administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jakie „razem” w mieście?

Budowa „razem” wymaga powrotu do takich miast, których miejskość oparta będzie na idei dobrego sąsiedztwa
pixabay.com

Budowa „razem” wymaga powrotu do takich miast, których miejskość oparta będzie na idei dobrego sąsiedztwa


pixabay.com

Współczesne polskie miasta... Jak sprawić by były dobrem wspólnym ich mieszkańców, a nie tylko sumą indywidualnych, prywatnych interesów?

Zobacz także

Bank Gospodarstwa Krajowego Premia MZG na inwestycje w gminach

Premia MZG na inwestycje w gminach Premia MZG na inwestycje w gminach

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...

„4M” Spółka Jawna Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

merXu Wystartowała merXu – innowacyjna platforma e-commerce przeznaczona dla handlu B2B w regionie CEE

Wystartowała merXu – innowacyjna platforma e-commerce przeznaczona dla handlu B2B w regionie CEE

Wystartowała merXu, horyzontalna platforma e-commerce dla firm z sektora B2B z Europy Środkowo-Wschodniej. Innowacyjny marketplace wyróżnia się szeregiem funkcjonalności dopasowanych ściśle do potrzeb...

Wystartowała merXu, horyzontalna platforma e-commerce dla firm z sektora B2B z Europy Środkowo-Wschodniej. Innowacyjny marketplace wyróżnia się szeregiem funkcjonalności dopasowanych ściśle do potrzeb przedsiębiorców oraz uwarunkowań rynku B2B, w połączeniu z wygodą użytkowania na najwyższym poziomie. Przedsiębiorstwa z Polski, Czech, Słowacji, Litwy i Estonii mogą handlować na merXu produktami z kategorii niekonsumpcyjnych. Za przedsięwzięciem stoi doświadczony zespół specjalistów e-commerce z regionu...

Więzi społeczne w mieście kształtują się przede wszystkim dzięki sąsiedztwu (dobremu!), które stanowi jedną z najważniejszych instytucji społecznych. Pozwoliło ono ludzkości przejść np. z nomadycznego do osiadłego trybu życia. Dzięki niemu tworzyły się zręby społeczeństwa opartego na współpracy i zaufaniu, także na bezpieczeństwie. To właśnie sąsiedztwo pozwala spojrzeć na miasto jako na wspólne dobro.

Dobro wspólne czy prywatne?

Dziś w polskich realiach nie jest to już takie oczywiste. Zbyt często można odnieść wrażenie, że miasto sprowadzane jest do sumy prywatnych własności – to głos prof. Pawła Kubickiego w dyskusji nt. Jakie „razem” w mieście? Zdaniem profesora wynika to z kilku czynników.

Z jednej strony to efekt polskiego wzoru kulturowego o bardzo silnie zakorzenionym kulcie własności prywatnej i słabych tradycjach miejskiej kultury. Konsekwencje widzimy m.in. w postaci licznych zamkniętych, wysoko grodzonych osiedli, czy wszechobecnych groźnych tablic z napisem: „wstęp wzbroniony – własność prywatna”. Oznacza to, że symbolami naszych miast stają się częściej dzielące płoty niż miejskie „razem”, czyli przestrzenie publiczne, łączące wspólnotę.

Z drugiej strony jest to skutek urbanizacyjnego organizowania przestrzeni naszych miast, zwłaszcza w ostatnich dekadach, czego najbardziej destrukcyjnym przykładem jest masowe zabudowywanie podmiejskich przestrzeni (suburbanizacja). Prowadzi to do zjawiska nazywanego rozlewaniem się miasta (urban sprawl). Rzeczywiście! Nie trzeba daleko szukać. Sama Warszawa rozrosła się do Łomianek, Pruszkowa, Falenicy, nie wspominając o Ursusie. Godziny poświęcone na dojazd zabierają ludziom czas, który mogliby poświęcić na kontakty sąsiedzkie i zaangażowanie w życie wspólnoty.

Skutkiem tego wszystkiego jest „samotność w wielkim mieście”, „samotna gra w kręgle” itp. Gdzież w bloku, nie mówiąc o apartamentowcu, mamy przysłowiowe pożyczanie soli od sąsiadów, pomoc sąsiada przy naprawie kranu, czy wspólne, sąsiedzkie „kawki”? Często sąsiedzi z jednego piętra nawet się nie znają – i co gorsza – wcale poznać  się nie chcą. Gdy opowiadam znajomym, że mam (w moim wielopiętrowym bloku) dobrych sąsiadów, którzy gdy wyjeżdżam, opiekują się moją kotką, ze zdziwieniem pytają: to ty masz sąsiadów?

