Niedopełnienie obowiązków ustawowych związanych z ubezpieczeniem OC zarządcy nieruchomości związane jest z dotkliwymi sankcjami finansowymi, w związku z czym kwestii tej warto poświęcić szczególną uwagę.
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
W artykule:
• Zgodnie z prawem • Jakie grożą sankcje? • OC zarządcy a OC przedsiębiorcy • Praktyka • Suma gwarancyjna a ryzyko
Uwarunkowania prawne regulujące funkcjonowanie zawodu zarządcy nieruchomości, w tym również regulujące obowiązek ubezpieczenia OC, ulegały ciągłym przeobrażeniom na przestrzeni ostatnich lat. Po tzw. deregulacji z 2014 roku jedynym obowiązkiem stawianym zarządcom przez ustawodawcę (poza pisemną formą umowy o zarządzanie) pozostawał obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Likwidacja licencji zawodowych, i tym samym Komisji Odpowiedzialności Zawodowej, wprowadziła stan prawny, w którym za brak polisy OC zarządcy nieprzewidziane były żadne sankcje – w praktyce przepis ten był martwy. Sytuacja uległa zmianie po nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami z 2018 roku, wprowadzającej kary finansowe za brak dopełnienia omawianego obowiązku.
Zgodnie z prawem
Podstawą prawną obowiązku posiadania przez zarządcę polisy odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z zarządzaniem nieruchomością jest art. 186 ust. 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN). Dokładne parametry ubezpieczenia – sumy gwarantowane oraz zakres odpowiedzialności zostały określone w przepisach wykonawczych – Rozporządzeniu Ministra Finansów z 26 kwietnia 2019 roku w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności zawodowej zarządców nieruchomości (DzU z 2019 poz. 802).
Zakres ubezpieczenia – zgodnie z wymaganiami określonymi w UGN (art. 186 ust. 3) polisa ubezpieczeniowa powinna obejmować zarówno zarządcę, jak i wszystkie osoby pracujące pod jego nadzorem i zaangażowane w proces zarządzania nieruchomością. Ubezpieczenie obejmuje szkody spowodowane działaniem lub zaniechaniem tych osób (§ 2 ust. 2 rozporządzenia). Polisa nie obejmuje zdarzeń polegających na:
uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy, wyrządzonych przez ubezpieczonego małżonkowi, wstępnemu, zastępnemu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, jak również osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu,
polegających na zapłacie kar umownych,
powstałych na skutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.
Intencją pierwszego z wyłączeń jest zablokowanie możliwości wyłudzenia odszkodowania poprzez zgłaszanie fikcyjnych szkód, co wydaje się logicznym posunięciem ustawodawcy. Więcej uwagi warto poświęcić na przeanalizowanie drugiego przypadku, tj. zapłaty kar umownych. Problem interpretacyjny wynika z faktu niesprecyzowania przez ustawodawcę, czy wyłączenie kar umownych z odpowiedzialności dotyczy jedynie umowy o zarządzanie nieruchomością czy też wszystkich umów, za których realizację odpowiedzialny jest zarządca np. niedopełnienie terminów dostarczenia dokumentów, odsetki za nieterminową zapłatę zobowiązań klienta etc. Interpretacja przepisu w szerokim ujęciu skłania do przyjęcia stanowiska, że polisa nie obejmuje zapłaty żadnych kar umownych.
Suma gwarancyjna – zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia minimalna suma ubezpieczenia, dotycząca jednego zdarzenia (zgłoszenia szkody) oraz wszystkich zdarzeń w okresie trwania ubezpieczenia nie dłuższym niż 12 miesięcy, wynosi równowartość 50 000 euro. Z analizy ofert towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że zakres ubezpieczenia waha się w zakresie 50 000–1 500 000 euro. Jest to podstawowy parametr wpływający na wysokość składki, dodatkowo towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również wielkość obrotu za poprzedni rok oraz przynależność do organizacji branżowych.
Abstrakt:
Artykuł porusza istotne kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC zarządcy nieruchomości. Czytelnicy zostaną zaznajomieni z prawnymi aspektami oraz wymogami związanymi z polisą OC oraz karami przewidzianymi przez ustawodawcę za jej brak.
Oprócz posiadania aktualnej, ważnej polisy, UGN nakłada na zarządców obowiązek każdorazowego dołączania jej kopii do umowy o zarządzanie nieruchomością (art. 186 ust. 3a). W przypadku niedopełnienia tego wymogu na wezwanie klienta zarządca powinien przedłożyć polisę w terminie 7 dni, w innym przypadku umowa o zarządzanie może zostać wypowiedziana niezwłocznie, bez zachowania terminu wypowiedzenia (ust. 3b). Warto podkreślić, że możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy nie oznacza jej nieważności i tym samym nie uprawnia do wyłączenia roszczeń zarządcy względem klienta z tytułu wynagrodzenia za wykonane czynności.
