynajmniej próbą odwołania dotychczasowego zarządu przez ogół właścicieli i powołania zarządu w innym składzie.

Dopiero bezskuteczność takich prób może skutkować złożeniem stosownego wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego przez sąd. Z treści wniosku musi wynikać także zakres czynności, które wspomniany zarządca przymusowy miałby podjąć, po czym zaistniałyby przesłanki do jego odwołania.

Zamiast tego wielu wnioskodawców wprost sugeruje, że ich zamiarem jest doprowadzenie do sytuacji, w której w sposób trwały zarząd nieruchomością wspólną będzie sprawowany z pominięciem woli właścicieli przez wskazany przez nich podmiot komercyjny.

Pozostaje to w sprzeczności z ratio legis regulacji wprowadzającej możliwość ustanowienia zarządcy przymusowego, albowiem on, jedynie jako podmiot zastępujący tymczasowo zarząd wspólnoty, powinien wykonywać uprawnienia tego zarządu, wynikające z treści art. 21 i 22 UWL.

Powinien też podjąć działania mające na celu powołanie nowego zarządu. Ustanowienie zarządcy przymusowego wyłącza bowiem niepowołanych właścicieli lokali od sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, a sam zarządca przymusowy nie jest ich przedstawicielem, lecz działa w imieniu własnym i na rachunek wspólnoty lokalowej.

Oczywistością jest przy tym twierdzenie, iż żaden podmiot zewnętrzny nie dochowa tyle staranności przy prowadzeniu spraw wspólnoty lokalowej, co zarząd właścicielski, który w istocie – prowadząc sprawy wspólnoty – działa w zarządzie mieniem, którego jest współwłaścicielem.

Także z tych przyczyn decyzja o powołaniu zarządcy przymusowego powinna zapadać wyłącznie w sytuacjach, w których niegospodarność zarządu ma charakter długotrwały i szczególnie rażący. Tylko bowiem wówczas uzasadnione może być pozbawieniem właścicieli ich uprawnień właścicielskich wobec rzeczy wspólnej.

Wprowadzenie zarządcy przymusowego nie może więc stanowić formy swoistego ukarania funkcjonującego zarządu za jego działania, które nie spotykają się z uznaniem mniejszości właścicieli i remedium na konflikty wewnątrz wspólnoty.

Pamiętać bowiem należy, iż zarząd każdej WM może być odwołany w każdym czasie wolą większości właścicieli i to bez wskazania przyczyny takiej decyzji. To więc w tej formie, co do zasady, powinna być sprawowana kontrola nad działalnością zarządu i wyrażana ewentualna dezaprobata dla jego działań.

Zasadne wydaje się również wskazanie w tym miejscu na odmienność przesłanek do ustanowienia zarządcy przymusowego w małej oraz w dużej wspólnocie lokalowej. W przypadku tzw. małych wspólnot – w zarządzaniu którymi znajdują zastosowanie regulacje Kodeksu cywilnego, w tym również art. 206 – przesłanką do ustanowienia wspomnianego zarządcy może być brak możliwości uzyskania zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo fakt naruszania przez większość właścicieli zasad prawidłowego zarządu lub krzywdzenie mniejszości, ale przesłanki te nie zostały już powtórzone w treści art. 26 ust. 1 UWL.

Kierując się zasadą racjonalności ustawodawcy, uznać należy, iż zabieg taki ma charakter celowy, a jego przyczyną jest wyraźne odróżnienie sytuacji prawnej obu podmiotów. W realiach tzw. dużych WM każdy z właścicieli dysponuje bowiem uprawnieniem do zaskarżenia każdej uchwały podjętej przez większość właścicieli lokali, z czego nie może skorzystać właściciel lokalu w tzw. małej wspólnocie lokalowej.

Kształtując więc w sposób odmienny katalog przesłanek do wprowadzenia zarządcy przymusowego w zależności od wielkości konkretnej wspólnoty, ustawodawca celowo ograniczył ten katalog w przypadku dużych wspólnot. W tych podmiotach właściciel lokalu dysponuje bowiem narzędziem do bieżącej kontroli decyzji właścicielskich i wyeliminowania decyzji wadliwych (z jakichkolwiek przyczyn) z obrotu.

