Kontrola kanałów kominowych o naturalnym ciągu
Kominowe; sxc.hu
Pierwsza kontrola kanałów kominowych zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo budowlane odbywa się w budynku w stanie surowym, kiedy trzony kominowe mają ulec zakryciu (otynkowaniu lub obmurowaniu). Odbiór robót zanikających i ulegających zakryciu musi być dokonany w czasie umożliwiającym wykonanie ewentualnych korekt i poprawek bez wstrzymywania ogólnego postępu robót.
Zobacz także
Produkty i rozwiązania 2025 Innowacyjne produkty i rozwiązania 2025 dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...
PortalPRO Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?
W czasie takiej kontroli mistrz kominiarski powinien sporządzić plan usytuowania wylotów kanałów kominowych ponad dachem z oznaczeniem, jakie są to wyloty i co dany przewód kominowy obsługuje oraz do jakiej głębokości sięga. Na takim planie w obrysie budynku z zaznaczeniem strony od danej ulicy i stron świata wszystkie trzony kominowe powinny być kolejno ponumerowane, tak samo jak poszczególne wyloty w poszczególnych trzonach kominowych.
Jeżeli w dokumentacji technicznej budynku przekazanej zarządcy nieruchomości brak jest rysunków usytuowania wylotów kanałów kominowych ponad dachem w obrysie budynku z oznaczeniem, jaki to wylot i co dany kanał kominowy obsługuje i do jakiej głębokości schodzi, wykonanych przez mistrza kominiarskiego w czasie odbioru, gdy budynek był w stanie surowym i w stanie wykończeniowym to oznacza, że ww. odbiory trzonów kominowych zostały wykonane nieprawidłowo.
Kontrole kanałów kominowych w budynku w stanie surowymi wykończeniowym wykonuje się zgodnie z procedurą opisaną w polskiej normie PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze. Badania kanałów kominowych budynku w stanie surowym przed otynkowaniem i/lub obmurowaniem trzonów kominowych zgodnie z tą normą powinny obejmować badania:
1. materiałów, z jakich wykonane zostały kanały kominowe, które przeprowadza się na podstawie zapisów w dzienniku budowy i innych dokumentów stwierdzających zgodność materiałów z wymaganiami dokumentacji i z powołanymi normami,
2. kanałów kominowych, tj.:
a) badanie ich drożności,
b) prawidłowości przebiegu,
c) kierunku biegu przewodów,
d) wielkości przekroju przewodów,
e) grubości przegród,
f) wiązania cegieł,
g) kształtu i wymiarów zewnętrznych murów z przegrodami,
h) wypełnienia spoin oraz stanu powierzchni przewodów,
i) szczelności przewodów,
j) wlotów do przewodów,
k) wylotów przewodów i ich usytuowania względem połaci dachowej i/lub występujących przeszkód, jak nadbudówki lub połać dachowa o spadku większym niż 12 stopni.
Następne badanie kanałów kominowych w budynku należy przeprowadzić po wykonaniu stanu wykończeniowego, przed podłączeniem trzonów kuchennych, pieców grzewczych i urządzeń gazowych i powinno ono obejmować badania:
a) szczelności przewodów,
b) wyposażenia otworów wycierowych i rewizyjnych,
c) wlotów do przewodów,
d) wylotów przewodów i ich usytuowania względem połaci dachowej i/lub występujących przeszkód, jak nadbudówki lub połać dachowa o spadku większym niż 12 stopni,
e) prawidłowości ciągu.
Kolejne badanie kanałów kominowych w budynku należy przeprowadzać po wykonaniu stanu wykończeniowego, po podłączeniu trzonów kuchennych, pieców grzewczych i urządzeń gazowych i powinno ono obejmować badania:
a) prawidłowości przyłączenia do wlotów do przewodów,
b) prawidłowości ciągu z otworów wywiewnych wentylacyjnych i z otwartych komór paleniskowych,
c) i jeśli zachodzi taka potrzeba powinno obejmować badania wymienione w punkcie 2 w zakresie od a) do j).
Niestety praktyka pokazuje, że pomimo że nad prawidłowym przebiegiem procesu budowy budynku wielorodzinnego czuwa kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego, bardzo często nie wykonuje się badań kanałów kominowych w budynkach w stanie surowym, gdy trzony kominowe nie uległy jeszcze zakryciu i kiedy można najpełniej ocenić stan techniczny kanałów wentylacyjnych i wykryć błędy. Taka praktyka jest niezgodna z prawem budowlanym.
Następne coroczne kontrole stanu technicznego kanałów kominowych w budynkach użytkowanych wykonuje się na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (DzU nr 89, poz. 414 ze zm.).