Jakie grożą sankcje?
Obowiązek posiadania polisy OC pozostawał martwym przepisem aż do nowelizacji UGN w 2018 roku. Wprowadzono wówczas możliwość nałożenia kary za brak obowiązkowego OC. Zgodnie z art. 198e UGN prowadzenie działalności gospodarczej bez posiadania polisy OC, wystawionej przez towarzystwo ubezpieczeniowe na mocy rozporządzenia podlega karze w wysokości od 4 do 10-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, określanego corocznie przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Na dzień tworzenia publikacji (początek lutego 2020) obowiązywał komunikat GUS z dnia 19 lutego 2019 r., zgodnie z którym przeciętne wynagrodzenie wynosi 4585,03 zł. Zatem zakres kar oscyluje pomiędzy 18 340,12 a 45 850,30 złotych.
OC zarządcy a OC przedsiębiorcy
Jedną z często poruszanych kwestii podczas szkoleń dla zarządców nieruchomości jest rozstrzygnięcie, czy firma zarządzająca, posiadająca polisę OC przedsiębiorcy, musi dodatkowo zawrzeć ubezpieczenie OC zarządcy? Analiza uwarunkowań prawnych wskazuje, że dobrowolne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy nie jest tożsame z polisą OC zarządcy, o której mowa w art. 183 ust. 3 UGN. Decydujące są w tym przypadku dwa czynniki: dobrowolność ubezpieczenia OC przedsiębiorcy i przymus ubezpieczenia zarządcy oraz odmienna podstawa prawna polisy: OC przedsiębiorcy wystawiane jest na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) danego towarzystwa ubezpieczeniowego, natomiast OC zarządcy – na podstawie rozporządzenia. Można więc stwierdzić, że fakt posiadania dobrowolnego ubezpieczenia OC przedsiębiorcy, nie zwalnia z obowiązku posiadania polisy OC zarządcy, nawet jeżeli jego zakres i suma gwarancyjna jest wyższa.
Praktyka
Ryzyko popełnienia błędu przez firmę zarządzającą nieruchomościami wzrasta wraz z zakresem działalności – powiększaniem zasobu nieruchomości i liczbą obsługiwanych klientów. Cytując poradniki samorozwoju można stwierdzić, że błędów nie popełniają jedynie ci, którzy nic nie robią, zatem akceptacja możliwości popełnienia błędu pozwala zredukować stres prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze zarządzania nieruchomościami, charakteryzującym się podwyższonym natężeniem konfliktów. Profesjonalizm firmy zarządzającej nie wynika z braku popełnionych błędów, ale ze sposobu ich naprawy i zadośćuczynienia klientowi.
Popełnienie błędu zwykle idzie w parze z negatywnymi emocjami klienta, chęcią natychmiastowego znalezienia winnego i stanowi zarzewie konfliktu. Dla osoby występującej w roli strony zawinionej, roszczenia klienta często wydają się być wygórowane, czemu trudno się dziwić biorąc pod uwagę dążenie każdej ze stron do znalezienia najbardziej satysfakcjonującego dla siebie rozwiązania tj. najszybszego, w praktyce oznaczającego rozliczenie gotówkowe i pokrycie strat przez zarządcę z własnej kieszeni. Bezpośrednia forma rozliczenia oznaczać będzie przyznanie się firmy zarządzającej do popełnienia błędu i co za tym idzie uznanie samego roszczenia, co istotnie utrudnia możliwości negocjowania wysokości rekompensaty. Posiadanie polisy OC i powierzenie sprawy zewnętrznemu, niezależnemu podmiotowi, dysponującemu zorganizowanym działem prawnym może być dodatkowym wsparciem dla zarządcy.
Czy warto rekompensować straty klienta z własnej kieszeni, pomijając ubezpieczenie OC? To zależy. Istotne jest określenie kilku podstawowych czynników, wpływających na podjęcie decyzji o sposobie rozliczenia szkody z klientem. Podstawowe założenie, o którym należy pamiętać: uznanie przez firmę zarządzającą zasadności roszczenia klienta nie jest równoznaczne z akceptacją jego wysokości. Posiadanie polisy ubezpieczeniowej daje zarządcy możliwość wyboru zaspokojenia oczekiwań klienta. Kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji mają stopień zawinienia oraz wysokość roszczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe jako podmioty komercyjne i nastawione na zysk dążą do ochrony własnych interesów gospodarczych, w związku z czym każde zgłoszenie szkody na polisę OC niesie za sobą konsekwencje w postaci wzrostu (czasem istotnego) wysokości składki w kolejnych latach. Każdorazowo należy dokonać analizy kosztów ubezpieczenia i ewentualnego wzrostu składki w relacji do wysokości roszczenia. W przypadku mniejszych kwot, tj. nieprzekraczających ewentualnego wzrostu składki i ewidentnej zasadności roszczenia, warto zastanowić się nad zadośćuczynieniem z pominięciem polisy OC.