„Razem” w mieście

Budowa „razem” wymaga powrotu do takich miast, których miejskość oparta będzie na idei dobrego sąsiedztwa. Nie jest to łatwe, zwłaszcza w kontekście niespotykanej do tej pory mobilności społecznej i masowych migracji.

Prof. Kubicki zwrócił uwagę na jeszcze jeden problem, właściwie nieobecny w dzisiejszych debatach o polskich miastach. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, których zasady prawne zupełnie nie pasują do dzisiejszych realiów życia w dużym mieście. Podstawowa zasada funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej, czyli już z samej nazwy instytucji ważnej dla kształtowania więzi społecznych, w tym i sąsiedzkich, jest taka, że prawo głosu we wspólnotach mieszkaniowych mają tylko właściciele mieszkań. Oznacza to, że setki tysięcy Polaków mieszkających dziś w wynajmowanych mieszkaniach jest pozbawionych prawa decydowania o swoim najbliższym sąsiedztwie – wspólnocie mieszkaniowej!

Otóż doszło do tego tak: prawo o wspólnotach mieszkaniowych tworzono na początku lat 90. ubiegłego wieku, czyli tuż po czasach PRL-u, gdy to co wspólne traktowano jako niczyje, zatem powszechnie zaniedbywano lub wręcz niszczono. W tej sytuacji uznano, że świadomość bycia właścicielem sytuację odmieni. I tak się rzeczywiście wtedy stało.

Dziś jednak żyjemy w zupełnie innym świecie, gdzie zwłaszcza w dużych miastach, coraz częstszą praktyką społeczną staje się wynajem. Dodajmy, że zjawisko to od lat już obserwujemy w wielkich metropoliach świata. Ludzie częściej mieszkania wynajmują, niż je kupują w Berlinie, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Hong Kongu... Dzieje się tak m.in. z powodu wspomnianej, niespotykanej wcześniej na taką skalę, mobilności społecznej. Mobilności, której nie są w stanie uchwycić polskie statystyki.

W polskich dużych miastach – w wynajmowanych mieszkaniach – mieszkają setki tysięcy mieszkańców, których oficjalnie nie ma! Dlaczego? Otóż osoby, które nie są zameldowane w danym mieście, nie są w oficjalnych statystykach wliczane do liczby jego mieszkańców. Czyli nieuwzględniani w statystykach, nie są uznawani za mieszkańców!

Z braku dokładnych danych liczbowych o szacowaniu skali zjawiska nie ma na razie mowy. Ale... czyni się różne lokalne, nieoficjalne próby. Jako przykład podawany jest Kraków, gdzie liczbę niezameldowanych mieszkańców szacuje się już na ponad 400 tys. osób, gdy oficjalna ich liczba (czyli tych zameldowanych) wynosi 770 tys. Oznacza to, że prawie co drugi dorosły mieszkaniec Krakowa nie ma dziś prawa decydowania o swoim najbliższym sąsiedztwie.

Współdzielić, wypożyczać, wynajmować…

Trend wynajmu zamiast kupna mieszkań będzie i w Polsce na pewno wzrastał. Wpływ, oprócz kwestii ekonomicznych, mają tu też nowe wzorce kulturowe, obserwowane wśród młodych wchodzących na rynek pracy, zwłaszcza tzw. millenialsów. Nie chcą oni już posiadać rzeczy na własność, wolą je współdzielić, wypożyczać, wynajmować. Dotyczy to także mieszkań. O skali zjawiska może świadczyć choćby rosnący od lat trend budowy i zakupu mieszkań na wynajem.

Wniosek? Do lokalnej wspólnoty sąsiedzkiej należy jak najprędzej włączać nie tylko tych, którzy są właścicielami mieszkań, ale też tych, którzy je wynajmują. To warunek konieczny i punkt wyjścia dla „razem” we współczesnej polskiej metropolii.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Piętro czy parter?

Piętro czy parter? Piętro czy parter?

Zakup mieszkania należy rozpocząć od określenia swoich potrzeb. Dla kogoś będzie to balkon czy ogródek, dla innych widok z okna. Warto zastanowić się też nad wyborem piętra. Zarówno mieszkania na parterze,...

