administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ luki planistycznej na wysokość odszkodowań przy sprzedaży gruntów

Anna Ruszczak | 2023-01-13
7 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Fot. Pixabay

7 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Fot. Pixabay

Od 7 stycznia 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ułatwi otrzymanie odszkodowań właścicielom gruntów, którzy uzyskali niższą cenę z ich sprzedaży. Luka planistyczna nie może powodować negatywnych konsekwencji dla zbywców, którzy zdecydowali się dochodzić roszczeń planistycznych przeciwko gminom.

Zobacz także

Redakcja news System kaucyjny od 2025

System kaucyjny od 2025 System kaucyjny od 2025

Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Pod koniec października 2024 r. rząd przyjął nowelizacje ustaw o odpadach i gospodarce opakowaniami przygotowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Redakcja news Koszty i braki kadrowe zakłócają funkcjonowanie branży budowlanej

Koszty i braki kadrowe zakłócają funkcjonowanie branży budowlanej Koszty i braki kadrowe zakłócają funkcjonowanie branży budowlanej

Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar, prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem...

Jak wynika z najnowszego raportu PlanRadar, prawie 80% firm budowlanych działających w segmencie budownictwa mieszkalnego zmaga się z rosnącymi kosztami, a ponad 75% cierpi na opóźnienia spowodowane niedoborem siły roboczej. Jednak aż 65% z nich wierzy, że inwestycja w technologię mogłaby poprawić wydajność i rentowność. Dlaczego więc branża wciąż zwleka z wdrożeniem cyfrowych rozwiązań?

Redakcja news Nowe obowiązki dla miast

Nowe obowiązki dla miast Nowe obowiązki dla miast

Jak informuje Kancelaria Premiera, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej na celu rozwój transportu zeroemisyjnego i ochronę powietrza. Z projektu wynika, że od 2026 r. miasta powyżej 100 tys....

Jak informuje Kancelaria Premiera, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej na celu rozwój transportu zeroemisyjnego i ochronę powietrza. Z projektu wynika, że od 2026 r. miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane kupować wyłącznie autobusy zeroemisyjne.

W Polsce wciąż przybywa miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Ich uchwalanie lub zmiana dotychczasowych często odbiera właścicielom gruntów możliwość zabudowy lub zagospodarowania tych terenów zgodnie z ich wcześniejszym przeznaczeniem. Mogą oni jednak dochodzić przed sądem odszkodowania za utraconą wartość nieruchomości. 7 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o  planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ułatwi uzyskanie odszkodowań tym, którzy uzyskali niższą cenę z ich sprzedaży. Zmiana dotyczy jedynie wąskiego wycinka z „ustawy planistycznej” i dostosowuje ją do wytycznych wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 22/16, który uznał taki sposób ustalania przeznaczenia nieruchomości za niezgodny z konstytucyjną zasadą ochrony prawa własności.

Zaniżone odszkodowania dla właścicieli nieruchomości

Ustawa o planowaniu mówi, że właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, który ją sprzedaje może domagać się z odszkodowania od gminy, w której jest ona usytuowana, jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość tej nieruchomości obniżyła się (art. 36 ust. 3 ustawy). Dotychczasowe przepisy ustawy planistycznej regulowały sposób obliczania wysokości tego odszkodowania, jednak jej stosowanie w praktyce okazało się problematyczne dla właścicieli nieruchomości i dla sądów, które wyliczały wysokość odszkodowań.

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy, obniżenie wartości nieruchomości stanowi różnicę pomiędzy wartością nieruchomości według przeznaczenia terenu w nowym planie miejscowym, a jej wartością według przeznaczenia w planie uchylonym lub według faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed uchwaleniem nowego planu. Zasada wydaje się prosta, ale jej egzekucję zaburzały inne przepisy ustawy planistycznej, które przewidywały wygaśnięcie planów uchwalonych przed 1 stycznia 1995 r. z początkiem 2004 roku.