Za trafne należy więc uznać stwierdzenie, że przesłanki, które mogą stanowić podstawę uchylenia uchwały dużej WM, nie muszą jednocześnie uzasadniać wprowadzenia w niej zarządu przymusowego. Nie byłoby bowiem racjonalne, aby dwie różne instytucje prawne, których celem jest kontrola działalności wspólnoty, mogły być stosowane alternatywnie przy wystąpieniu tych samych zdarzeń.                                  

Konkludując: sformułowanie wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego w dużej wspólnocie mieszkaniowej powinno być bezwzględnie poprzedzone wyczerpaniem trybu zmierzającego do usprawnienia pracy jej dotychczasowego zarządu, względnie do jego odwołania przez właścicieli lokali i powołania go w innym składzie. Wspomniane WM co do zasady podejmują bowiem swoje decyzje wolą większości tworzących je właścicieli, w czym przejawia się ich demokratyczny charakter.

Instytucja zarządcy przymusowego – jako odstępstwo od tej zasady oraz istotne ograniczenie prawa własności – powinna więc być stosowana wyjątkowo ostrożnie i tylko w przypadkach, w których rozwiązanie takie znajduje obiektywne uzasadnienie w trosce o interesy wszystkich właścicieli lokali tworzących daną wspólnotę mieszkaniową.

Ten cel może zaś zostać osiągnięty jedynie w przypadku, gdy z obiektywnie uzasadnionych przyczyn dotychczasowy zarząd nie jest w stanie działać w sposób należyty, a ogół właścicieli nie dysponuje środkami, aby stan ten zmienić w sposób inny niż przez wprowadzenie zarządu podmiotu trzeciego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • AndyyZE AndyyZE, 13.09.2021r., 22:10:04 Bywa, że w konflikcie cieżko o spokój
  • kolabo kolabo, 13.09.2021r., 23:04:02 Wydaję mi się, że to dobre rozwiązanie

Powiązane

Eugenia Śleszyńska Działka gruntu nie powinna być izolowana, a jej właścicielowi przysługują prawa

Działka gruntu nie powinna być izolowana, a jej właścicielowi przysługują prawa Działka gruntu nie powinna być izolowana, a jej właścicielowi przysługują prawa

O przesłance samodzielności działek budowlanych mających dostęp do drogi publicznej stanowią przepisy prawa. Zapewnienie dostępu do drogi publicznej jest obowiązkiem inwestora, a dostęp do drogi publicznej...

O przesłance samodzielności działek budowlanych mających dostęp do drogi publicznej stanowią przepisy prawa. Zapewnienie dostępu do drogi publicznej jest obowiązkiem inwestora, a dostęp do drogi publicznej jest warunkiem wydania inwestorowi decyzji o warunkach zabudowy, także warunkiem podziału działek.

mgr Jarosław Kowszuk Podział nieruchomości

Podział nieruchomości Podział nieruchomości

Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości, ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie, mogą złożyć zgodny wniosek o połączenie i ponowny podział na działki gruntu,...

Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości, ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie, mogą złożyć zgodny wniosek o połączenie i ponowny podział na działki gruntu, jeżeli przysługują im jednorodne prawa do tych nieruchomości.

Małgorzata Pundyk-Glet Najem krótkoterminowy a interes stałych mieszkańców

Najem krótkoterminowy a interes stałych mieszkańców Najem krótkoterminowy a interes stałych mieszkańców

Coraz powszechniejszą praktyką jest nabywanie lokali mieszkalnych, przeznaczanych na najem krótkoterminowy. Często w takim lokalu, poza wynajmującym, mieszka kilka, a nawet kilkanaście osób.

Coraz powszechniejszą praktyką jest nabywanie lokali mieszkalnych, przeznaczanych na najem krótkoterminowy. Często w takim lokalu, poza wynajmującym, mieszka kilka, a nawet kilkanaście osób.

Eugenia Śleszyńska Lex retro non agit a opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Lex retro non agit a opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Lex retro non agit a opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Z mocy art. 84 ustawy zasadniczej – Konstytucji, ramą dla zasady powszechności opodatkowania jest dana ustawa podatkowa, która powinna określać precyzyjnie przedmiot opodatkowania, jak też adresatów tego...