Zakup mieszkania należy rozpocząć od określenia swoich potrzeb. Dla kogoś będzie to balkon czy ogródek, dla innych widok z okna. Warto zastanowić się też nad wyborem piętra. Zarówno mieszkania na parterze, jak i na wyższych kondygnacjach, mają określone wady i zalety.

Anna Ruszczak news Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym

Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym

Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, sąsiedzi zaglądający do mieszkania przez balkon albo osiedla, gdzie budynki stoją zbyt blisko siebie. To tylko część problemów, z którymi mierzy się wielu...

Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, sąsiedzi zaglądający do mieszkania przez balkon albo osiedla, gdzie budynki stoją zbyt blisko siebie. To tylko część problemów, z którymi mierzy się wielu Polaków mieszkających w domach wielorodzinnych lub na nowych blokowiskach.

Anna Ruszczak Elektromobilni na osiedlu

Elektromobilni na osiedlu Elektromobilni na osiedlu

Wszechobecny sceptycyzm, wywołany trudną sytuacją rynkową i zaskakującym krajobrazem geopolitycznym, każe patrzeć z pewną dozą dystansu na elektromobilność nad Wisłą. Czuć jednak delikatny powiew optymizmu....

Wszechobecny sceptycyzm, wywołany trudną sytuacją rynkową i zaskakującym krajobrazem geopolitycznym, każe patrzeć z pewną dozą dystansu na elektromobilność nad Wisłą. Czuć jednak delikatny powiew optymizmu. Milenialsi napędzają popyt, aut elektrycznych na polskich drogach przybywa, dostępne są opcje dofinansowania zakupu czy leasingu, infrastruktura powoli się poprawia. Ma na to znaczny wpływ nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Czy jednak auta elektryczne dalej będą...

mgr Jarosław Kowszuk Place zabaw i rekreacji na osiedlu

Place zabaw i rekreacji na osiedlu Place zabaw i rekreacji na osiedlu

W zespole budynków wielorodzinnych, objętych jednym pozwoleniem na budowę, należy stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

W zespole budynków wielorodzinnych, objętych jednym pozwoleniem na budowę, należy stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

Redakcja news Czy umieszczenie stacji ładowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych jest bezpieczne?

Czy umieszczenie stacji ładowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych jest bezpieczne? Czy umieszczenie stacji ładowania samochodów elektrycznych w garażach podziemnych jest bezpieczne?

Świadomość ekologiczna w społeczeństwie stale wzrasta. W parze za tym idzie rozwój rozwiązań proekologicznych. Nic więc dziwnego, że poszukiwacze nowego mieszkania coraz częściej pytają deweloperów o to,...

Świadomość ekologiczna w społeczeństwie stale wzrasta. W parze za tym idzie rozwój rozwiązań proekologicznych. Nic więc dziwnego, że poszukiwacze nowego mieszkania coraz częściej pytają deweloperów o to, czy w planach garażu uwzględniona jest, chociażby stacja ładowania samochodów elektrycznych. Niestety odpowiedź może nie być satysfakcjonująca.

Sabina Augustynowicz Letnie dywagacje

Letnie dywagacje Letnie dywagacje

Żar leje się z nieba. Przez otwarte szeroko okna wdzierają się jedynie odgłosy remontów z pobliskich nieruchomości. Nie słychać dziecięcego gwaru, odgłosów rozgrywanego na podwórku meczu. Jedynie sprzęty...

Żar leje się z nieba. Przez otwarte szeroko okna wdzierają się jedynie odgłosy remontów z pobliskich nieruchomości. Nie słychać dziecięcego gwaru, odgłosów rozgrywanego na podwórku meczu. Jedynie sprzęty budowlane – gdzieś naprawiają dach, remontują elewację, ryją w ziemi, bo węzeł cieplny jest do wymiany.

Redakcja Czego nie wolno mieszkańcom bloków?

Czego nie wolno mieszkańcom bloków? Czego nie wolno mieszkańcom bloków?

Kupując mieszkanie w bloku, musisz pamiętać, że z racji tego, iż jest to budynek wielorodzinny, to i pewne jego części są wspólne. Oznacza to, że nie służą wyłącznie do twojego własnego użytku, ale do...

Kupując mieszkanie w bloku, musisz pamiętać, że z racji tego, iż jest to budynek wielorodzinny, to i pewne jego części są wspólne. Oznacza to, że nie służą wyłącznie do twojego własnego użytku, ale do użytku wszystkich mieszkańców budynku. A zatem czym są części wspólne w bloku i czego nie wolno w nich robić?