Suma gwarancyjna a ryzyko
Ryzyko jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Rośnie wraz z rozwojem prowadzonej działalności, dlatego też warto poświęcić nieco więcej uwagi wyborowi optymalnego zabezpieczenia, które i tak każdy zarządca musi posiadać. Wybór sumy gwarancyjnej powinien odzwierciedlać ryzyko prowadzonej działalności – wielkość zaciąganych zobowiązań (umów o zarządzanie), wysokość potencjalnych roszczeń, wielkość obrotów i rodzaj zarządzanych nieruchomości. Podobnie w przypadku wyboru formy rozliczenia z klientami za powstałe szkody. W przypadku niewielkich kwot, pominięcie ubezpieczyciela może być ekonomicznie uzasadnione, natomiast bezwarunkowe uleganie presji klientów na natychmiastowe rozliczenie gotówkowe może być negatywną praktyką gospodarczą, psującą rynek.
Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają...
Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają na odpowiednie zabezpieczenie, a tym samym trwałość elewacji budynków.
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym...
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne do przeanalizowania pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich mienia. Zatem na jakie cechy zwrócić uwagę i jakie technologie...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...
W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.
Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...
Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest...
W dobie nowoczesnych technologii zarządzanie systemami ciepłowniczymi wchodzi na zupełnie nowy poziom, oferując zarządcom budynków innowacyjne narzędzia. Jednym z kluczowych elementów tych rozwiązań jest stały nadzór nad parametrami pracy węzłów cieplnych. Jak te innowacje wpływają na efektywność pracy, bezpieczeństwo budynków i komfort mieszkańców?
Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości...
Przeprowadzenie remontu elewacji, naprawa dachu czy wymiana windy to tylko niektóre przykłady kosztownych inwestycji we wspólnocie mieszkaniowej. Jak zyskać środki na ich przeprowadzenie? Jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu, który oferuje ING Bank Śląski S.A.
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć...
Przedstawiamy produkty i usługi, z których warto skorzystać, przeprowadzając remont i termomodernizację w 2025 roku. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą z początku oznaczać wyższe koszty. Skąd wziąć na to pieniądze? W naszym zestawieniu uwzględniliśmy także premie i granty dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które pozwolą sfinansować planowane inwestycje. Życzymy miłej lektury!
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście...
Regularna kontrola stanu budynków to obowiązek każdego Zarządcy. W ustawowych okresach musi on przeprowadzać przeglądy kluczowych instalacji. To jednak nie koniec obowiązków. Bezpieczeństwo gra oczywiście pierwsze skrzypce, jednak należy także utrzymać pełną funkcjonalność użytkową dla mieszkańców, zadbać o ich komfort, a dodatkowo – o estetykę budynku. Jak łatwo poradzić sobie z tym zadaniem i jednocześnie prosto i wygodnie przygotować plan roczny? O tym opowiadamy w artykule.
Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie sprawa panów Kamińskiego i Wąsika, która pokazała jak skrajne mogą być stanowiska wobec naruszeń prawa. Na wstępie chciałbym również podkreślić, że nie jestem...
Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie sprawa panów Kamińskiego i Wąsika, która pokazała jak skrajne mogą być stanowiska wobec naruszeń prawa. Na wstępie chciałbym również podkreślić, że nie jestem prawnikiem i przedstawiony problem opisuję wyłącznie z punktu widzenia praktyka zarządzającego od lat nieruchomościami spółdzielczymi, który prawa, bez względu na jego jakość – musi przestrzegać.
Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak...
Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak i wykonawcami oraz przedstawicielami urzędów, w których musi załatwiać powierzone mu sprawy. Nieuchronną konsekwencją takiej specyfiki pracy są różnego rodzaju nieporozumienia, konflikty, rozbieżności w ocenie podejmowanych działań lub istotnych potrzeb. Wykonując swoje obowiązki zarządcy niemal codziennie...
Nowy poradnik „Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach wielolokalowych” powinien pomóc zarządcom takich budynków w poprawnym rozwiązywaniu problemów dotyczących rozliczania kosztów ciepła...
Nowy poradnik „Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach wielolokalowych” powinien pomóc zarządcom takich budynków w poprawnym rozwiązywaniu problemów dotyczących rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania oraz kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby oferujące usługi zarządzania kiepskiej jakości, ale za to za niskie wynagrodzenie. Kiedy pojawiają się kłopoty, to przez pryzmat działalności konkretnego zarządcy,...
Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby oferujące usługi zarządzania kiepskiej jakości, ale za to za niskie wynagrodzenie. Kiedy pojawiają się kłopoty, to przez pryzmat działalności konkretnego zarządcy, oceniane jest całe środowisko - z Hanną Kowalkowską, Prezydent Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości, rozmawia Helena Śpiewak.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.