Może Cię zainteresuje: Na usunięcie azbestu z dachów trzeba poczekać 50 lat

W założeniu ustawodawcy do końca 2003 roku gminy miały doprowadzić do uchwalenia nowych planów, wiele z nich jednak tego nie zrobiło. Na skutek tego zaniechania powstała luka planistyczna – okres, w którym dla danego terenu nie obowiązywał żaden plan miejscowy. Stała się problemem dla właścicieli, przez przesłankę „faktycznego korzystania z nieruchomości”. Dochodziło bowiem do sytuacji, w której sądy rozpoznające roszczenia właścicieli porównywały faktyczny sposób wykorzystania nieruchomości z przeznaczeniem terenu w nowym planie. Jeżeli nieruchomość nie była w żaden sposób wykorzystywana lub wykorzystywana poniżej swojego utraconego potencjału, to odszkodowanie mogło być zasądzone w zaniżonej wysokości. W skrajnych przypadkach powództwo mogło być oddalone ze względu na brak wykazania szkody. Pomijane było korzystne dla właściciela przeznaczenie gruntu w starym planie miejscowym, który utracił moc 1 stycznia 2004 r.

Jaka zmiana w nowelizacji?

W nowododanym ust. 3b do art. 87 ustawy planistycznej wyłączono stosowanie art. 37 ust. 1 ustawy do przypadków, w których wystąpiła luka planistyczna, a przeznaczenie terenu w „starym”  wygasłym planie, było względniejsze dla właściciela niż faktyczny sposób wykorzystywania nieruchomości w okresie luki. W stanie prawnym od 7 stycznia 2023 r. ewentualna szkoda sprzedawcy gruntu będzie oceniania poprzez porównanie przeznaczenia tego terenu w starym i nowym planie, niezależnie od zaistnienia luki planistycznej (chyba że porównanie za okres luki będzie korzystniejsze dla właściciela).

Nowa regulacja jest pozytywnie oceniana przez ekspertów prawa, gdyż urzeczywistnia regułę, w myśl której nieuchwalenie planu miejscowego we właściwym terminie stanowi zaniechanie przez gminę prowadzenia prawidłowej polityki przestrzennej na podległym jej obszarze. Negatywnymi konsekwencjami takiego stanu rzeczy nie powinni być dotknięci właściciele (użytkownicy wieczyści). Stanowisko to było podnoszone m.in. w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego z 9 lutego 2010 r., P 58/08 i z 18 grudnia 2014 r., K 50/13, czy w wyroku Sądu Najwyższego z 9 września 2015 r. IV CSK 754/14. Po wejściu w życie zmiany powyższa interpretacja uzyska podstawę normatywną.

Może Cię zainteresuje: E-książka obiektu budowlanego obowiązkowa

Powyższa, korzystna dla właścicieli zmiana dotyczy tylko tych planów miejscowych uchwalonych przed dniem 1 stycznia 1995 r., które były tzw. planami szczegółowymi. Tymczasem na podstawie ustawy z 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym uchwalane były plany szczegółowe oraz plany ogólne, które różniły się zakresem oraz precyzją regulacji.

Pozostałe roszczenia odszkodowawcze nie zmieniają się

Ustawodawca nie rozszerzył nowelizacji na pozostałe roszczenia wynikające ze zmiany lub uchwalenia planu, uregulowane w art. 36 ust. 1 ustawy planistycznej. Mowa w nim o roszczeniu o odszkodowanie, do dochodzenia którego nie jest wymagane zbycie nieruchomości oraz o roszczeniu o przymusowy wykup nieruchomości przez gminę.