Z mocy art. 84 ustawy zasadniczej – Konstytucji, ramą dla zasady powszechności opodatkowania jest dana ustawa podatkowa, która powinna określać precyzyjnie przedmiot opodatkowania, jak też adresatów tego obowiązku podatkowego. Czy ta norma odnosi się wyłącznie do podatków, czy też do innych opłat publiczno-prawnych, w tym opłat ustalanych przez gminy, w oparciu o delegacje ustawowe?

Agnieszka Żelazna Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej

Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej Monitoring wizyjny ogródka przydomowego we wspólnocie mieszkaniowej

Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy...

Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne metody zapewniania bezpieczeństwa są niewystarczające.

Anna Ruszczak news Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań?

Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań? Jak zmiany warunków technicznych wpłyną na ceny mieszkań?

Trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Trwają konsultacje publiczne projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Aneta Mościcka Strony podziału nieruchomości

Strony podziału nieruchomości Strony podziału nieruchomości

Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału,...

Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału, podobnie jak osoba, która zgłasza roszczenia do nieruchomości podlegającej podziałowi.

Aneta Mościcka Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?

Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu? Czy samowola budowlana ulega przedawnieniu?

Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana...

Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Eugenia Śleszyńska Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne?

Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne? Kto odpowiada za hydranty zewnętrzne?

Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi...

Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda. Są one w posiadaniu dostawcy – przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego lub danej gminy, która jest często właścicielem takiego przedsiębiorstwa, spółki (przepisy art. 49 KC oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę) i to na niej ciąży obowiązek jej konserwacji.

mgr Jarosław Kowszuk Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza

Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza Przekształcenie użytkowania wieczystego a działalność gospodarcza

W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane...

W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane z własnością lokalu, ulega przekształceniu w prawo własności. Fakt ten ma bowiem wypływ na wysokość opłat z tytułu przekształcenia.

Aneta Mościcka Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przemysław Gogojewicz Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości

Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości Grodzenie i służebność w praktyce zarządcy nieruchomości

Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów....

Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

Redakcja news Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy Proces adaptacji pustostanów dla uchodźców łatwiejszy

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.

Jacek Frydryszak Lustratorzy gorszego sortu

Lustratorzy gorszego sortu Lustratorzy gorszego sortu

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Redakcja KOB dla każdego segmentu obiektu?

KOB dla każdego segmentu obiektu? KOB dla każdego segmentu obiektu?

Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty,...

Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty, tworzące jedną nieruchomość. Czy dopuszczalne jest prowadzenie trzech książek obiektu, osobno dla każdego z tych segmentów? – pyta Czytelnik.

Eugenia Śleszyńska Zmiany Prawa budowlanego ante portas

Zmiany Prawa budowlanego ante portas Zmiany Prawa budowlanego ante portas

Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie...

Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie interpretują to prawo wobec inwestorów oraz wobec władających obiektami budowlanymi, właścicieli lub zarządców takich obiektów.

Aneta Mościcka Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań

Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań Moc prawna uchwały zarządu dzielnicy w sprawie zamiany mieszkań

Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym...

Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym i dlatego osoba, która nie uzyskała wpisu na listę oczekujących na zamianę lokalu ma możliwość złożenia skargi na uchwałę rozumianą jako akt z zakresu administracji publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Agnieszka Żelazna Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.

mgr Jarosław Kowszuk Dojazd i dojście do nieruchomości

Dojazd i dojście do nieruchomości Dojazd i dojście do nieruchomości

Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z...

Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z takiego dojazdu.

Piotr Pałka Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19

Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19 Skutki uchylenia art. 90 i 90a ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19

Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19,...

Z dniem 7 września 2022 r. uchylono art. 90 i art. 90a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, wydłużyły m.in. termin na zwołanie walnego zgromadzenia o 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego oraz kadencje rad nadzorczych wobec wejścia w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych.

Eugenia Śleszyńska Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Anna Ruszczak news Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło?

Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło? Czy mieszkaniec mikrokawalerki otrzyma rekompensatę za ciepło?

Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć...

Mikroapartamenty nie są traktowane jako lokale mieszkalne w świetle ustawy określającej zasady przyznawania rekompensat za ciepło - nie jest ona w tej kwestii do końca precyzyjna. Na co zatem mogą liczyć ich mieszkańcy?

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.