Przemysław Gogojewicz Place zabaw, ich lokowanie i  nadzór w  COVID-19

Place zabaw, ich lokowanie i  nadzór w  COVID-19 Place zabaw, ich lokowanie i  nadzór w  COVID-19

W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych,...

W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych, przy czym co najmniej 30% tej powierzchni powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Redakcja Czy otwarte osiedla zyskują na popularności?

Czy otwarte osiedla zyskują na popularności? Czy otwarte osiedla zyskują na popularności?

Dzisiejsze osiedla mieszkaniowe różnią się od tych budowanych przed kilkunastoma laty. Zmieniają się trendy, ale równocześnie zmianą ulegają potrzeby i oczekiwania człowieka. Na popularności zyskują koncepcje...

Dzisiejsze osiedla mieszkaniowe różnią się od tych budowanych przed kilkunastoma laty. Zmieniają się trendy, ale równocześnie zmianą ulegają potrzeby i oczekiwania człowieka. Na popularności zyskują koncepcje takie jak miasto 15-minutowe czy otwarte osiedla.

Redakcja #GorącaLinia – jazda rowerem na osiedlowym placu zabaw

#GorącaLinia – jazda rowerem na osiedlowym placu zabaw #GorącaLinia – jazda rowerem na osiedlowym placu zabaw

Pytanie: czy można się poruszać rowerem po osiedlowym placu zabaw?

Pytanie: czy można się poruszać rowerem po osiedlowym placu zabaw?

Redakcja Pluskwy na osiedlach rosną w siłę

Pluskwy na osiedlach rosną w siłę Pluskwy na osiedlach rosną w siłę

Jeszcze kilka lat temu rzadko kiedy słyszano o pluskwach w blokach. Zarządcy nieruchomości walczyli raczej z karaluchami i szczurami. Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Od 2014 roku populacja pluskiew...

Jeszcze kilka lat temu rzadko kiedy słyszano o pluskwach w blokach. Zarządcy nieruchomości walczyli raczej z karaluchami i szczurami. Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Od 2014 roku populacja pluskiew w Polsce stale rośnie. Owady pojawiają się już nawet w regularnie sprzątanych mieszkaniach. Jak rozpoznać pluskwy i z nimi walczyć?

Damian Żabicki Wiosna na osiedlu

Wiosna na osiedlu Wiosna na osiedlu

Wiosną wszystko budzi się do życia. Również na osiedlowych uliczkach pojawia się coraz więcej spacerujących ludzi. Choć wciąż bardzo ostrożnie ze względu na zagrożenie epidemiczne, jednak także place zabaw...

Wiosną wszystko budzi się do życia. Również na osiedlowych uliczkach pojawia się coraz więcej spacerujących ludzi. Choć wciąż bardzo ostrożnie ze względu na zagrożenie epidemiczne, jednak także place zabaw zaczynają tętnić życiem. Zielenią się drzewa, błotniste skwery zaczyna pokrywać pierwsza, soczysta trawa i zaczynają kwitnąć drzewa. Wiosną też wszyscy zarządcy mają pełne ręce roboty.

Redakcja Jak deweloperzy zapewniają bezpieczeństwo na nowych osiedlach?

Jak deweloperzy zapewniają bezpieczeństwo na nowych osiedlach? Jak deweloperzy zapewniają bezpieczeństwo na nowych osiedlach?

Jakie działania podejmują deweloperzy, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców na terenie nowych osiedli? Czy działania te sprzyjają ochronie zdrowia w kontekście zagrożenia wirusami?

Jakie działania podejmują deweloperzy, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców na terenie nowych osiedli? Czy działania te sprzyjają ochronie zdrowia w kontekście zagrożenia wirusami?

Redakcja Pierwsze w Polsce osiedle tylko dla dorosłych

Pierwsze w Polsce osiedle tylko dla dorosłych Pierwsze w Polsce osiedle tylko dla dorosłych

Z założeń inwestora wynika, że ma to być osiedle małych domków, które nie będą od siebie odgradzane. Ponadto osiedle mają zamieszkiwać wyłącznie dorośli i pary, bez obecności dzieci. To nietypowe osiedle...

Z założeń inwestora wynika, że ma to być osiedle małych domków, które nie będą od siebie odgradzane. Ponadto osiedle mają zamieszkiwać wyłącznie dorośli i pary, bez obecności dzieci. To nietypowe osiedle powstanie na Śląsku.