Takie roszczenia są coraz częściej podnoszone przez właścicieli zwłaszcza, że w 2019 r. zastąpiono wcześniejszą wysokość opłaty od pozwu wynosząca 5 proc. żądanego odszkodowania stałą kwotą tysiąca złotych. Zwracając uwagę na to, że roszczenia planistyczne zazwyczaj dotyczą znacznych sum, począwszy od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych, to obniżona opłata sądowa stanowi duże udogodnienie i powinna zachęcać właścicieli do poszukiwania rekompensaty za poniesioną stratę na drodze sądowej.

Dodatkowo sądy coraz częściej stają po stronie właścicieli i uznają za nietrafioną argumentację gmin, które bronią się przed roszczeniami w sprawach planistycznych tym, że właściciele nie uzyskali decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego, czyli tak zwanej WZ przed przyjęciem planu. Według coraz częściej spotykanego poglądu orzecznictwa, roszczenie o odszkodowanie uzasadnione jest także w przypadku pozbawienia właściciela nieruchomości potencjalnej możliwości korzystania z działki zgodnie z dotychczasowym przeznaczeniem. Właściciel nie musiał uzyskiwać wcześniej decyzji WZ. Zbadanie potencjału działki jest możliwe poprzez opinię biegłego sądowego z dziedziny architektury i planowania przestrzennego.

 

Źródło: prawo.pl

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Wodny recykling

Wodny recykling Wodny recykling

Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.

Oszczędzanie żywności to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia wody – twierdzi dr Sebastian Szklarek z Polskiej Akademii Nauk. Wskazuje też inne sposoby na wielokrotne wykorzystanie wody.

Redakcja news Polska się wyludnia

Polska się wyludnia Polska się wyludnia

Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje,...

Niepewność gospodarcza, obawy związane z wojną w Ukrainie, wysokie ceny mieszkań oraz deficyt żłobków – to najczęściej wymieniane powody decyzji o niepowiększaniu rodziny. „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w pierwszym półroczu 2024 urodziło się 9 proc. mniej dzieci niż rok wcześniej. Polska należy do grona europejskich krajów, które się wyludniają.

Redakcja news Ewolucja Energetyczna – alternatywne rozwiązania w energooszczędnej nieruchomości

Ewolucja Energetyczna – alternatywne rozwiązania w energooszczędnej nieruchomości Ewolucja Energetyczna – alternatywne rozwiązania w energooszczędnej nieruchomości

Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką...

Już 12 września 2024 roku w Metropol Hotel przy ul. Bytkowskiej 1a w Katowicach, odbędzie się zorganizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa. W tym roku tematyką kongresu będzie szeroka pojęta energooszczędność stosowana w nowoczesnym budownictwie.

Redakcja news Expo Energy

Expo Energy Expo Energy

Expo Energy – Targi Efektywności Energetycznej to największe wydarzenie branżowe w centralnej Polsce. Już 5 i 6 października 2024 r. w hali Expo-Łódź zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży...

Expo Energy – Targi Efektywności Energetycznej to największe wydarzenie branżowe w centralnej Polsce. Już 5 i 6 października 2024 r. w hali Expo-Łódź zaprezentowane zostaną najnowsze technologie z branży OZE i HVAC.

Redakcja news Zmienne stawki za wodę

Zmienne stawki za wodę Zmienne stawki za wodę

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za...

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że jeszcze w tym roku będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Zmiana ma objąć m.in. przywrócenie samorządom możliwości ustalania opłat za wodę i wprowadzenie zmiennych stawek.

Redakcja news Zapraszamy na szkolenie "Fotowoltaika na dachach płaskich"

Zapraszamy na szkolenie "Fotowoltaika na dachach płaskich" Zapraszamy na szkolenie "Fotowoltaika na dachach płaskich"

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowanym przez Stowarzyszenie DAFA w dniu 12.09.2024 r. w Hotelu 500 w Strykowie k. Łodzi.

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu pt. „Fotowoltaika na dachach płaskich” organizowanym przez Stowarzyszenie DAFA w dniu 12.09.2024 r. w Hotelu 500 w Strykowie k. Łodzi.