Zakres kontroli stanu technicznego i prawidłowości podłączeń w budynkach użytkowanych odpowiada ww. zakresowi badania kanałów kominowych w budynkach po wykonaniu stanu wykończeniowego, po podłączeniu trzonów kuchennych, pieców grzewczych, urządzeń gazowych i kratek wentylacyjnych.
Coroczne kontrole stanu technicznego przewodów (kanałów) kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych mają na celu sprawdzenie:
- czy pomimo poddawania bardzo częstym cyklom zamrażania i rozmrażania górnych odcinków kominów w okresie zimowym oraz odprowadzania wilgoci i spalin o agresywnym składzie kanały kominowe nadal spełniają wymagania techniczne dla danego rodzaju kanału,
- czy w poszczególnych lokalach budynku nie wprowadzono zmian (modyfikacji) w podłączeniach do kanałów kominowych bez zgody właściciela budynku i niezgodnie z założeniami projektowymi dla występującego w budynku systemu indywidualnego i/lub systemu zbiorczego,
- czy gabaryty i stan techniczny czopuchów, łączników są właściwe dla danego urządzenia grzewczego i czy są one prawidłowo osadzone na króćcu urządzenia grzewczego i prawidłowo wpuszczone w kanał kominowy.
Kontrola stanu technicznego kanałów kominowych w budynkach użytkowanych wymaga, aby mistrz kominiarski przeprowadzający kontrolę techniczną kanałów kominowych znał warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej oraz znał kolejne nowelizowane normy budowlane dotyczące wymagań stawianych kanałom kominowym: wentylacyjnym, spalinowym i dymowym oraz kolejne nowelizowane normy dotyczące wentylacji, urządzeń grzewczych, kotłowni.
Do przeprowadzania kontroli stanu technicznego kanałów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych) wykonanych w systemie indywidualnym lub w systemie indywidualnym i zbiorczym, które biegną we wnętrzu murowanych ścian budynku lub w szybach instalacyjnych, mistrz kominiarski musi mieć do pomocy wykwalifikowanego pomocnika oraz musi posiadać doświadczenie i tzw. fachowe oko kominiarskie, dzięki któremu sprawnie wyłapie usterki powstałe podczas prac związanych z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej i z układaniem glazury oraz powstałe podczas samowolnych modyfikacji dokonywanych przez lokatorów bez zgody właściciela budynku i niezgodnie z założeniami projektowymi systemu indywidualnego lub systemu zbiorczego.
Częstym utrudnieniem sprawnegowykonania oceny technicznej kanałów i przyłączy kominowych jest zabudowywanie otworów wywiewnych wentylacyjnych różnego rodzaju kratkami z nylonową siatką przeciw insektom lub wentylatorkami bądź rurami od pochłaniaczy i okapów z wentylatorkiem.
Opisanie tych utrudnień ma na celu uświadomienie właścicielom/zarządcom nieruchomości, że tej usługi nie da się wykonać w pojedynkę. Często trzeba ją wykonywać na dachu przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, aby później wszystkie zebrane informacje wykorzystać do napisania obszernego protokołu. Stąd też ceny za kontrolę techniczną kanałów kominowych i czyszczenie przez wymiatanie z nich zanieczyszczeń powinny być wyższe niż np. za wykonanie kontroli technicznej instalacji gazowej w tym samym budynku, którą może wykonać jedna osoba.
Prawidłowo napisany protokół z kontroli stanu technicznego kanałów kominowych powinien zawierać skrócony opis budynku, rok w którym powstał oraz informacje:
- jaki system kominowy został zastosowany w budynku,
- czy wyniki poszczególnych badań, które należało wykonać w zależności od tego czy budynek jest w stanie surowym, czy w stanie wykończeniowym, czy jest użytkowany - są pozytywne. Jeżeli nie są, to mistrz kominiarski powinien w swoim protokole określić miejsce wystąpienia usterki lub nieprawidłowości i ewentualnie zaproponować sposób rozwiązania problemu.
Obecnie wzrosły wymagania dotyczące wykonywania ocen technicznych kanałów kominowych, i dlatego potencjalny zleceniobiorca-mistrz kominiarski powinien posiadać nowoczesne urządzenia pomiarowe z kamerą kominową włącznie oraz nowoczesne urządzenia kominiarskie do wymiatania zanieczyszczeń z łączników i kanałów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Powinien również podnosić swoje kwalifikacje, aby dysponować szerszą wiedzą, gdyż obecnie w budynkach wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej są różne układykominowe i systemy wentylacyjne, oraz aby móc uczestniczyć w modernizacji systemów kominowych i wentylacyjnych w budynkach poddawanych rewitalizacji.