Damian Żabicki Ochrona osiedli mieszkaniowych

Ochrona osiedli mieszkaniowych Ochrona osiedli mieszkaniowych

Z jednej strony – chronią i zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom osiedla, z drugiej – odbierają prywatność i niekiedy naruszają przepisy RODO. Mowa o instalacjach dotyczących kontroli dostępu, takich...

Z jednej strony – chronią i zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom osiedla, z drugiej – odbierają prywatność i niekiedy naruszają przepisy RODO. Mowa o instalacjach dotyczących kontroli dostępu, takich jak monitoring czy instalacje domofonowe z wizją. Jednak wszystko da się pogodzić i warto to robić, gdyż współczesne zagrożenia wymagają stosowania nowoczesnych rozwiązań zabezpieczających.

Redakcja Apel służb o ostrożność w czasie mrozów

Apel służb o ostrożność w czasie mrozów Apel służb o ostrożność w czasie mrozów

W związku ze spadkiem temperatur na zewnątrz oraz trudniejszymi warunkami pogodowymi służby apelują o ostrożność na drogach, przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas używania urządzeń grzewczych...

W związku ze spadkiem temperatur na zewnątrz oraz trudniejszymi warunkami pogodowymi służby apelują o ostrożność na drogach, przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas używania urządzeń grzewczych oraz zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i starsze, którym grozi wychłodzenie.

Redakcja MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania

MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania

Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, które przeprowadzono dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r., wynika, że 83...

Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, które przeprowadzono dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r., wynika, że 83 proc. respondentów jest zadowolona z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania, a 75 proc. badanych wyraża chęć i gotowość zaangażowania się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w swojej okolicy.

Damian Żabicki Osiedla pod pandemicznym nadzorem

Osiedla pod pandemicznym nadzorem Osiedla pod pandemicznym nadzorem

Zagrożenia związane z pandemią COVID-19 postawiły nowe wyzwania w zakresie ochrony zdrowia przed niemal każdą branżą. W znacznym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie budynków, w murach których znajdują się...

Zagrożenia związane z pandemią COVID-19 postawiły nowe wyzwania w zakresie ochrony zdrowia przed niemal każdą branżą. W znacznym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie budynków, w murach których znajdują się skupiska ludzi.

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – kontakt międzyludzki

#GorącaLinia – kontakt międzyludzki #GorącaLinia – kontakt międzyludzki

Pytanie: czy można odwiedzać osoby w bloku, które nie są na kwarantannie czy w izolacji?

Pytanie: czy można odwiedzać osoby w bloku, które nie są na kwarantannie czy w izolacji?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku

#GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku #GorącaLinia – objęcie izolacją lokatora w bloku

Pytanie: jak należy postępować przy objęciu izolacją lokatora w bloku?

Pytanie: jak należy postępować przy objęciu izolacją lokatora w bloku?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – opuszczanie miejsca kwarantanny przez lokatora

#GorącaLinia – opuszczanie miejsca kwarantanny przez lokatora #GorącaLinia – opuszczanie miejsca kwarantanny przez lokatora

Pytanie: czy lokator może opuścić miejsce kwarantanny czy izolacji znajdujące się w bloku?

Pytanie: czy lokator może opuścić miejsce kwarantanny czy izolacji znajdujące się w bloku?

Redakcja Pusty korytarz to sprawna ewakuacja

Pusty korytarz to sprawna ewakuacja Pusty korytarz to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach – taki widok jest codziennością na terenie wielu osiedli. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni...

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach – taki widok jest codziennością na terenie wielu osiedli. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni swojego lokum. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi.

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zakrywanie ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych

#GorącaLinia – zakrywanie ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych #GorącaLinia – zakrywanie ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych

Pytanie: Czy nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje wszędzie czy są jakieś wyjątki, np. na klatce schodowej?

Pytanie: Czy nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje wszędzie czy są jakieś wyjątki, np. na klatce schodowej?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – przemieszczanie się przy blokowych placach

#GorącaLinia – przemieszczanie się przy blokowych placach #GorącaLinia – przemieszczanie się przy blokowych placach

Pytanie: Czy w związku z COVID-19 mieszkańcy bloku powinni zachować odległość półtora metra na placykach przyblokowych?

Pytanie: Czy w związku z COVID-19 mieszkańcy bloku powinni zachować odległość półtora metra na placykach przyblokowych?

Wybrane dla Ciebie

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie » Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.