Redakcja news Zapraszamy na LiftExpo Poland

Zapraszamy na LiftExpo Poland Zapraszamy na LiftExpo Poland

Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej...

Spotkajmy się 1-3 października 2024 w EXPO XXI Warszawa, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowa okazja, by rozwinąć swój biznes. Już teraz odbierz swoją wejściówkę na najważniejsze wydarzenie branży dźwigowej w Polsce! Nie zwlekaj i zarejestruj się!

Redakcja news Casting na najemcę

Casting na najemcę Casting na najemcę

Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym...

Casting na najemcę to rozwiązanie, które jest obecne na rynku. Występuje w przypadku bardziej atrakcyjnych mieszkań, kuszących na przykład ceną czy lokalizacją. Casting na najemcę jest rozwiązaniem dopuszczalnym przez polskie prawo pod warunkiem, że nie skutkuje on dyskryminacją określonych grup lokatorów (np. ze względu na pochodzenie). W praktyce jednak egzekwowanie tego prawa jest dość trudne.

Redakcja news Szkolenie: Nowe warunki techniczne budowy

Szkolenie: Nowe warunki techniczne budowy Szkolenie: Nowe warunki techniczne budowy

Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!

Co zmieniło się w projektowaniu budynków po 1 sierpnia tego roku? Jak brzmią nowe wytyczne dotyczące parkowania elektryków w budynkach? Co dalej ze schronami? Zapraszamy na szkolenie!

Redakcja news Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach

Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach Zrównoważone budownictwo na nowych osiedlach

Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się...

Czy na nowych osiedlach uwzględniane są proekologiczne rozwiązania i wykorzystywana jest zielono-niebieska infrastruktura? Czy zrównoważony sposób budowania zwiększa koszt inwestycji? Jak bilansują się takie projekty poprzez późniejsze mniejsze koszty eksploatacji? Czy mieszkania w inwestycjach przyjaznych dla środowiska są chętniej kupowane?

Redakcja news Miszmasz w przestrzeni miejskiej

Miszmasz w przestrzeni miejskiej Miszmasz w przestrzeni miejskiej

Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest...

Mieszanka struktury właścicielskiej, brak funkcji zarządcy ulicy, brak spójnej architektury, a także niedobór odpowiednio dużych lokali – to największe przeszkody w szybkim rozwoju ulic handlowych. Jest to ważne, szczególnie w przypadku reprezentacyjnych ulic miast, gdyż te odwiedzają tysiące ludzi dziennie.

news Lato – sezon remontowy

Lato – sezon remontowy Lato – sezon remontowy

Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje...

Wakacje to dobry czas na remont. Kleje i farby szybciej schną, zapachów łatwiej się pozbyć z mieszkania, światło dzienne jest dłużej. Z analizy ponad 36 tys. zapytań na Oferteo.pl, wakacyjne modernizacje częściej planowane były w mieszkaniach niż w domach (odpowiednio 65 proc. i 35 proc.) i obejmowały zwykle pojedyncze pomieszczenia, a nie całą nieruchomość jednocześnie.

Redakcja news Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników

Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników Domowe pompy ciepła są bezpieczne dla użytkowników

Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących...

Tragiczny wypadek na Opolszczyźnie, który wydarzył się podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła i doprowadził do śmierci dwóch osób, wywołał wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania tych urządzeń. Dlatego PORT PC wyjaśnia kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła.

Redakcja news „Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym „Poradnik Zarządcy Nieruchomości” – nowość na branżowym rynku wydawniczym

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej...

„Poradnik Zarządcy Nieruchomości” to publikacja skierowana do osób związanych zawodowo z branżą zarządzania nieruchomościami, w której zebrano najważniejsze informacje, przydatne zarządcom w codziennej pracy. Pozycja ukaże się jesienią 2024 roku.

Redakcja news MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe

MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe MFiPR stawia na społeczne budownictwo mieszkaniowe

Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada,...

Tak dla budownictwa społecznego, nie dla programów dopłat do kredytów – rząd zmienia kierunek polityki mieszkaniowej. Szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada, że do 2030 roku na program społecznego budownictwa mieszkaniowego ma być przeznaczonych 50 mld złotych.

Redakcja news Niedziele handlowe w 2024 roku

Niedziele handlowe w 2024 roku Niedziele handlowe w 2024 roku

W 2024 roku wyznaczono daty siedmiu niedziel handlowych. Cztery z nich za nami, a najbliższa wypada 25 sierpnia.

W 2024 roku wyznaczono daty siedmiu niedziel handlowych. Cztery z nich za nami, a najbliższa wypada 25 sierpnia.

Redakcja news Co zrobić, gdy przewróci się drzewo

Co zrobić, gdy przewróci się drzewo Co zrobić, gdy przewróci się drzewo

Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę...

Gwałtowne burze, nawałnice oraz porywy wiatru powodują uszkodzenia wielu drzew. Część z nich ma złamane jedynie gałęzie, część zostaje całkowicie wywróconych. Czy zarządca nieruchomości musi uzyskać zgodę na usunięcie takiego drzewa z posesji?

Redakcja news Problemy mieszkaniowe Polaków

Problemy mieszkaniowe Polaków Problemy mieszkaniowe Polaków

Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo...

Polacy nadal dążą do własności, jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na rynku. Ceny nieruchomości rosną, a program mieszkaniowy „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który miał pomóc, dodatkowo wywindował ceny mieszkań i domów.

Redakcja news Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie

Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie Druga edycja Forum Dostępności już w listopadzie

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach...

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce – Forum Dostępności. Druga edycja konferencji odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 roku w Poznaniu.

Redakcja news Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych

Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych Projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych

Krajowa Rada Spółdzielcza przedstawiła projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych wraz z uzasadnieniem.

Krajowa Rada Spółdzielcza przedstawiła projekt ustawy o regulacji stanów prawnych na rzecz spółdzielni mieszkaniowych wraz z uzasadnieniem.

Redakcja Kontrole piwnic i garaży

Kontrole piwnic i garaży Kontrole piwnic i garaży

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek zapowiedział wyrywkowe kontrole piwnic i garaży, po tym, jak w jednej z poznańskich piwnic doszło do wybuchu pożaru, w którym zginęli strażacy.

Redakcja news Modernizacja budynku wielorodzinnego

Modernizacja budynku wielorodzinnego Modernizacja budynku wielorodzinnego

W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania...

W imieniu Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz miesięcznika „Administrator” serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach dla przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o tym, jakie działania można podjąć w budynkach wielorodzinnych, aby zużywać mniej energii i płacić mniejsze rachunki. Spotkanie pt. „Modernizacja budynku wielorodzinnego”, odbędzie się stacjonarnie, 10 września 2024 r. w Warszawie.

Redakcja news Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone

Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone Kredyt 0% odwołany? Nie wszystko przesądzone

Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje...

Zapowiadany od kilkunastu miesięcy program mieszkaniowy kredyt #naStart nie ujrzy światła dziennego – takie zapowiedzi jeszcze przed kilkoma dniami można było usłyszeć z ust części polityków. Okazuje się jednak, że kwestia wsparcia w postaci dopłat do kredytów nie jest jeszcze przesądzona.

Redakcja news Oszczędne rozwiązania dla osiedli

Oszczędne rozwiązania dla osiedli Oszczędne rozwiązania dla osiedli

Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?

Czy mieszkańcy nowych osiedli mogą liczyć na technologie oszczędzające energię i wodę? Jakiego rzędu są to oszczędności? Jak ważne są rozwiązania energooszczędne dla kupujących mieszkanie?

Wybrane dla Ciebie

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie » Szykują się inwestycje w Twojej wspólnocie mieszkaniowej? Wybierz najlepsze finansowanie »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.